Ποδήλατο

Μηνύματα
19.294
Reaction score
13.523
Μα τι κάνεις στα ποδήλατα; Έχω κάνει 2.800 χμ με τα ίδια λάστιχα, και δεν έχουν... ξεπατωθεί ακόμα! :roflmao: :geek:

Αν και τα τακουνάκια στο πίσω έχουν μικρύνει αρκετά βέβαια.
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Ποστάρω τι περιέχει το Carbomax. Πάντα μου αρέσει να ξέρω τι χρησιμοποιω, βέβαια δεν λέει σε καθαρούς ηλεκτρολύτες τι έχει, που θα το ήθελα πολυ. Μια δόση έχει περίπου τις μισές θερμίδες από ένα συνηθισμένο Flapjack

B9937833-EEFE-4360-BCB1-D8F671D340AA.jpeg

Την δίκη μου γνώμη την έχω ξαναπεί, να προσθέσω πως το καλοκαίρι ενώ δίνει πολύ πράγμα σε ενέργεια, ξεμένω από ηλεκτρολύτες σχετικά σύντομα όποτε χρησιμοποιώ συμπληρωματικά και άλλους. Πλεον έχω αρχίσει και γνωρίζω το αίσθημα αν σου λείπει ενέργεια ή ηλεκτρολύτες.

Υποθετω το χειμώνα θα είναι μια χαρά αφού δεν θα ιδρώνουμε τόσο. Απο το ίδιο μαγαζί που το τσίμπησα, έχουν και καθαρούς ηλεκτρολύτες, όποτε θα τσιμπήσω μια συσκευασία να υπάρχει.

Προς το παρόν έχω δοκιμάσει καποιους, αλλά σε αναλογίες και απόδοση μου άρεσαν πολύ αυτοί.. τις SIS. Ωραία γεύση και για ζέστη είναι τούμπανο, αλλά χωρίς υδατάνθρακες, τα χρησιμοποιώ προσθετικα όποτε χρειάζεται.

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Εμένα προσωπικός ο ηλεκτρολύτης δεν με κάνει τίποτα, πχιο καλά μια μπίρα είναι.
Δεν ιδρώνω ίσως, γιαυτό
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Εγώ αντίστοιχα θυμίζω λίγο παπάκι που πάει στη ποτάμια.. για τη μπύρα μέσα, έχει και τα καλά της λόγο ζύμωσης :drinks:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ολοκλήρωσα χθες το 2ο μπρεβέ της "καριέρας" μου, αυτό της αττικής. Πολύς κόσμος, πολλοί φίλοι, ωραία παρέα ... απαίσιος καιρός. Τρομερή ζέστη και ήλιος, ακόμα το σώμα μου δεν πρέπει να έχει επανέλθει στη φυσιολογική του θερμοκρασία. Νερά, ισοτονικά, μία ταμπλέτα μαγνήσιο και πάλι είχα την πρώτη μου κράμπα, μιλάμε πως πετάχτηκε καρούμπαλο στο μηρό μου. Λάθος στρατηγική από μέρους μου που την πλήρωσα στα τελευταία 50χλμ. Τέλος καλό όλα καλά λένε αλλά αν δει κάποιος πως έκανα 200χλμ με 150 παλμούς μέση καταλαβαίνει το πόσο κουράστηκα. Η ζέστη σκοτώνει.

1663586547013.png
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
ξεκόλλαγε η σέλα από τον πάτο σου μετά ή σε τραβάνε να κατέβεις;
Αντίθετα με την πρώτη φορά τώρα ο κώλος μου δεν αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα, έκανε όπως φαίνεται δουλίτσα και η σουντοκρεμ. Όμως αυτή τη φορά κουράστηκα ακόμα και μυϊκά όπως φανερώνει η κράμπα. Γενικά ήταν λάθος η στρατηγική μου, σκέφτηκα να πιέσω αρκετά μέχρι το σούνιο ώστε να κερδίσω χλμ πριν βγει η ζέστη, αυτό το πέτυχα διότι έφτασα σούνιο λίγο μετά τις 10 (πάνω από 28χλμ/ω μέση). Μετά όμως η παρέα ήθελε στάσεις και "τουρισμό", βάλε και 2 σκασμένα λάστιχα, τελικά δεν κέρδισα απολύτως τίποτα παρά μόνο κούρασα τον οργανισμό μου. Βάλε και το γεγονός πως από τα 6 άτομα που είμασταν μαζί οι δύο εγκατέληψαν και οι άλλοι 4 χωριστήκαμε (κάτι τα φούιτ κάτι ο ρυθμός χαθήκαμε) οπότε δεν είχα πελοτόν ούτε ρυθμό. Έτσι έφτασα στα τελευταία 40 χλμ την ανάβαση της μαραθώνος (πικέρμι - ανθούσα κτλ) να είμαι εξαντλημένος. Ανέβαινα με 13χλμ/ω και οι παλμοί (κυρίως λόγω της ζέστης και της αφυδάτωσης) να μην πέφτουν κάτω από 150. Σκέψου πως από σταυρό αγ. παρασκευής και μετά δεν είχα όρεξη να κάνω πετάλ, δυο τρεις σκληρές πεταλιές στα φανάρια και μετά όσο με πάει η κατηφόρα, με 20-25χλμ/ω το πολύ κατέβηκα τη μεσογείων.

Τέλος πάντων από τα λάθη μας μαθαίνουμε (ελπίζω) και θα είμαι πιο έτοιμος και έμπειρος την άλλη φορά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Έτσι είναι οι μεγάλες ποδηλατικές παρέες, εγώ στη θέση σου θα τους παραταγα και θα έφευγα, και εσύ στο μέλλον αυτό θα κάνεις, θα δεις.
Το πολύ άλλος ένας για παρέα στα πρεβέτ και μάλιστα των ίδιων δυνάμεων.
Αυτό το πρεβέτ εμένα δεν με αρέσει ντίπ, αν σε δοθεί η ευκαιρία πάνε σε αυτό της βόρειας Ευβοίας, πολύ πχιο δύσκολο, αλλά όλη τη ώρα είσαι μέσα στο πράσινο χωρίς κίνηση στους δρόμους, συνήθως στα 100χλμ κάνει στάση σε ένα καφενέ στη μέση του πουθενά και έχει για τους πρεβετάδες κόκορα με μακαρόνια!!
ξεκόλλαγε η σέλα από τον πάτο σου μετά ή σε τραβάνε να κατέβεις;
Εσύ Μαρή δεν πήγες?
 



Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Έτσι είναι οι μεγάλες ποδηλατικές παρέες, εγώ στη θέση σου θα τους παραταγα και θα έφευγα, και εσύ στο μέλλον αυτό θα κάνεις, θα δεις.
Το πολύ άλλος ένας για παρέα στα πρεβέτ και μάλιστα των ίδιων δυνάμεων.
Αυτό το πρεβέτ εμένα δεν με αρέσει ντίπ, αν σε δοθεί η ευκαιρία πάνε σε αυτό της βόρειας Ευβοίας, πολύ πχιο δύσκολο, αλλά όλη τη ώρα είσαι μέσα στο πράσινο χωρίς κίνηση στους δρόμους, συνήθως στα 100χλμ κάνει στάση σε ένα καφενέ στη μέση του πουθενά και έχει για τους πρεβετάδες κόκορα με μακαρόνια!!


Εσύ Μαρή δεν πήγες?
Που το βρήκε το πράσινο η βόρεια ευβοια? Παλιά αυτά.
 



Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.201
Χρήστο προτείνω να αγοράσεις αυτό που είχες στο πρώτο σου avatar , και να κάνεις και βόλτες με αυτό.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Μα θκόμ είναι, yamaha 600 xtz 3aj του 89 μοντέλο.
Έχω και άλλες μοτοσυκλέτες.
Συνολικά έχω πάνω από 900 χιλιάδες χλμ με μοτοσυκλέτες, με το xtz έχω 400 χιλιάδες, χόρτασα βόλτες ;)
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Έχω πολύ καιρό να πάω γενικά στη Εύβοια, με έχουν καλέσει αρκετές φορές ποδηλατικοί φίλοι από εκεί σαπέρα αλλά δεν έκατσε μέχρι στιγμής.
Πάντως τη μία και μοναδική φορά που έκανα το πρεβέτ της Εύβοιας έχω απίστευτες αναμνήσεις.
Πολλά υψομετρικά, δροσιά, νερά και τη συντροφιά μιας πολύ καλής ποδηλατικης ομάδας, θυμάμαι πως τα πρώτα 100 χλμ τα είχα κάνει σφαίρα μαζί τους, μετά τους άφησα γιατί ο φίλος που είχα για παρέα αντιμετώπισε πρόβλημα υγείας και έμεινα παρέα του.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Ολοκλήρωσα χθες το 2ο μπρεβέ της "καριέρας" μου, αυτό της αττικής. Πολύς κόσμος, πολλοί φίλοι, ωραία παρέα ... απαίσιος καιρός. Τρομερή ζέστη και ήλιος, ακόμα το σώμα μου δεν πρέπει να έχει επανέλθει στη φυσιολογική του θερμοκρασία. Νερά, ισοτονικά, μία ταμπλέτα μαγνήσιο και πάλι είχα την πρώτη μου κράμπα, μιλάμε πως πετάχτηκε καρούμπαλο στο μηρό μου. Λάθος στρατηγική από μέρους μου που την πλήρωσα στα τελευταία 50χλμ. Τέλος καλό όλα καλά λένε αλλά αν δει κάποιος πως έκανα 200χλμ με 150 παλμούς μέση καταλαβαίνει το πόσο κουράστηκα. Η ζέστη σκοτώνει.

View attachment 263879
Συμβουλή. Άσε τα ισοτονικά, αν θες ηλεκτρολύτες θα παιρνεις καθαρούς ηλεκτρολύτες και θα βρεις σιγά σιγά τη δόση που πρέπει. Θα το δεις και το κυριότερο θα είναι στον έλεγχο σου :wink:

Ωραία διαδρομή, το σκέφτομαι (για πολύ) μελλοντικά.. πλάκα θα έχει :smile:
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
8 ώρες πάνω στο ποδήλατο στην Αττική; Ναι πολύ πλάκα όντως
Δεν είναι αυτά για σας απ' τα χουρια με την απλά σας και τα άλλα, εδώ θέλει Αθηναίους με πιστοποιητικό, να βλεπν φανάρια στον ύπνο τους και να μετράνε σαμαρακια και λακούβες
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.847
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top