Ποδήλατο

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.712
Reaction score
10.518
Ακόμα έτσι την καθαρίζω. Πινέλο - πετρέλαιο και μετά λίγο λαδάκι.
Στο δε mountain όταν έγραφε 10+ ώρες την εβδομάδα μετά το εβδομαδιαίο καθάρισμα δεν έβαζα καν λάδι για αλυσίδα αλλά αυτοκινήτου. :gotcha:
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
η βενζίνη γενικά διαλύει καλύτερα τα λάδια να ξέτε πάντως.
έχει βέβαια το μειονέκτιμα της πτητικότητας , δηλαδή δεν παίζει να καταφέρετε να κρατήσετε βενζίνη σε μπετονάκι για πολύ καιρό αφ ενός , ενώ κατά τον καθαρισμό εξατμίζεται και μένεις στο κεσεδάκι με τη μαυρίλα.

χωρίς πλάκα ότι περισσέψει από το καθάρισμα μπορείται να το ρίξετε σε ένα μπουκαλάκι και την επόμενη φορά που θα βάλετε βενζίνη να το αδειάσετε στον ελαιοσυλλέκτη του βενζινά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
χωρίς πλάκα ότι περισσέψει από το καθάρισμα μπορείται να το ρίξετε σε ένα μπουκαλάκι και την επόμενη φορά που θα βάλετε βενζίνη να το αδειάσετε στον ελαιοσυλλέκτη του βενζινά.
Έχω ένα γείτονα που πρέπει να στο γνωρίσω.
Τα παλιά λάδια τα πετάει στο υπόνομο... Αμέ!!
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
αν είναι συνεργείο τον κλείνω εύκολα.
πάει για μηνύσεις από τουλάχιστον 2 διαφορετικές αρχές.
καταρχήν σε κυνηγάει η ευδαπ και φυσικά δημοτική αρχή, υπουργείο εμπορείου κλπ
όλα τα συνεργεία υποχρεούνται να έχουν συμβόλαια με εταιρίες διαχείρισης ελαίων και απορρυμάτων (πχ λαδωμένα στουπιά, υλικά τριβής κλπ) και να κρατάνε βιβλίο με τις απορρίψεις
ΕΚΤΟΣ των ηλεκτρολογείων , αμέ , ήξερα περίπτωση ηλεκτρολογείου όπου γίνονται δουλειές συνεργείου που φυσικά προκύπτουν υλικά προς απόρριψη αλλά δεν έχει συμβόλαιο και δεν τα διαχειρίζεται όπως πρέπει.
 





xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.586
Reaction score
82.960
η βενζίνη γενικά διαλύει καλύτερα τα λάδια να ξέτε πάντως.
έχει βέβαια το μειονέκτιμα της πτητικότητας , δηλαδή δεν παίζει να καταφέρετε να κρατήσετε βενζίνη σε μπετονάκι για πολύ καιρό αφ ενός , ενώ κατά τον καθαρισμό εξατμίζεται και μένεις στο κεσεδάκι με τη μαυρίλα.
Δεν χρειάζεται τόσο ισχυρό καθαριστικό για την αλυσίδα. Η βενζίνη έχει 2 βασικά μειονεκτήματα:

1 Χαλάει κάποιες επιστρώσεις που έχουν ορισμένες αλυσίδες.
2 Αφαιρεί εντελώς την λίπανση από τα εσωτερικά μέρη και προκαλεί φθορά μέχρι να φτάσει ξανά το λιπαντικό εκεί.

Πάντως οι αλυσίδες είναι το αναλώσιμο με τη μικρότερη διάρκεια, λιγότερη κι από τα ελαστικά. Στο Pro Tour αλλάζουν αλυσίδες μετά από κάθε διαδρομή.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Δεν γίνεται να μη συμφωνήσω με όλα τα παραπάνω.

Κάθε 3.000 το πολύ 4.000 είναι για πέταμα στα θκάμ ποδάρια, ψεύτικες τις σιαχνουν οι κερατάδες...
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Ρε σεις, υπάρχει κόσμος γύρω μας που δεν θα κάνει αυτά τα χιλιόμετρα σε όλη του τι ζωή, τι συζητάμε τώρα?
Και εννοείται πως έτσι όπως τις μαμαει ο Μπρετσος θα χαλάσουν πιο γρήγορα....
Για δείτε τη δικιά μου που την πηγαίνω κοκεταρία.... Καινούργια την έχω, Αμ πως...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Τα βατ εφελκυσμού γ@μανε τις αλυσίδες, αυτό είναι γεγονός.
Υπάρχει βέβαια και κόσμος που δεν γνωρίζει πως η αλυσίδες θέλουν αλλαγή...
Όχι απαραίτητα ποδηλάτες της παραλίας, είναι προχωρημένη η εγκεφαλική ζημιά...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Ρε σεις, υπάρχει κόσμος γύρω μας που δεν θα κάνει αυτά τα χιλιόμετρα σε όλη του τι ζωή, τι συζητάμε τώρα?
Και εννοείται πως έτσι όπως τις μαμαει ο Μπρετσος θα χαλάσουν πιο γρήγορα....
Για δείτε τη δικιά μου που την πηγαίνω κοκεταρία.... Καινούργια την έχω, Αμ πως...
Ένας μέσος ποδηλάτης Μήτσου κάνει 5-7000χλμ το χρόνο.
Ο ίδιος ποδηλάτης δεν ανεβαίνει ανηφόρες με δίσκο, άρα πιστεύω πως εύκολα θα τη βγάλει όλη τη χρονιά με μια αλυσίδα.
Εγώ θέλω 6 αλυσίδες το χρόνο, και μάλιστα από τις καλές, τις ακριβές...
Δλδ 200€~ σε αλυσίδες ποδηλατου
 




Μηνύματα
1.243
Reaction score
2.188
Δεν χρειάζεται τόσο ισχυρό καθαριστικό για την αλυσίδα. Η βενζίνη έχει 2 βασικά μειονεκτήματα:

1 Χαλάει κάποιες επιστρώσεις που έχουν ορισμένες αλυσίδες.
2 Αφαιρεί εντελώς την λίπανση από τα εσωτερικά μέρη και προκαλεί φθορά μέχρι να φτάσει ξανά το λιπαντικό εκεί.

Πάντως οι αλυσίδες είναι το αναλώσιμο με τη μικρότερη διάρκεια, λιγότερη κι από τα ελαστικά. Στο Pro Tour αλλάζουν αλυσίδες μετά από κάθε διαδρομή.
Δεν θέλω να σας το χαλάσω με τον καθαρισμό της αλυσίδας με πετρέλαια και βενζίνες αλλά όποιος διαβάσει το μάνιουαλ της σιμάνο, αυτό το χαρτάκι που πετάμε όταν ανοίγουμε την αλυσίδα, το απαγορεύει. Η βενζίνη είναι μεν άριστο καθαριστικό αλλά αφήνει ένα στρώμα πάνω στην αλυσίδα που εμποδίζει το λάδι να πιάσει με αποτέλεσμα την γρήγορη φθορά...
Οι 11άρες σιμάνο έχουν δυστυχώς αντοχή έως 2000χλμ σύμφωνα με τέστ περιοδικού ενώ πχ οι 12άρες πάνε πολύ πιο πάνω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Σε θκόμ τεστ Σάκη έχει άριστη και αθόρυβη λειτουργία έως της 2.000χλμ.
Απο εκεί και πέρα ξεκινάει να γίνεται θορυβώδες η λειτουργία και κάπως τζουφιες οι αλλαγές, κοντά στις 3.000 είναι για πέταμα.
Μία φθαρμενη αλυσίδα σε ένα καλό group θα στοιχίσει σε κάποιον που δεν παρακολουθεί τη φθορά από 90-100€ έως 350€
Δεν το συζητάμε να σπάσει πάνω σε κάνα γρήγορο πάτημα, εκεί η αξία ανεβαίνει κατακόρυφα...
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.586
Reaction score
82.960
Δεν θέλω να σας το χαλάσω με τον καθαρισμό της αλυσίδας με πετρέλαια και βενζίνες αλλά όποιος διαβάσει το μάνιουαλ της σιμάνο, αυτό το χαρτάκι που πετάμε όταν ανοίγουμε την αλυσίδα, το απαγορεύει. Η βενζίνη είναι μεν άριστο καθαριστικό αλλά αφήνει ένα στρώμα πάνω στην αλυσίδα που εμποδίζει το λάδι να πιάσει με αποτέλεσμα την γρήγορη φθορά...
Οι 11άρες σιμάνο έχουν δυστυχώς αντοχή έως 2000χλμ σύμφωνα με τέστ περιοδικού ενώ πχ οι 12άρες πάνε πολύ πιο πάνω.
Το πετρέλαιο δεν καταστρέφει την αλυσίδα. Απλά είναι πιο εύκολος και καθαρός τρόπος να αγοράσουμε ένα έτοιμο προϊόν κατάλληλο για τέτοια χρήση.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top