Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Δεν ξέρω αν κατάλαβα, έμεινες από μπαταρία στο di2;

Εδώ πάντως είναι η βροχή που με κρατά μέσα (δεν βρέχει τώρα, αλλά είναι μούσκεμα οι δρόμοι, ενώ ανά πάσα στιγμή και σε οποιοδήποτε σημείο μπορεί να ρίξει νερό). Οπότε, άλλη μια μέρα μέσα... γκρρρρ (βαριέμαι και να κάνω αλλαγές για το trainer...) :o :geek:🌧:rolleyes:
Οχι, θα σε πω τι έγινε.
Ντύθηκα και ήμουν έτοιμος να φύγω, έγινε όμως κάτι και χρειάστηκε να περιμένω, από το πολύ περίμενε άρχισε να μου φεύγει η κάψα... Κοιτούσα και τους παλμούς που έπεφταν και εκείνη τη στιγμή είπα το "έσβησε το μοτέρ... 🤣
Αλλά τελικά βγήκα,. Μπορούσα άλλωστε να μη δοκιμάσω το καινούριο παιχνίδι... :biggrin:
 

Μηνύματα
18.929
Reaction score
13.306
Και πήγε μια χαρά από ο,τι είδα! Πώς σου φάνηκε; 8-) :)
Κανονικά πρέπει να πας σε αγώνα πάντως... The outsider beats all! 8-)
 
Last edited:


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
Κι εγώ έχω τον πρώτο τροχό και θα μπορούσα να βάλω λάστιχο και να τον αλλάζω, αλλά ακόμα κι αυτό βαριέμαι... Το θέμα είναι ότι δεν έχω και κάποιο ειδικό χώρο για όλα αυτά, και έτσι πρέπει να τα βάζω στη μέση του δωματίου, μπελάς...
Όντως, η έλλειψη χώρου είναι πρόβλημα - ευτυχώς, έχω μια μικρή αποθήκη.
έχω και ένα tacx στο υπόγειο.
Booster | Tacx Basic trainer highly suitable for power based workouts.

να το βγάλω λες προς τα πάν;
Και το ρωτάς;;; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! ΟΚ, δεν τρέχει κάτι εάν μία μέρα δεν κάνουμε προπόνηση, αλλά κάθε προπόνηση - ας είναι και 30 λεπτά χαλαρό στροφάρισμα - είναι καλύτερη από μία ημέρα στον καναπέ!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Και πήγε μια χαρά από ο,τι είδα! Πώς σου φάνηκε; 8-) :)
Κανονικά πρέπει να πας σε αγώνα πάντως... The outsider beats all! 8-)
Πως να μου φανεί? Όπως πάντα, η διαφορά τώρα είναι στα νούμερά... 🤣
Δεν με λες Σώτο, σε βάθος χρόνου είδες ίσως κάποια διακύμανση στα νούμερα?
Σαν πολύ συγκρατημένη τη έβλεπα τη κλιμάκωση στα νούμερα, δλδ εκεί που πήγα θα μπορούσε να χτυπήσει και 1000 στιγμιαία...

Edit

Κοίτα τώρα εδώ...
IMG_20201201_160356.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
18.929
Reaction score
13.306
Πως να μου φανεί? Όπως πάντα, η διαφορά τώρα είναι στα νούμερά... 🤣
Δεν με λες Σώτο, σε βάθος χρόνου είδες ίσως κάποια διακύμανση στα νούμερα?
Σαν πολύ συγκρατημένη τη έβλεπα τη κλιμάκωση στα νούμερα, δλδ εκεί που πήγα θα μπορούσε να χτυπήσει και 1000 στιγμιαία...
Εννοώ πώς σου φάνηκε στην πρώτη βόλτα, αν ανταποκρίνεται σε αυτό που περίμενες από το βατόμετρο...

Τώρα τα στιγμιαία, είναι ακριβώς όπως το λες, στιγμιαία και το αν θα φανούν ή όχι να εξαρτάται και από το κομπιουτεράκι (πχ αν έχει ρυθμιστεί να καταγράφει δεδομένα ανά 1 δευτερόλεπτο, ή smart - που δεν είναι το καλύτερο). Δεν έχουν και πολύ νόημα, ρύθμισε το να βλέπεις το λιγότερο τον μέσο όρο 3 δευτερολέπτων, εγώ το έχω στα 10 για πιο αξιόπιστες ενδείξεις...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εννοώ πώς σου φάνηκε στην πρώτη βόλτα, αν ανταποκρίνεται σε αυτό που περίμενες από το βατόμετρο...
Είναι νωρίς ακόμα για να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα, ως τόσο δείχνει να ανταποκρίνεται.
Στο διπλό Stage και πάνω στο 9100 είχα λίγο καλύτερες τιμές στη ίδια ανάβαση, γιαυτό σε ρώτησα αν έχεις προσέξει διάφορες σε βάθος χρόνου, ένα πράμα σαν τα καλώδια που θέλουν χρόνο να στρώσουν για να βγουν βελουδινες οι χαμηλόμεσαίες :lolsign:
 

Μηνύματα
18.929
Reaction score
13.306
Δεν έχω δει κάτι σημαντικό... και αυτό που έχει σημασία τελικά δεν είναι η απόλυτη τιμή, αλλά ακριβώς αυτό: να μην μεταβάλλονται εύκολα οι τιμές που δίνει το βατόμετρο, να μένουν σταθερές (ένας λόγος που άφησα και το powerpod, αφού ήταν εύκολο να κάνεις λάθος καλιμπράρισμα ή να το χάσει με μικροαλλαγές στο ποδήλατο) για να έχεις μία σταθερή βάση σύγκρισης.


ΥΓ. Με καλώδια που θέλουν στρώσιμο δεν ασχολούμαι! :gamer:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εννοώ πώς σου φάνηκε στην πρώτη βόλτα, αν ανταποκρίνεται σε αυτό που περίμενες από το βατόμετρο...

Τώρα τα στιγμιαία, είναι ακριβώς όπως το λες, στιγμιαία και το αν θα φανούν ή όχι να εξαρτάται και από το κομπιουτεράκι (πχ αν έχει ρυθμιστεί να καταγράφει δεδομένα ανά 1 δευτερόλεπτο, ή smart - που δεν είναι το καλύτερο). Δεν έχουν και πολύ νόημα, ρύθμισε το να βλέπεις το λιγότερο τον μέσο όρο 3 δευτερολέπτων, εγώ το έχω στα 10 για πιο αξιόπιστες ενδείξεις...
Πήγα να αλλάξω τη ρύθμιση στο recording και έχω επιλογή μόνο Smart & 1 sec Mode...
Αααα μου φαίνεται θα πάρω garmin :lolsign:
 


Μηνύματα
18.929
Reaction score
13.306
Πήγα να αλλάξω τη ρύθμιση στο recording και έχω επιλογή μόνο Smart & 1 sec Mode...
Αααα μου φαίνεται θα πάρω garmin :lolsign:
Αυτό είναι και στα garmin... στο 1 sec να το έχεις (καλό θα ήταν να είχε και μικρότερο διάστημα, αλλά δεν μας κάνουν τη χάρη...). 8-)

Αυτό που έγραψα για τα 3 ή 10 ή 30 sec, αφορούν τις ενδείξεις στο display του οργάνου, όχι την καταγραφή.

Μία λίστα με τέτοιες επιλογές,


Πέτα το
...και πες του Μήτσου που το πέταξες :gamer:
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν μπορεί να γράψει σωστά σε λιγότερο από μια περιστροφή.
αν έχεις και δεξιό αισθητήρα ίσως να μπορεί .
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
αν έχεις δυο αισθητήρες μπορείς να μετρήσεις τις αντιδιαμετρικές θέσεις πχ πάτημα/σπρώξιμο αριστερού με τράβηγμα/σήκωμα του δεξιού , οπότε σε διάρκεια μισής περιστροφής έχεις διαβάσει μια καλή προσεγγισή του πλήρους κύκλου.
αν είχες ασθητήρα στρέψης στους δίσκους το ίδιο .
ενδεχομένως , αν είχες δυνατότητα καταγραφής της θέσης του δισκοβραχίονα να μπορείς να καλιμπράρεις το σύστημα αναβάτη/ποδηλάτου (να έχεις δηλαδή διάγραμμα ροπής ανα μοίρα δίσκου και να βαθμονομήσεις την διακύμανση πχ στις 90 μοίρες η ροπή είναι το 95% της μέσης, στις 180 το 20% κλπ) ώστε ανάλογα με την ροπή που ασκείς στο συγκεκριμένο σημείο του βραχίονα να υπολογίσεις την μέση ισχύ με μεγάλη ακρίβεια.

που πήγατε και μπλέξατε...
 


Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Διαφωνείτε, αγαπητέ;8-)
Διαβάζοντας τα του καναπέ που έγραψες παραπάνω, άπλωσα το στρώμα γυμναστικής της συζύγου και έκανα 100 κοιλιακούς, 100 ραχιαιους και 50 Push ups... Πως κατέληξα μπροστά από το ψυγείο, μη με ρωτάτε....
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top