Ποδήλατο

Μηνύματα
18.922
Reaction score
13.302
Τώρα τα μέτρησα, και είναι όντως κοντά στα 6.000 βγάζοντας από τη μέση το διάστημα που είχα τα gatorskin! Μία διαφορά επίσης που βλέπω σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο, τα 4000: από ένα σημείο και πέρα τα 4.000 έβγαζαν ίνες στα πλαϊνά, αυτό δεν το έχω παρατηρήσει στα 5.000 (ή αν υπάρχει είναι σε πολύ μικρότερο βαθμό).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Κι ακόμα καλύτερα, carbon frame με δισκόφρενα... 8-) 🚴‍♂️
Ολο ήθελα να στο πω και ξέχναγα...
Να κάνεις συχνό έλεγχο στα ρουλεμάν των τροχών Σωτήρη για πιθανό τζόγο.
Λόγο της μεγάλης δύναμης που ασκείται στα φρένα από το δίσκο μονόμπαντα την ακούνε τα ρουλεμάν και παίρνουν τζόγο, άμα δεν τον εντοπίσεις έγκαιρα και φοράς και τίποτα κεραμικά... Ήδη κλαίει ένας με κάτι bora ultra...
 

Μηνύματα
18.922
Reaction score
13.302
Thanks Χρήστο! Δεν έχω παρατηρήσει κάτι μέχρι τώρα, και είναι πάνω από 24.000 χμ με τους τροχούς αυτούς (από τον Ιούνιο του 2018). Δεν είναι πάντως κεραμικά τα ρουλεμάν (δεν τα έχω δει, αλλά δεν έχω και καμία ένδειξη ή πληροφόρηση από τον κατασκευαστή ότι στους συγκεκριμένους τροχούς φορά κεραμικά, μάλλον θα ήταν και απίθανο αφού δεν είναι οι τοπ κάρμπον τροχοί του, αλλά μία από τις πολύ καλές σειρές αλουμινίου του).
 
Last edited:


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Φυσικά carbon frame με rim brakes είναι καλύτερα, στο 51 frame size είσαι όπως και εγώ, στα ίδια κυβικά παίζουμε.
Τι εννοείς αγορά περιφερειακά?
Κράνος κλπ?
Το ξέρω είναι λίγο χύμα η ερώτηση αλλα γνωρίζω πως κράνος, spd, pedals είναι απαραίτητα. Υπάρχουθν κάποιοι γενικοί κανόνες σε αυτά ή πάμε όσο αντέχει η τσέπη μας?

Τι άλλο μπορεί να χρειαστεί κανείς απο αξεσουάρ/ρουχισμό?
 

Μηνύματα
18.922
Reaction score
13.302
Τι άλλο μπορεί να χρειαστεί κανείς απο αξεσουάρ/ρουχισμό?
Αυτοσυγκράτηση (easy to say, hard to do)! Έτσι και μπεις στο τριπάκι του ποδηλάτου, το συνεχές ξόδεμα είναι αναπόφευκτο... Πότε το ένα αξεσουάρ, πότε τα ανταλλακτικά, πότε να δούμε με εκείνο το περιφερειακό, πότε η σέλα, το τιμόνι, τα λάστιχα... και πάει λέγοντας! Γενικά ισχύει αυτό που λες, όσο αντέχει η τσέπη!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Thanks Χρήστο! Δεν έχω παρατηρήσει κάτι μέχρι τώρα, και είναι πάνω από 24.000 χμ με τους τροχούς αυτούς (από τον Ιούνιο του 2018). Δεν είναι πάντως κεραμικά τα ρουλεμάν (δεν τα έχω δει, αλλά δεν έχω και καμία ένδειξη ή πληροφόρηση από τον κατασκευαστή ότι στους συγκεκριμένους τροχούς φορά κεραμικά, μάλλον θα ήταν και απίθανο αφού δεν είναι οι τοπ κάρμπον τροχοί του, αλλά μία από τις πολύ καλές σειρές αλουμινίου του).
Τα 240s hubs έχουν κλασικά ρουλεμάν κλειστού τύπου.
Γενικά το ανέφερα με τα κεραμικά ρουλεμάν επειδή το κόστος αντικατάστασης είναι πολύ υψηλό.
Το ξέρω είναι λίγο χύμα η ερώτηση αλλα γνωρίζω πως κράνος, spd, pedals είναι απαραίτητα. Υπάρχουθν κάποιοι γενικοί κανόνες σε αυτά ή πάμε όσο αντέχει η τσέπη μας?

Τι άλλο μπορεί να χρειαστεί κανείς απο αξεσουάρ/ρουχισμό?
Ο κανόνας λέει αρχικά να πάρεις ένα καλό και ασφαλές κράνος, ένα κολάν και φύγαμε!!
Στη πορεία και εφόσον γίνει καθημερινή ενασχόληση το ποδήλατο θα σπρώχνεις παράδες και θα το χαίρεσαι κιόλας :biggrin:
Επειδή όμως υπάρχει ήδη γνώση σε μεγάλο εύρος προϊόντων καλύτερα να το συζητάμε μη πετάξεις άσκοπα τις παράδες όπως τις πέταξαν πολλοί από εμάς μέχρι να μάθουμε...;)
 
Last edited:

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
πήγα σήμερα γυμναστήριο μετά από 4 μήνες , βρήκα ένα παλικάρι που ανάμεσα στα άλλα είναι και ερασιτέχνης ποδηλάτης
μου λέει να μην πάρω μτχ ποδήλατο γιατι τα αλουμίνια λέει έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής και ότι σε 2 χρόνια θα πρέπει να ξαναπάρω .
αδιαφόρησα λίγο για το θέμα αυτό και μου είπε ότι τα canyon καμάνε κε ντέρνουνε λέει και αξίζει να δώσω λέει 1500 .

τεσπα ζω ένα δράμα ο άμοιρος,

με ύψος μεταξύ 172-173 και καβάλο 82 +- με βγάζει XS πάντως
 



Μηνύματα
296
Reaction score
546
πήγα σήμερα γυμναστήριο μετά από 4 μήνες , βρήκα ένα παλικάρι που ανάμεσα στα άλλα είναι και ερασιτέχνης ποδηλάτης
μου λέει να μην πάρω μτχ ποδήλατο γιατι τα αλουμίνια λέει έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής και ότι σε 2 χρόνια θα πρέπει να ξαναπάρω .
αδιαφόρησα λίγο για το θέμα αυτό και μου είπε ότι τα canyon καμάνε κε ντέρνουνε λέει και αξίζει να δώσω λέει 1500 .

τεσπα ζω ένα δράμα ο άμοιρος,

με ύψος μεταξύ 172-173 και καβάλο 82 +- με βγάζει XS πάντως
Αυτά κοίταζα και εγώ... Είναι οριακά μεταξύ xs και s. Αν βάλεις 173-82 σε κάποια σε βγάζει small.

Αν πάρουμε δύο μωρέ δεν μας τα φέρνουν πιο νωρίς να τελειώνουμε ? 🤔
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Περιορισμένη ζωή το αλουμίνιο ε; Κοίτα τι μαθαίνει κανείς... Πόσο περιορισμένη άραγε, 40, 50 χρόνια; :geek: 🚴‍♂️
είπε οτι είναι για 5-6 χρόνια
για τι είδους χρήση ρε ψηλέ ;(είναι 190+)
5-6000χλμ το χρόνο.
δεν το συνέχισα , εγω θέλω μτχ είναι θέμα αρχής.
 

Μηνύματα
18.922
Reaction score
13.302
Δηλαδή εγώ τώρα θα πρέπει να πάω να πετάξω το αλουμινένιο τρέκινγκ που είχα πάρει τον Αύγουστο του 2015, αφού και πενταετία έχει κλείσει, και 9.000 χιλιόμετρα (από τα οποία τα περισσότερα τα δύο πρώτα χρόνια). Μάλιστα... δεν μπορεί, ποσοστά θα παίρνει από πωλήσεις νέων ποδηλάτων αυτός! :geek: :gamer: :lolsign:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Ξεκολλάτε με το xs, θα είναι πολύ μικρό... Μη πάμε από το ένα άκρο στο άλλο...
είπε οτι είναι για 5-6 χρόνια
για τι είδους χρήση ρε ψηλέ ;(είναι 190+)
5-6000χλμ το χρόνο.
δεν το συνέχισα , εγω θέλω μτχ είναι θέμα αρχής.

Να ήξερες τι έχουν ακούσει τα αυτάκια μου στα διάφορα πηγαδάκια, γίνεται χαμός και αυτά να ξέρετε είναι λόγια ποδηλατάδων που τα παπαγαλιζουν οι ποδηλάτες που δεν ξέρουν να αλλάξουν ούτε μια σαμπρελα...
Δηλαδή εγώ τώρα θα πρέπει να πάω να πετάξω το αλουμινένιο τρέκινγκ που είχα πάρει τον Αύγουστο του 2015,
Και βέβαια πρέπει να πεταχτεί, σου στέλνω με pm μια διεύθυνση να πας να το πετάξεις. :gamer:
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
ισχύει (για τον συγκεκριμένο τον κόβω να πιάνει τα αλλεν ανάποδα)
μπρετσο αστασαπια , μτχ θελω το νου σου
(αν και είναι ωραίο σε κοκκινάκι το κανυον - ρε @applesgr τι μας έκανες βραδυάτικα)
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
ισχύει (για τον συγκεκριμένο τον κόβω να πιάνει τα αλλεν ανάποδα)
μπρετσο αστασαπια , μτχ θελω το νου σου
(αν και είναι ωραίο σε κοκκινάκι το κανυον - ρε @applesgr τι μας έκανες βραδυάτικα)
Τιποτα δεν έκανα σε παρακαλώ, περιμένω διπλή παραγγελία Endurace CF 7.0 Small... αααπλα τα πράγματα
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
ισχύει (για τον συγκεκριμένο τον κόβω να πιάνει τα αλλεν ανάποδα)
μπρετσο αστασαπια , μτχ θελω το νου σου
(αν και είναι ωραίο σε κοκκινάκι το κανυον - ρε @applesgr τι μας έκανες βραδυάτικα)
Σε είπα θα έχω το νου μου, οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν πουλάει κανείς όμως, εννοώ κάτι αξιόλογο σε καλή τιμή...
Ασε που εμείς οι ποδηλάτες είμαστε και μια κατηγορία από μόνοι μας... Προσπαθούμε να βγάλουμε από τη μύγα ξύγκι.
Ξέρω περιπτώσεις που πήραν 1000€ πχ. ένα ποδήλατο και επειδή το κάναν λατέρνα από αξεσουάρ και μπιχλιμπίδια το πουλάνε 1500€
ισχύει (για τον συγκεκριμένο τον κόβω να πιάνει τα αλλεν ανάποδα)
Τα Άλεν είναι σαν και τις γκοφρέτες, δεν έχουν σωστό και ανάποδο :roflmao:
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
ρε συ έχει ωραίο εξοπλισμό το ρημάδι...
καλά άμα είχε κάνα πιο πρόστυχο χρώμα θα χαμε θέμα...
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top