Ποδήλατο

K

kimon

Guest
Την έβγαλε για μια φορά ακόμα η χαζοκεφάλα... ας είναι καλά το κράνος! :geek:

Μου πετάχτηκε ένα μηχανάκι από δεξιά (στη Γογονή για όσους ξέρουν από Χανιά), σταθμευμένο, στα 2 μέτρα, που αποφάσισε φαίνεται ότι ήταν εκείνη η ώρα για να φύγει. Πήγαινα με 30χαω περίπου, τον ακουμπάω και πέφτω κάτω (μάλλον ίσα ίσα τον ακούμπησα), ούτε κατάλαβα τι ακριβώς έγινε, μόνο ότι ήμουν ζαλισμένος σα κοτόπουλο για αρκετά λεπτά μετά. Ήρθαν και μερικά άτομα από γύρω, μου έδωσε κι ένα παιδί από το βενζινάδικο απέναντι ένα μπουκαλάκι νερό, κι έκατσα κανά μισάωρο να συνέλθω. Κατόπιν είδα και τι είχε γίνει στο κράνος! Το μηχανάκι βέβαια έγινε καπνός. Μετά περπάτησα, πήγα σε ένα καφενείο με τα πόδια κανά χμ πιο πέρα, καφεδάκι και μετά πίσω. Ακόμα είμαι λίγο ζαλισμένος... αλλά η καρκάνα αντέχει φαίνεται! Ούτε γδάρσιμο, ούτε τίποτα άλλο (θέλει η μπροστινή ρόδα τώρα ακτινολόγηση γιατί παίζει κάπως, έσπασε και ένα ακουστικό που φορούσα) o_O:headbang:

View attachment 257614
Πώ-πώ! Σιδερένιος!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Να βάλω κι εγώ το δικό μου ατύχημα (νομίζω το είχα βάλει κι όταν συνέβηκε):

Μάιος 2013, ο τύπος αποφάσισε να καβαλήσει το ποδήλατό μου με το αυτοκίνητό του, ενώ ήμουν πάνω στο ποδήλατο!

Φωτογραφία0018.jpg


Φωτογραφία0019.jpg


Φωτογραφία0020.jpg


Προσέξτε πού είναι η σέλα... Θα καταλάβετε ότι εάν δεν τον είχα δει και δεν είχα προλάβει να "ξεκλειδώσω" τα παπούτσια από τα πετάλια και να πεταχτώ - κυριολεκτικά - από το ποδήλατο, τώρα δεν θα είχα δεξί πόδι.

Το ποδήλατο κατέληξε κάπως έτσι:

Φωτογραφία0021.jpg


Φωτογραφία0022.jpg


Εννοείται ότι δεν επισκευαζόταν. Με αποζημίωσε η ασφαλιστική του τύπου, στην αρχική πλήρη αξία του ποδηλάτου. Αποταμίευσα αυτά τα χρήματα κι ένα ποσό ακόμα κι αγόρασα το road bike μου.

Υ.Γ.: Φορούσα κράνος, αλλά δεν μου χρειάστηκε. :biggrin:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.817
Υ.Γ.: Φορούσα κράνος, αλλά δεν μου χρειάστηκε. :biggrin:

Στη συγκεκριμένη σύγκρουση θα βοηθούσε περισσότερο κάποιο τσίγγινο σωβρακάκι.

Ή φυλακτό με σκόρδο, κάτιτις.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Σώτο, περαστικά! :)

Τώρα είδα την περιπέτειά σου και έφριξα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.311
Reaction score
42.044
Θα προσθέσω οτι γενικότερα ο σωστός εξοπλισμός αποτελεί για μένα απαραίτητα προυπόθεση για κάθε αναβάτη, ανεξάρτητα απο βαθμό εμπειρίας. Ειδικότερα στο θέμα κράνος, δεν χωρά καμμία απολύτως δικαιολογία. Είναι προτιμότερο να κόψεις απο κάτι άλλο παρά να κάνεις συμβιβασμούς και υποχωρήσεις στο θέμα κράνος...
Έτσι ακριβώς, υπάρχει όμως και κάτι που ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει.
Όπως και στο ποδήλατο έτσι και στη μοτοσυκλέτα τα πολύ ακριβά κράνη δεν προσφέρουν περισσότερη ασφάλεια.
Πχ. η Arai που είναι μια πολύ ειδικευμένη εταιρία στο χώρο σιάχνει κράνη αποκλειστικά για Racing χρήση, μόνο υπό αυτές τις συνθήκες τα κράνη της θα δουλέψουν σωστά ως αεροδυναμική κλπ.
Το ίδιο και στα ποδήλατα, το kask protone που έχω δεν προσφέρει περισσότερη ασφάλεια, προσφέρει αεροδυναμική και επιπλέον αερισμό της κεφάλας.
Το ασφαλές κράνος στις μότο πρέπει να έχει τουλάχιστον πολυεστερικό κέλυφος, συνήθως ένα κράνος των 200€~ είναι πλαστικό και στις δυνατές κρούσεις ανοίγει σαν καρπούζι, για εμένα δεν θα έπρεπε να υπάρχουν στη αγορά...
 

Μηνύματα
19.370
Reaction score
13.578
Τώρα πρέπει να βρω νέο κρανάκι πάντως... έχω το παλιό για την ώρα (καλά για μερικές ημέρες δεν έχει ποδήλατο), αλλά αναζητείται νέο... MET, KASK, GIRO, what?
Σώτο, περαστικά! :)

Τώρα είδα την περιπέτειά σου και έφριξα.
Ουρανοκατέβατη (παπακοκατέβατη για την ακρίβεια) περιπέτεια! :geek: :roflmao:
 


Μηνύματα
19.370
Reaction score
13.578
Ψάχνω, αν και δεν βιάζομαι... mojito μάλλον όχι (έχω το παλιό δηλαδή, μου αρέσει να αλλάζω τύπους! ). Ίσως πιο πολύ κάτι στο επίπεδο protone ή αντίστοιχο MET, Giro, κλπ.
 

Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.790
to MET τείνω να κατατάξω ως μη άνετο στο κεφάλιμ στα σφουγγαράκια του. το φοράω πάντα με καπελάκι αλλιώς ου αφήνει σημάδι παντού.
το giro που είχα (του 50άρικου όμως) ήταν πολύ πιο άνετο - ότι αξία έχει αυτό.
τα poc τι ρόλο βαράνε;
 

Μηνύματα
19.370
Reaction score
13.578
Μπα, κανένα θέμα δεν είχα με την άνεση του ΜΕΤ (παίζει προφανώς ρόλο το σχήμα της κεφάλας :roflmao: ), και θα μπορούσα να πάρω το αντίστοιχο, απλά μου αρέσει η αλλαγή! Όντως, τα κοίταζα και τα POC, αλλά δεν ξέρω πολλά γι αυτά.

Κάποια που κοίταζα (έχει και σε αρκετά καλή έκπτωση φαίνεται αυτές τις ημέρες το bike24).







(και αρκετά άλλα, κάθε φορά το ψάξιμο είναι ένα... μπέρδεμα! )
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.311
Reaction score
42.044
το protone επειδής το εχω πολύ καιρό θα πω οτι ειναι κρανάρα, εχει κάτσει στο κεφάλιμ πολύ καλά.
Το μόνο μειονέκτημα για εμένα είναι τα μεγάλα ανοίγματα που έχει για αεραγωγούς και μπαίνουν όλα μέσα, έχω τεράστιο πρόβλημα με τα έντομα, χωράνε μέχρι και τσόνια :lolsign:
 

Μηνύματα
19.370
Reaction score
13.578
Explain... τσόνια; Ποιο έντομο είναι στα... κοινά ελληνικά; :roflmao:

Ή εννοείς τον σπίνο (το πουλί); :geek:
 


Μηνύματα
19.370
Reaction score
13.578
Α, καλώς το συμπλήρωσα μετά! Σπουργίτια τα λέμε, σπίνους τα λέμε, τώρα έχουν κι άλλα ονόματα ανάλογα με την περιοχή. Απλά φάνηκε λίιιιγο υπερβολικό να περάσει πουλί από τα ανοίγματα, για αυτό νόμισα ότι είναι -μεγάλο- έντομο! :roflmao:
 

Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.790
πάντως στην ευρύτερη περιοχή της Λαμίας τα τσόνια είναι πλιά , αυτό το χω εμπεδώσει
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.311
Reaction score
42.044
Καλά εμείς εκεί σαπάν το έχουμε πάει και ένα βήμα παραπέρα, τσόντες λέμε και τα ωραία θηλυκά που ρίχνουν τσαούλια στο πέρασμα... :biggrin:
 

Μηνύματα
19.370
Reaction score
13.578
Ενδιαφέρουσα εξέλιξη... σύντομα το σύστημα εσωτερικής αλλαγής σχέσης (αντί για μπροστινο ντεραγιέ) powershift της classified, και σε τροχούς άλλων εταιρειών, όχι μόνο στους δικούς της.

 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.423
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top