Ποδήλατο

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Μια βδομάδα πριν στους Αγίους Αποστόλους στο Βελούχι


Για να μην έχεις ηλεκτρικό αυτοκίνητο, σε καταλαβαίνουν κι οι αγελάδες. Lol
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.244
Reaction score
41.905
Εγω τα χτύπησα Σώτο, μαζί με τους ανάλογους xt δίσκους.
Ο θκόσμ ο ματρακάς φοράει από μαμά κάτι br-mt410, ντίπ σάπια!
Το θκός τι φόραγε από μαμά?
 


Μηνύματα
19.315
Reaction score
13.525
Εγω τα χτύπησα Σώτο, μαζί με τους ανάλογους xt δίσκους.
Ο θκόσμ ο ματρακάς φοράει από μαμά κάτι br-mt410, ντίπ σάπια!
Το θκός τι φόραγε από μαμά?
Αυτά ήταν, της μαμάς, δεν έχω αλλάξει τίποτα στο ποδήλατο ακόμα... εκτός από το σπασμένο BB δηλαδή.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.244
Reaction score
41.905
Αυτό είναι γνωστό, στη ποδηλασία όμως το όνομα πληρώνεται...
Η Scott πουλάει όνομα με φτώχεια στη περιφέρεια ενώ η cube έδινε πάντα ένα ολοκληρωμένο πακέτο.
Ο καθείς ανάλογα τις γνώσεις και τη εμπειρία που έχει τα βάζει κάτω και επιλέγει ανάλογα με το τι σηκώνει η τσέπατ ;)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.244
Reaction score
41.905
Ο μικρός και ο μεγάλος!!
Κουίζ, στη ανηφόρα ανεβαίνει πιο εύκολα ο μικρός ή ο μεγάλος?
IMG_20220827_205524.jpg
 



Μηνύματα
19.315
Reaction score
13.525
Την ίδια, πάλι εξαρτάται τι ανηφόρα είναι αυτή... Αν είναι off road, χωμάτινη, ο μεγάλος θα ανεβαίνει πιο εύκολα, όχι (μόνο) επειδή στροφάρεις πιο εύκολα, αλλά επειδή το ποδήλατο, τα λάστιχα, είναι για τέτοιο έδαφος. Σε κανονική ασφάλτινη ανηφόρα, ο μικρός (και το ποδήλατο road δηλαδή) ανεβαίνει πιο γρήγορα (αν μιλάμε για φυσιολογικές κλίσεις, δεν ξέρω τι θα γίνει σε σύγκριση με κλίση 30%!! :roflmao: )
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.244
Reaction score
41.905
Ναι βρε Σώτο για ασφάλτινο τερέν μιλάμε, αφού συγκρίνω ανόμοιες κατηγορίες ποδηλάτου, με διαφορετικό στήσιμο και θέση οδήγησης.
Η σύγκριση έγινε σε ένα ανηφορικό κομμάτι γύρω στο 1km που ξεκινάει με 5-6% στα μισά γίνετε 10-12% και στα τελευταία 50μετρα 22%
 

Μηνύματα
19.315
Reaction score
13.525
Το road και η μικρή υπερέχει πάντως... Δηλαδη τόσο καιρό που το έχω δεν θυμάμαι ούτε μία περίπτωση (ασφάλτινης) ανηφόρας (κάποιου μήκους τώρα έτσι; όχι τίποτα σύντομες των 50-100 μέτρων που μπορείς να πάρεις και φόρα ας πούμε, εκεί μπορεί να γίνει και το ανάποδο) που να ανεβαίνω πιο γρήγορα με το MTB από το road, ασχέτως αν μπορεί να ζοριζει περισσότερο όταν γίνεται πολύ απότομη.
 


Μηνύματα
19.315
Reaction score
13.525
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά, το μεγάλο γρανάζι του ΜΤΒ σου δίνει την εντύπωση ότι ανεβαίνεις πιο εύκολα, αλλά μπορεί να κουράσει αρκετά και το υψηλότερο cadence όταν κρατά πολύ ώρα.

Ποια είναι η δικιά σου εντύπωση;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.244
Reaction score
41.905
Δεν είναι θέμα εντύπωσης, είχα ένα μήνα να ανέβω στη κούρσα, το τελευταίο καιρό καβαλαω μαναχά το mtb γιατί εκτός από καινούριο κοσκινάκι είναι μια κατηγορία ποδηλάτου άγνωστη σε εμένα, οπότε πααίνω παντού με αυτό ώστε να εξοικειωθώ, να συνηθίσω τη νέα στάση του σώματος, αντίδραση στις μεγάλες γωνίες στα χέρια από το τιμόνι, να βρω το set up της ανάρτησης και γενικότερα να γίνουμε φίλοι... :biggrin:
Σήμερα μετά από ένα μήνα είχα όλη μέρα το κουρσάκι και πραγματικά στη πρώτη επαφή ένιωσα πολύ περίεργα πάνω του, μετά ένιωσα τις χαοτικές διαφορές, κάπως έτσι γεννήθηκε και το κουίζ.
Εξεπλάγην πραγματικά, στη αρχή νόμιζα πως η διατριβή με το mtb με δυνάμωσε αλλά η αλήθεια είναι αλλού...
 

Μηνύματα
19.315
Reaction score
13.525
Το συμπέρασμα που έβγαλες δεν κατάλαβα ποιο είναι, το ΜΤΒ ή το κουρσάκι πιο εύκολο;

Αυτό που λες για τη διαφορά, το είδα κι εγώ, και το βλέπω και κάθε φορά που κάνω με το ένα ή το άλλο αρκετές διαδρομές συνέχεια, χωρίς εναλλαγή δηλαδή, και μετά πάω στο άλλο. Ειδικά τον πρώτο καιρό μετά το MTB μου φαινόταν λέει πολύ στενό το τιμόνι του road! :geek: :roflmao:

Εντωμεταξύ, το τελευταίο διάστημα πρέπει να έχω κάποια μαγνητική έλξη, και πέφτουν πάνω μου διάφοροι, δεν εξηγείται! Σήμερα ήταν ένα πατίνι, που το έβγαλε από το δρόμο του (το πρόσεξα μετά στο βίντεο) ένας σκύλος που ήταν λίγα μέτρα πιο πάνω και πήγε να του χυμήξει! Έρχεται στη δικιά μου μεριά, στρίβω λίγο βέβαια να τον αποφύγω, αλλά έπεσε τελικά πάνω μου (κανένα θέμα, ούτε πέσαμε κάτω, ούτε ζημιές, η ταχύτητα ήταν πολύ μικρή).

VID_20220827_175130_00_003.mp4_20220827_232642.741.jpg
VID_20220827_175130_00_003.mp4_20220827_232648.805.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.244
Reaction score
41.905
Το συμπέρασμα που έβγαλες δεν κατάλαβα ποιο είναι, το ΜΤΒ ή το κουρσάκι πιο εύκολο;
Δεν κατάλαβες γιατί δεν το είπα ακόμα, περιμένω να μπει στη κουβέντα και ο κρόκ :biggrin:

Όσο για το μικρό ατύχημα δεν πιστεύω ότι έχεις κάτι εσύ και τους τραβάς, αλλού είναι το θέμα...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.204
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top