Ποδήλατο

Μηνύματα
18.924
Reaction score
13.303
Μετά από 5 χρόνια και 45 χιλιάδες χμ με αυτό τον αισθητήρα, όντως δεν υπάρχει θέμα με την ασφάλεια του πάνω στο κέντρο... δεν φεύγει εύκολα σίγουρα, ούτε το λάστχο (σιλικόνης; δεν είμαι σίγουρος) σπάει...

Δεν με έβγαλε παραπάνω Χρήστο, 3mm λιγότερα από όσα λέει η Continental. Αλλά δεν υπάρχει και ακρίβεια της μέτρησης σε λιγότερο από τόσο (δεν είχα καν διαθέσιμο αυτή τη στιγμή μέτρο πάνω από 2m, μία ταινία μεγαλύτερη κάπου την έχω αλλά δεν θυμάμαι! ), είμαστε μέσα δηλαδή στα ±
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Υπάρχει κι άλλος τρόπος, να το μετρήσεις ξεκινώντας με ένα σημάδι πάνω στο ελαστικό από ένα σημείο Α στο έδαφος , και να τραβήξεις το ποδήλατο μέχρι εκεί που το σημάδι αυτό επιστρέφει στο έδαφος (Β) και να μετρήσεις τη διαφορά από το Α στο Β.

Παρεμπιπτόντως, νομίζω ότι η εικόνα που έβαλα πάνω είναι από τα tubeless GP5000, για αυτό δίνουν και αισθητά χαμηλότερες πιέσεις (το πρόσεξα μετά). Στην περιφέρεια που δίνει η Continental για τα απλά με σαμπρέλες, δεν υπάρχει διαφορά, αλλά στην πίεση υπάρχει.

View attachment 183514
Παλιά έβαζα μία μικρή κουκίδα Blanco στο μπροστά λάστιχο, ενώ ήμουν καβάλα και έκανα γρήγορα (πριν στεγνώσει) μία ευθεία "βόλτα". Μετρούσα την απόσταση των λεκέδων και έτοιμος. Πιο εύκολη και ακριβής μέτρηση, λόγω και του υπολογισμού της παραμόρφωσης από το βάρος μου.

Αρκεί κάθε φορά να έχουμε την ίδια πίεση.
 

Μηνύματα
18.924
Reaction score
13.303
Ναι, και αυτό το είχα υπόψη Άλεξ, αλλά δεν είχα κάτι εύκαιρο για τη δουλειά (ένα μπλάνκο ξεραμένο μόνο... :roflmao: ).
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Έχουμε πιάσει τη μαϊμού και τη ξεψειριζουμε για μερικά χιλιοστά διαφορά...
Θα βάλω στο όργανο παραπάνω απόσταση πχ 3000 και θα ορίσουμε μια απόσταση πχ. 50km, οκ?
Όποιος καταφέρει να βγάλει μεγαλύτερο avg speed από τη θκιάμ ταχύτητα θα τον κεράσω μια περιποιημενη μερίδα Μπουρανί ή μπάμιες.
Αντε να σας δω :lolsign:

Έβαλα αυτό που λέει πάνω στο κουτί του 5000 και τέλος, 2145mm
 
Last edited:




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Τι έγινε τώρα.... 🤣
IMG_20201020_185317.jpg


Θα πάρω τα κομ όλου του ντουνιά :lolsign::roflmao:

Και σε Αρκετά νορμάλ hr για τα θκάμ δεδομένα

IMG_20201020_185617.jpg

@pankrok αν έρθεις από δω πέρνα να κεράσω το κατιτίς.
@bretsos το ίδιο.
Για κέρασμα θα έρθω με τα καλά ρε συ... Οχι σαν το λέτσο μέσα στη βρώμα και τη ιδρωτίλα, να κρατάω και μια μπουκάλα Jack να έχει και ενδιαφέρον το πράμα:wink:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
καλα σου λεει, ολοκληρωσες... τωρα θα ξεκινησει βροχη..πρωτα νερο..μετα ακριδες... κοκ ... 🐒
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποια μ@λακια με τη ρύθμιση αλλά υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε σχέση με το gps που ήμουν όλο αυτό το καιρό.
1. Παρατήρησα πως οι μεταβολές στη ένδειξη της ταχύτητας είναι πιο άμεση.
2. Μέσα στα τούνελ η ταχύτητα φυσικά συνέχιζε να μέτρα κανονικά.
3. Στη γνωστή διαδρομή που κάνω διαλλειματικές είχα σαφώς υψηλότερη ταχύτητα και μάλιστα με βοριά (δύσκολος αέρας για τη περιοχή)
IMG_20201020_191204.jpg


Ολο το παραπάνω σε δρόμους με αρκετή κίνηση, αναμονή σε φανάρια και αυξομειώσεις ταχύτητας.
Άμα βγω παραλιακή θα κατεβάσω 37-38 μέση ταχύτητα υπό αυτές τις συνθήκες...
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
το τσι πι ες ειναι το μπλε-και-η σκια και το γκατζετ ειναι το γαλαζο ?
(οχι οτι θα καταλαβω αλλα ποτε δε κσερεις.. με τοσα γραφηματα που εχει εδω μεσα κατι πιανω )
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Τι έγινε τώρα.... 🤣
View attachment 183520

Θα πάρω τα κομ όλου του ντουνιά :lolsign::roflmao:

Και σε Αρκετά νορμάλ hr για τα θκάμ δεδομένα
Τα είπαν και άλλοι τα έλεγα και εγώ ότι νάναι οι μετρήσεις μέσω GPS.
Ήμουν σίγουρος ότι πιάνεις ποιο πάνω.

Cadence δε με έβαλες :( να υποθέσω κάπου στα 80 και έχεις 53x39 με 11-28 ή κάνω λάθος?

Από περιέργεια κάνε ένα τσεκ στις ρυθμίσεις βάλε το app του Strava να γράφει μόνο του στο κουνιστό χωρίς να βλέπει το Bryton ή άλλους σένσορες και κάνε μια παραλιακή. Μετά σύγκρινε τί έχει γράψει το ένα και τί το άλλο.
Είμαι σίγουρος ότι θα εκπλαγείς.

Άποψη (ναι απ' αυτή που έχουν όλοι). Στην θέση σου θα πάρκαρα από άποψη μετρήσεων
και θα έβαζα στόχους σε διαδρομές εφόσον οι επιδόσεις είναι σε πολυυυυυ καλά επίπεδα.

Υ.Γ. Aχ βαχ άλλοι κάνουν προπονήσεις και εγώ ακόμα γραφείο να μοντάρω βίντεο φτου!
 

Μηνύματα
18.924
Reaction score
13.303
Δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποια μ@λακια με τη ρύθμιση αλλά υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε σχέση με το gps που ήμουν όλο αυτό το καιρό.
1. Παρατήρησα πως οι μεταβολές στη ένδειξη της ταχύτητας είναι πιο άμεση.
2. Μέσα στα τούνελ η ταχύτητα φυσικά συνέχιζε να μέτρα κανονικά.
3. Στη γνωστή διαδρομή που κάνω διαλλειματικές είχα σαφώς υψηλότερη ταχύτητα και μάλιστα με βοριά (δύσκολος αέρας για τη περιοχή)

Ολο το παραπάνω σε δρόμους με αρκετή κίνηση, αναμονή σε φανάρια και αυξομειώσεις ταχύτητας.
Άμα βγω παραλιακή θα κατεβάσω 37-38 μέση ταχύτητα υπό αυτές τις συνθήκες...
89 χμω, wow! Που αυτό, κάπου στο Σχιστό φαντάζομαι;
το τσι πι ες ειναι το μπλε-και-η σκια και το γκατζετ ειναι το γαλαζο ?
(οχι οτι θα καταλαβω αλλα ποτε δε κσερεις.. με τοσα γραφηματα που εχει εδω μεσα κατι πιανω )
Η σκιά νομίζω είναι το υψόμετρο...

Edit. Όντως, το υψόμετρο, αντιστοιχεί με το γράφημα elevation που βρίσκεται αμέσως πιο πάνω από το Speed στο app του Strava (δεν φαίνεται στο screenshot του Χρήστου).
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Τα είπαν και άλλοι τα έλεγα και εγώ ότι νάναι οι μετρήσεις μέσω GPS.
Ήμουν σίγουρος ότι πιάνεις ποιο πάνω.

Cadence δε με έβαλες :( να υποθέσω κάπου στα 80 και έχεις 53x39 με 11-28 ή κάνω λάθος?
IMG_20201020_193849.jpg


Καλά τα λες, 11/28 & 39/53

Σωτο ναι στο Σχιστό με το αέρα στη πλάτη και cadence road runner...

Η σκιά είναι τα υψομετρικά που βαράς στη διαδρομή.

Εδώ πιο καθαρά

IMG_20201020_194616.jpg
 


Μηνύματα
18.924
Reaction score
13.303
Αυτό το γράφημα είναι από το app του Bryton;

Στo strava από ό,τι πρόσεξα σου δίνει λίγο παραπάνω μέσο cadence, στα 85rpm.
 


Μηνύματα
18.924
Reaction score
13.303
μεχρι να σηκωθω να βγω εγω για τσιγαρα (στη γωνια) ...ο αλλος εκανε το 1/3 κυκλο της αττικης (μαζι με τα βουνα) ... και κουραστηκε και λιγοτερο :smoke:
Ε, να γιατί... με τσιγάρα δεν πας πουθενά, μόνο μέχρι το περίπτερο (αν υπάρχει κι αυτό, γιατί εδώ έχουν αρχίσει και εξαφανίζονται από την πόλη). :geek: :gamer:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top