Ποδήλατο

Μηνύματα
73
Reaction score
27
Καλησπέρα.
Βλέπω αρκετά κράνη kask protone στο ebay με τιμές υπολογίσιμα πιο χαμηλές. Από Γαλλία νομίζω.
Έχει κανείς άποψη αν εξηγείται, σχετικά;
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Λεωνίδα έβλεπα το βίντεο και παρατήρησα πως ο φίλος Σταύρος είναι λάθος τοποθετημένος πάνω στο ποδήλατο, πρέπει με μια πρόχειρη ματιά να πάει αρκετά πίσω τη σέλα και ίσως λίγο πάνω. Δεν ξέρω αν το έχετε συζητήσει, ενοχλήσεις στα γόνατα δεν έχει? Ειδικά στο ζόρι της ανηφόρα είναι μέχρι και πόνος, όχι μόνο ενόχληση...
παιζει να ειναι μικρος και ο σκελετος βεβαια...
Είναι εδώ στο forum ο Λεωνίδας?
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Καλησπέρα.
Βλέπω αρκετά κράνη kask protone στο ebay με τιμές υπολογίσιμα πιο χαμηλές. Από Γαλλία νομίζω.
Έχει κανείς άποψη αν εξηγείται, σχετικά;
Από ό,τι είδα όσα είναι από Ευρώπη, με μία μόνο νομίζω εξαίρεση, είναι μέγεθος μεγάλο, L (59-62cm). Και δεν ξέρω, ίσως είμαι καχύποπτος, μπορεί να είναι απλά ορθογραφικό λάθος, τα περισσότερα τα αναφέρει ως Kask Proton, κι όχι Protone που είναι κανονικά (σε αυτά από τέτοια μέρη όπως το ebay, μπορεί να έχουν και σημασία τα "λάθη").

Είναι εδώ στο forum ο Λεωνίδας?
Ναι, αλλά δεν τον έχω δει κάποιες μέρες, βδομάδες ίσως, από εδώ...
 

Μηνύματα
73
Reaction score
27
Από ό,τι είδα όσα είναι από Ευρώπη, με μία μόνο νομίζω εξαίρεση, είναι μέγεθος μεγάλο, L (59-62cm). Και δεν ξέρω, ίσως είμαι καχύποπτος, μπορεί να είναι απλά ορθογραφικό λάθος, τα περισσότερα τα αναφέρει ως Kask Proton, κι όχι Protone που είναι κανονικά (σε αυτά από τέτοια μέρη όπως το ebay, μπορεί να έχουν και σημασία τα "λάθη").



Ναι, αλλά δεν τον έχω δει κάποιες μέρες, βδομάδες ίσως, από εδώ...
Για το μέγεθος συμφωνώ.
Κάποια που έχω πάντως στη watchlist μου, είναι και με "e"
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Χωρίς πιστοποιητικό αυθεντικότητας ή κάποια ενημέρωση από την κατασκευάστρια εταιρεία ότι τα κράνη της πωλούνται και στο eBay από συγκεκριμένους πωλητές, προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποδηλατικό κράνος από το eBay.
 


Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Χωρίς πιστοποιητικό αυθεντικότητας ή κάποια ενημέρωση από την κατασκευάστρια εταιρεία ότι τα κράνη της πωλούνται και στο eBay από συγκεκριμένους πωλητές, προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποδηλατικό κράνος από το eBay.
Αυτό, μιλάμε για ασφάλεια τώρα, και αν δεν είσαι 100% σίγουρος τι είναι αυτό που θα σου στείλει ο πωλητής του ebay, καλύτερα να λείπει από εκεί η αγορά τέτοιου προϊόντος.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Στο ebay κυκλοφορεί πολύ μαϊμού σε αυτά τα πράματα. Όπως και στα κράνη μοτοσυκλέτες.
Παράδειγμα, τα αυθεντικά kask έχουν βαμμένα τα λογότυπα και οχι αυτοκόλλητα.

Το θκόμ
IMG_20230214_161016.jpg

Και το θκότς
IMG_20230214_160916.jpg
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Μίλα μωρή τριαθλήτρια, ποιός είναι?
Έχω προτείνει τόσες φορές για βόλτα αναψυχής και τέτοιο ενδιαφέρον δεν έδειξες, άμα είναι για κουτσομπολιό είσαι πρώτος :tongue:
Ανασκουμπωθείτε άμα είναι να πάμε μια τσάρκα να γνωρίσουμε και το Λεωνίδα :)
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Έχω προτείνει τόσες φορές για βόλτα αναψυχής και τέτοιο ενδιαφέρον δεν έδειξες, άμα είναι για κουτσομπολιό είσαι πρώτος :tongue:
Ανασκουμπωθείτε άμα είναι να πάμε μια τσάρκα να γνωρίσουμε και το Λεωνίδα :)
Πού να πάω η χοντρή....
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Πριν λίγο καιρό έβαλα ένα καινούριο σετ τροχών, καθότι πρόκειται για τροχουδάκια που απευθύνονται για σκληρή χρήση και πραγματικά έχουν χτιστεί για αυτό το σκοπό, ενισχυμένες ακτίνες διπλής διατομής, 28 στον αριθμό, μπρός-πίσω, ενισχυμένο στεφάνι, μπαμπάτσικα κέντρα, δεν έδωσα τη δέουσα προσοχή, όπως θα έκανα σε ένα road ζευγάρι τροχών.
Μετά τις πρώτες χρήσεις έκανα έναν βιαστικό έλεγχο, έσφιξα κάποιες ακτίνες και έκτοτε θεώρησα πως όλα θα είναι εντάξει για πολλά χλμ.
Είχα αρχίσει εδώ και κάποιο καιρό να νιώθω ότι στο δυνατό πάτημα φλεξάρει ο πίσω τροχός αλλά δεν έδωσα σημασία, βασικά δεν με πήγε το μυαλόμ.
Προψέ κάνω μια δυνατή κατεβασιά, σηκώνομαι να πατήσω και νιώθω ότι σαν να έχω φούιτ, κοιτάω σακάτ, βλέπω ότι το ελαστικό δεν έχει χάσει αέρα και συνεχίζω.
Πάω σπίτ, κάνω το μπανάκιμ, σιάχνω έναν καφέ και λέω, δεν ρίχνω μια καλύτερη ματιά.
Ξεκινάω τον έλεγχο από τη drive μεριά, βρίσκω δγιό ακτίνες ελάχιστα χαλαρές, πάω από τη άλλη μεριά, πχιάνω τη πρώτη ακτίνα, χαλαρή, πχιάνω τη δεύτερη ακόμα πχιο χαλαρή, λέω, κοίτα να δεις τι θα γίνει παρακάτ μλκ μου... Εν'ολιγης ο τροχός, κουδουνίστρα!!
Τόσο κουδουνίστρα που είχε μετατοπιστεί ελάχιστα όλο το στεφάνι προς τη drive μεριά, τέτοιο πράμα δεν είχα ξανά συναντήσει, όλοι οι καινούριοι τροχοί δίνουν κάποια μπόσικα και είναι λογικό. Όσο καλή δλειά και να γίνει στο εργοστασιακό στρεσάρισμα, στις πραγματικές συνθήκες ένας τροχός θα δώσει κάποια μπόσικα. Τούτος όμως έγινε βρακί...
Αυτά, έκατσα τον μάζεψα, το έφερα στα ίσια το στεφάνι και όλα καλά, τι να πω... δεν ξέρω...
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εντάξει, δεν ήταν και σαν το κορδονάτο στρινγκ, ξέρς, αυτό που προτιμάς να το σκίσεις αντί να το βγάλεις... :lolsign:
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
όχι πολλά, έφαγες 5 κίτρινες και 2 κόκκινες στην ανάβαση Υμηττού αλλά θα σε πάρουμε με το καλό γιατί εμείς πάνω απ΄ όλα αγαπάμε, έ Χρήστου;
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top