Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Παναγιώτ, αυτή της lezyne που πήρα κάνει φανταστική δλειά μαναχά στα λάστιχα του mtb, έως δλδ 40psi.
Για κούρσα βγάζει μια αντίστοιχη η lezyne για υψηλές πιέσεις, ωστόσο επειδή προσπάθησα δεν μπορείς να βάλεις αέρα πάνω από 60-65 psi. Κουράζονται τα χέρια, ζεσταίνεται η τρόμπα, χάλια μαύρα.
Η αμπούλα είναι μονόδρομος στη κούρσα. Η αμπούλα 16gr βάζει 100psi σε 19-24 στεφάνι με 25 λάστιχο
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Δεν έχω ιδέα, διάβασε κάνα σχόλιο.
Γενικά πάντως πάρε μια μικρή ώστε να μπορείς να τη κουβαλάς εύκολα, ούτως ή άλλως μικρή-μεγάλη όλες ζορίζουν, τουλάχιστον να βάλεις 60 psi ώστε να μπορείς να πααίντς στο πλησιέστερο βενζινάδικο
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.015
Reaction score
6.809
Πώς την καθαρίζετε την αλυσίδα, με αυτό το σύστημα που μπαίνει όλη μέσα και την περνάει;
"Επαγγελματίας" σαν τους άλλους δεν είμαι, αλλά επειδή ούτε κι εσύ, θα σου πω που κατέληξα εγώ μετά από κάποια έρευνα επί του θέματος.

Είδα και αυτά που λες που μπαίνει μέσα η αλυσίδα, διάβασα reviews, είδα και διάφορα άλλα, τελικά κατέληξα σε ένα hack που είδα στο Youtube.

Αγόρασα ένα degreaser (υδατοδιαλυτό που λέει ο και ο Παναγιώτης, όχι διαλύτη), νομίζω αυτό. Αλλά δεν θυμάμαι από που το πήρα, σίγουρα πάντως δεν το πλήρωσα 24€. Υπάρχουν αρκετά αντίστοιχα πάντως.

Μετά αγόρασα δύο τέτοιες βούρτσες. Βάζεις λοιπόν πρώτα το degreaser και το αφήνεις λίγη ώρα να δράσει. Μετά πιάνεις και τις 2 βούρτσες μαζί με το ένα χέρι και βάζεις την αλυδίδα ανάμεσά τους, από την κοντή/σκληρή πλευρά. Γυρνάς το πετάλι και όπως περνάει η αλυσίδα από μέσα, οι βούρτσες αφαιρούν τη βρωμιά.

Μετά ξεπλένεις, στεγνώνεις και τέλος λαδώνεις και σκουπίζεις.

Δουλεύει πολύ καλά (για ερασιτεχνικό επίπεδο ξαναλέω), η αλυσίδα γυαλίζει και δεν είναι φασαριόζικο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
@pankrok Κάποτε είχα δωρίσει σε κάποιον στο thread μια τρόμπα που ήταν διπλής δράσης: high pressure για λάστιχα road bikes από τη μία και CO2 pump από την άλλη. Στη βάση της είχε και θέσεις για να βιδώνεις δύο (2) αμπούλες. Βολικότατη για μεταφορά στον σκελετό του ποδηλάτου. Δυστυχώς, δεν θυμάμαι εταιρία.

Εάν αυτός που την πήρε διαβάσει το post, ας γράψει την εταιρία κατασκευής.

Edit 1: Η εταιρία ήταν η Topeak. Δεν θυμάμαι μοντέλο.
Edit 2: Το μοντέλο που αναφέρομαι καταργήθηκε.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Εμείς οι επαγγελματίες τη βγάζουμε και τη βάζουμε σε μπανάκι υπερήχων, μετά από αυτό να δεις γυαλάδα :biggrin:
Υπέρηχους τη βάζω 1-2 φορές σε όλη τη ζωή της, τις υπόλοιπες φορές στα γρήγορα με πανάκι, μέχρι πρότινος χωρίς τίποτα, πλέον με το Morgan blue
 



Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
κάτσε ρε Χρήστου, δηλαδή 4 ευρώ το καθάρισμα ;
επι τη ευκαιρία δεν μπορούν να βγάλουν ένα ωραίο ql να μπορεί να ανοίξει καμιά 30αριά φορές να πέσει γυαλάδα παντού;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.526
Reaction score
30.762
"Επαγγελματίας" σαν τους άλλους δεν είμαι, αλλά επειδή ούτε κι εσύ, θα σου πω που κατέληξα εγώ μετά από κάποια έρευνα επί του θέματος.

Είδα και αυτά που λες που μπαίνει μέσα η αλυσίδα, διάβασα reviews, είδα και διάφορα άλλα, τελικά κατέληξα σε ένα hack που είδα στο Youtube.

Αγόρασα ένα degreaser (υδατοδιαλυτό που λέει ο και ο Παναγιώτης, όχι διαλύτη), νομίζω αυτό. Αλλά δεν θυμάμαι από που το πήρα, σίγουρα πάντως δεν το πλήρωσα 24€. Υπάρχουν αρκετά αντίστοιχα πάντως.

Μετά αγόρασα δύο τέτοιες βούρτσες. Βάζεις λοιπόν πρώτα το degreaser και το αφήνεις λίγη ώρα να δράσει. Μετά πιάνεις και τις 2 βούρτσες μαζί με το ένα χέρι και βάζεις την αλυδίδα ανάμεσά τους, από την κοντή/σκληρή πλευρά. Γυρνάς το πετάλι και όπως περνάει η αλυσίδα από μέσα, οι βούρτσες αφαιρούν τη βρωμιά.

Μετά ξεπλένεις, στεγνώνεις και τέλος λαδώνεις και σκουπίζεις.

Δουλεύει πολύ καλά (για ερασιτεχνικό επίπεδο ξαναλέω), η αλυσίδα γυαλίζει και δεν είναι φασαριόζικο.

Αρχηγέ μετά από αυτό ανοίγεις και μαγαζί με πεντικιούρ. Αμ πώς. :roflmao: :roflmao:
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
κάτσε ρε Χρήστου, δηλαδή 4 ευρώ το καθάρισμα ;
επι τη ευκαιρία δεν μπορούν να βγάλουν ένα ωραίο ql να μπορεί να ανοίξει καμιά 30αριά φορές να πέσει γυαλάδα παντού;
Κοίτα, μιά-δύο φορές μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο, εφόσον πάνε όλα καλά και δεν το ξεχειλωσεις στο κούμπωμα.
Απο εκει και πέρα χαλαρώνουν κάπως οι πιροι και για το φόβο των Ιουδαίων καλό θα ήταν να αλλάξεις ασφάλεια. Γενικά δεν γίνεται να βγει μια ασφάλεια που θα μπορείς να τη χρησιμοποιείς σε βάθος χρόνου, είναι ασφάλεια (όπως το λέει και η λέξη) και πρέπει να κουμπώνει απόλυτα.
Έχουν καταλάβει όλοι γιατί πράγμα μιλάμε? Ήρεμα ρωτάω....
Εγώ τώρα που μιλάμε τη έχω έξω, είμαι προς νερού μου :biggrin:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.918
Reaction score
12.572
Πώς φαίνεται ο προικισμένος άνθρωπος... Γράφει με δύο χέρια στο κινητό και δεν ανησυχεί για το σημάδι, την έχει ήδη μέσα στη λεκάνη...
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
πώς φύονται νομίζεις οι μπάμιες του
Επειδή δεν ξέρω τι σημαίνει η παραπάνω λέξη δεν μπορώ να σας λύσω τις απορίες...
Πώς φαίνεται ο προικισμένος άνθρωπος... Γράφει με δύο χέρια στο κινητό και δεν ανησυχεί για το σημάδι, την έχει ήδη μέσα στη λεκάνη...
Λάθος, προτιμώ να πηγαίνω προς νερού μου, στους αυλαγάδες, δεν ξέρω αν είμαι χαρισματικός, ο κουμπάρος πιστεύω πως τη έχει μεγαλύτερη :biggrin:
 


Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
Επειδή δεν ξέρω τι σημαίνει η παραπάνω λέξη δεν μπορώ να σας λύσω τις απορίες...


Λάθος, προτιμώ να πηγαίνω προς νερού μου, στους αυλαγάδες, δεν ξέρω αν είμαι χαρισματικός, ο κουμπάρος πιστεύω πως τη έχει μεγαλύτερη :biggrin:
113 λινκ δεν έχουμε και οι δύο;
 



Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.724
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top