Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.266
Reaction score
41.947
Εγω Θα μείνω στο σχόλιο αυτού του μπούφου.
Όπως με είπε ο άλλος ο βλάχος στη Ελευσίνα "τα ποδήλατα είναι για τα πάρκα ρε μεγάλε, όχι για τους δρόμους"
Ήταν τόσο σίγουρος για αυτό που έλεγε που του ζήτησα να σταματήσει να το συζητήσουμε, πάτσε γκάζι και έφυγε η κότα...

IMG_20220619_170046.jpg
 


Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Σύντομο update στα εγχώρια αγωνιστικά δρώμενα:

Ο μήνας που πέρασε είχε ως επί το πλείστον χρονόμετρα και circuit. Συμμετείχαμε λοιπόν στα 2 γειτονικά circuit πόλης, αυτά της Άμφισσας και του Βόλου. Είναι αγώνες των 25-35χιλ κατά βάση ευθείας με κυκλικές διαδρομές των 2,5-3χιλ που επαναλαμβάνονται 8-12 γύρους. Τα χαρακτηριστικά είναι η υψηλή ένταση από την αρχή έως το τέλος του αγώνα και η επικινδυνότητα στις στροφές. Διότι αν σε πιάσουν οι προπορευόμενοι ή χάσεις το πελοτόν για πάνω από κάποια δεύτερα (υπάρχει αυτοκίνητο στο τέλος για τον λόγο αυτό) σε βγάζουν έξω οι αγωνοδίκες. Δύο παραδείγματα με εικόνες:

1) Παράδειγμα υψηλής έντασης: (από τ ποιόν άλλον? φυσικά από τον μέτρ του είδους:

2.jpg


4η θέση στην κατηγορία μου στην Άμφισσα (μάστερς Β) - αδιάφορο. Το να καταφέρω όμως να κρατηθώ μπροστά μέχρι το τέλος, να μπω στο σπριντ τερματισμού και να σπριντάρω από τα ντρόπς βγάζοντας 490 βατ με 201 παλμούς τα τελευταία 20 μέτρα είναι κάτι που δεν μπορείς να το αγοράσεις από την specialized, trek κλπ... και δύσκολα θα ξεχάσω.

2) Παράδειγμα επικινδυνότητας: (από τον μέτρ του είδους, τον ένα και μοναδικό survivor)

survivor.jpg


Ήμουν 1 μέτρο πίσω από την φάση αυτή... Στο φόντο παρατηρούμε τα κάγκελα... Άμφισσα και αυτό.

Στον Βόλο σήμερα είχε βάλει για κερασάκι μια ανηφόρα η διοργάνωση 350 μέτρα που ξεκινούσε όμως από 7% και κάρφωνε στο 17% ενώ ακολουθούσε ανηφορικό στο 6-7% για άλλα 300 μέτρα. Τα γάμησα όλα στην ανηφόρα αυτή ανεβαίνοντας χωρίς αύριο και από τις 8 στροφές που έπρεπε να κάνω το πέτυχα τις 3 ακολουθώντας το πρώτο γκρουπ (το οποίο οδηγούσε ο πρωταθλητής Ελλάδας στους μάστερς από Καρδίτσα) ενώ μετά έπεσα:

1.JPG


Είναι το Alikes hill climp all που στην πρώτη γύρα το πάω με 417w και 23,2 μέση (τρελάθηκα στο πάτημα μιλάμε σαν μουρλός πήγαινα) και μετά πέφτω σταδιακά... στην 4η στροφή έμεινα... τερμάτισα όμως κάπου στην μέση... να σημειωθεί ότι υπήρχε άτομο δίπλα μου βάρους 100 κιλά με 32 λάστιχο και conago v2r (aero) μονόδισκο με 54 μπροστά μόνο που ανέβαινε τάπα και όταν τον ρώτησα να μου δείξει τι είχε γράψει το βατόμετρο είχε 1000w στην ανηφόρα αυτή και 320 average respect (ΟΦΝ. ΙΩΝΙΑ). Του λέω χάσε 20-30 κιλά μου απαντά αυτό είναι το σώμα μου και τρώω ότι θέλω - ξέχασα να ρωτήσω τι ζάντες έιχε ήταν carbon 50άρες πάντως.

Γενικά πολύ ωραία εμπειρία όλο αυτό αρκεί να μην χτυπήσεις... αλλά στην τελική όλα μία ιδέα είναι σε αυτή την ζωή
Εδώ έχω μείνει πλέον και κινδυνεύω να εξαρθρώσω και το σαγόνι μου... που θα πάει θα φτιάξω και εγώ γάμπα

333.jpg


Αυτά... ακολουθούν ανηφόρες. Η ομαδική φωτογραφία στο προηγούμενο ποστ είναι με τον Βολικάκη.
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.522
Reaction score
30.748
Πιο γελοίο επιχείρημα για τις θερμίδες που χρειάζεσαι για να κυκλοφορείς με ποδήλατο και το αβοκάντο δεν έχω ματακούσει.

Ο τύπος είναι ο ορισμός της ξινίλας, και γι' αυτό τον λόγο βγαίνει στο γυαλί. Δεν πιστεύω ότι θα έχει δοκιμάσει ποτέ να δαγκώσει τη γλώσσα του, θα διέτρεχε θανάσιμο κίνδυνο.
 

Μηνύματα
15.016
Reaction score
20.761
εγώ συμφωνώ με τον ιερεμία, να κόψεις δέντρα για να φτιάξεις ποδηλατόδρομο είναι μέγιστη παπαριά.
ντάξει για το αβοκάντο τι να πώ , απλά το τραβάει γιατί είναι ξινός άγγλουρας .
γενικά με τους ποδηλατόδρομους διαφωνώ μες την πόλη. δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν την ζήτηση , θα πρέπει να γίνουν ιδιαίτερα μεγάλοι , να καλύψουν μεγάλες αποστάσεις μάλλον χάνουμε το νόημα.
μια χαρά μπορεί να κινηθεί το ποδήλατο στις υπάρχουσες συνθήκες , εκτός αυτού υπάρχει και ο λεωφοριολωρίδα που φτάνει και περισσεύει για αυτόν τον σκοπό.
ίσως να πρέπει να γίνει πιο φαρδιά από ότι είναι τώρα , μέχρι εκεί.
φυσικά αν υπάρχει χώρος για λωρίδα αποκλειστικής κίνησης κανένα πρόβλημα αλλά να δημιουργηθεί καταστρέφοντας άλλες λειτουργίες το βρίσκω μλκ.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Τι έκανες βρε Σάκη!! Ο Μπράλος απέδωσε τα μέγιστα φαίνεται, οι παλμοί με σόκαραν, και ευτυχώς τη γλύτωσες αναγκαστικά περνωντας όπως όπως διπλα στα κάγκελα!! Απίστευτη φωτο, μπράβο και συγχαρητήρια για τη σκληρή δουλειά που έριξες!!
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.266
Reaction score
41.947
Ναι, επειδή δεν τους τρως όλους ήδη... Αυτό σου λείπει!!! :roflmao:
Ρε φίλε τώρα με έδωσες ωραία ιδέα, θα στείλω στη Ceramic speed το φ τιπίμ να με δίνουν να δοκιμάζω όλες αυτές τις μ@λακίες που βγάζουν κατά καιρούς και τις κοστολογούν όσο ένα ολόκληρο ποδήλατο...
Θα τα προμοντάρω στη παραλιακή με το σλόγκαν "τι του λείπει του ψωριάρη, Ceramic speed και μαργαριτάρι" :lolsign:
 

Μηνύματα
19.325
Reaction score
13.537
2,5 δευτερόλεπτα σε 25 χμ. λέει... Καλά, με τι διαστημικά όργανα τα μετράνε όλα αυτά; :gamer: :rolleyes:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.266
Reaction score
41.947
Σώτο δεν έχεις προσέξει ότι όλα αυτά τα προϊόντα που απευθύνονται σε γυαλιστερούς έχουν πάντα γελοία περιγραφή... Τυχαίο?
Η ανοησία στο αντικείμενο μεταφράζεται σε δευτερόλεπτα και βατ...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Για πείτε ρε μαστόρια του forum.

Προχθές που είχα πάει βόλτα ξεκίνησε το πίσω ντεραγιέ να μην "ακούει" άμεσα σε όλα τα ανεβάσματα. Το έσφιξα λίγο (χωρίς να πειράξω τη βίδα, μόνο από το καπάκι του συρματόσχοινου, δεν ξέρω πώς λέγεται) και προχώρησα. Συνέχισε να το κάνει, το έσφιξα άλλο λίγο. Στο τέλος δεν ανέβαζε καθόλου οπότε λέω χαλάρωσε η βίδα τελείως, θέλει σφίξιμο.

Παρένθεση: σταματάω, βγάζω τα εργαλεία, δοκιμάζω και τα τρία άλεν που έχω μαζί μου, δεν έκανε κανένα 😆. Δεν ξέρω πώς το κατάφερα αυτό το μαγικό. Τέλος πάντων, έβγαλα με ορθοπεταλιά μια ανηφόρα και μετά ήταν όλο κατηφόρα, γύρισα.

Πιάνω τώρα να το φτιάξω, χαλαρώνω τη βίδα, τεντώνω το συρματόσχοινο και τη σφίγγω, αλλά το ντεραγιέ δεν θέλει να κουνηθεί καθόλου. Όταν πατάω να ανεβάσω είναι σαν να "κοντράρει" και δεν τραβάει καθόλου το συρματόσχοινο. Προς την άλλη μεριά (κατέβασμα) κουνιέται ο λεβιές αλλά "άδειος", δεν κάνει κάτι (λογικό, γιατί είναι στην τελευταία θέση).

Τι έπαθε λέτε; Μπορώ να κοιτάξω κάτι χωρίς να χρειαστεί να λύσω όλο το λεβιέ/μανέτα; Θα μπορούσε να φταίει κάτι άλλο που δεν σκέφτομαι;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
Να σου πω τι σκέφτομαι: να το πας σε ποδηλατικό κατάστημα να το κοιτάξουν και να το διορθώσουν εκεί. Σταμάτα να το "σκαλίζεις". :)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.529
Για πείτε ρε μαστόρια του forum.

Προχθές που είχα πάει βόλτα ξεκίνησε το πίσω ντεραγιέ να μην "ακούει" άμεσα σε όλα τα ανεβάσματα. Το έσφιξα λίγο (χωρίς να πειράξω τη βίδα, μόνο από το καπάκι του συρματόσχοινου, δεν ξέρω πώς λέγεται) και προχώρησα. Συνέχισε να το κάνει, το έσφιξα άλλο λίγο. Στο τέλος δεν ανέβαζε καθόλου οπότε λέω χαλάρωσε η βίδα τελείως, θέλει σφίξιμο.

Παρένθεση: σταματάω, βγάζω τα εργαλεία, δοκιμάζω και τα τρία άλεν που έχω μαζί μου, δεν έκανε κανένα 😆. Δεν ξέρω πώς το κατάφερα αυτό το μαγικό. Τέλος πάντων, έβγαλα με ορθοπεταλιά μια ανηφόρα και μετά ήταν όλο κατηφόρα, γύρισα.

Πιάνω τώρα να το φτιάξω, χαλαρώνω τη βίδα, τεντώνω το συρματόσχοινο και τη σφίγγω, αλλά το ντεραγιέ δεν θέλει να κουνηθεί καθόλου. Όταν πατάω να ανεβάσω είναι σαν να "κοντράρει" και δεν τραβάει καθόλου το συρματόσχοινο. Προς την άλλη μεριά (κατέβασμα) κουνιέται ο λεβιές αλλά "άδειος", δεν κάνει κάτι (λογικό, γιατί είναι στην τελευταία θέση).

Τι έπαθε λέτε; Μπορώ να κοιτάξω κάτι χωρίς να χρειαστεί να λύσω όλο το λεβιέ/μανέτα; Θα μπορούσε να φταίει κάτι άλλο που δεν σκέφτομαι;

Αν ξεσφίξεις/βγάλεις το συρματόσχοινο από το ντεραγιέ και το πιέσεις με το χέρι να ανεβάσει, πηγαίνει στρωτά με μόνη κόντρα αυτή του ελατηρίου; Αν ναι, φταίει το συρματόσχοινο, αν όχι, πήγαινε να το δουν.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Αν ξεσφίξεις/βγάλεις το συρματόσχοινο από το ντεραγιέ και το πιέσεις με το χέρι να ανεβάσει, πηγαίνει στρωτά με μόνη κόντρα αυτή του ελατηρίου; Αν ναι, φταίει το συρματόσχοινο, αν όχι, πήγαινε να το δουν.
Σίγουρα φταίει το συρματόσχοινο και όχι το ντεραγιέ. Το βγάζω εντελώς από τη βίδα και το κρατάω τεντωμένο με το χέρι, πατάω τον λεβιέ να ανεβάσει και το συρματόσχοινο δεν κουνιέται καθόλου, κάπου "βρίσκει" ο λεβιές και δεν τραβάει.

Το ντεραγιέ όταν το "ανοίγω" λίγο με το χέρι αρχίζει και ανεβάζει, δεν βλέπω κάποιο θέμα. Απλά δεν τραβιέται καθόλου το συρματόσχοινο.

Να σου πω τι σκέφτομαι: να το πας σε ποδηλατικό κατάστημα να το κοιτάξουν και να το διορθώσουν εκεί. Σταμάτα να το "σκαλίζεις". :)
Το πρόβλημά μου με αυτό Γιώργο είναι ο χρόνος, όχι κάτι άλλο. Να βρω χρόνο να φορτώσω το ποδήλατο, να το πάω (δεν έχω και κάποιον πολύ κοντά), να μου πει "άσ'το να το δω" και μετά να πρέπει να ξαναπάω, που μεταφράζεται σε μέρες προπόνησης (και ώρες δουλειάς) χαμένες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.529
Σίγουρα φταίει το συρματόσχοινο και όχι το ντεραγιέ. Το βγάζω εντελώς από τη βίδα και το κρατάω τεντωμένο με το χέρι, πατάω τον λεβιέ να ανεβάσει και το συρματόσχοινο δεν κουνιέται καθόλου, κάπου "βρίσκει" ο λεβιές και δεν τραβάει.

Το ντεραγιέ όταν το "ανοίγω" λίγο με το χέρι αρχίζει και ανεβάζει, δεν βλέπω κάποιο θέμα. Απλά δεν τραβιέται καθόλου το συρματόσχοινο.
Αν το έχεις ξανακάνει, αγόρασε ένα καινούργιο συρματόσχοινο και άλλαξέ το μόνος σου. Αλλιώς δεν γλιτώνεις τον ποδηλατά.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.522
Reaction score
30.748
Καλά αυτό με τα ποδηλαταδικα...

Παθαίνει λάστιχο το ηλεκτρικό της συζύγου. Πίσω λάστιχο, 20x3.0, με κεντρο με ταχύτητες Shimano nexus (το μοτέρ το έχει στη μεσαία). Λέω στον μεγάλο, κάνε ένα κόπο το πρωί πηγαινε το στον ποδήλατα, γιατί δεν εχουμε καθόλου εργαλεία για λάστιχα, ουτε μπαλώματα ούτε τπτ. Ο ποδήλατας του λέει, Ααα ηλεκτρικά δεν πιάνω (!!!!) πηγαινε σε βουλκανιζατερ. Εκεί του λένε πήγαινε σε ποδηλατά. Γμτ. Το ανεβάζω σπίτι, βγάζω τον τροχό (έχει και υδραυλικά δισκόφρενα τρομάρα του), το σύστημα νεξους ένα κλικ κάνεις και βγαίνει η ντιζα του, δεν κατάλαβα πού κολλούσε ο γιωτας. Το θεμα είναι δδν έχω μοχλούς να βγάλω έστω το λάστιχο και τη σαμπρέλα. Είδα μια γαμωπινεζα βρήκε και πάτησε.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
Το θεμα είναι δεν έχω μοχλούς να βγάλω έστω το λάστιχο και τη σαμπρέλα
Στείλε τον μεγάλο στον ποδηλατάδικο να αγοράσει 3 λεβιεδάκια κι ένα set επισκευής ελαστικών. :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.579
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top