Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.357
Έτσι όπως το έγραψες φαντάσκα κάνα σοβαρό segment ρε συ Σύμο.
Το θκόμ καινούριο επίτευγμα τελευταία ήταν η ανάβαση στις πηγές φυλής.
Το έκανα δγιό φορές μέχρι στιγμής, τη πρώτη φορά το πήγα πολύ χαλαρά, τη δεύτερη έβαλα περίπου 80% της δύναμης και έριξα ακόμα δγιό λεπτά.
IMG_20220711_003456.jpg


Δγιό λεπτά στο ανήφορο είναι πολύ σημαντικά για εμένα, τη επομένη φορά βάζοντας και τεχνική θα μπορούσα να ρίξω επιπλέον ένα λεπτό, αυτό θα είναι και το τσάλεντς!!

IMG_20220711_004307.jpg
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.963
Reaction score
6.687
Έτσι όπως το έγραψες φαντάσκα κάνα σοβαρό segment ρε συ Σύμο.
Πως το έγραψα δηλαδή;

Είμαι σίγουρος πως η δραματική βελτίωση που παρατηρήθηκε στο ασόβαρο segment (σε πρόσφυση και κατ'επέκταση σε χρόνους) λόγω της αλλαγής του οδοστρώματος θα ίσχυε αντίστοιχα και σε ένα σοβαρό. Η λογική αυτό λέει τέλος πάντων. Αυτό ήταν το νόημα του post, όχι να πείτε μπράβο σε μένα γιατί έκανα κάποιο επίτευγμα. Εγώ εκεί βάλαν άσφαλτο, αυτό έκανα.

Μπράβο πάντως για το δικό σου καινούργιο επίτευγμα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.357
Εννοούσα πως δεν είχε κάποιο σοβαρό βαθμό δυσκολίας, δεν ήθελα να σε προσβάλω :)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Μιας και μιλάμε για segments, μία ανηφόρα από το χθεσινό ΕΤΑΠ του Γύρου Γαλλίας στις Άλπεις και οι μέσοι χρόνοι από το Strava ανά κατηγορία αναβάτη.

IMG20220710173642~2.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.357
Βαριέμαι αφόρητα να παρακολουθώ αγώνες ποδηλασίας, νομίζω πως το έχω ξανά πει.
Ωστόσο τα segment του στράβα (ειδικά αυτά με υψομετρικά) με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ.
Στη πορεία έχω φτιάξει και θκάμ αλλά όχι μικρά κομμάτια ή μαναχά στα δύσκολα κομμάτια.
Τα περισσότερα είναι από 15-30χλμ,κάποτε τα είχα ιδιωτικά, έπαιζα μπάλα μαναχός, στη πορεία τα έκανα όλα δημόσια και όσα φτιάχνω πλέον.
Σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει ωραίος ανταγωνισμός με φίλους και γνωστούς αλλά και άγνωστους.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Βαριέμαι αφόρητα να παρακολουθώ αγώνες ποδηλασίας, νομίζω πως το έχω ξανά πει..
Εγώ αντιθέτως βαριέμαι οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα δεν έχει κόντρα αγωνιστική. Μου αρέσει περισσότερο ο στόχος της νίκης από το ίδιο το αγώνισμα. Γι' αυτό και μου τη δίνει η προπόνηση απλά για το καλό μας.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.357
Όπως ακριβώς έγραφαν και στα σχόλια, εξαιρετική εφαρμογή, η λυκρα πολύ σφιχτή και μαλακή, η τιράντες τραβάνε δυνατά αλλά επειδή είναι φαρδιές δεν ενοχλούν ντίπ, το pad το ίδιο ακριβώς με το προηγούμενο aero, στο κάτω μέρος έχει Φούλ σιλικόνη και εκεί που το αφήνεις μένει, δεν ανεβαίνει ντίπ
Με λίγα λόγια δεν νιώθεις ότι φοράς bib
IMG_20220711_204118.jpg
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Όπως ακριβώς έγραφαν και στα σχόλια, εξαιρετική εφαρμογή, η λυκρα πολύ σφιχτή και μαλακή, η τιράντες τραβάνε δυνατά αλλά επειδή είναι φαρδιές δεν ενοχλούν ντίπ, το pad το ίδιο ακριβώς με το προηγούμενο aero, στο κάτω μέρος έχει Φούλ σιλικόνη και εκεί που το αφήνεις μένει, δεν ανεβαίνει ντίπ
Με λίγα λόγια δεν νιώθεις ότι φοράς bib View attachment 257449
Έτσι όπως τον είδα σαν μοντέλο, σκέφτηκα μήπως η επόμενη φωτογραφία είναι καπως έτσι, αλλά με τη τρίχα κάγκελο..και δεν θα είχε μακρυά μαλλια…θα είχε και μουσακι…Ε την πήρατε την ιδέα :focus:
50BC23F1-9E40-46F1-BFE6-3D2EF12CBCDE.jpeg
 

Μηνύματα
18.959
Reaction score
13.323
Εκπτωσούλες prime day στο Amazon, κι όποιος ενδιαφέρεται χτυπά ένα garmin edge 530 στα 180 ευρώ, ή μία ζώνη hrm pro στα 76 (αυτή την χτύπησα εγώ), ανάμεσα σε πολλά άλλα.






ΥΓ. Θέλει συνδρομή στο prime, που δίνει ένα μήνα δωρεάν, και εννοείται ότι εφόσον δεν μας χρειάζεται και για να μην χρεωθεί η κάρτα στο τέλος του μήνα της δοκιμής, ακυρώνεται όποτε θέλουμε σε αυτό το διάστημα.
 

Μηνύματα
18.959
Reaction score
13.323
Την έβγαλε για μια φορά ακόμα η χαζοκεφάλα... ας είναι καλά το κράνος! :geek:

Μου πετάχτηκε ένα μηχανάκι από δεξιά (στη Γογονή για όσους ξέρουν από Χανιά), σταθμευμένο, στα 2 μέτρα, που αποφάσισε φαίνεται ότι ήταν εκείνη η ώρα για να φύγει. Πήγαινα με 30χαω περίπου, τον ακουμπάω και πέφτω κάτω (μάλλον ίσα ίσα τον ακούμπησα), ούτε κατάλαβα τι ακριβώς έγινε, μόνο ότι ήμουν ζαλισμένος σα κοτόπουλο για αρκετά λεπτά μετά. Ήρθαν και μερικά άτομα από γύρω, μου έδωσε κι ένα παιδί από το βενζινάδικο απέναντι ένα μπουκαλάκι νερό, κι έκατσα κανά μισάωρο να συνέλθω. Κατόπιν είδα και τι είχε γίνει στο κράνος! Το μηχανάκι βέβαια έγινε καπνός. Μετά περπάτησα, πήγα σε ένα καφενείο με τα πόδια κανά χμ πιο πέρα, καφεδάκι και μετά πίσω. Ακόμα είμαι λίγο ζαλισμένος... αλλά η καρκάνα αντέχει φαίνεται! Ούτε γδάρσιμο, ούτε τίποτα άλλο (θέλει η μπροστινή ρόδα τώρα ακτινολόγηση γιατί παίζει κάπως, έσπασε και ένα ακουστικό που φορούσα) o_O:headbang:

helmet-acc.jpg
 



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Την έβγαλε για μια φορά ακόμα η χαζοκεφάλα... ας είναι καλά το κράνος! :geek:

Μου πετάχτηκε ένα μηχανάκι από δεξιά (στη Γογονή για όσους ξέρουν από Χανιά), σταθμευμένο, στα 2 μέτρα, που αποφάσισε φαίνεται ότι ήταν εκείνη η ώρα για να φύγει. Πήγαινα με 30χαω περίπου, τον ακουμπάω και πέφτω κάτω (μάλλον ίσα ίσα τον ακούμπησα), ούτε κατάλαβα τι ακριβώς έγινε, μόνο ότι ήμουν ζαλισμένος σα κοτόπουλο για αρκετά λεπτά μετά. Ήρθαν και μερικά άτομα από γύρω, μου έδωσε κι ένα παιδί από το βενζινάδικο απέναντι ένα μπουκαλάκι νερό, κι έκατσα κανά μισάωρο να συνέλθω. Κατόπιν είδα και τι είχε γίνει στο κράνος! Το μηχανάκι βέβαια έγινε καπνός. Μετά περπάτησα, πήγα σε ένα καφενείο με τα πόδια κανά χμ πιο πέρα, καφεδάκι και μετά πίσω. Ακόμα είμαι λίγο ζαλισμένος... αλλά η καρκάνα αντέχει φαίνεται! Ούτε γδάρσιμο, ούτε τίποτα άλλο (θέλει η μπροστινή ρόδα τώρα ακτινολόγηση γιατί παίζει κάπως, έσπασε και ένα ακουστικό που φορούσα) o_O:headbang:

View attachment 257614
Πωωω περαστικά Σωτο, σιδερένιος!!
 

Μηνύματα
18.959
Reaction score
13.323
Σε ευχαριστώ πολύ Μάριε! Όπως λέει κι ο Παναγιώτης, από το πουθενά μπορεί να σου έρθει. Κράνος και μόνο κράνος!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
...και κατά τα άλλα, στην Κύπρο, συζητάνε για το εάν θα κάνουν το να φοράνε κράνος οι ποδηλάτες υποχρεωτικό βάσει νόμου ή όχι...

Σώτο, περαστικά ρε! Σιδεροκέφαλος και βουρ για νέο κράνος!

Α! Και το ποδήλατο να το πας για έλεγχο, δεν ξέρεις τι μπορεί να έπαθε από τη σύγκρουση και την πτώση.
 

Μηνύματα
18.959
Reaction score
13.323
Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο! Δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει υποχρεωτικό, το σίγουρο είναι ότι μάλλον πρέπει να εκπαιδευτεί ο κόσμος, και να το θεωρεί απαραίτητο, κι όχι κάτι που επιβάλλεται (οπότε συνήθως αντιδρούν πολλοί σε τέτοια περίπτωση).

Το ποδήλατο θα το ψάξω βέβαια, το σκεφτόμουν ήδη στην επιστροφή, πέρα από τον τροχό δηλαδή μήπως έχει κάποιο ράγισμα (αν και δεν το πολυπιστεύω, εγώ έφαγα όπως φαίνεται το πολύ χτύπημα κι όχι αυτό).
 



Μηνύματα
2.531
Reaction score
7.356
εγώ έφαγα όπως φαίνεται το πολύ χτύπημα κι όχι αυτό
Για αυτό δεν κάνω εγώ ποδήλατο ποτέ (πέστε να με φάτε). Περαστικά σου Σώτο και μακάρι να έχεις πάντα γερό και αχρείαστο κράνος :)
 

Μηνύματα
18.959
Reaction score
13.323
Σε ευχαριστώ kalitsouni μου! Το θέμα βέβαια δεν έχει να κάνει με το ποδήλατο, μόνο... και μηχανή να ήταν, μπορεί και να ήταν και χειρότερα (θα πήγαινα πιο γρήγορα) :headbang: :geek:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.595
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top