Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Δεν αρκούν, χρειάζεσαι μακρυμάνικο thermal jersey και το μάλλινο base από μέσα.

Edit.
Δεν διάβασα σωστά γιατί παλεύω με μια πίτσα. :biggrin:
Αρκούν, αύριο θα έχει σχετικά ζεστό καιρό, το base και το μακρυμάνικο και θα είσαι κομπλέ.
Όπως είπε και ο Σώτος, χρειάζεσαι και ένα jacket και έκλεισες.
 
Last edited:

Μηνύματα
18.810
Reaction score
13.255
Εγώ αυτό τον καιρό τις περισσότερες ημέρες φορώ ένα εσωτερικό μακρυμάνικο - και κοντομάνικο κάποιες φορές, αν έχει ωραία χειμερινή λιακάδα - baselayer και από πάνω ένα jacket (έχω δύο βασικά, ένα Endura που χρησιμοποιώ συχνότερα, και ένα ίδιο με αυτό του Χρήστου). Ανάλογα τώρα με την υγρασία, την θερμοκρασία και φυσικά τον ιδρώτα σε κατηφόρες, νιώθω ή όχι δυσφορία ή και κρύο...).
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
Έκλεισα τα μάτια και βλέπω τον κροκ που το σκέφτεται για συνδρομή με το 530:lolsign:
Το στράβα είπαμε είναι εργαλείο, λίγους όμως ξέρω που το χρησιμοποιούν ως εργαλείο.
Σχεδόν όλοι έχουν συνδρομή για άλλους λόγους...
Τάχαμ δεν τους νοιάζει και όλη μέρα είναι εκεί μέσα και ψάχνουν να βρουν τις χαμένες ματαιοδοξίες...
Λεφτά στο στραβάδ δεν δίνω
Για μέρα είναι μια χαρά πιστεύω δεν θες κάτι παραπάνω
 
Last edited:

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Μα το θεό, μια μέρα θα πάρω το ποδήλατο και θα έρθω κάτω να φάμε αυτή τη γμστερη πίτσα που τρως ρε μπάμια.
Χθες έφαγα pizzaiolo. Πολύ καλή αλλά ΠΟΛΎ μικρή ρε φίλε....
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Μα το θεό, μια μέρα θα πάρω το ποδήλατο και θα έρθω κάτω να φάμε αυτή τη γμστερη πίτσα που τρως ρε μπάμια.
Χθες έφαγα pizzaiolo. Πολύ καλή αλλά ΠΟΛΎ μικρή ρε φίλε....
Φίλε δεν υπάρχει, μπέσα!!
Όταν θα φτάσεις πάνω στις κεραίες (Υμηττου) σε 50 λεπτά θα πάρω ένα κουτί και θα έρθω εγώ σαπάν να το γιορτάσουμε!!
Μπέσα!! ;)
 
Last edited:




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Παρεμπιπτόντως άμα πέσει στην αντίληψη σας τπτ
campagnolo eurus γύρω στα 500 πειτε κάτι, γιατί τα 580 του chainreactioncycles μου φαίνονται toomuch

αξιζουν τις παραπανω παραδες, κεραμικα ρουλεμαν και το καλο free hub


 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
περιμένω μπας και πέσει η τιμή των eurus, αλλά παραμένει καρφωμένη στα 580, οπότε..
με βλέπω να περιμένω κι άλλο :)
(ε τι στο καλό, 2 χρονάκια μου πήρε να βρω ποδήλατο:lolsign:)

κι επειδή δεν ξέρω αν είναι υπερβολή 1) οι eurus για μένα που είμαι αρχάριος
αλλά 2) και τα 580 για τους συγκεκριμένους τροχούς

σκεφτόμουν να πάω σε κάτι άλλο (υπόψιν ότι δεν έχω ιδέα από τροχούς, ότι έβλεπα από 'δω
κι από εκεί και μια γνώμη θα την εκτιμούσα) και βρήκα τα παρακάτω :

fulcrum racing 900 c17 στα 130

fulcrum racing 5 c17 στα 230

fulcrum racing 4 στα 315

Από δω και πάνω δε βάζω κάτι, γιατί η τιμή θα αρχίσει να πλησιάζει τους eurus.
Επίσης από προφίλ,τροφίλ και κροφίλ στους τροχούς δεν... πολυκαταλαβαίνω τις διαφορές :redface:

Η βοήθειά σας είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη
Να πάω σε eurus ή σε κάτι άλλο με αυτήν την τιμή (580), να περιμένω να πέσει ή να σκεφτώ και κάτι άλλο;



επίσης κάποιες άλλες προτάσεις απο campagnolo ή dtswiss ευπρόσδεκτες
αξιζουν τις παραπανω παραδες, κεραμικα ρουλεμαν και το καλο free hub


τώρα μόλις το είδα,άψογος συντονισμός!
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Οι zonda της campagnolo χωράνε στο μπάτζετ σου; Αν ναι, νομίζω ανέκαθεν αποτελούσαν εξαιρετική επιλογή. Ίσως έχουν την απόλυτη ισορροπία στο θέμα κοστος-επιδοσεις. Και το βάρος τους..... αντίστοιχο με αρκετά ακριβότερων!
 



Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
νομίζω ότι έχουν άλλα πράμματα σειρά πρώτα.
βέβαια δεν έχω α εθνική τρόχους για να συγκρίνω αλλά νομίζω οτι το βασικό είναι πεταλοπαπουτσοσελοτίμονο και οι σχετικές τους θέσεις.
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Η αναβάθμιση που πρέπει να μας νοιάζει από την αρχή και για πάντα, είναι αυτή των ποδιών μας. Όλα τα εξαρτήματα βοηθούν λίγο έως πολύ, αλλα άμα δεν έχεις ποδι δεν γίνεται δουλειά. Εγώ ας πούμε, και ποδήλατο των 15000 να μου δώσεις δε θα κερδίσω ούτε μισό χλμ ένα ώρα σε μέση ταχύτητα μιας και ειμαι χαλια από άποψη φυσικής κατάστασης. Τη διαφορά θα την καταλάβεις πιστεύω, αλλά μπορείς να ποδηλατησεις και χωρίς αυτήν!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Για κάποιον που ξεκινάει τώρα, είναι απαραίτητη αναβάθμιση αυτή?
Τι να σου απαντήσω τώρα, θα σου γράψω μόνο αυτό.
Σήμερα ένιωσα πως με το 170mm βραχίονα και το ελαφρύτερο free hub που άλλαξα τεράστια διαφορά στη ανάβαση Πάρνηθας.
Ανέβηκα με 18-20χλμ/ω βγάζοντας φωτογραφίες σε όλο το δρόμο.
IMG_20201127_153856.jpg
:roflmao:

Κάθε τι που βελτιώνεις στα κινητά μέρη έχει να κάνει πάντα με τη πιο ακοπη και ποιοτικότερη κύλιση.
Οι zonda είναι η χρυσή τομή, βάρους-ποιότητας κατασκευής, για σκαρφάλωμα αλλά και για φλαταδούρα, φουλ επισκευασιμοι και δουλεμένοι από πολλούς.
Συμφωνώ και με το Γιώργο παραπάν, τα δουλεμένα ποδάρια θα δουν άμεσα διαφορά αλλά και τα αδούλευτα θα νιώσουν τη ελάχιστη διαφορά, θα σε βοηθήσει να πας λίγο παραπέρα.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Τι να σου απαντήσω τώρα, θα σου γράψω μόνο αυτό.
Σήμερα ένιωσα πως με το 170mm βραχίονα και το ελαφρύτερο free hub που άλλαξα τεράστια διαφορά στη ανάβαση Πάρνηθας.
Ανέβηκα με 18-20χλμ/ω βγάζοντας φωτογραφίες σε όλο το δρόμο.
Κάθε τι που βελτιώνεις στα κινητά μέρη έχει να κάνει πάντα με τη πιο ακοπη και ποιοτικότερη κύλιση.
Οι zonda είναι η χρυσή τομή, βάρους-ποιότητας κατασκευής, για σκαρφάλωμα αλλά και για φλαταδούρα, φουλ επισκευασιμοι και δουλεμένοι από πολλούς.
Συμφωνώ και με το Γιώργο παραπάν, τα δουλεμένα ποδάρια θα δουν άμεσα διαφορά αλλά και τα αδούλευτα θα νιώσουν τη ελάχιστη διαφορά, θα σε βοηθήσει να πας λίγο παραπέρα.
Οκ συμφωνώ αλλά μήπως κάποιος που ξεκινάει τώρα θα πρέπει να μαζέψει κανένα χιλιόμετρο, να κάνει κάνα χρόνο ποδήλατο, χειμώνα καλοκαίρι, να δει πως του ταιριάζει το άθλημα και μετά να προχωρήσει σε τυχόν αναβαθμίσεις;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Οκ συμφωνώ αλλά μήπως κάποιος που ξεκινάει τώρα θα πρέπει να μαζέψει κανένα χιλιόμετρο, να κάνει κάνα χρόνο ποδήλατο, χειμώνα καλοκαίρι, να δει πως του ταιριάζει το άθλημα και μετά να προχωρήσει σε τυχόν αναβαθμίσεις;
Αυτό εννοείται, το ίδιο θα πρότεινα και στο Βαγγο.
Άλλωστε η αναβάθμιση είναι ένα μέρος του παιχνιδιού ώστε να κρατάει ψηλά το ενδιαφέρον.
Προέχει να προσαρμόσεις αρχικά το σώμα σου πάνω στο αφιλόξενο σύνολο, εμένα με πήρε πάρα πολύ καιρό αυτό, πάνω από 6 μήνες καθημερινής ποδηλασίας, εκείνο το διάστημα το μυαλό μου ήταν να κάνω αλλαγές ώστε να βρω τη σωστή εργονομία.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Αυτό εννοείται, το ίδιο θα πρότεινα και στο Βαγγο.
Άλλωστε η αναβάθμιση είναι ένα μέρος του παιχνιδιού ώστε να κρατάει ψηλά το ενδιαφέρον
Συμφωνουμε. Πρώτα απολαμβάνουμε και δοκιμάζουμε στα όρια του το αρχικό setup και σιγά σιγά προχωράμε πιο μπροστά αλλάζοντας πραγματάκια προς όφελος του βάρους, της κύλισης κλπ κλπ...
Οπως λέει και ο Γιώργος παραπάνω, το καλύτερο ποδήλατο να είχα σήμερα εγώ, πάλι το σχωρεμενο τον πατέρα μου θα έβλεπα στο πέταλο....
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Οκ συμφωνώ αλλά μήπως κάποιος που ξεκινάει τώρα θα πρέπει να μαζέψει κανένα χιλιόμετρο, να κάνει κάνα χρόνο ποδήλατο, χειμώνα καλοκαίρι, να δει πως του ταιριάζει το άθλημα και μετά να προχωρήσει σε τυχόν αναβαθμίσεις;

Εννοείται αυτό, με τα 1000. Εγώ απέκτησα το ποδήλατο το 2014. Δεν έχω αλλαξει τιποτα απολύτως . Εφοσον δεν μπορω να το "τερματισω" δεν αξιζει καποια αναβαθμιση.
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.501
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top