Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Ωραία ήταν σήμερα, Πειραιάς-Ωροπος από κατσιμίδι με μια στάση στη Μαλακάσα για τον απαραίτητο ανεφοδιασμό σε καύσιμα.
Έχω να σημειώσω πως μετά τη Καραντίνα έχει γίνει πιο επικίνδυνη η μετακίνηση εντός αστικού ιστού, δεν ξέρω πραγματικά τι ακριβώς γίνεται...
Βλέπουν ότι έρχεσαι και απλά πετάγονται από το στοπ, κάποιοι το κάνουν συνειδητά και επιταχύνουν γρήγορα και άλλοι βγαίνουν με το πάσο τους... Ξανά λέω, σε βλέπουν που έρχεσαι...
IMG_20200516_190528.jpg
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Εγώ με τέτοια ζέστη με το ζόρι μπήκα σταμαξ για να πάω για μπάνιο πάντως
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Να είδες αυτά δεν μπορώ και βγαίνω σχεδόν πάντα μόνος.
Φταίνε 100% οι ποδηλάτες.
Αλλάζουν λωρίδα χωρίς να τσεκάρουν τίποτα, ούτε φλας, ούτε καθρέφτη.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Όπως έγραψα πιο πάνω, αποφεύγω και εγώ το μπουλούκι γιατί είναι επικίνδυνο, κυρίως γιατί περιμένεις από τους μπροστά να σε ειδοποιούν για τις κακοτεχνίες των δρόμων, εσύ απλά πας συνέχεια στα τυφλά.
Τώρα όσον αφορά το βίντεο πέραν ότι εμείς οι ποδηλάτες κάνουμε ότι γουστάρουμε στους δημόσιους δρόμους και αυτό ερεθίζει τους πάντες... εδώ έχουμε ένα λεωφορείο που ενώ θα μπορούσε να πατήσει λίγο φρένο και να αποφύγει μια επικίνδυνη κατάσταση για τους ποδηλάτες, αυτό επιταχύνει και τους στριμωχνει σε ένα σημείο που το λεωφορείο έχει οχημα στα αριστερά και ενώ ο δρόμος στενεύει λόγο γέφυρας.
Άλλοι είναι οι λόγοι λοιπόν όπως καταλαβαίνουμε όλοι...
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Ξαναδες το βίντεο από το 0:40 και μετά.
Ξέχνα ότι μιλάμε για ποδηλάτες.
Ο τύπος (ας πούμε ότι είναι ένας) είναι στην τέρμα δεξιά λωρίδα, ο δρόμος στενεύει και αντί να προνοήσει απλός αλλάζει λωρίδα και ό,τι γίνει.
Ο τύπος με το λεωφορείο δεν μπορούμε να καταλάβουμε αν είχε το περιθώριο να γονατίσει από τα 80χλμ στα 30 επειδή οι τύποι την είδανε οι κουρσάροι του δρόμου.
Άσχετα με το αν μπορούσε ή όχι φαίνεται ότι δεν έκανε καμία προσπάθεια για να διευκολύνει μία δυνητικά θανάσιμη εξέλιξη και προτίμησε να κάνει τσαμπουκά, απλά εγκληματίας.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Ρε συ, έχει σήμανση ο δρόμος κάτω ότι πρέπει να αλλάξεις λωρίδα, αλλιώς θα πέσεις πάνω στη γέφυρα...
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Ναι Χρήστο, πρέπει να αλλάξει λωρίδα.
Να τσεκάρει καθρέφτη, να βγάλει φλας και να αλλάξει.
Όχι να βγει στην τύχη, δεν μας φτάνουν οι δολοφόνοι να προκαλούμε και την τύχη μας;

ΑΝ ήσουν με το αυτοκίνητο τι θα έκανες;
Θα κοιτούσες αν έρχεται κάποιος, (δεν κοίταξαν καν)
θα έβλεπες το λεωφορείο,
θα έβγαζες φλας, ή θα πατούσες γκάζι και θα έβγαινες ή θα πατούσες φρένο και θα περίμενες να περάσει για να βγεις μετά.
Σίγουρα πάντως δεν θα έπεφτες πάνω του.

Ο πρώτος ποδηλάτης θα έπρεπε να κοιτούσε πίσω του πριν αλλάξει λωρίδα.
Μετά το φαναρι είχε περιθώριο να αλλάξει λωρίδα και να την πιάσει αντί να περιμένει να στενέψει για να βγει στην τύχη. Έτσι όπως τα εκανε όμως έπρεπε να πατήσει φρένο και να βγει μετά το λεωφορείο. Να υποπέσει στο θανάσιμο αμάρτημα του χαλάω τον ρυθμό αντί να καταλήξω κάτω από τις ρόδες.
 
Last edited:

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Ακριβώς για αυτό το λόγο έχω βάλει καθρέπτη στην αριστερή πλευρά του τιμονιού. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα βγω εκεί έξω χωρίς να έχω αντίληψη του δρόμου πίσω όλη την ώρα. Απορώ που πολλοί ποδηλάτες δεν έχουν
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Απορώ που πολλοί ποδηλάτες δεν έχουν
Καλέ ο καθρέφτης χαλάει τη αεροδυναμική :lolsign:


Σπύρο εννοείται πως έχεις δίκιο και θα έπρεπε να ακολουθηθεί η σειρά που περιγράφεις.
Αφού λοιπόν όμως δεν έγιναν τα πράματα με αυτή τη σειρά, μετά είναι πολύ δύσκολο ο μπροστά του group να πάρει τη απόφαση να πλακωθεί στα φρένα διότι οι πίσω θα γίνουν μάτσο, θα πέσει ο ένας πάνω στο άλλο και θα γίνουν τα πράματα χειρότερα.

ΥΓ.
Επίσης αυτό με τη κόρνα πανικού που κάνουν οι περισσότεροι οδηγεί αυτοκινήτων προς τους ποδηλάτες περιπλέκει ακόμα χειρότερα το πράμα.
Εμένα προσωπικά με τρομάζει και δεν με αφήνει περιθώρια νηφάλιας σκέψης...
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Προτιμώ να με πατήσει λεωφορείο :lolsign: :lolsign: :lolsign:
Και εμένα τρένο :lolsign:

Βασικά επειδή οι δρόμοι είναι γεμάτοι κακοτεχνίες (μόνο πάνω σε road bike μπορείς να το νιώσεις αυτό) συνέχεια αποφεύγεις κάτι στο δρόμο αλλάζοντας συνέχεια πορεία.
Θα το έχουν προσέξει αυτό όσοι οδηγούν μόνο αυτοκίνητο.
Ο λόγος που συμβαίνει είναι διότι οι τροχοι της κούρσας είναι πολύ επιρρεπείς σε χτυπήματα και συνέχεια ψάχνεις καθαρή γραμμή για ασφαλή πατήματα.
Πριν από κάθε τέτοια αλλαγή προσωπικά γυρίζω πίσω το κεφάλι και έλεγχο, επειδή όμως σπάνια εδώ Αθήνα δεν θα έχεις κάτι από πίσω... μένω στη άκρη του δρόμου και συνέχεια τα περνάω όλα από πάνω σηκώνοντας το ποδήλατο από τα κουμπώματα και το τιμόνι.
Κουραστικό όλο αυτό σε βάθος χλμ...:(
 
Last edited:

K

kimon

Guest
Από παιδί, όταν πρωτοανέβηκα σε ποδήλατο, γνώριζα ότι δεν επιτρέπεται βάσει του Κ.Ο.Κ. η κίνηση ποδηλατών σε παραλληλες τροχιές (ο ένας δίπλα στον άλλον). Ελάχιστοι όμως το εφαρμόζουν.
Από την άλλη πάλι, πόσοι οδηγοί γνωρίζουν ότι προσπερνώντας ποδηλάτη πρέπει να βρίσκονται σε μεγαλύτερη απόσταση από ότι για οποιοδήποτε άλλο όχημα;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Από παιδί, όταν πρωτοανέβηκα σε ποδήλατο, γνώριζα ότι δεν επιτρέπεται βάσει του Κ.Ο.Κ. η κίνηση ποδηλατών σε παραλληλες τροχιές (ο ένας δίπλα στον άλλον). Ελάχιστοι όμως το εφαρμόζουν.
Από την άλλη πάλι, πόσοι οδηγοί γνωρίζουν ότι προσπερνώντας ποδηλάτη πρέπει να βρίσκονται σε μεγαλύτερη απόσταση από ότι για οποιοδήποτε άλλο όχημα;
Είναι στα σκαριά προς ψήφιση να επιτρέπεται στα group να κινούνται παράλληλα.
Όσο για τις αποστάσεις που λες, ένα μεγάλο ποσοστό οδηγών αυτοκινήτου δεν γνωρίζουν πως βάση του κοκ τα ποδήλατα επιτρέπεται να κινούνται στους δρόμους, νομίζουν ότι απαγορεύεται όλο αυτό και πιστεύουν πως τα ποδήλατα επιτρέπονται μόνο στα πάρκα.
Δεν το έχω βγάλει από το κεφάλι μου, με ρωτάνε στα φανάρια οι οδηγοί αυτοκινήτων συνέχεια...
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Πρωτη φορα, δεν.ξερω κι εγω μετα απο ποσο καιρο καταφερνω να κατσω για 35χλμ πανω στη σελα. Οχι οτι ο απαυτος δεν πονεσε, οπως και η μεση, αλλα οκ την εβγαλα. Εκανα και μια σταση να ισιωσω και ολα καλα! Και μαυρισματακι ζορικο εκανα κι απ'ολα!
Screenshot_20200517-131619_Strava.jpg
20200517_120000.jpg
20200517_105621.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Για το μαύρισμα θα πάρεις 50άρι αντιηλιακό, για τους πόνους του κ@λου, κυρίως για τη τριβή θα πάρεις αυτή τη κρέμα
Σε συνδυασμό με ένα καλό κολλάν που έχει σωστό pad θα είσαι μια χαρά.
Τη κρέμα συνήθως τη βάζω μόνο καλοκαίρι και πάνω από 3 ώρες προπόνηση.
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Αν δω ότι επιμένουν οι πόνοι, θα το κοιτάξω. Νταξει δεν μιλάω για πόνους ανυποφορους, αλλά ένα σαν πιάσιμο ας πούμε. Η μέση και η "ουρά" που λέμε είναι τα σημεία που ψιλό πονάνε, αλλά με τόσα κιλά και μετά από τόση καθιστική ζωή νομίζω αναμενόμενο είναι. Θα συνεχίσω να με παρακολουθώ και βλέπουμε! Thanks πάντως!
 




Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top