Ποδήλατο

Μηνύματα
74
Reaction score
59
Ευχαριστώ για τα likes , μάλλον Campagnolo Athena Groupset που το έχω από το προηγούμενο ποδήλατο , δισκόφρενα Juin Tech GT-F υβριδικά , ρότορες shimano και το ερώτημα είναι οι τροχοί.
Πάρα πολύ ωραίο χρώμα! Καλές διαδρομές!Με τι εξαρτήματα θα το συμπληρώσεις;
Ευχαριστώ Wizzy.
 

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Αν επιτρέπεται, από που το πήρες το frame και πόσο πήγε; Έχω δει ένα αντίστοιχο στο merlin (για δισκόφρενα) στα 1268 ευρώ, αλλά διαθεσιμότητα μόνο ένα μοντέλο 51,5cm... Πιθανόν να το έπαιρνα, αν δεν είχα κάποια άλλη προτεραιότητα στο πρόγραμμα τώρα...

 

Μηνύματα
74
Reaction score
59
Από εδώ το πήρα και νομίζω σε πολύ καλή τιμή https://www.mantel.com/ie/pinarello-gan-disc
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ότι το Mantel δεν στέλνει Ελλάδα και το στείλαμε πρώτα στην Αγγλία και μετά από εκεί ήρθε εδώ , με κόστος 80 ευρώ ο σκελετός.
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Αν επιτρέπεται, από που το πήρες το frame και πόσο πήγε; Έχω δει ένα αντίστοιχο στο merlin (για δισκόφρενα) στα 1268 ευρώ, αλλά διαθεσιμότητα μόνο ένα μοντέλο 51,5cm... Πιθανόν να το έπαιρνα, αν δεν είχα κάποια άλλη προτεραιότητα στο πρόγραμμα τώρα...

Με το brexit και τα τελωνεία τι γίνεται Σώτο γνωρίζουμε?
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Κάποιος θα ανεβαίνει λίγο πιο άνετα τις ανηφόρες ή θα κατεβαίνει λιγότερο απο το ποδήλατο στις ανηφόρες...
Σαν μπρετσοθεί τον περιμένει και δισκοβραχιονας 39/52 ;)

View attachment 193825
Το λοιπόν, ο Άγιος Βασίλης ήρθε νωρίτερα για μένα... Χρησταρας έκανε αλλαγή κασέτας επί πεζοδρομίου και χωρίς καφέ παρακαλώ, με έδωκε και πανωφόρι σπέσιαλ (νταξ πρέπει να ρουφιέμαι λίγο αλλά δε γαμιε) και όλα καλά. Χρήστο ένα ευχαριστώ είναι λίγο....
Έπλυνα και αλυσίδα με πανάκι και αυτο
20201230_144011.jpg

και ανακάλυψα πως το εργαλείο φοράει αλυσίδα kmc ασουμε
20201230_141807.jpg

Τα πανάκια τα πέταξα! Μιλάμε πολύ μπιχλα....
Τώρα πρέπει να περάσω ένα φιλμ από αυτο
20201230_144039.jpg

η δε χρειάζεται?
Επίσης Χρηστάρα παρατήρησα πως όταν έχω μικρό μπροστά και μεγαλύτερο γρανάζι πίσω, βρίσκει λίγο η αλυσίδα στο μπροστά ντεραγιε. Προσπάθησα λίγο με τα βιδάκια αλλά δεν πάει άλλο προς τα μέσα... 1 χιλιοστό θέλει. Σε κάποια βιδεο είδα πως πρέπει να παίξω με το tension του συρματοσχοινου κλπ κλπ και τώρα πεινάω.... Βλέπουμε....
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Το λοιπόν, ο Άγιος Βασίλης ήρθε νωρίτερα για μένα... Χρησταρας έκανε αλλαγή κασέτας επί πεζοδρομίου και χωρίς καφέ παρακαλώ, με έδωκε και πανωφόρι σπέσιαλ (νταξ πρέπει να ρουφιέμαι λίγο αλλά δε γαμιε) και όλα καλά.
Έπλυνα και αλυσίδα με πανάκι και αυτο
View attachment 193869
και ανακάλυψα πως το εργαλείο φοράει αλυσίδα kmc ασουμε
View attachment 193870
Τα πανάκια τα πέταξα! Μιλάμε πολύ μπιχλα....
Τώρα πρέπει να περάσω ένα φιλμ από αυτο
View attachment 193871
η δε χρειάζεται?
Επίσης Χρηστάρα παρατήρησα πως όταν έχω μικρό μπροστά και μεγαλύτερο γρανάζι πίσω, βρίσκει λίγο η αλυσίδα στο μπροστά ντεραγιε. Προσπάθησα λίγο με τα βιδάκια αλλά δεν πάει άλλο προς τα μέσα... 1 χιλιοστό θέλει. Σε κάποια βιδεο είδα πως πρέπει να παίξω με το tension του συρματοσχοινου κλπ κλπ και τώρα πεινάω.... Βλέπουμε....
Di2.... μεγειά ρε τώρα είσαι οκ για ανηφόρα...
 

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Με το brexit και τα τελωνεία τι γίνεται Σώτο γνωρίζουμε?
Υπομονή γίνεται Σάκη! Λογικά με την συμφωνία της τελευταίας στιγμής τα πράγματα σε ό,τι αφορά τα τελωνεία θα διατηρηθούν ως έχουν, με κάποιες πιθανές παραλλαγές στον τρόπο είσπραξης του ΦΠΑ (που μάλλον δεν θα απασχολήσουν τους τελικούς καταναλωτές). Αλλά πρώτα πρέπει να περάσει και η συμφωνία από το βρετανικό κοινοβούλιο (δεν ξέρω αν χρειαστεί επίσης αντίστοιχο πέρασμα και από τα ευρωπαϊκά). Οπότε για την ώρα και μέχρι να μπει σε εφαρμογή η συμφωνία και να ξέρουμε τι ακριβώς θα περιλαμβάνει, η αποχή από αγορές από ΗΒ είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή...
 


Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Από εδώ το πήρα και νομίζω σε πολύ καλή τιμή https://www.mantel.com/ie/pinarello-gan-disc
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ότι το Mantel δεν στέλνει Ελλάδα και το στείλαμε πρώτα στην Αγγλία και μετά από εκεί ήρθε εδώ , με κόστος 80 ευρώ ο σκελετός.
Μάλιστα, πολύ καλή τιμή σε σχέση κι με την αντίστοιχη του merlin! Τι έδρα έχει αυτό το μαγαζί, δεν είναι στη ΕΕ;

Edit. Από ό,τι είδα (και από το τηλέφωνο που δίνει) είναι Αγγλία, οπότε τώρα εκτός ΕΕ. Με ποια διαδικασία έγινε η μεταφορά όμως, δεν έχω ασχοληθεί με τέτοιες καταστάσεις (δηλαδή αποστολή σε κάποιον τρίτο, κι αυτός αποστολή στην Ελλάδα)?
 
Last edited:


Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Ολλανδία σε κάποια εταιρεία που αναλαμβάνει τέτοιες μεταφορές ή σε ιδιώτη;

Παρεμπιπτόντως από ό,τι είδα το frame που έχει το Mantel παίρνει δισκόφρενα, αλλά έχει απολήξεις για τροχούς με quick release κι όχι through axle. Από ό,τι πρόσεξα quick release είναι και το πιρούνι που σου έστειλαν, όμως νομίζω ότι ο πίσω τροχός μπαίνει σε through axle ή με ξεγελάει η φωτό;
 


Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Μάλλον με μπέρδεψε η γωνία λήψης, φαίνεται το hanger του ντεραγιέ να είναι για through axle, αλλά όπως το βλέπω τώρα καλύτερα σα να έχει κάτι σαν πλαστικό κάλυμμα για προστασία κατά τη μεταφορά; Θα είναι και παράξενο έτσι κι αλλιώς να έχει μπρος quick release και πίσω through axle...
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Από εδώ το πήρα και νομίζω σε πολύ καλή τιμή https://www.mantel.com/ie/pinarello-gan-disc
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ότι το Mantel δεν στέλνει Ελλάδα και το στείλαμε πρώτα στην Αγγλία και μετά από εκεί ήρθε εδώ , με κόστος 80 ευρώ ο σκελετός.
Ομορφο πλαίσιο :) όπως πάντα απ΄ την PIN
Καλοτάξιδο
.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.927
Επίσης Χρηστάρα παρατήρησα πως όταν έχω μικρό μπροστά και μεγαλύτερο γρανάζι πίσω, βρίσκει λίγο η αλυσίδα στο μπροστά ντεραγιε. Προσπάθησα λίγο με τα βιδάκια αλλά δεν πάει άλλο προς τα μέσα... 1 χιλιοστό θέλει. Σε κάποια βιδεο είδα πως πρέπει να παίξω με το tension του συρματοσχοινου κλπ κλπ και τώρα πεινάω.... Βλέπουμε....
Όταν ευκαιρείς δώσε μια φώτο στο εγκάρσιο να δω κάτι που θέλω.
Ίσως να πρέπει να λύσεις εμπρός ντεραγιέ, αλλιώς μετά θέλει μεγαλύτερο αποστατη η κασέτα.

Πήγα μια σχετικά καλή και δυνατή, αέρας ανέβηκα το κατσιμίδι σήμερα, είχα κέφια και δεν το είχα καταλάβει...


IMG_20201230_162245.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.927
Παρακολουθώ το Tour de France 2020 αυτές τις ημέρες uncut εγγραφές 1080p μετάδοση Eurosport 5:30 ώρες το κάθε stage με περιγραφή. Είναι κάτι που κάνω κάθε χρόνο από το 1994.
Οι ποδηλάτες με shimano di2 στο warm up πάνε δίπλα στο αυτοκίνητο με τους μηχανικούς, τους λένε τι δεν τους αρέσει στην μετάδοση και οι μηχανικοί με το wireless app φορτωμένο σε tablet τους κάνουν μικρορυθμίσεις on the fly... Απλά πρέπει να ποδηλατούν για λίγο κοντά στο αυτοκίνητο.
Αφού σε εχω πει εδώ και καιρό πως θα πάθς τεχνολογικό σοκ... Τι δεν καταλαβαίντς...?🤣
Μπορεί και ο αναβάτης να κάνει μικρό ρυθμίσεις από το Junction box αλλά για απόλυτο έλεγχο θέλει μέσω του etube.
Στη καινούργια αναβάθμιση προστέθηκαν και επιπλέον χρήσιμες ρυθμίσεις που κάνουν ακόμα πιο απόλυτες ρυθμίσεις ασύρματα.
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Όταν ευκαιρείς δώσε μια φώτο στο εγκάρσιο να δω κάτι που θέλω.
Ίσως να πρέπει να λύσεις εμπρός ντεραγιέ, αλλιώς μετά θέλει μεγαλύτερο αποστατη η κασέτα.
1.jpg
2.jpg


Ορίστε κύριος...μάλλον σωστά το σκέφτηκες, θέλει λύσιμο και ελαφρύ στρίψιμο το μπροστά ντεραγιέ...
 

Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.749
μισές δουλειές πάλι , κελ ντεκαντανς...
(πότε πάμε βόλτα με τον καινούριο χρόνο; )
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.927
Θέλει ίσιωμα Μήτσου κοιτάει προς τα έξω, πρόσεξε μη χάσεις το πάνω κάτω όταν θα λύσεις (που και αυτό είναι σωστό?)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.373
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top