Ποδήλατο

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Παιδιά καλημέρα,
με τον όλο χαμό που γίνεται στην αγορά με τα ποδήλατα και με την καθυστέρηση "έχασα" τα 2 endurance ποδήλατα που έψαχνα :( , οπότε φτου ξανά κι απ'την αρχή.

Με προβλημάτισε το παρακάτω σχόλιο που διάβασα

Αν πάντως θες να ασχοληθείς σοβαρά (λέμε τώρα) ένας επιθετικός σκελετός θα σε πάει πιο πέρα, γενικά όσο λιγότερο βάρος πέφτει στη σέλα τόσο περισσότερη ώρα θα μπορείς να είσαι πάνω στο ποδήλατο.
Στη αρχή αυτό φαίνεται και μοιάζει ακατόρθωτο αλλά σε βάθος χρόνου προσαρμόζεται το σώμα, πίστεψέ με.
Είναι μεγάλη κουβέντα και αυτό...
και πλέον σκέφτομαι να κινηθώ σε διαφορετική κατηγορία.

Kοιτάζω από specialized τα allez, πιο συγκεκριμένα

α) την έκδοση elite του 2020 (1350ευρώ), χρώμα γκρι ή μαύρο

β)την έκδοση sport του 2019 (1300ε), χρώμα μπλε-κόκκινο

Δεν πολυκαταλαβαίνω από διαφορές, αλλά αυτά που εντόπισα είναι
ότι το α) έχει σειρά, 105, dt r40 τροχούς και μάλλον διαφορετικά ρουλεμάν κλειστά,
ενώ το β) sora σειρά, τροχούς axis sport, ρουλεμάν ανοιχτά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας. Και τα 2 μου αρέσουν.
Είναι ένα θέμα ποιο θα βρώ. Πολύ πιθανό η αγορά να γίνει απέξω, έστειλα mail Αγγλία και περιμένω απάντηση.

canyon τελικά έχουν διαθεσιμότητα από Αύγουστο Σεπτέμβριο, αλλά δε μου πολυαρέσουν να πω την αλήθεια.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
OK, δεν έχω εμπειρία με πολλά τέτοια λάστιχα. Αυτή τη στιγμή "φοράω" ένα αντίστοιχο της Continental, του οποίου η μόνη του διαφορά με αυτό της Tacx είναι ότι είναι tubular. Εξωτερικά, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο σημείο φθοράς, από τον Αύγουστο του 2019 που το χρησιμοποιώ.
Έχω εδώ και 2 χρόνια το Zaffiro της Vittoria και είναι όπως όταν το αγόρασα.

 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Ευχαριστώ για τις προτάσεις για training tyres.

Άλλαξα τη σαμπρέλα χθες κι έκανα την προπόνηση, κανονικά, χωρίς απρόοπτα. Θα ρωτήσω και στο κατάστημα που συνεργάζομαι εάν έχουν tubeless και θα σκεφτώ την αγορά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Παιδιά καλημέρα,
με τον όλο χαμό που γίνεται στην αγορά με τα ποδήλατα και με την καθυστέρηση "έχασα" τα 2 endurance ποδήλατα που έψαχνα :( , οπότε φτου ξανά κι απ'την αρχή.

Με προβλημάτισε το παρακάτω σχόλιο που διάβασα



και πλέον σκέφτομαι να κινηθώ σε διαφορετική κατηγορία.

Kοιτάζω από specialized τα allez, πιο συγκεκριμένα

α) την έκδοση elite του 2020 (1350ευρώ), χρώμα γκρι ή μαύρο

β)την έκδοση sport του 2019 (1300ε), χρώμα μπλε-κόκκινο

Δεν πολυκαταλαβαίνω από διαφορές, αλλά αυτά που εντόπισα είναι
ότι το α) έχει σειρά, 105, dt r40 τροχούς και μάλλον διαφορετικά ρουλεμάν κλειστά,
ενώ το β) sora σειρά, τροχούς axis sport, ρουλεμάν ανοιχτά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας. Και τα 2 μου αρέσουν.
Είναι ένα θέμα ποιο θα βρώ. Πολύ πιθανό η αγορά να γίνει απέξω, έστειλα mail Αγγλία και περιμένω απάντηση.

canyon τελικά έχουν διαθεσιμότητα από Αύγουστο Σεπτέμβριο, αλλά δε μου πολυαρέσουν να πω την αλήθεια.
Ανάμεσα στα 2, φυσικά πας για το elite, 7000 σειρά και καλύτερους τροχούς.
Αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς καλά έκανε και σε προβλημάτισε το παραπάνω δικό μου σχόλιο :)
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Μετα απο αρκευο καιρο σε ευθειες και ισωματα, εχω αρχισει σιγα σιγα να κανω και διαδρομες που εχουν και καμια μικρη ανηφορα ενω ταυτοχρονα προσπαθω ν αυξησω και τα χιλιομετρα. Λογω μεγαλου βαρους μου βεβαια, η μεση ταχυτητα δεν μπορει ευκολα ν ανεβει, αλλα δεν με καιει αυτο τωρα. Βαρις, φυσικη κατασταση με ενδιαφερουν.

@bretsos Για ξαναδωσε μια το λινκ για το προιον για την ευαισθητη περιοχη 😋

Screenshot_20200603-121305_Strava.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Μετα απο αρκευο καιρο σε ευθειες και ισωματα, εχω αρχισει σιγα σιγα να κανω και διαδρομες που εχουν και καμια μικρη ανηφορα ενω ταυτοχρονα προσπαθω ν αυξησω και τα χιλιομετρα. Λογω μεγαλου βαρους μου βεβαια, η μεση ταχυτητα δεν μπορει ευκολα ν ανεβει, αλλα δεν με καιει αυτο τωρα. Βαρις, φυσικη κατασταση με ενδιαφερουν.

@bretsos Για ξαναδωσε μια το λινκ για το προιον για την ευαισθητη περιοχη 😋

View attachment 168175
Αν δεν έχεις μετρηθεί να πας στο Αλέξανδρο να έρθει σε επαφή με τον Kassimati να βρεις τη σωστή διάσταση σέλας, ίσως να έχει και μηχάνημα ο Αλέξανδρος εκεί στη Κούλουρη, δεν ξέρω...
Η κρέμα κάνει δουλειά αλλά όχι θαύματα...
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Αν δεν έχεις μετρηθεί να πας στο Αλέξανδρο να έρθει σε επαφή με τον Kassimati να βρεις τη σωστή διάσταση σέλας, ίσως να έχει και μηχάνημα ο Αλέξανδρος εκεί στη Κούλουρη, δεν ξέρω...
Η αληθεια ειναι οτι αυτη τη σελα την εχω χρησιμοποιησει εδω και πολλα χρονια και σε πολυ μεγαλυτερες βολτες. Δεν ειχα καποιο θεμα παλαιοτερα. Ακομα και καποιοι πονοι στην "ουρα" που ενιωθα οταν πρωτοξεκινησα μεσα στην καραντινα εχουν φυωει.

Ενοχλησεις λογω τριβων νιωθω μονο τωρα... και αυτο αν αρχισω να ξεπερναω τα 30 χλμ. Ισως ειναι και το pad του endura... ειναι παλιουτσικο κι αυτο.. θα το δω ομως, thanks!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Άκου κάτι που λίγοι γνωρίζουν, οι σελες (ακόμα και οι καλές, ακριβές) δεν είναι για μια ζωή...
Συνήθως κρατάνε σε φυσιολογικές συνθήκες 2-3 χρόνια το πολύ.
Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, κυρίως όμως από το βάρος του αναβάτη, μόλις το καλούπι της σέλας γίνει εύκαμπτο η σέλα είναι για πέταμα, μπορεί να δείχνει σαν καινούρια όμως η βασική λειτουργία στήριξης έχει καταστραφεί.
Το ίδιο ισχύει και με το κολλάν, ανάλογα τη χρήση θέλει και αυτό αλλαγή.
Κολλάν value for money στο κομμάτι pad έχουν αποδειχθεί τα φθηνά της castelli, η endura στα φθηνά κολλάν δεν είναι καλή εταιρία.
Η κρέμα της assos αυτό που κάνει είναι να ψιλομουδιάζει τη περιοχή και ταυτόχρονα να τη δροσίζει, προσωπικά τη χρησιμοποιώ σε πολύωρες προπονήσεις και αναβάσεις τους καλοκαιρινους μήνες, πιστεύω όμως ότι θα σε βοηθήσει και στις σύντομες βόλτες.
 


Μηνύματα
397
Reaction score
446
Ανάμεσα στα 2, φυσικά πας για το elite, 7000 σειρά και καλύτερους τροχούς.
Αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς καλά έκανε και σε προβλημάτισε το παραπάνω δικό μου σχόλιο :)

Ευχαριστώ,
μου πέρασε από το μυαλό να δοκιμάσω με το φτηνότερο allez (το sport με sora αντί του elite με 105)
και αν δω ότι μου αρέσει, τότε να πάω μετά και
α)να αλλάξω σειρά πχ. 105 ή ultegra
β) τροχούς π.χ. https://www.bike24.com/p249284.html?q=Campagnolo eurus
με το σκεπτικό ότι ίσως γλιτώσω κάποια χρήματα αγοράζοντας το φτηνότερο
και τα αξιοποιήσω αγοράζοντας καλύτερους τροχούς από τους dt r460.

Αν κάνω τα παραπάνω, σε βάθος χρόνου θα ξεπεράσω το κόστος του allez elite με τις αναβαθμίσεις
και θέλω να ρωτήσω αν το αξίζει το ποδήλατο.

Επίσης για τους τροχούς eurus σε σχέση με dt r460, υπάρχει κάποια άποψη;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Θα πάρεις το elite που έχει ήδη 11άρι σύστημα ταχυτήτων και μάλιστα την 7000 σειρά που είναι μια χαρά (μη σου πω και τρεις χαρές) άμα πάρεις το 9άρι sora θα μπεις σε μεγάλα έξοδα για αναβάθμιση, θέλει όλο το group αλλαγή, δλδ σασμάν, μανετες, δισκοβραχίονας, κασέτα, αλυσίδα ίσως και πίσω τροχό, δεν συμφέρει...
Όσον αφορά τους τροχούς και αυτοί που έχει το elite δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, μόνο τα στεφάνια είναι dt swiss (κάτι είναι και αυτό για αρχή) πληροφορίες για ακτίνες και κέντρα δεν δίνει.
Σίγουρα όμως δεν έχει έτοιμους τροχούς η dt swiss με αυτά τα χαρακτηριστικά.
Η σύγκριση ανάμεσα στους eurus με αυτούς πρώτης τοποθέτησης σε αυτό το εύρος χρημάτων δεν μπορεί να γίνει... Οι μεν είναι τροχοί επιδόσεων και οι άλλοι είναι απλά τροχοί...
Άρα άμα καταλήξεις αγοράζεις το elite και στη πορεία τους eurus και είσαι καλυμμένος στο 100%
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
οκ :thumbsup:, αυτό είναι το λογικό σενάριο

απλά , αν αφήσουμε στην άκρη τους eurus,

η διαφορά στην τιμή των 2 μοντέλων είναι 370e,

ενώ το groupset της shimano https://www.bike24.com/p2280861.html?menu=1000,4,26
βγαίνει 100 ευρώ πιο πάνω,
οπότε αν αυτό το πακέτο-groupset κουμπώνει στο φτηνό μοντέλο (;;; ) ,
θα δώσω μετά από κάποιο χρονικό διάστημα +100 ευρώ (σε σχέση με το ακριβότερο).

Εν τω μεταξύ από tredz μου είπαν ότι δε στέλνουν Ελλάδα:O_o:
και περιμένω απάντηση και από sigmasports.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Κοίτα όπως θα έχεις καταλάβει το φθηνό δεν φοράει τον 7000 δισκοβραχίονα, και από εκεί κοιτάει να βγάλει παράδες η φίλη μας ή σπεσιαλαιζ...
Το βασικό όμως είναι να πάρεις κάτι έτοιμο και να ξεκινήσεις το πετάλι.
Άμα ξεκινάς με αναβαθμίσεις πριν καν κάτσεις πάνω στη σέλα, ξεκινάς λιγάκι λάθος!!
Ξέρω κόσμο που με χάλια περιφερειακά γράφουν αμέτρητα χλμ...
Όλα τα άλλα είναι για να μας παίρνουν τις παράδες.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
@gonzo Χωρίς να διαφωνώ με όσα γράφει ο @bretsos, θα σου πω και τη δική μου άποψη: Για ένα συγκεκριμένο προϋπολογισμό/ποσό χρημάτων, ο σκοπός σου είναι να αγοράσεις το ποδήλατο με τον καλύτερο σκελετό. Κι ας έχει "χειρότερη" σειρά περιφερειακών το ένα από το άλλο. Τα περιφερειακά μπορείς, στο μέλλον, να τα αλλάξεις/αναβαθμίσεις. Τον σκελετό δεν μπορείς - ή, για να μην είμαι απόλυτος, μπορείς με πολύ μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας, είτε αυτό "μεταφράζεται" σε χρήματα (κόστος), είτε σε χρόνο είτε σε συνδυασμό των δύο.
 



Μηνύματα
397
Reaction score
446
Κοίτα όπως θα έχεις καταλάβει το φθηνό δεν φοράει τον 7000 δισκοβραχίονα, και από εκεί κοιτάει να βγάλει παράδες η φίλη μας ή σπεσιαλαιζ...
Το βασικό όμως είναι να πάρεις κάτι έτοιμο και να ξεκινήσεις το πετάλι.
Άμα ξεκινάς με αναβαθμίσεις πριν καν κάτσεις πάνω στη σέλα, ξεκινάς λιγάκι λάθος!!
Ξέρω κόσμο που με χάλια περιφερειακά γράφουν αμέτρητα χλμ...
Όλα τα άλλα είναι για να μας παίρνουν τις παράδες.
Το ακριβό (δηλ το elite) δε φοράει τον 7000 βραχίονα. Το φτηνό (sport) έχει sora σειρά.

Συμφωνώ, το θέμα είναι να αρχίσει το πεταλάρισμα!

Απλά αν για τους x,y λόγους αποφασίσω για το φτηνό (γιατί π.χ. το καινούριο δεν υπάρχει σε απόθεμα σε Ελλάδα και το καινούριο βγαίνει Αυγούστο ή π.χ. δεν μπορώ να αγοράσω από εξωτερικό, το tredz δε στέλνει)

θέλω λοιπόν να είμαι βέβαιος ότι αν στο φτηνό αποφασίσω να αλλάξω σειρά και να πάω σε 105, ότι γίνεται ,
αυτό ρωτάω.Γιατί είμαι άσχετος με κουρσάκια :)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
@bretsos θέλω να μου πεις τη γνώμη σου για το Trek MADONE SL 6 DISC Ultegra 2020! 8-)
Γνωρίζεις κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που θα μπορούσα να το δω από κοντά;
Θεωρείς το Madone από τα πιο όμορφα ποδήλατα που μπορεί να πάρει κάποιος;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top