Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.202
Reaction score
41.780
Πήρα ένα μικρό θαύμα της μηχανικής, δεν έτυχε ακόμα να τη δοκιμάσω αλλά όπως διάβασα κάνει δλειά.
Με τις αμπούλες τόσο καιρό ήμανε κυρία, έκανα όμως tubeless τα ελαστικά του mtb και πλέον απαιτείται τρόμπα.
IMG_20221210_152405.jpg


Χωράει στη τσέπα του jersey και όσο και να τη κοιτάς δεν σε γεμίζει το μάτι ντίπ!
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.202
Reaction score
41.780
Γιατι το σφραγιστικο υγρό παθαίνει θερμικό σοκ από τη αμπούλα και στεγνώνει, καταστρέφεται. Η τρόμπα είναι μονόδρομος, εντωμεταξύ αυτές οι τρόμπες χειρός σε βγάζουν το καρκίνο...
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Γιατι το σφραγιστικο υγρό παθαίνει θερμικό σοκ από τη αμπούλα και στεγνώνει, καταστρέφεται. Η τρόμπα είναι μονόδρομος, εντωμεταξύ αυτές οι τρόμπες χειρός σε βγάζουν το καρκίνο...
Μα η ερώτηση είναι: τι τη θες την τρόμπα αφού είναι τιουμπλες?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.202
Reaction score
41.780
Μα η ερώτηση είναι: τι τη θες την τρόμπα αφού είναι τιουμπλες?
Γιατί μέχρι να σφραγίσει το υγρό ίσως χάσει αρκετό αέρα, προσθέτω με τη τρόμπα.
Στη περίπτωση που ανοίξει μεγάλη τρύπα και δεν χαλάσουν τα λινά, βάζω κορδόνι και προσθέτω αέρα με τη τρόμπα. Αν τώρα δεν πιάσει τίποτα απ'ολα αυτά, βάζω σαμπρελα, φουσκώνω με αμπούλα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Γιατί μέχρι να σφραγίσει το υγρό ίσως χάσει αρκετό αέρα, προσθέτω με τη τρόμπα.
Στη περίπτωση που ανοίξει μεγάλη τρύπα και δεν χαλάσουν τα λινά, βάζω κορδόνι και προσθέτω αέρα με τη τρόμπα. Αν τώρα δεν πιάσει τίποτα απ'ολα αυτά, βάζω σαμπρελα, φουσκώνω με αμπούλα.
πωπω κουβαλάς όλα αυτά? πιο εύκολο είναι να γυρίσεις σπίτι αν έχεις φούιτ :p
 


Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
Πως το βλέπεις το θέμα? Ήρθε η ώρα να κάνουμε tubeless στην κούρσα? Ένας εδώ έχει να πάθει φουίτ εδώ και ένα χρόνο με 4-5 προπονήσεις την εβδομάδα και pirelli tubeless
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.202
Reaction score
41.780
Όχι Σάκη, τη κούρσα δεν τη πειράζω, εκεί έχω βρει τη υγειά μου με τα αυτοκόλλητα pads,αμπούλα και φύγαμε.
Ο λόγος που εφάρμοσα tubeless στο mtb είναι γιατί τα αγκάθια είναι πολύ σύνηθες στο βουνό, αλλά και για να πέσουν οι πιέσεις ώστε να απορροφά καλύτερα τους κραδασμούς.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μα αυτό λέω κι εγώ, αν πάθεις λάστιχο με tubeless το φορτώνεις στο ταξί και γυρνάς. Οι πιθανότητες να πάθεις (όπως λένε τουλάχιστο) είναι ελάχιστες. Όταν πάω σε tubeless δλδ όταν αλλάξω ελαστικά δε θα κουβαλάω τίποτα μαζί μου.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.202
Reaction score
41.780
Μα αυτό λέω κι εγώ, αν πάθεις λάστιχο με tubeless το φορτώνεις στο ταξί και γυρνάς. Οι πιθανότητες να πάθεις (όπως λένε τουλάχιστο) είναι ελάχιστες. Όταν πάω σε tubeless δλδ όταν αλλάξω ελαστικά δε θα κουβαλάω τίποτα μαζί μου.
Ναι, τα πράματα όμως μπορεί να μη είναι και τόσο ιδανικά και να χρειαστείς εργαλεία και ένα σετ επισκευής.
Κακά τα ψέματα, στη κούρσα οι πιέσεις είναι αρκετές και συνήθως τα σφραγιστικα υγρά δεν μπορούν να κάνουν δλειά, εκτός και αν η διάτρηση είναι πολύ μικρή.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.710
Reaction score
83.405
Στα 3-4 φούιτ που είχα πάθει τα τελευταία χρόνια που έβγαινα έξω, αν ήμουν σχετικά κοντά, γύριζα σιγά-σιγά με σκασμένο κι ό,τι ζημιά γίνει. Τη μία φορά που ήμουν Άγιο Μερκούριο και δεν γινόταν, πήρα τηλέφωνο τη γυναίκα μου να έρθει να με μαζέψει. Αποκλείεται να λερωνόμουν στα βουνά για να επισκευάσω ή να αλλάξω σαμπρέλα.

Το ίδιο έκανα κι όταν μ' έπιανε βροχή. Πάλι η γυναίκα μου έτρεχε...

:roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.202
Reaction score
41.780
Εγω πάλι Αλεξ δεν παραιτούμαι τόσο εύκολα, έχω συνήθως τα πάντα μαζί μου, κάνω επισκευή και επιστρέφω καβαλα.
Στη βροχή είμαι όμως κότα, αν με πιάσει σε ίσιωμα έχει καλός, αν όμως είμαι στα βουνά και σε φάση κατάβασης, ζητάω βοήθεια.
Τα rim brakes δεν πιάνουν στο βρεγμένο, ως γνωστό...
 

Μηνύματα
19.198
Reaction score
13.478
Πήρα ένα μικρό θαύμα της μηχανικής, δεν έτυχε ακόμα να τη δοκιμάσω αλλά όπως διάβασα κάνει δλειά.
Με τις αμπούλες τόσο καιρό ήμανε κυρία, έκανα όμως tubeless τα ελαστικά του mtb και πλέον απαιτείται τρόμπα. View attachment 273131

Χωράει στη τσέπα του jersey και όσο και να τη κοιτάς δεν σε γεμίζει το μάτι ντίπ!
Έχω το λίγο μεγαλυτερο μοντέλο, tech drive hrv, εδώ και μερικούς μήνες, δύο φορές την χρησιμοποίησα, άκρως ικανοποιητική η λειτουργία της! Τη δεύτερη φορά είχα χρησιμοποιήσει αρχικά και αμπούλα πιο μπροστά (έχω πάρει μπόλικες και δύο αντάπτορες για φούσκωμα), αλλά ως άσχετος στη χρήση τους για πρώτη φορά, μόνο φούσκωμα της προκοπής δεν είχα κάνει! :geek: :headbang:
,.
Στα 3-4 φούιτ που είχα πάθει τα τελευταία χρόνια που έβγαινα έξω, αν ήμουν σχετικά κοντά, γύριζα σιγά-σιγά με σκασμένο κι ό,τι ζημιά γίνει. Τη μία φορά που ήμουν Άγιο Μερκούριο και δεν γινόταν, πήρα τηλέφωνο τη γυναίκα μου να έρθει να με μαζέψει. Αποκλείεται να λερωνόμουν στα βουνά για να επισκευάσω ή να αλλάξω σαμπρέλα.

Το ίδιο έκανα κι όταν μ' έπιανε βροχή. Πάλι η γυναίκα μου έτρεχε...

:roflmao:
Εγώ πάλι μια φορά έχω πάρει τηλ. να με πάρουν! Κι αυτό επειδή είχα διπλό λάστιχο (σε λακούβα, ο ένας τροχος μετά τον άλλο), κι είχα μόνο μία σαμπρέλα, ενώ δεν μπορούσα να βρω και την τρύπα στις σαμπρέλες μπας κι έβαζα ένα patch (με μία τρόμπα χειρός που μου είχε σπάσει τα νεύρα), ενώ είχε αρχίσει να βραδιάζει κιόλας. Τώρα στο road κρατώ πάντα δύο ρεζέρβες σαμπρέλες... :roflmao:

Βροχή, στα @@ μου... έχω γίνει μούσκεμα αρκετές φορές, τελευταία στα μέσα Οκτώβρη, πήγαινα κάπου 20χμ επιστροφή με βροχή... :laugh:
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.202
Reaction score
41.780
Δεν έχω χάσει καμία αμπούλα Σώτο, σε αυτό ίσως να οφείλεται και στο μηχάνημα που έχω αλλά και στη υπομονή.
Η τρόμπα που πήρα απευθύνεται σε mtb, υψηλής χωρητικότητας, για κούρσα δεν κάνει, τη δοκίμασα από τα 60psi και πιέζεται με πάρα πολύ δυσκολία.
Στα 30-40psi του mtb πιέζεις κανονικά χωρίς ζόρι

Edit, μαζί με τους τροχούς έβαλα και τα νέα ελαστικά Σώτο, θυμάμαι πως με είχες πει ότι φορούσαμε τα ίδια ως ελαστικά πρώτης τοποθέτησης.
Επέλεξα τα pirelli scorpion, έκανα ένα θκόμ πάντρεμα με hard πίσω και mixed terrain για μπροστα. Μεγάλη διαφορά σε όλα τα επίπεδα. Τα schwalbe που φόραγα ήταν ντίπ για πέταμα, απλά δεν το ήξερα γιατί είμαι ακόμα πολύ αρχάριος στα mtb.
Δουλεύουν με χαμηλότερες πιέσεις πολύ καλύτερα, σου δίνουν αυτοπεποίθηση στις στροφές, καλύτερη πληροφορία στα φρένα και στις ανηφόρες γραπώνει το πίσω στο δυνατό πάτημα.
IMG_20221210_165206.jpg
IMG_20221210_165059.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
19.198
Reaction score
13.478
Για Mtb είναι κι η δικιά μου, γι αυτό την πήρα. Τις αμπούλες τις πήρα μπας και φανούν χρήσιμες, αλλά θέλουν τεχνική φαίνεται και δοκιμές. Στο σακίδιο της σέλας χωράνε όλα, εκτός από την τρόμπα (την έχω πλάγια στο σκελετό).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.202
Reaction score
41.780
Το mixed terrain έχει ελάχιστα μεγαλύτερο τακούνι για μπροστα ενώ το hard πίσω λίγο χαμηλότερο
Για Mtb είναι κι η δικιά μου, γι αυτό την πήρα. Τις αμπούλες τις πήρα μπας και φανούν χρήσιμες, αλλά θέλουν τεχνική φαίνεται και δοκιμές. Στο σακίδιο της σέλας χωράνε όλα, εκτός από την τρόμπα (την έχω πλάγια στο σκελετό).
Βάση για τις παγουροθηκες δεν είχε? , η θκιάμ έχει, είναι όμως τόσο μικρή που θα τη έχω στα τσεπακια των jersey
 

Μηνύματα
19.198
Reaction score
13.478
Το mixed terrain έχει ελάχιστα μεγαλύτερο τακούνι για μπροστα ενώ το hard πίσω λίγο χαμηλότερο


Βάση για τις παγουροθηκες δεν είχε? , η θκιάμ έχει, είναι όμως τόσο μικρή που θα τη έχω στα τσεπακια των jersey
Ναι, εκεί την έχω, έχει βάση για παγουροθήκη (αυτό εννοούσα, στα "πλάγια").

IMG_20221019_161705.jpg
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.924
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top