Ποδήλατο

Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
Να σαι καλά βρε με έκανες και γέλασα... 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣


Η άποψη που σχημάτισα στον αγώνα αυτόν κάπου μετά το 25χιλ ήταν: Σάκη, τώρα την γ@μησες... (απ το γνωστό ανέκδοτο)
Θα αναλυθώ αργότερα επ αυτού...
Πήγα Χαλκίδα με στόχο το όριο χρόνου που δίνει την πρόκριση για Σπαρτακιάδα (αποφασίσαμε να το κάνουμε σαν ομάδα φέτο) και μόνο αυτό. Απροπόνητος τελείως σχεδόν όλο το καλοκαίρι και με ελάχιστα χιλ στο ποδήλατο. Και οι στραβές ξεκίνησαν με το καλημέρα:
Μπερδεύομαι και παιρνω κατά λαθος τα mtb παπούτσια κάτι εισαγωγικά σιμανο με spd σχαράκια. 15 λεπτά πριν την εκκίνηση έψαχνα 2α παπούτσια 43 νούμερο με σχαράκια spd sl ή πετάλια mtb δανεικά.... τελικά ένα παιδί Χαλκιδαίος εστειλε την κοπέλα του σπίτι να φέρει πετάλια spd βρήκα και κλειδί να τα βιδώσω και καταφέρνω να είμαι εκκίνηση στο παρά 1 με το σετάπ αυτό. Να πω οτι για κακή μου τύχη τα πετάλ συν τοις άλλοις είχαν και τον μακρύ άξονα....
Κατά τα λοιπά έβγαλα 110χιλ με 37-38 βαθμούς κελσίου με 2 παγούρια νερό και 1 ηλεκτρολύτη, στις υδροδοσίες τους είχαν τελειώσει τα νερά, αναγκάστηκα και ξεκαβάλησα στην μια και μοναδική βρύση που βρήκα για να γεμίσω παγούρι ενώ στα τελευταία 20χιλ την εβγαλα χωρίς σταγόνα νερό + την ανάβαση της Ριτσώνας... τραγικές καταστάσεις που ωστόσο μου έδωσαν ένα καλό μάθημα όσον αφορά την διαχείριση ενός τέτοιου αγώνα σε φαι και ποτό κάνοντας με πιο έμπειρο για την συνέχεια.
Συνολικά ήπια 1 παγούρι high 5 ηλεκτρολύτη + υδατάνθρακα (δεν το είχα μπουστάρει κακώς), 2 νερό, 2 gel, 1 μπάρα και 1 μαγνήσιο. Αυτά έπρεπε να τα εχω x2.
Πάτησα στην αρχή να δω πως είμαι, ήμουν περιέργως καλά αλλά στο 20-25 με χτύπησαν τα παπούτσια, στο ορθοπέταλο είχα θέματα γιατί τα ποδια μου ηταν ανοιχτά οπότε έκοψα και πήγα φυλαγμένα γλυτώνοντας θερμοπληξίες και άλλα πολλά (γίνανε διάφορα πάλι)
 
Last edited:


Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
Χρήστο αυτό με τα νερά στις υδροδοσίες έγιννε μεγάλο θέμα... μην ξεχνάμε πως ήταν αγώνας μάστερς. Άκουσα γνωστό ποδηλάτη να λέει στους υπεύθυνους πως τόσα χρόνια σε αγώνες πρώτη φορά του συνέβη να χτυπάει τις πόρτες από τα σπίτια να του δώσουν λίγο νερό... παρόμοιο σκηνικό έπαιξε και με το μπρεβετ στα Καλάβρυτα λόγω ζέστης έμαθα αλλά εκεί ήταν μπρεβέ τουλάχιστο
Ρε Σάκη, το τερμάτισες :roflmao:
Πως γίνεται να μπερδέψει κανείς τα παπούτσια?🤔
Εχουν ένα σακουλάκι τα sidi που τα βαζεις μέσα, δεν άνοιξα να σιγουρευτώ ποια παπούτσια ειχε πριν φορτώσω και για άγνωστο λόγο βρέθηκαν εκεί τα σιμάνο...
Δεν λες καλά που βρήκα τα πετάλ, η 2η εναλλακτική ηταν να τρέξω με του Ηλία (είχε εξασφαλισει πρόκριση) 2 νούμερα μεγαλύτερα...
Στο δια ταύτα για τους μανιακούς με το bikefit περα από κάτι μικροτραβήγματα στους προσαγωγούς λόγω μεγάλου άξονα και φυσικά το οτι με χτύπησαν ασχημα τα παπούτσια γιατί τα βάζω ελάχιστα με το mtb του μικρού, δεν έπαθα τίποτα σε αρθρώσεις κλπ παρολο που είχα τα πάντα εγκληματικά λάθος
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Αυτό με το πρόβλημα στη υδροδοσιά έγινε βούκινο Σάκη, τους έχουν κράξει οι πάντες.
Έτυχε ρε πστ μου να κάνει και πολύ ζέστη το σ/Κ που μας πέρασε.
Όσο για τα παπούτσια θα έπρεπε να τα είχες τσεκάρει ανοίγοντας τη θήκη μεταφοράς, αδικαιολόγητος, είσαι στο πεινολόγιο :punish:
 


Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
Το θέμα είναι πως δεν είχε νερά ουτε στον τερματισμό... ούτε περίπτερα μαγαζιά κάτι ερημιά ήταν. Και ποδηλατήσαμε άλλα 8χιλ με ανηφορικό μέχρι το λιμάνι...
Όλα αυτά με 25€ συμμετοχή έτσι
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
μπράβο ο σύλλογος, άντε να δούμε και στο μπρεβε τι θα δίνουν , ρέγκα και λακέρδα στο 150χλμ...
ντάξει ο σάκης πήρε λάθος παπούτσια αλλά τελικά ψευτοβολεύτηκε, εγώ που πήγα πέρσυ στο γραφείο και δεν είχα κανονικά και έμεινα με τα gaerne και την γραβάτα πάλι...

(έχω αφήσει πλέον και καφέ και μαύρα με τις ζώνες τους, στην χειρότερη να έρθω χωρίς βρακί πλέον)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Η άλλη προπόνηση που κάνω είναι η 1:0...
100χλμ βίτσα (τέρμα γκάζι) κάνοντας τις ανηφόρες ευθείες και τις κατηφόρες, γκρεμούς.
Και, ρε φιλαράκι, για να έχουμε καλό ερώτημα, που βρίσκεις τέτοιες διαδρομές στις οποίες να πηγαίνεις "τάπα" για 100χλμ; Δεν συναντάς πινακίδες STOP, φώτα τροχαίας, μαλάκες σε αυτοκίνητα κτλ; Επειδή, εδώ, όλα τα προηγούμενα, μεταξύ άλλων (τρακτέρ, αδέσποτα ζώα - μικρά και μεγάλα, φορτηγά κτλ) είναι μέρος της καθημερινότητας!

Όταν ξεκίνησα να κάνω τέτοιες προπονήσεις έντασης, έφτανα στο σπίτι και δεν μπορούσα να βάλω το κλειδί στη πόρτα, έτρεμαν τα χέρια και τα πόδια.
Έκανα και τέτοιες προπονήσεις, κάποτε.
Σε βάθος χρόνου όμως όλα καλά, οι προπονήσεις αυτές βγαίνουν μαναχά με carbomax, αλλιώς σβήνεις και το πούλο :biggrin:
Θα το δοκιμάσω σε μια διαδρομή που έχω υπόψη μου αλλά κι αύριο.
Συνολικά ήπια 1 παγούρι high 5 ηλεκτρολύτη + υδατάνθρακα (δεν το είχα μπουστάρει κακώς), 2 νερό, 2 gel, 1 μπάρα και 1 μαγνήσιο. Αυτά έπρεπε να τα εχω x2.
Χρήσιμη πληροφορία, ευχαριστώ.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Και, ρε φιλαράκι, για να έχουμε καλό ερώτημα, που βρίσκεις τέτοιες διαδρομές στις οποίες να πηγαίνεις "τάπα" για 100χλμ; Δεν συναντάς πινακίδες STOP, φώτα τροχαίας, μαλάκες σε αυτοκίνητα κτλ; Επειδή, εδώ, όλα τα προηγούμενα, μεταξύ άλλων (τρακτέρ, αδέσποτα ζώα - μικρά και μεγάλα, φορτηγά κτλ) είναι μέρος της καθημερινότητας!
Σε κάποιες διαδρομές δεν έχει ούτε πινακίδες και σε κάποιες άλλες όπως η παραλιακή έως και τα λιμανάκια θα βρεις ότι εμπόδιο θες, παραλιακή έχω κατέβει αμέτρητες φορές που κάποια στιγμή έμαθα και τους χρόνους στα φανάρια.

2 παραδείγματα

IMG_20220913_183344.jpg
IMG_20220913_182606.jpg


Και το hr από μια τέτχια προπόνηση

IMG_20220913_183158.jpg
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Όλα αυτά με 25€ συμμετοχή έτσι
Έχω μάθει πως είναι ακριβή η ντόλτσε βίτα στη Χαλκίδα, δεν περίσσεψαν χρήματα για νερά καλέ!!
Με όσους μίλησα όλοι το ίδιο είπαν, πρώτη φορά τέτοια τσαπατσουλιά, αναργανωσιά και σβάρνα όλα...
Ακόμα και άνθρωπο της Πέπας που μίλησα με είπε ότι ήταν χύμα στο κύμα εφέτος.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Σε ό,τι αφορά την πεπα όλοι τα ίδια λένε εδώ και χρόνια. Δεν υπάρχει οργάνωση ούτε και υποστήριξη, είναι μάλιστα αρκετοί αυτοί που για αυτό το λόγο δε συμμετέχουν σε διοργανώσεις της. Τα μπρεβέ πάντως έχουν μικρό αντίτιμο συμμετοχής (5€) οπότε μάλλον δε λες πως βγάζουν κάτι από όλο το σκηνικό. Πλέον στα μπρεβέ τους δεν έχουν ούτε τσεκς μόνο με την εφαρμογή και αποδείξεις λιανικής από τα σημεία ελέγχου πιστοποιείς τη διαδρομή σου. Φυσικά για γιατρούς, συνεργεία κτλ ούτε λόγος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Σε κάποιες διαδρομές δεν έχει ούτε πινακίδες και σε κάποιες άλλες όπως η παραλιακή έως και τα λιμανάκια θα βρεις ότι εμπόδιο θες, παραλιακή έχω κατέβει αμέτρητες φορές που κάποια στιγμή έμαθα και τους χρόνους στα φανάρια.

2 παραδείγματα

View attachment 263296 View attachment 263294

Και το hr από μια τέτχια προπόνηση

View attachment 263295
Ε, ΟΚ, τέτοιες διαδρομές, εδώ, στη Λευκωσία και στα πέριξ, δεν υπάρχουν. Δεν ξέρω σε άλλες πόλεις τι γίνεται, αν κι έχω βάσιμες υποψίες ότι ισχύει το ίδιο.

Υ.Γ.: Σχετικό - άσχετο, αλλά ένα ποδηλατοδρόμιο λείπει από το νησί μας.
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Υ.Γ.: Σχετικό - άσχετο, αλλά ένα ποδηλατοδρόμιο λείπει από το νησί μας.
Πρόσεχε τί εύχεσαι χρόνια πρίν πολλά που είχα πρόσβαση στο ΟΑΚΑ ακόμα δεν είχαν κλείσει το ποδηλατοδρόμιο με το στέγαστρο για να καταλάβεις το είχαμε ρίξει στα pista είναι πολύ δύσκολο και πολύ τεχνικό άθλημα και επίσης δεν έχει καμία πλάκα να σκάς στο σανίδι με 40χλμ παρέα με τη φυγόκεντρο αγκαλίτσα.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Έχω και τελικό πάνω σε av ενισχυτή χωρίς sub όμως, δεν με αρέσει να μπουμπουνάει όταν παίζω μουσική.
Αμέ! Τι μας πέρασες, για τίποτα βλάχους? :biggrin:
τα ηχεία είναι b&w
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Σε κάποιες διαδρομές δεν έχει ούτε πινακίδες και σε κάποιες άλλες όπως η παραλιακή έως και τα λιμανάκια θα βρεις ότι εμπόδιο θες, παραλιακή έχω κατέβει αμέτρητες φορές που κάποια στιγμή έμαθα και τους χρόνους στα φανάρια.

2 παραδείγματα

View attachment 263296 View attachment 263294

Και το hr από μια τέτχια προπόνηση

View attachment 263295
Είμαι μάρτυρας ότι μπορεί να πάει τάπα και σιγα σιγά σταθερά πάντα, εξαφανίζετε στον ορίζοντα. Προσωπικά έχω δει σε ανηφόρες ειδικά άμα γυαλίσει το μάτι του έχει δαγκάσει πολύ γυαλάδα που κάναν το λάθος να τον προκαλέσουν. Ομολογώ ότι έχει τη πλάκα του.

Στο μεταξύ σιγά σιγά επιστρέφω Αθήνα, αλλά μεταξύ 1 και 15 που ημουν Αθήνα δεν μπόρεσα να κάνω ποδήλατο. Έχω μάθει αλλιώς στην ηρεμία και μου φανηκε φρενοκομείο! Ειπα θα το συνηθίσω, αλλά έλειπα πολύ καιρό. Παντως μιλάμε για τρόμο έτσι? Να με πληρώνανε νωρίς για βόλτα δεν έβγαινα με τίποτα. Τα έλεγε ο έταιρος βλάχος για την επαρχία, ωραία λέω να το ζήσω, το έζησα, όμορφο, αλλά πως γυρνάς πίσω μάνα μου?

Το κέρδος εδώ προς το παρον στην δίκη μου επαρχεια είναι ότι επειδή έχει πολύ βουνό, αναγκαστικά μαθαίνω και βελτιώνω χρόνους. Δεν μπορώ να πω ότι είδα κάποια σημαντική άνοδο στα watt, αλλά οι παλμοί μου είναι αρκετα ποιο χαμηλά απο πριν, αυτό φαινετε ιδιαίτερα, ενώ εχω καπως σαν αίσθηση ποιο πολύ δυναμη στα ανηφορικά. Ενω επεσα από 88 στα 85 κιλά. Και επειδή αυτός ο Λαρισαίος πύραυλος ότι έχει πει έχει βγει, φοβαμε να χάσω άλλο βάρος μη χάσω δυναμη. Αυτά τα νέα τις Αλεξάνδρας! :drinks:

Υστ. Τραγικά όσα έζησε ο Σάκης, όπου να το πιάσεις τραγικο ήταν :O_o:
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Προσωπικά έχω δει σε ανηφόρες ειδικά άμα γυαλίσει το μάτι του έχει δαγκάσει πολύ γυαλάδα που κάναν το λάθος να τον προκαλέσουν. Ομολογώ ότι έχει τη πλάκα του.
Δεν θυμάμαι που το έχς δει, έχς δει όμως ενα μικρό μέρος όλου αυτού,πίστεψέ με!!
Όπως έχω ξανά πει, οι γυαλιστεροί είναι βούτυρο στο ψωμίμ, ο λόγος είναι γιατί δεν έχουν δουλέψει και ότι δουλειά ρίχνουν είναι κλεμμένη από άλλους γυαλιστερούς, άρα λάθος.
Η παραλιακή είναι φωλιά, θα βρεις τετχιους από το Φάληρο έως το Σούνιο, μιλάμε για πολλά χλμ. διασκέδασης :roflmao:
Άθελα μου, εχω προκαλέσει και κάτι ακόμα.
Καταναλωτισμό σε αναβαθμίσεις και σε hi end εξαρτήματα γιατί όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κεραμικά για λιγότερες τριβές :lolsign:
Πρέπει με κάποιο τρόπο να το εκμεταλλευτώ όλο αυτό, να με τα δίνουν τσάμπα οι εταιρίες για δοκιμές-προμοσιον ένα πράμα!!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Προψέ πήρα χαμπάρι ότι έχουν αρχίσει να φεύγουν τα τακούνια από το λάστιχο, το περίεργο είναι πως βρήκα κομμένα ή έτοιμα να κοπούν μόνο από τη drive μεριά, από τη non drive όλα είναι στη θέση τους.
Εντέλει δεν ήταν δύσκολο να βρω τη αιτία, στις ανηφορικές, ασφάλτινες ή και τσιμεντένιες διαδρομές συμπεριφέρομαι όπως και στη κούρσα (κατάλοιπα) κλειδώνω ανάρτηση και πατάω αβέρτα.
Ακούς από το πίσω λάστιχο, χράτς, χρούτς, το πούλο το ελαστικό! :biggrin:
IMG_20220916_221946.jpg


Τα ελαστικά στο mtb διαπιστώνω ότι είναι πιο ακριβά από τα road ποδήλατα, 110€ στοιχίζουν αυτά που κατέληξα, pirelli scorpion xc.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.199
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top