Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
Άλλοι το ρίχνουν στα νακτωτικα και άλλοι στο ποδήλατο...
Πάντα θαύμαζα αυτούς τους ανθρώπους για τη δύναμη ψυχής, προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ...
Εχθες το πρωί ξεκίνησε, σήμερα τελείωσε.
Ήμουν κάποτε σε μια παρέα ποδηλατιστών, η οποία παρέα κάθε χρόνο, αρχές Απριλίου, έκανε τον γύρο στης Κύπρου (ελεύθερης και κατεχόμενης) με το ποδήλατο, σε 24 ώρες. Χωρίς ύπνο - εννοείται! - μόνο με κάποια διαλείμματα για ξεκούραση κι ανασύνταξη της ομάδας.

Δεν πήγα ποτέ μαζί τους, σε αυτή την ποδηλασία, αλλά πάντα θαύμαζα το σθένος και τη ψυχική δύναμη όλων όσων συμμετείχαν.
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Ο συγκεκριμένος το συνηθίζει, το προηγούμενο Σάββατο πήγε Πάτρα και εχθές πήγε Πύργο, καθημερινά είναι πάνω σε ένα ποδήλατο, με αυτό πάει δουλειά, για ψώνια, για καφέ, υπόθετο ότι με το ποδήλατο πάει για ύπνο... 🤣
Είναι 5-6 άτομα σε αυτό το παρεάκι, όλοι 40+ σε ηλικία.
Πες 50+
42 είμαι εγώ και μπροστά του δείχνω φοιτητής μην πω μαθητής λυκείου
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.360
Πες 50+
42 είμαι εγώ και μπροστά του δείχνω φοιτητής μην πω μαθητής λυκείου
Τον ξέρεις?
Μένουμε στη ίδια περιοχή και τον συναντάω στους δρόμους.
Τώρα όσον αφορά τη φάση, μετά τα 300-350 χλμ. πάνω στο ποδήλατο ξεκινάει τρελή καταπόνηση, όσο προπονημενος και να είναι κάποιος αρχίζει και γίνεται απίστευτα αφιλόξενο το ποδήλατο.
Στα 600χλμ, Ξέρω περίπτωση δυνατού αθλητή που τον πήρε ο ύπνος πάνω στο ποδηλατάκι και έπεσα δίπλα στο χαντάκι, απλά συνέχισε να κοιμάται... 🤣
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Υπάρχουν και τα μοναστήρια για τέτοιους τύπους. Γιατί να ζηλέψω τον ψυχοπαθή;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.360
Μα δεν ζήλεψα κάτι, θαυμάζω απλά τη χαζαμάρα που κουβαλάνε...
Στη σκέψη και μόνο ότι ξεκινάω για 600άρι, πολύ πιθανόν να σταματουσα στη πρώτη ταβέρνα για ηλεκτρολύτες και πρωτεΐνη :lolsign:
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Χρήστο, κάτσε να πάς πενηνταplus και τα ξαναλέμε.....
Ειδικά για εσένα, πιστεύω οτι παίζει να το κάνεις αργότερα....
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.360
Αλήθεια το πιστεύεις αυτό για εμένα?
Γιατί τι θα αλλάξει?
Μου διαφεύγει κάτι ή στα 50+ξεκινά η διαρροή λαδιού?
Πριν μου απαντήσεις θα σου πω τι πιστεύω εγώ...
Στα 50+ θα συνεχίσουν να μου αρέσουν οι μπάμιες και το ποδήλατο μέχρι 6 ώρες ή max 200χλμ;)
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.360
Απλά θα βελτιωθείς τόσο πολύ που στις 6 ώρες θα κάνεις περίπου 500 χλμ.....;)
Δεν πάει άλλο φίλε, ήδη έχω ξεπεράσει τον εαυτό μου, στις 6 ώρες το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι 200χλμ. και μάλιστα χωρίς πολλά υψομετρικά
 

Μηνύματα
18.959
Reaction score
13.326
Χρήστο, κάτσε να πάς πενηνταplus και τα ξαναλέμε.....
Ειδικά για εσένα, πιστεύω οτι παίζει να το κάνεις αργότερα....
Εγώ είμαι 55, από τα 50, τα τελευταία πέντε χρόνια δηλαδή, ξεκίνησα συστηματικά ποδήλατο (πάντα έκανα, αλλά κυρίως το καλοκαίρι, όχι συχνά κι όχι μεγάλες αποστάσεις) κι έχω γράψει 40.000+ χμ αυτά τα χρόνια (περίπου 31.000 από τον Αύγουστο του 2017 με το road που πήρα). Η ηλικία είναι πολύ σχετικό πράγμα. Ξέρω άγγλους που μένουν μόνιμα στον Αποκόρωνα, συνταξιούχους, 65, 70 ή και παραπάνω, που τους ζηλεύω ώρες ώρες!!
Δεν πάει άλλο φίλε, ήδη έχω ξεπεράσει τον εαυτό μου, στις 6 ώρες το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι 200χλμ. και μάλιστα χωρίς πολλά υψομετρικά
Ποτέ δεν ξέρεις, σιγά σιγά έρχεται η όρεξη... 8-) ;)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.360
Σωτήρη σιγά σιγά έρχεται η ορεκη για φαΐ...
Ανέλαβα να ετοιμάσω ένα road ποδήλατο με τα σχετικά για 600άρι prevet.
Όσο το ετοίμαζα ρωτούσα συνέχεια γιατί να θέλεις να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο?
Τσάντες, τσαντάκια για κινητό, για power bank, για το ένα για το άλλο... Έγινε το ποδήλατο 25 κιλά.
Πήγε το έκανε τελικά με τα χίλια ζόρια, με κρύο με βροχή, με φουιτ... και μετά μια βδομάδα αποθεραπεία στο σπίτι-κρεβάτι.
Δεν είναι ποδήλατο αυτό ρε συ, εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι!!
 

Μηνύματα
18.959
Reaction score
13.326
Καλά, κάτι τέτοιες αποστάσεις είναι βασανιστήριο, καθαρό αυτομαστίγωμα! 24 ωρες σε μία σέλα...

Μιλάμε για πιο "λογικά" πράγματα, από 250 μέχρι 300 ας πούμε, μισή ημέρα+ 2-3 ώρες ακόμα. Έτσι για να πει κάποιος ότι την έχει κι αυτή την απόσταση (εγώ δεν την έχω πάντως, τουλάχιστον δεν σκοπεύω να το δοκιμάσω σύντομα).
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.496
Reaction score
37.570
συγνωμη ενα απαραιτητο ηλικιακο διαχωρισμο, τα μοντελα (καποια εστω) πριν το 75 διαρκουν περισσοτερο .. εγω αν ευκολα με λες και του 95... ζοριζομαι ακομα και στο ξεπαρκαρισμα.. = 0 χιλιομετρα 🐒 :smoke:
ΥΓ: σκεφτομαι παντως σοβαρα να προβω σε αγορα ποδηλατου, που εχω να κανω απο 15 χρονων...για προσβαση στο (κλειστο για αυτοκινητα) κεντρο, μιας και η χρηση ταξι δεν συνισταται (λογω ιου)... (με την ελπιδα να θυμαμαι ισορροπια, αμα διαβασω και οδηγιες μπορει να θυμηθω να κανω πεταλι)
 
Last edited:

Μηνύματα
18.959
Reaction score
13.326
Θα το έχεις ακούσει το ρητό, ότι αν έχεις μάθει ποδήλατο, δεν το ξεχνάς, δεν πάει να έχουν περάσει 50 χρόνια! Σπάνιο μάλλον το αντίθετο... :geek:
 


Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Τον ξέρεις?
Μένουμε στη ίδια περιοχή και τον συναντάω στους δρόμους.
Τώρα όσον αφορά τη φάση, μετά τα 300-350 χλμ. πάνω στο ποδήλατο ξεκινάει τρελή καταπόνηση, όσο προπονημενος και να είναι κάποιος αρχίζει και γίνεται απίστευτα αφιλόξενο το ποδήλατο.
Στα 600χλμ, Ξέρω περίπτωση δυνατού αθλητή που τον πήρε ο ύπνος πάνω στο ποδηλατάκι και έπεσα δίπλα στο χαντάκι, απλά συνέχισε να κοιμάται... 🤣
α λες για τον δικό σου.
νόμιζα κατάλαβες από περιγραφή για τον τύπο που συνάντησα εγώ στο βουνό.
γάμησε τα συνεννόηση μπιφτέκι.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.360
Το τελευταίο καιρό έχει γίνει ένας μικρός χαμός, όλοι αγόρασαν ποδήλατο, μέσα στο λιμάνι κάθε απόγευμα γίνεται ποδηλατοκουμφούζιο, ξεφυτρώνουν ποδήλατα από όλες τις κατευθύνσεις.
Τα ποδηλατάδικα έχουν αδειάσει κυριολεκτικά, οι ποδηλατάδες τρίβουν τα χεράκια τους, έρχονται ποδήλατα με το σταγονόμετρο και φεύγουν εν ριπή οφθαλμού... ή που θα γίνουμε όλοι fit ή που σε λίγα χρόνια θα τρίβουν τα χεράκια τους οι παλιατζήδες :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.360
α λες για τον δικό σου.
νόμιζα κατάλαβες από περιγραφή για τον τύπο που συνάντησα εγώ στο βουνό.
γάμησε τα συνεννόηση μπιφτέκι.
Που να τον ξέρω βρε, έχει πολύ βίτσιο το άθλημα αλλά οι βιτσιόζοι αυτοί είναι σκορπιοί...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
Στην προπόνηση του Σαββάτου τρύπησε το πίσω λάστιχο.:headbang:

Θα το αλλάξω αύριο και σκέφτομαι εάν θα επαναλάβω την προπόνηση - είχαν μείνει 14 λεπτά για το τέλος, εκ των οποίων τα 5 ήταν το cool down στο τέλος της. Τι λέτε;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.619
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top