Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Αυτό θα ήθελα παρακαλώ...
Σε 39/53 170mm πιθανόν το μήκος, αλλά πρέπει να είμαι σίγουρος, άρα φιστινκ πρώτα
IMG_20201017_162418.jpg
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Τώρα τι crank length έχεις @bretsos ?
@pankrok
Εχω 80αρη και πρέπει να πάω σε 90/100 οπότε ναι αν αλλάξεις με ενδιαφέρει! Σε τι θα πας?

Ο λαιμός της canyon είναι ένα τσακ πιο χοντρός!
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
1 1/4 είναι πιο χοντρό από 1 1/8
το έχουμε πιο χοντρό για λίγο
οπόταν να πάρω τον 110 να δώκω τον 90 στην Πάτρα.
Ας πάω μια βόλτα πρώτα να δω μην θέλω και σέλα γιάντα με 150 ευρα παραγγελιά γλυτώνω τα ταχυβρωμικά
να οργανωθούμε.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Τώρα τι crank length έχεις @bretsos ?
Το μαμά δισκοβραχίονα φοράω στο κίτρινο 6700 Ultegra 39/53-172,5mm
Σίγουρα θέλω μικρότερο, εγώ λέω 170mm αλλά τελευταία υπάρχει η τάση να πηγαίνουν όλοι στο ακραίο 165mm παρασυριμενοι από κάτι κανάλια στο γιου τιούμπ.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300

αυτή τι να λέει άραγε;
Δεν υπάρχει κακή σέλα, μόνο απαλά ποπουδάκια, τα έχουμε ξανά πει αυτά...
Είναι 140mm αυτή, εγώ γενικά όλα μου τα ποδηλατικά χρόνια προτιμώ τις σελες τις specialized, όχι επειδή είναι οι καλύτερες αλλά επειδή αυτές έχει συνηθίσει ο πισινός μου
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Στο 172 ύψος με 82 καβάλο με έβγαζε xs ,με 83 s
Στο 173 ύψος με 82 s
Εγώ μέτρησα 82 και ύψος μεταξύ 172 και 173 , το παιξα και πήρα s ευτυχώς .
Τελικά ύψος ήμουν 172 και καβάλος 80 καμία σχέση αλλά ο σκελετός είναι σωστός και θέλει και μακρύτερο stem 20mm
Στα drops φαίνεται έντονα.
Ο μάστορας μου είπε ότι στο μικρότερο θα στριμωχνόμουν έντονα ,ήδη δεν μπορώ να καθήσω μπροστά στη σέλα
Ασχέτως μεγεθών που είναι θέμα ορισμού καταλαβαίνω ότι η canyon προτείνει πιο κοντούς σκελετούς ή τα όρια της είναι προς το κοντό.

Ένας λόγος που ήθελα να πάρω ποδήλατο από Ελλάδα ήταν να φύγουμε από τα θεωρητικά και να δούμε τι παίζει στην πράξη , βέβαια έπεσα και σε περίοδο που ότι με ενδιέφερε ήταν παραγγελία ή πιο ακριβό.
Για παρόμοιο λόγο δεν ήθελα να δώσω πολλά για ποδήλατο . Άντε τώρα να παρασυρθείς (ευκολάκι) και να πάρεις πχ endurance 8 disc (ήταν διαθέσιμο σε κόκκινο με ultegra κλπ λίγες μέρες πριν) να δώσεις 2200 πόσο πήγαινε και να είναι λάθος μέγεθος επειδή είμαι άσχετος...
Η έλευση της αεροδυναμικής στην ποδηλασία είχε κι ένα μεγάλο αρνητικό αντίκτυπο. Οι ρυθμίσεις έγιναν ακραίες και έκαναν ακόμα πιο ακατάλληλα τα αγωνιστικά στημένα κουρσάκια για τους μη αθλητές. Κι όπως ξέρουμε, όλοι οι απλοί αναβάτες αντιγράφουν τους pro. "Μαζεμένοι" σκελετοί με μακριούς λαιμούς και παλουκόσελα.

Αν δεν υπάρχει η κατάλληλη ευλυγισία και δεν γίνονται ασκήσεις ενδυνάμωσης του άνω κορμού, στο μισάωρο θα τα έχουμε παίξει.

Το ποδήλατο που έτρεχε το 1972 ο Eddy Merckx, ο καλύτερος ποδηλάτης όλων των εποχών ως προς τους αριθμούς νικών.

1972.jpg


Το ποδήλατο του Tadej Pogacar που κέρδισε τον Γύρο Γαλλίας φέτος.

breSNv568j6M8RnNUvyDFg-1920-80.jpg



Δεν χρειάζεται να ξέρει κάποιος για να δει τις διαφορές στη γεωμετρία.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Όλοι παραπονιουνται για οξύς πόνους στο αυχενικό Άλεξ εκεί έξω, γιατί άραγε?
Τους ξαπλώνουν πάνω στο ποδήλατο και αναγκαστικά θα σηκώσεις και λίγο το κεφάλι να δεις που πας ρε αδερφέ!
Το βράδυ σπίτι δεν μπορείς να ισιώσεις από τους πόνους...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Όλοι παραπονιουνται για οξύς πόνους στο αυχενικό Άλεξ εκεί έξω, γιατί άραγε?
Τους ξαπλώνουν πάνω στο ποδήλατο και αναγκαστικά θα σηκώσεις και λίγο το κεφάλι να δεις που πας ρε αδερφέ!
Το βράδυ σπίτι δεν μπορείς να ισιώσεις από τους πόνους...
Έχω αυχενικό πρόβλημα από την εφηβική ηλικία. Μάλλον από 2-3 σοβαρές πτώσεις που είχα. Με τον καιρό χειροτέρευσε και μετά τα 30 που είχα σταματήσει τον αθλητισμό υπέφερα. Τα τελευταία χρόνια κάνω συστηματικά 3 φορές τη βδομάδα ασκήσεις και διατάσεις για την περιοχή.

Παρ' όλα αυτά, ακόμα και τώρα στο προπονητήριο που δεν έχω επιθετική στάση, με ενοχλεί ο αυχένας και πολλές φορές μου φέρνει πονοκέφαλο ή ακόμα και ίλιγγο.

Ο αχώριστος σύντροφος τα τελευταία 4 χρόνια:

 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Έχω αυχενικό πρόβλημα από την εφηβική ηλικία. Μάλλον από 2-3 σοβαρές πτώσεις που είχα. Με τον καιρό χειροτέρευσε και μετά τα 30 που είχα σταματήσει τον αθλητισμό υπέφερα. Τα τελευταία χρόνια κάνω συστηματικά 3 φορές τη βδομάδα ασκήσεις και διατάσεις για την περιοχή.

Παρ' όλα αυτά, ακόμα και τώρα στο προπονητήριο που δεν έχω επιθετική στάση, με ενοχλεί ο αυχένας και πολλές φορές μου φέρνει πονοκέφαλο ή ακόμα και ίλιγγο.

Ο αχώριστος σύντροφος τα τελευταία 4 χρόνια:

Μαγνητική αυχενικής μοίρας τα τελευταία 2 χρόνια υπάρχει? Αν όχι κάντε μια όπωσδήποτε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Μαγνητική αυχενικής μοίρας τα τελευταία 2 χρόνια υπάρχει? Αν όχι κάντε μια όπωσδήποτε.
Φίλε μου, έχει πρόβλημα από παλιά. Μαζί με μία κήλη χαμηλά στη μέση.
Λόγω των πολλών αξονικών και μαγνητικών που κάνω για άλλη αιτία, έχω βρει διάφορα άλλα ελαττώματα. Κήλες, εκκολπώματα, κύστη στο συκώτι. Δονητή σφηνωμένο δεν μου έχουν βρει ακόμα! :rofl:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Εγω έπεσα μικρός από τη κούνια και μεγάλος από το ποδήλατο... Και στις 2 περιπτώσεις χτύπησα στο κεφάλι.
Η μαγνητική δεν εμφανίζει τίποτα απολύτως...

wSYeb.jpg

Σαράβαλο είσαι ρε Άλεξ?
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Φίλε μου, έχει πρόβλημα από παλιά. Μαζί με μία κήλη χαμηλά στη μέση.
Λόγω των πολλών αξονικών και μαγνητικών που κάνω για άλλη αιτία, έχω βρει διάφορα άλλα ελαττώματα. Κήλες, εκκολπώματα, κύστη στο συκώτι. Δονητή σφηνωμένο δεν μου έχουν βρει ακόμα! :rofl:
Κύστεις στο ήπαρ και εκκολπώματα στο έντερο δεν είναι συνήθως κάτι το σοβαρό. Η άλλη αιτία που αναφέρεις εύχομαι να μην είναι μέσα στα πολύ σοβαρά. Οι δονητές βγαίνουν σχετικά εύκολα (στην προσωπική μου συλλογή έχω ακτινογραφία με μπουκάλι φάντα μισόλιτρο γεμάτο όλο μέσα). Οι δισκοκήλες όταν δεν τις γνωρίζουμε και καταφεύγουμε σε φυσιοθεραπευτές, χειροπράκτες κλπ για ειδικές ασκήσεις ανακούφισης και άλλα παρόμοια, τότε μπορούν να εξελιχθούν σε κάτι πολύ σοβαρό. Ειδικά όταν υπάρχει και μετατραυματικό υπόβαθρο. Για αυτό σου λέω για μαγνητική. Πρέπει πάντα να έχουμε ένα screening όταν πάμε να πιέσουμε. Εγώ πχ έχω μέση. Αλλά με παίρνει ακόμη... και το ξέρω αυτό γιατί έχω εικόνα. Που χρησιμεύει και για σύγκριση αν επιδεινωθεί.
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Εγω έπεσα μικρός από τη κούνια και μεγάλος από το ποδήλατο... Και στις 2 περιπτώσεις χτύπησα στο κεφάλι.
Η μαγνητική δεν εμφανίζει τίποτα απολύτως...


Σαράβαλο είσαι ρε Άλεξ?
Χα, χα, χα Χρήστο από ότι κατάλαβα κρανιοεγκεφαλική κάκωση δεν υπέστης τότε στο ατύχημα λόγω του κράνους, ίσως μια ελαφρά διάσειση, έσπασες κλείδα (από τα δύσκολα κατάγματα να τα φέρεις 100%) και έκανες πνευμοθώρακα και θλάση στον πνεύμονα από σπασμένα πλευρά που τον τρύπησαν. Ξέχασε τα όλα και ασχολήσου μόνο με την κλείδα σου, τα άλλα είναι οκ. Κάτι ανέφερες τότε για κάταγμα ωμοπλάτης, δεν φαινόταν τέτοιο πράγμα στην φωτογραφία της ακτινογραφίας σου, συν ότι αυτό είναι ένα βαρύ κάταγμα που δεν συμβαίνει εύκολα. Το σύνηθες πακέτο είναι κλείδα - πλευρές πνεύμο. Τέλος είσαι τυχερός που δεν έφαγες σπόνδυλο.
Άντρας ή γυναίκα Σάκη γούσταρε τη πορτοκαλάδα? :lol:
Ένας από τους πιο γνωστούς δικηγόρους στο Ελλάδα Χρήστο - "άνδρας" με τα όλα του. Το χρέωσε σε 2 αλβανούς που ήθελαν να τον εκδικηθούν λέει. Το μπουκάλι 10 πόντους μέσα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Και συντριπτικό κάταγμα ωμοπλάτης είχα Σάκη, αυτό ήταν και το δυσκολότερο όλων, όχι ότι η κλειδα ήταν λίγο, αλλά στη φάση της αποθεραπείας η ωμοπλάτη δεν άφηνε ελευθερία κινήσεων στο χέρι.
Έχασα τη κίνηση του χεριού κυρίως στις οριακές θέσεις.
4 μήνες, κάθε μέρα φυσικοθεραπειες για να επαναφέρουμε τις κινήσεις του χεριού... Πόνος μέχρι δακρύων, δεν άνοιγε η ωμοπλάτη για να δεχθεί τις κινήσεις του χεριού και έπρεπε να τη αναγκάσουμε...
Μένει ένα τελευταίο χειρουργείο να βγάλω τις πλάκες από τη κλειδα, λόγο covid έχουν πάει όλα πίσω, οι πλάκες με τις βίδες με ενοχλούν πάρα πολύ και η περιοχή δεν έχει αίσθηση
 
Last edited:

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Και συντριπτικό κάταγμα ωμοπλάτης είχα Σάκη, αυτό ήταν και το δυσκολότερο όλων, όχι ότι η κλειδα ήταν λίγο, αλλά στη φάση της αποθεραπείας η ωμοπλάτη δεν άφηνε ελευθερία κινήσεων στο χέρι.
Έχασα τη κίνηση του χεριού κυρίως στις ακραίες θέσεις.
4 μήνες, κάθε μέρα φυσικοθεραπειες για να επαναφέρουμε τις κινήσεις του χεριού... Πόνος μέχρι δακρύων, δεν άνοιγε η ωμοπλάτη για να δεχθεί τις κινήσεις του χεριού και έπρεπε να τη αναγκάσουμε...
Μένει ένα τελευταίο χειρουργείο να βγάλω τις πλάκες από τη κλειδα, λόγο covid έχουν πάει όλα πίσω, οι πλάκες με τις βίδες με ενοχλούν πάρα πολύ και η περιοχή δεν έχει αίσθηση
Κάπου είχες βάλει την α/α θώρακος με την λάμα στην κλείδα και δεν μου έδωσε την εντύπωση η ωμοπλάτη σου ότι είχε υποστεί συντριπτικό κάταγμα παλαιότερα... τέλος πάντων σύμφωνα με το strava είναι όλα οκ συνέχισε έτσι και ακολουθούμε και εμείς (4 λόφους πιο πίσω).
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
"ΚΑΤΑΓΜΑ ΩΜΟΠΛΑΤΗΣ
Μιας και η ωμοπλάτη περιβάλλεται από πολλούς μύες και θεωρείται ένα προστατευμένο και αρκετά ισχυρό οστό, το κάταγμα στη συγκεκριμένη περιοχή είναι σπάνιο και συνήθως αποτέλεσμα άμεσης και μεγάλης βίας. Κλινικά συναντάται κυρίως σε πολυτραυματίες, θύματα τροχαίων.
Σε μεμονωμένα κατάγματα ωμοπλάτης η θεραπεία είναι συντηρητική με επίδεση του άνω άκρου πάνω στο θώρακα ή ανάρτηση για δύο με τρεις εβδομάδες, ή χειρουργική προκειμένου να αποκατασταθούν και να σταθεροποιηθούν τα παρεκτοπισμένα τμήματα."

Λίγη βιβλιογραφία από ένα γρήγορο googlάρισμα για του λόγου το αληθές. Συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν είχες κάταγμα στην ωμοπλάτη και κάπου έχει γίνει μπέρδεμα. Κάκωση υπό την μορφή συνδεσμικής ή μυο τενόντιας ρήξης στο στροφικό πέταλο της κατ ώμου άρθρωσης ίσως και μάλλον είχες... κάποιο βίαιο υπεξάρθρημα κλπ... τέλος πάντων, όλα δουλεύουν, όλα καλά. Ασχολήσου με την κλείδα και τι τι θα γίνει με την λάμα και μία μαγνητική στον ώμο κάποια στιγμή κάνε.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
2 βδομάδες σε ένα κρεβάτι σαν τη λάσπη ακουμπισμενος, δεν έπρεπε να με κουνήσεις ούτε χιλιοστό, στους 2 μήνες από το ατύχημα ανέβηκα πάλι πάνω στο ποδήλατο και πηγα Σούνιο, 150km απόσταση από το σπίτι.
Μόνο τα πόδια μπορούσα να κουνήσω και τα χέρια απλά να ακουμπούν στο τιμόνι, πονουσα πολύ να σφιξω και να το τραβήξω.
Μεγάλη συγκίνηση...


IMG_20201017_215231.jpg
 

Μηνύματα
18.921
Reaction score
13.302
Μωρέ αυτά είναι γνωστά, νομίζω τα έχουμε ξανά πει εδώ μέσα.
Εγώ θέλω να αλλάξω το μήκος του δισκοβραχίονα αλλά ακόμα δεν έχω αξιωθεί να πάω για bikefisting.
Είναι και πολλές οι παράδες γιαυτό το καθυστερώ, θέλω δισκοβραχίονα με L R βατόμετρο
Πρόσεξε αυτό με το βατόμετρο L R σε δισκοβραχίονα shimano. Υπάρχουν θέματα αξιόπιστης μέτρησης σχεδόν σε όλα αυτά τα βατόμετρα (υπάρχει θέμα με τον σχεδιασμό του δεξιού βραχίονα της Shimano και της εφαρμογής των βατόμετρων σε αυτόν). Τα L είναι πιο αξιόπιστα (παρά το γεγονός ότι μετράνε μόνο το ένα πόδι). Για διπλό βατόμετρο μάλλον καλύτερα τα πετάλια (assioma πχ, από τα πιο αξιόπιστα από ό,τι λένε).

 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top