Ποδήλατο


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
πάντως τα ποδήλατα γενικά δεν σταματάνε
Για αυτό πήρα με δίσκους αντί rims. Στα δύσκολα έχεις πολύ καλύτερη αίσθηση και πρακτική διαφορά στα κερδισμένα μέτρα. Σε όλα τα αλλά πέρα από δύσκολες καταστάσεις δεν νομίζω ότι έχουν διαφορά.

Πάει το εγκατέλειψαν το άθλημα κάποιοι, όσο έπαιζε ενθουσιασμός κάτι πήγαινε να γίνει... Είναι βαριά η καλογερική εντέλει...
:lolsign:
Όχι καλε, αλλά με τέτοιες ζεστές τι να κανείς. Έγιναν κάπου στα 500 χιλιόμετρα με mountain στον Αύγουστο για ξεμούδιασμα. Ξεκινάμε σεζόν από βδομάδα που γυρνάμε.

Αν ειμαστε γεροί θα έχουμε ωραίες διαδρομές φετος. Έχω την τιμή να αναφερω πως από το χειμώνα που παρελαβα τη κούρσα, με κάτι μικροαλλαγές σε διατροφή από 99 κιλά πέσαμε στα 90. Άντε να δούμε τι παραπάνω χιλιόμετρα θα βγάλουμε! :dance2:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Έχω την τιμή να αναφερω πως από το χειμώνα που παρελαβα τη κούρσα, με κάτι μικροαλλαγές σε διατροφή από 99 κιλά πέσαμε στα 90.
Μπράβο ρε! Και εις...κατώτερα! ;)
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Για αυτό πήρα με δίσκους αντί rims. Στα δύσκολα έχεις πολύ καλύτερη αίσθηση και πρακτική διαφορά στα κερδισμένα μέτρα. Σε όλα τα αλλά πέρα από δύσκολες καταστάσεις δεν νομίζω ότι έχουν διαφορά.


Όχι καλε, αλλά με τέτοιες ζεστές τι να κανείς. Έγιναν κάπου στα 500 χιλιόμετρα με mountain στον Αύγουστο για ξεμούδιασμα. Ξεκινάμε σεζόν από βδομάδα που γυρνάμε.

Αν ειμαστε γεροί θα έχουμε ωραίες διαδρομές φετος. Έχω την τιμή να αναφερω πως από το χειμώνα που παρελαβα τη κούρσα, με κάτι μικροαλλαγές σε διατροφή από 99 κιλά πέσαμε στα 90. Άντε να δούμε τι παραπάνω χιλιόμετρα θα βγάλουμε! :dance2:
Α ώστε δικά σου είναι τα κιλά που έχω πάρει ε?
Να έρθεις να τα πάρεις πίσω ρε....
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Λοιπόν, πήγα χθες και αγόρασα αυτό:

20210903_170421.jpg


Μεταχειρισμένο στα 1.050€, αλλά σε κατάσταση πραγματικά καινούργιου. Πρέπει να έχει κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα, όλα (μαζί με τα λάστιχα) φαίνονται ολοκαίνουργια.

Καινούργιο στη θεωρία κάνει ~1.500€, αλλά στην πράξη δεν το βρίσκεις σε στοκ, όπως και σχεδόν οτιδήποτε σε αυτή την κατηγορία.

Οπότε το πήρα με τη λογική πως το groupset (Shimano GRX) και τα περιφερειακά του κάνουν 1.200€+. Είναι λοιπόν σαν να αγόρασα τα components που ήθελα (που δεν τα βρίσκεις ούτως ή άλλως), να πήρα και ένα σκελετό δώρο και να έμειναν και ρέστα. Και είναι και όμορφο (θεωρώ) σαν extra bonus 😄

Αν προσθέσω ένα carbon πηρούνι και παλουκόσελο, νομίζω θα έχω ένα αξιοπρεπές σύνολο. Στο μέλλον βλέπουμε και για σκελετό αν το θεωρήσω απαραίτητο.

Πήγα σήμερα και την πρώτη βόλτα. Έχω να πω:

1. Καλά, εσείς με τα κουρσάκια όταν λέτε "κάνω ποδήλατο" κοροϊδεύετε τον κόσμο, έτσι; 😝

Εγώ με αυτό το ποδήλατο στα 11,5 κιλά και με all-round λάστιχα 40mm ένιωθα να πετάω! Σε σχέση πάντα με τα παλιό μου που ήταν καμιά 20αριά κιλά με 50mm mountain λάστιχα. Σκέψου έλεγα πως θα είναι ένα ποδήλατο ακόμα ελαφρύτερο και με 25mm λάστιχα ακόμα πιο slick. Κοροϊδεύετε σας λέω!

2. Εγώ θέλω bike fitting και το ποδήλατο θέλει ρύθμιση. Παλιά προτείνατε τον cyclist για fitting, ισχύει ακόμα; Επίσης κάνουν και ρύθμιση για να τα κάνω όλα μαζί ή πρέπει να το πάω αλλού;

Υ.Γ. Σήμερα ήταν και η πρώτη φορά που βγήκα στα καμένα (ένα κομμάτι τέλος πάντων). Αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο post

20210903_172457.jpg
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
2. Εγώ θέλω bike fitting και το ποδήλατο θέλει ρύθμιση. Παλιά προτείνατε τον cyclist για fitting, ισχύει ακόμα; Επίσης κάνουν και ρύθμιση για να τα κάνω όλα μαζί ή πρέπει να το πάω αλλού;
Cyclist για όλα.
 

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Λοιπόν, πήγα χθες και αγόρασα αυτό:

View attachment 222566

Μεταχειρισμένο στα 1.050€, αλλά σε κατάσταση πραγματικά καινούργιου. Πρέπει να έχει κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα, όλα (μαζί με τα λάστιχα) φαίνονται ολοκαίνουργια.

Καινούργιο στη θεωρία κάνει ~1.500€, αλλά στην πράξη δεν το βρίσκεις σε στοκ, όπως και σχεδόν οτιδήποτε σε αυτή την κατηγορία.

Οπότε το πήρα με τη λογική πως το groupset (Shimano GRX) και τα περιφερειακά του κάνουν 1.200€+. Είναι λοιπόν σαν να αγόρασα τα components που ήθελα (που δεν τα βρίσκεις ούτως ή άλλως), να πήρα και ένα σκελετό δώρο και να έμειναν και ρέστα. Και είναι και όμορφο (θεωρώ) σαν extra bonus 😄

Αν προσθέσω ένα carbon πηρούνι και παλουκόσελο, νομίζω θα έχω ένα αξιοπρεπές σύνολο. Στο μέλλον βλέπουμε και για σκελετό αν το θεωρήσω απαραίτητο.

Πήγα σήμερα και την πρώτη βόλτα. Έχω να πω:

1. Καλά, εσείς με τα κουρσάκια όταν λέτε "κάνω ποδήλατο" κοροϊδεύετε τον κόσμο, έτσι; 😝

Εγώ με αυτό το ποδήλατο στα 11,5 κιλά και με all-round λάστιχα 40mm ένιωθα να πετάω! Σε σχέση πάντα με τα παλιό μου που ήταν καμιά 20αριά κιλά με 50mm mountain λάστιχα. Σκέψου έλεγα πως θα είναι ένα ποδήλατο ακόμα ελαφρύτερο και με 25mm λάστιχα ακόμα πιο slick. Κοροϊδεύετε σας λέω!

2. Εγώ θέλω bike fitting και το ποδήλατο θέλει ρύθμιση. Παλιά προτείνατε τον cyclist για fitting, ισχύει ακόμα; Επίσης κάνουν και ρύθμιση για να τα κάνω όλα μαζί ή πρέπει να το πάω αλλού;

Υ.Γ. Σήμερα ήταν και η πρώτη φορά που βγήκα στα καμένα (ένα κομμάτι τέλος πάντων). Αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο post

View attachment 222568
Μεγειές! Αλλά όταν λες ότι θέλεις carbon πηρούνι, τι εννοείς; Carbon μου φαίνεται είναι αυτό που έχει, σχεδόν όλα δηλαδή έχουν carbon, ακόμα κι όταν ο σκελετός είναι αλουμινένιος. Με εξαιρέσεις πάντα, αλλά αυτό μοιάζει με carbon...
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Μεγειές! Αλλά όταν λες ότι θέλεις carbon πηρούνι, τι εννοείς; Carbon μου φαίνεται είναι αυτό που έχει, σχεδόν όλα δηλαδή έχουν carbon, ακόμα κι όταν ο σκελετός είναι αλουμινένιος. Με εξαιρέσεις πάντα, αλλά αυτό μοιάζει με carbon...

Μπα μάλλον αλουμίνιο έχει Σωτο
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Μεγειές! Αλλά όταν λες ότι θέλεις carbon πηρούνι, τι εννοείς; Carbon μου φαίνεται είναι αυτό που έχει, σχεδόν όλα δηλαδή έχουν carbon, ακόμα κι όταν ο σκελετός είναι αλουμινένιος. Με εξαιρέσεις πάντα, αλλά αυτό μοιάζει με carbon...
Τι να σου πω, αλουμίνιο το δίνει η εταιρεία στα specs:

Screenshot_20210903-222359_Chrome.jpg


Το carbon σε πηρούνι/παλουκόσελο δεν το λέω για το λίγο μικρότερο βάρος (δεν με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση) αλλά για τους κραδασμούς γιατί στις διαδρομές μου έχει πολύ πέτρα και λακκούβα. Και απ'όσο έχω διαβάσει την πιο μεγάλη σημασία στην απορρόφηση των κραδασμών την έχουν αυτά τα δύο, πιο πολύ από το υλικό του σκελετού.

Οπότε σε πρώτη φάση λέω να αλλάξω αυτά και μετά για σκελετό θα το δούμε όταν με πιάσει ξανά "φαγούρα". Έχω δει κάτι σκελετούς τιτανίου εξ'ανατολάς που με τρώει να τους δοκιμάσω κάποια στιγμή. :smile:
Αλλά και carbon ίσως, θα δούμε όταν έρθει η ώρα.
 


Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Τι να σου πω, αλουμίνιο το δίνει η εταιρεία στα specs:

View attachment 222574

Το carbon σε πηρούνι/παλουκόσελο δεν το λέω για το λίγο μικρότερο βάρος (δεν με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση) αλλά για τους κραδασμούς γιατί στις διαδρομές μου έχει πολύ πέτρα και λακκούβα. Και απ'όσο έχω διαβάσει την πιο μεγάλη σημασία στην απορρόφηση των κραδασμών την έχουν αυτά τα δύο, πιο πολύ από το υλικό του σκελετού.

Οπότε σε πρώτη φάση λέω να αλλάξω αυτά και μετά για σκελετό θα το δούμε όταν με πιάσει ξανά "φαγούρα". Έχω δει κάτι σκελετούς τιτανίου εξ'ανατολάς που με τρώει να τους δοκιμάσω κάποια στιγμή. :smile:
Αλλά και carbon ίσως, θα δούμε όταν έρθει η ώρα.
Ενδιαφέρον τότε... το στυλ και το κόψιμο απλά μοιάζει με τα αντίστοιχα carbon... 8-)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Αν προσθέσω ένα carbon πηρούνι και παλουκόσελο, νομίζω θα έχω ένα αξιοπρεπές σύνολο. Στο μέλλον βλέπουμε και για σκελετό αν το θεωρήσω απαραίτητο.
Καταρχάς καλοτάξιδο!
Σίγουρα τα παραπάνω εξαρτήματα θα συμβάλουν σημαντικά στη άνεση! κατά τη γνώμη μου, εφόσον μπει πραγματικά στη καθημερινότητα το ποδήλατο και το χρησιμοποιείς συχνά, αυτό που πρέπει να κοιτάς ως προτεραιότητα είναι οι τροχοί.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Καταρχάς καλοτάξιδο!
Σίγουρα τα παραπάνω εξαρτήματα θα συμβάλουν σημαντικά στη άνεση! κατά τη γνώμη μου, εφόσον μπει πραγματικά στη καθημερινότητα το ποδήλατο και το χρησιμοποιείς συχνά, αυτό που πρέπει να κοιτάς ως προτεραιότητα είναι οι τροχοί.
Ευχαριστώ πολύ!

Για τους τροχούς από ποια άποψη το λες;

Εννοώ, καταλαβαίνω ότι καλύτεροι τροχοί θα ήταν π.χ. πιο ελαφριοί ή και πιο αεροδυναμικοί. Πέρα από αυτά όμως, παίζουν ρόλο και σε κάτι άλλο; Π.χ. συμβάλλουν και αυτοί σημαντικά στην άνεση; Και αν ναι, πώς τους αξιολογούμε; Να είναι απλά carbon; Κατά άλλο;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Οι τροχοι στο ποδήλατο είναι το Α & το Ω.
Συμβάλουν στη άνεση, στη ποιότητα κύλισης, στη ταχύτητα, στη ακαμψία, στη αεροδυναμική, στις διάφορες επιλογές ελαστικών, όπως tubeless, tubular, με σαμπρέλες.
Τροχοι πολύ και διάφοροι εκεί έξω, από αλουμίνιο, από carbon, από μαγνήσιο, με ακτίνες και καψούλια έτσι, γιουβέτσι και κοκορέτσι...
Με κέντρα επίσης από εξωτικά υλικά και ρουλεμάν, κωνικά, πρεσαριστά, κεραμικά, με διαφορετικές μεθόδους πλέξεις ακτίνων και, και, και...
Κάνε προς το παρόν ποδήλατο με το συγκεκριμένο set up και όλα τα υπόλοιπα στη ώρα τους. :wink:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Ίδια προπόνηση, ίδια ώρα, το ίδιο δρομολόγιο ακριβώς πριν 2 χρόνια...
Ανάβαση μονής Γοργοεπήκοου Μάνδρα

IMG_20210904_200926.jpg


Το μόνο κουσούρι που μου έμεινε είναι το ίδιο πάθος και αγάπη για τη ποδηλασία :biggrin:
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
(επιστροφή με αυτοκίνητο, συναντηθήκαμε με την οικογένεια στην παραλία)
Κι εγώ "επιστροφή με αυτοκίνητο" σήμερα. Περιμένω τη γυναίκα να έρθει να με σώσει as we speak (αφού περπάτησα και δυο τρία χλμ με το ποδήλατο στον ώμο μέχρι να βγω στην άσφαλτο) γιατί με έπιασε λάστιχο.

Με το παλιό έχω γυρίσει τα πιο κακοτράχαλα μονοπάτια της Ελλάδας και δεν με έχει πιάσει λάστιχο 25 χρόνια τώρα. Και μιλάω για ΤΟ ΙΔΙΟ λάστιχο και τα 25 χρόνια! 😛

Τώρα τρίτη διαδρομή και τσουπ... Κακό σημάδι αυτό. Αν είναι να έχουμε αυτό κάθε τρεις και λίγο, σωθήκαμε.

Θα μου πείτε δεν έχεις μαζί σύνεργα; Ε, δεν έχω. Λίγο που δεν με είχε πιάσει ποτέ, λίγο που ακόμα είμαι σε φάση οργάνωσης, λίγο που είναι σχετικά εύκολη η "διάσωση", δεν είχα ασχοληθεί ακόμα με αυτό το κομμάτι.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Πέρυσι έκαμα σε άσφαλτο πάνω από 8.000 χλμ δίχως φούιτ, φέτο έχω μέχρι στιγμής 10.000 χλμ με ένα μαναχά φούιτ.
Για να σε προλάβω και τα road bike διατρέχουν πολλούς λόγους για φούιτ στο αστικό περιβάλλον, ειδικά από σπασμένα γυαλιά.
Με το καιρό μαθαίνεις να αποφεύγεις και να βλέπεις παγίδες στα πατήματα που επιλέγεις.
Βοηθάνε πάρα πολύ και τα λάστιχα με προστασία, βέβαια το ζευγάρι στοιχίζει σε κάποιες περιπτώσεις όσο μια τετράδα λάστιχα αυτοκινήτου... :biggrin:
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.334
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top