Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Επειδή είναι η τρίτη φορά που πατάω κάτι στο δρόμο χωρίς να το δω... έχω αρχίσει να κατηγορώ τη επίστρωση prizm road της oakley, σε συνδυασμό με τη δυσχρωματοψία μου ίσως να είναι πρόβλημα...
 

Μηνύματα
18.810
Reaction score
13.255
Και κάτι τέτοιο παίζει ρόλο φυσικά, αλλά πολλές φορές απλά είτε λόγω ταχύτητας, είτε γιατί απλά δεν φαίνεται η ανωμαλία ή το πετραδάκι εύκολα, την πατάς. Γιατί δεν μπορεί να κοιτάς και πάντα κοντά στη ρόδα, θα φύγεις από το δρόμο σε κάποια στροφή ή θα πέσεις σε άλλον αν το κάνεις. Οπότε κάπου ενδιάμεσα χάνονται τέτοια 'σκατολοίδια'! :geek: 🚴‍♂️ :gamer:
 

Μηνύματα
17
Reaction score
22
Μόλις γύρισα και εγώ, σήμερα η διαδρομή είχε ατομική καταδίωξη...
δηλαδή 2 τσοπανόσκυλα με πήγανε κ@λοφεράντζα για 300-400 μέτρα, το ένα θηρίο, δεν μου φάνηκε ότι ήθελαν να παίξουν. Φοβήθηκα μπορώ να πω, και το σημείο που με πετύχανε ήταν ότι χειρότερο - ένεκα υψηλών ταχυτήτων ποδηλάτου και διερχόμενων οχημάτων. Όταν τρέχει ακριβώς δίπλα σου το γομάρι με τα δόντια του 5 πόντους από το πόδι σου δεν μπορείς να προβλέψεις τι θα κάνει εκείνη την ώρα. Είσαι και κλεοδωμένος στα πεντάλ... ίσως η προσπάθεια μου να τα αποφύγω επιταχύνοντας να ήταν λάθος επιλογή.
Τέλος πάντων η περιοχή εδώ τα έχει αυτά - σε μια στροφή παραλίγο να τρακάρω με τράγο στην συνέχεια. Γενικά έπαιζε πολύ τετράποδο σήμερα.
Στα θετικά ξεκίνησα από το σπίτι και γύρισα κιόλας, ενώ ένιωσα το κάψιμο για τα καλά. Γενικά καλή φάση με εξαίρεση ότι ξέχασα τα γάντια και στις κατηφόρες ένιωθα πολύ άβολα (χωρίς γάντια... δύσκολα).

View attachment 172273
Σπρευ Πιπεριού στην Ελλάδα ίσως δεν κυκλοφορεί λόγο νομοθεσίας.
Σε οπλοπωλεια καπου στην Ομονοια μπορει να βρεις, μαυρη αγορα, πες οτι εισαι ποδηλατης και το χρειαζεσαι για επιθεσεις απο σκυλια μπορει να σε βοηθησουν, αν εχεις καποιον γνωστο αστυνομο ζητα του να σε βοηθεισει .
Σε αλλες χώρες της Ευρώπης όπως Ισπανία (Aerosol di pimienta) ειναι νομιμο για +18yo ισως απο διαδυκτιακες αγορες της Ευρωπης μπορεις να προμηθευτεις.
Ξέχασα να αναφέρω σε περίπτωση που δεν βρεις ,ενναλακτικα BRAKE CLEANER....
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Αντί για το βάρβαρο σπρέι πιπεριού στο ποδήλατο δουλεύει το νερό από τα μπουκάλια, εφόσον υπάρχει χρόνος και τα σκλιά τρέχουν δίπλα, τους πετάς νερό και τρώνε ξενερωμα :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Ξέχασα να αναφέρω σε περίπτωση που δεν βρεις ,ενναλακτικα BRAKE CLEANER....
Για τη περίπτωση που δεν βρεις ούτε brake cleaner μια μονόκανη καραμπίνα θα έκανε αποτελεσματική δουλειά :roflmao:
 

Μηνύματα
17
Reaction score
22
Για τη περίπτωση που δεν βρεις ούτε brake cleaner μια μονόκανη καραμπίνα θα έκανε αποτελεσματική δουλειά :roflmao:
Η προσέγγιση σου στο θεμα γυρω απο την ασφαλεια και σωματικη ακεραοιοτητα κατα την δειαρκεια ποδηλασιας η οποιας αλλης δραστηριοτητας στην φυση μακρυα απο παρουσια ανθρωπινης ζωης μου ειναι συμπαθης.
Στην επομενη συναντηση με αγρια σκυλια(δεν αναφερομαι στα αδεσποτα),λυκους(εχει γεμισει ο Κιθαιρωνας),αρκουδες που ηδη μετραμε επιθεσεις θα δοκιμασω την μεθοδο σου, φιλικα και με εκτιμηση χωρις ψηγματα αντιπαραθεσης μιας και δεν μου το επιτρεπει η παιδεια μου.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508
... κοτζαμ ποδηλατοδρομ(ι)ο εχουμε φτιαξει στο κεντρο και εσεις πατε σε κατι κατσαβραχα.. δεν-ειστε-σεις-αθρωπες.. 🐒
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
2.188
Σπρευ Πιπεριού στην Ελλάδα ίσως δεν κυκλοφορεί λόγο νομοθεσίας.
Σε οπλοπωλεια καπου στην Ομονοια μπορει να βρεις, μαυρη αγορα, πες οτι εισαι ποδηλατης και το χρειαζεσαι για επιθεσεις απο σκυλια μπορει να σε βοηθησουν, αν εχεις καποιον γνωστο αστυνομο ζητα του να σε βοηθεισει .
Σε αλλες χώρες της Ευρώπης όπως Ισπανία (Aerosol di pimienta) ειναι νομιμο για +18yo ισως απο διαδυκτιακες αγορες της Ευρωπης μπορεις να προμηθευτεις.
Ξέχασα να αναφέρω σε περίπτωση που δεν βρεις ,ενναλακτικα BRAKE CLEANER....
Τι να πω αν είναι να ψαχτώ και σε self defence για να κάνω μια βόλτα με ποδήλατο καλύτερα να τα παρατήσω...
Ελπίζω να μην συμβαίνει συνέχεια αυτό με τα σκυλιά. Το κόλπο με το παγούρι το ήξερα αλλά τέτοιες ώρες τέτοια λόγια που λένε...
Καλύτερα να γίνω πιο γρήγορος. Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ.

Στο μεταξύ ήρθαν και οι ζάντες...

20200707_135801.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Καλοταξιδος, θα δεις διαφορά έστω και αυτό το μικρό διάστημα που είσαι με τους στοκ τροχούς, να ξέρεις πως χρειάζονται στρώσιμο, αν θυμάμαι σίγουρα πάνω από 1000 km.
Η ανηφόρα είναι το δυνατό τους στοιχείο!!
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
κάτι άσχετο-σχετικό:

όταν googleάρω κάτι: π.χ. campagnolo eurus καλή ώρα,
στα αποτελέσματα που βγάζει το google και είναι από το bike24

παρουσιάζεται συνήθως μια τιμή κάτω από το link του bike24 (πριν δηλ ανοίξω το link)
διαφορετική από αυτή του site,

πχ εδώ για τους παραπάνω τροχούς δίνει μια τιμή 445,37 ευρώ

,ενώ όταν ανοίξουμε το link η τιμή είναι στα 552,26eυρώ


Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό;
 

Μηνύματα
18.810
Reaction score
13.255
Ναι, το κάνει συνέχεια αυτό στην αναζήτηση με το bike24. Το πιθανότερο είναι να εμφανίζεται στην αναζήτηση του google η τιμή χωρίς το ΦΠΑ (24%), και τόσο βγαίνει κιόλας αν το προσθέσεις στα 445,37 ευρώ (ακριβώς 552,26 ευρώ). Μία άλλη, λιγότερο πιθανή εκδοχή είναι να είναι τιμή click bait, για να μπεις στο site...
 
Last edited:




Μηνύματα
1.243
Reaction score
2.188
Συννεφούλα συννεφούλα, να γυρίσεις.... ουπς... παρασύρθηκα! :geek:
Συννεφούλα σήμερα, μια χαρά για ψηλά στις ανεμογεννήτριες στην Πέτρας Σελί.... 8-)

View attachment 172361 View attachment 172362 View attachment 172363 View attachment 172364
Πολύ PR βλέπω έπαιξε, φαίνεται πολύ ωραία διαδρομή μπράβο.
Καλοταξιδος, θα δεις διαφορά έστω και αυτό το μικρό διάστημα που είσαι με τους στοκ τροχούς, να ξέρεις πως χρειάζονται στρώσιμο, αν θυμάμαι σίγουρα πάνω από 1000 km.
Η ανηφόρα είναι το δυνατό τους στοιχείο!!
Δεν θα τις βάλω πάνω διότι θεωρώ ότι δεν έχει ακόμη νόημα στο επίπεδο μου. Τις πήρα λόγω της προσφοράς που μου έγινε (513€ όλα μαζί) άσε που δεν έχω ακόμη τα εργαλεία να φορέσω την κασέτα και να ήθελα. Αποθήκη να υπάρχουν και βλέπουμε.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Για εμένα έχει μεγάλη σημασία ένα σετ καλών τροχών ακόμα και αν είσαι στη αρχή.
Απο που να αρχίσω και που να σταματήσω με τα πλεονεκτήματα.
Απορροφητικότητα από τις ανωμαλίες του δρόμου, ακαμψία, χαμηλότερο βάρος σημαίνει, ικανότητα στο σκαρφάλωμα πιο άκοπα και καλύτερος έλεγχος στο σύνολο λόγο γυροσκοπικού φαινόμενου, ειδικά στα μπόλικα km/h
Φρένα, καλύτερος έλεγχος και πιο αποτελεσματικό φρενάρισμα λόγο της καλύτερης ποιότητας αλουμινίου.
Όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό τη καλύτερη κύλιση από τα ρουλεμάν των κέντρων θα σε βοηθήσουν να αυξήσεις ως διά μαγείας τις συνήθεις αποστάσεις.
Άρα βάλε 2 λαστιχάκια πάνω στους eurus και κράτα τους τροχούς που έχεις τώρα για μια ώρα δύσκολη.
Πάντα χρειάζεται ένα ζευγάρι τροχών back Up
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Μετά από το μπόλικη προπόνηση στη επαρχεία έχω φάει τρελό ξενερωμα πάλι στη Αθήνα.
Δεν υπάρχει σύγκριση, κανείς τη καρδιά σου πέτρα και κοιτάς να το ξανά συνηθίσεις...
Περιόρισα αρκετά λεπόν το ποδήλατο για τους παραπάνω λόγους και ξαφνικά άρχισαν να με πονάνε τα πόδια :eek:
Ο πόνος εστιάζοντας στους τετρακεφαλους και στα γόνατα, γρήγορα κολλάν κλπ και φύγαμε για τη γνωστή διαλλειματικη άσκηση.
Στη κατηφόρα στροφάρωντας από το πολύ αέρα δεν μπορούσα να πάω πάνω από 40km/h (συνήθως έχω 70+)


IMG_20200710_171430.jpg
IMG_20200710_171450.jpg


Σήμερα δεν πονάμε αλλά πετάμε 🤣
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top