Ποδήλατο

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Δεν μπορώ την γκρίνια... και ορισμένα πράγματα όταν τα αγαπάς θέλουν θυσίες.
Έχουμε φροντίσει πχ να φέρουμε τον σύλλογο μας σε απόλυτη συμβατότητα με το νέο φεκ που αναγκάζει τον αίολο σε επαιτεία... συν ότι κλείσαμε κροκ.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Το ίδιο με είπε και ένας αθλητής που πέτυχα τελευταία σε κάτι βουνά "τα πιάσαμε τα λεφτά μας"
Προσωπικά δεν έμπλεξα ποτέ αγωνιστικά, θα μπορούσα άνετα να ασχοληθώ έχοντας αυτές τις επιδόσεις και όποιος με ρωτάει γιατί, τους λέω αυτό που συζητάμε, άλλωστε δεν υπήρξα ποτέ ματαιόδοξος.
Έχοντας όμως εμπλακεί μέσω του αδερφού και ζώντας το όλο κλίμα, ο οποίος ήταν σχεδόν πάντα στο βάθρο, έχω πολύ περίεργα και ανάμεικτα συναισθήματα. Τα συναισθήματα χαράς και ενθουσιασμού μετά από κάθε βάθρο τα διαδέχεται τη επόμενη στιγμή μίας μορφής απογοήτευση. Απορώ πως άντεξε 20 αγωνιστικά χρόνια υπό αυτές τις συνθήκες...

Ένα άλλο παράλληλο πρόβλημα που προκύπτει, είναι ότι αυτού του τύπου η ζωή σε κάνει εντελώς αντικοινωνικό γιατί το πρόγραμμά σου δεν κολλάει με κανενός "νορμάλ" ανθρώπου. Κι αν η αντικοινωνικότητα προϋπάρχει στον χαρακτήρα μεγεθύνεται.

Δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση την κοινωνικότητα, τη θεωρώ όμως αναγκαία για να έχεις ευκαιρίες στη ζωή σου, αφού πάνω της πατάνε όλα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Καλύτερα μη μπούμε σε τέτοια μονοπάτια και απογοητευτεί ο κρόκ, είναι κοινωνικό το μανάριμ :biggrin:
Εγώ να δεις αντικοινωνικοτητά, τα έχουμε ξανά πει :biggrin:
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
τι τραβάω ρε γμτ για λίγη δόξα , τί δράμα είναι αυτό , πόσο πχια να αντέξω ο άνθρωπος.
γιατί και εγώ άνθρωπος είμαι , πολυτάλαντος βέβαια , οξυδερκής και με βελούδινο δέρμα αλλά άνθρωπος με τις αδυναμίες μου.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
@Ndis Ευχαριστώ φίλε! Έχω άλλα τρία jerseys των Rush, όλα limited editions, από το web shop του συγκροτήματος. Είναι τα "Fly by night", "1974" (για το πρώτο τους album) και το "Roll the bones" (από το ομώνυμο τραγούδι) - θα τα βγάλω μια φωτογραφία όταν πάω σπίτι. Έχουν εξαντληθεί πλέον - αισθάνομαι πολύ τυχερός που τα έχω.
@Ndis κάτι χρωστάω:

IMG_20230128_090718.jpg

Από τα albums:
2112, 1974, Roll the bones, Fly by night
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Ευτυχώς ήταν ανηφόρα και δεν είχα ταχύτητα, ούτε 15. Χθες ανεβαίνοντας την Καραολη & Δημητρίου μετά το γραφείο για να πάμε να φάμε (και είπα να περάσω και από την Αντιγονιδων να δω το γύφτικο εστιατόριο αχ κακουργε Αλεξ) ανοίγει ένας την πόρτα του την ώρα που περνούσα, δεν πρόλαβα να τον αποφύγω, και έπεσα αριστερά. Μόνο η άκρη του αριστερού τετρακεφαλου στο γόνατο είναι πονεμένη, σήμερα που κρυωσε πονάει λίγο και το ισχυο εκεί που έπεσα, ευτυχώς μυϊκά ψιλοπραματα, τίποτα δεν έπαθα. Πήγαινα και πολύ δεξιά για να με περνούν τα από πίσω ιχ, επειδή έχει βάλει κολωνάκια στη μέση του διπλής κυκλοφορίας δρόμου ο δήμος για να μη διπλοπαρκάρουν, άνοιξε και ο άλλος δίχως να προσέξει καθόλου, ξαπλωθηκα κάτω. Στο εξής θα πηγαίνω μόνο καταμεσής και άστους να καρναρουν. Του κοκ προηγείται η ασφάλειά μας. Να τον ξαναγράψουν για τις ελληνικές συνθήκες.

Πάντως συνέχισα για φαγητό, πάπια με νουντλς φαγοπυρου και μανιτάρια σιτακε, τουλάχιστον άξιζε. Το βράδυ βγήκα και για περοατημα. Μάλλον περισσότερο με πείραξε που είχα δεκαετίες να πέσω, και καθόλου βαρώνικα μάλιστα.


IMG_20230127_183954_edit_158382171869061.jpg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εντελώς τυχαία έπεσε στα χέριαμ ένα καταπληκτικό προϊόν Καθαρισμού αλυσίδας και μετά από δοκιμή είπα να το προτείνω.
Βαθύς καθαρισμός, αφήνει μια λιπαρότητα ακόμα και μετά το σκούπισμα, απαιτεί ελάχιστο λάδι μετά τη χρήση.
Ήμουν κατά αυτόν τον προϊόντων, το συγκεκριμένο όμως με εξέπληξε!!
 






bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Κρόκ, μοιάζει πολύ σε ιδιότητα με το WD.
Στη θκιάς περίπτωση και επειδή έχεις δηλώσει ότι έχεις απαλό δέρμα θα πρότεινα να βάλεις γάντια :biggrin:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Πώς την καθαρίζετε την αλυσίδα, με αυτό το σύστημα που μπαίνει όλη μέσα και την περνάει;
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
στα συγκεκριμένα το πρόβλημα μου είναι η υδατοδιαλυτότητα και ει δυνατόν η βιοδιασπασιμότητα , από τη στιγμή που δεν έχω τρόπο να μαζεύω και να πετάω τα υπολείμματα της πλύσης σε βενζινάδικο τουλάχιστον αυτά που καταλήγουν στα όμβρια να μπορούν να συγκρατηθούν από την επεξεργασία ή έστω να μην είναι χειρότερα από αυτά που ήδηα καταλήγουν μέσω βροχής από τους δρόμους.

αλλιώς η βενζίνη κάνει εκπληκτική δουλειά όπως και το καθαριστικό φρένων.

σε άλλα νέα, σήμερα μια υπέροχη, ηλιόλουστη μέρα, έπαθα φουίτ-μαμάμου στο 4ο χλμ. Στην αρχή σκέφτηκα να πάω στο μετρό (ήμουν ανάμεσα σε Αμπελόκηπους και Μέγαρο) αλλά η λακούβα είχε κάνει καλή δουλειά και θα έπρεπε να το πάω περπατώντας και λέω "θα αργήσω"

ξεκινάω τα μπινελίκια και κάθομαι να αλλάξω, παναφουσκώσω με την τρομπίτσα μου (για να δω αν δεν την έσκισα στο βάλε) με τα πολλά το πήγα μέχρι 40 και λέω μετά θα πάω σε βενζινάδικο να συμπληρώσω.
κυρίιιιια μέχρι την πειραιώς, μπαίνω βενζινάδικο είχε αυτή τη μλκ που του λές πόσο αέρα θέλεις και γεμίζει μέχρι να πιάσει την πίεση , @@ έχανε το στόμιο του πάνω στον αντάπτορα και δεν δούλεψε ποτέ.
συνεχίζω τα μπινελίκια και πάω προς το γαμαζί , φτάνω κασσιμάτη τον λέω αέρα κοπανιστό , χωρίς να δώσει σημασία στο τι λάστιχο θα φούσκωνα μου δίνει το ματζαφλάρι από το κομπρεσέρ - με το ζόρι 40 (άλλα μπινελίκια εκεί) - αχ ναι μωρέ δεν πάει άλλο αυτό πάρε την τρόμπα.
έχανε και η τρόμπα του από τα λάστιχα μετα πολλά κατάφερα να βάλω 90.

έκανα μόνο μισή ώρα παραπάνω για 35 λεπτά δρόμο.

πες μια καλή τρόμπα για μεγάλες πιέσεις φορητούλα με λάστιχο να μην ζορίζει την βαλβίδα
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
στα συγκεκριμένα το πρόβλημα μου είναι η υδατοδιαλυτότητα και ει δυνατόν η βιοδιασπασιμότητα , από τη στιγμή που δεν έχω τρόπο να μαζεύω και να πετάω τα υπολείμματα της πλύσης σε βενζινάδικο τουλάχιστον αυτά που καταλήγουν στα όμβρια να μπορούν να συγκρατηθούν από την επεξεργασία ή έστω να μην είναι χειρότερα από αυτά που ήδηα καταλήγουν μέσω βροχής από τους δρόμους.

αλλιώς η βενζίνη κάνει εκπληκτική δουλειά όπως και το καθαριστικό φρένων.

σε άλλα νέα, σήμερα μια υπέροχη, ηλιόλουστη μέρα, έπαθα φουίτ-μαμάμου στο 4ο χλμ. Στην αρχή σκέφτηκα να πάω στο μετρό (ήμουν ανάμεσα σε Αμπελόκηπους και Μέγαρο) αλλά η λακούβα είχε κάνει καλή δουλειά και θα έπρεπε να το πάω περπατώντας και λέω "θα αργήσω"

ξεκινάω τα μπινελίκια και κάθομαι να αλλάξω, παναφουσκώσω με την τρομπίτσα μου (για να δω αν δεν την έσκισα στο βάλε) με τα πολλά το πήγα μέχρι 40 και λέω μετά θα πάω σε βενζινάδικο να συμπληρώσω.
κυρίιιιια μέχρι την πειραιώς, μπαίνω βενζινάδικο είχε αυτή τη μλκ που του λές πόσο αέρα θέλεις και γεμίζει μέχρι να πιάσει την πίεση , @@ έχανε το στόμιο του πάνω στον αντάπτορα και δεν δούλεψε ποτέ.
συνεχίζω τα μπινελίκια και πάω προς το γαμαζί , φτάνω κασσιμάτη τον λέω αέρα κοπανιστό , χωρίς να δώσει σημασία στο τι λάστιχο θα φούσκωνα μου δίνει το ματζαφλάρι από το κομπρεσέρ - με το ζόρι 40 (άλλα μπινελίκια εκεί) - αχ ναι μωρέ δεν πάει άλλο αυτό πάρε την τρόμπα.
έχανε και η τρόμπα του από τα λάστιχα μετα πολλά κατάφερα να βάλω 90.

έκανα μόνο μισή ώρα παραπάνω για 35 λεπτά δρόμο.

πες μια καλή τρόμπα για μεγάλες πιέσεις φορητούλα με λάστιχο να μην ζορίζει την βαλβίδα
Δεν νομίζω ότι υπάρχει καλή φορητή τρόμπα. Με τις φιάλες ο2 είσαι τσακωμένος?
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
τις έχω για απόλυτη κατάσταση ανάγκης αυτές πχ 20χλμ από βενζινάδικο κλπ.
δεν τις έχω δοκιμάσει ποτέ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top