Ποδήλατο


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Το πετρέλαιο δεν καταστρέφει την αλυσίδα. Απλά είναι πιο εύκολος και καθαρός τρόπος να αγοράσουμε ένα έτοιμο προϊόν κατάλληλο για τέτοια χρήση.
Όχι Χ, δεν μιλάνε για άμεση καταστροφή της αλυσίδας από το πετρέλαιο/βενζίνη. Μιλάνε για έμμεση φθορά, διότι το φίλμ που αποθέτει στην αλυσίδα το καθαριστικό μετά την εφαρμογή, εμποδίζει το λιπαντικό να επικαθήσει σωστά, οπότε η αλυσίδα ανεξάρτητα απ το αν την λαδώσαμε ικανοποιητικά συμπεριφέρεται ως αλάδωτη.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Ας δοκιμάσει αυτές τις wipperman ο μπαμιοκαταστροφεας αλυσιδών να δούμε τι πουλιά πιάνουν
Έχω καταλήξει στις αλυσίδες της σχιμάνο για πολλούς λόγους Μήτσο, τις βρίσκεις άμεσα παντού, δουλεύουν αξιόπιστα, είναι αλαφρυές, στα ίδια γρουπ δουλεύουν άψογα και ειδικά στη di2 που σου δίνουν τη αίσθηση ότι παίζεις παιχνίδι στο play station, είναι γενικότερα value for money.
Τα διπλάσια και τριπλάσια χρήματα σε αλυσίδα να ξέρς ότι κάπου χάνεις και κάπου κερδίζεις, τι να το κάνω άμα είναι πιο αλαφρυές με καλύτερο ratio και έχουν τζουφιες αλλαγές...
Ο σχιμάνος στη ντούρα άσε HG-901 τα έχει όλα σε ισσοροπία ;)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το πετρέλαιο δεν καταστρέφει την αλυσίδα. Απλά είναι πιο εύκολος και καθαρός τρόπος να αγοράσουμε ένα έτοιμο προϊόν κατάλληλο για τέτοια χρήση.
Αυτό δεν καταλαβαίνω κι εγώ. Αφού έχει wd-40 ντιγκρίζερ σε σπρέι γιατί να ασχολούμαστε με γιατροσόφια?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Όχι Χ, δεν μιλάνε για άμεση καταστροφή της αλυσίδας από το πετρέλαιο/βενζίνη. Μιλάνε για έμμεση φθορά, διότι το φίλμ που αποθέτει στην αλυσίδα το καθαριστικό μετά την εφαρμογή, εμποδίζει το λιπαντικό να επικαθήσει σωστά, οπότε η αλυσίδα ανεξάρτητα απ το αν την λαδώσαμε ικανοποιητικά συμπεριφέρεται ως αλάδωτη.
Αυτό δεν καταλαβαίνω κι εγώ. Αφού έχει wd-40 ντιγκρίζερ σε σπρέι γιατί να ασχολούμαστε με γιατροσόφια?
Βρε παιδιά, δεν είπα να βάλετε πετρέλαιο. Κι εγώ σύγχρονα καθαριστικά χρησιμοποιώ. :)

Έγραψα ότι στα 80s το καλύτερο καθαριστικό ήταν το πετρέλαιο. Τότε οι αλυσίδες ήταν πιο απλές και οι κασέτες είχαν 6-7 σχέσεις.

Απλά για λύση ανάγκης είναι το καταλληλότερο μέσο, εύκολο να βρεθεί και ήπιο στις επιφάνειες.

Όσον αφορά το κατάλοιπο του καθαριστικού, και πάλι το σύγχρονο λιπαντικό είναι πιο "δυνατό" από το φιλμ που θα αφήσει το πετρέλαιο.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλη η πρεμούρα μας για την "απόλυτη" αλυσίδα είναι για 1-2 Watt μεταξύ μιας μέτριας και ιδανικής συντήρησης.

Έχω περάσει από το τριπάκι του κυνηγιού της λεπτομέρειας, ως τελειομανής, και μπορώ να πω ότι από ένα σημείο και μετά είναι χαμένος χρόνος. Φανταστείτε ότι όταν ήμουν φοιτητής στο ΕΜΠ, είχα "δανειστεί" το εργαστήριο Αντοχής Υλικών και μετρούσα συμπεριφορές παλιών και νέων δικών μου αλυσίδων. :o:biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Όπως πάντα ο Άλεξ το τερμάτισε... :biggrin:

Φαγωθήκατε με τα καθαριστικά και τα χημικά.
Δεν φτάνει το ένα τσουβάλι παράδες που ζητάει το άθλημα θα πληρώνω και καθαριστικά???
Λεπόν η μαυρίλα που βρίσκουμε πάνω στη αλυσίδα είναι η τριβή του αλουμινίου με τη αλυσίδα από ατσάλι, αυτό δεν είναι τίποτα.
Το θέμα είναι οι σκόνες που κολλάνε πάνω στη αλυσίδα, σε βάθος προπονήσεων κάνουν τα λινκ της αλυσίδας δύσκαμπτα και αυξάνονται οι τριβες.
Δλδ τι να πούνε και οι χωμάτινοι mtb μεσα στη κροκάλα, τις λάσπες και τα χωράφια...

Φροντίζουμε η αλυσίδα να είναι πάντα καθαρή με φρέσκο λάδι, thats it!
Απο εκεί και πέρα μέχρι να μας νοιάξει πιο σοβαρά το θέμα απλά θα είναι για αντικατάσταση κάποιο από τα μέρη μετάδοσης.

Είπαμε παράδες έχουμε, η δόξα μας λείπει... :biggrin:
Έχει βαθύτερο νόημα η παραπάν ατάκα ;)
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Καλημέρα.

Ήρθε λοιπόν το προπονητήριο, το εστησα και έγινε και το πρώτο FTP test με το Trainerroad χάρη στον ένα μήνα δωρεάν συνδρομή του Γιώργου.
Αποτέλεσμα έδειξε 187, ότι και αν σημαίνει αυτό. Βασικά μου είπε ο Γιώργος να το κάνω για να προσαρμόσει η εφαρμογή τις προπονήσεις. Δεν το πήγα μέχρι τέρμα, μιας και έκανα την βλακεία να το κάνω πρωί σήμερα πριν την δουλειά, δεν υπολόγισαν σωστά και έπρεπε να το αφήσω για να ανοίξω υπολογιστή. Το πάτησα όμως στο 95%....

Το μόνο (μικρό βέβαια) αρνητικό είναι ότι ο σενσορας που έχει το Elite μπορεί να χρησιμοποιηθεί από την εφαρμογή για power ή cadence, όχι και για τα 2 μαζί ταυτόχρονα. Οπότε πρέπει να λειτουργώ και το fenix παράλληλα για cadence παλμούς κλπ. Όλα καλά......
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.353
@gbeg: Το ramp test δεν χρειάζεται να το κάνεις μέχρι τέλους - δεν ξέρω εάν κάποιος μπορεί να το κάνει μέχρι τέλους, διότι, ουσιαστικά, δεν τελειώνει! Αυξάνει την ένταση κάθε ένα λεπτό, συνέχεια, οπότε, σε κάποια φάση, ο ποδηλάτης δεν μπορεί να κουνήσει τα πετάλια κι αναγκαστικά σταματάει.

Κι η ουσία εδώ είναι: Κάνεις το ramp test μέχρι το σημείο που θα αφήσουν οι δυνάμεις του, το λογισμικό κάνει τους υπολογισμούς του, βασισμένο στην απόδοσή σου και καταλήγει στο FTP σου. Από εκεί και μετά, οι επόμενες προπονήσεις προσαρμόζονται στο υπολογισμένο FTP, μέχρι το επόμενο ramp test, όπου επαναπροσαρμόζεται κι ούτω καθεξής.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
@wizzy Ναι Γιώργο, το γνωρίζω αυτό. Απλά δεν υπολόγισα σωστά τους χρόνους και ενώ θα μπορούσα να πατήσω φουλ για 1-2 λεπτά ακόμα δεν το έκανα, για να προλάβω να ρίξω παλμούς με μια μικρή αποθεραπεία, να κάνω ένα γρήγορο ντους και να κάτσω υπολογιστή. Αυτο μόνο....
Δεν τρέχει κ τίποτα.....δεν περνάω και τεστ για την εθνική ομάδα....
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Αυτό που το έχετε βρει ως σλόγκαν θα έπρεπε σιγά σιγά να σας προβληματίζει...
Χωρις' πάνω από 320 ftp δεν μπορώ με τίποτα, με' ανεβάζω 400+
Τα συμπεράσματα θκάσας :biggrin:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Επειδή είχατε απορία για παραγγελία από Wiggle, εκανα τη δίκη μου αρχές του μήνα, και προς το παρόν δεν παραδόθηκε την ημερομηνία που έχουν πει, ούτε έχω update.

Παράγγειλα αυτά

Και
EA382A5A-A66B-4CFB-AE98-4B8849300737.jpeg


Όταν κανείς την παραγγελία σου λένε ότι όλοι οι φόροι και τελωνεία είναι πληρωμένα. Τώρα, όταν έχω update θα ενοιμερωσω.

Οποτε ποια bike24? :idk:
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Έχουν μπει.

Περα από αυτό το θέμα. Έχω δει διαφορά βίντεο με αλλά κλοιός στα πεταλια, που περπατάς σαν...άνθρωπος. Τα λένε flat (?) pedals σε σχέση με τα clipless pedals?

Τα έχει δοκιμάσει κάποιος σε κούρσα τα ποιο πλατιά καπως αλλά πεταλια που κλειδώνουν και αυτά?
 
Last edited:

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
έχω δεί οτι υπάρχουν προσθήκες που κουμπώνουν στα clips για να πατάς κανονικό παπούτσι αν χρειαστεί.

μεταξύ μας επειδή τον ίδιο ακριβώς κύκλο συμπληρώνω και εγώ, ξεκίνησα με spd που απευθύνονται κυρίως σε mtb και ασπούμε περπατάς κάπως ανθρώπινα (σε σκληρό έδαφος όμως προκαλείς φθορά στο κούμπωμα) και πλέον περιμένω καλή προσφορά για κανονικό spd sl κούμπωμα (σαν αυτά που πήρες) ώστε να κάνω δουλειά σωστή.

επίσης μεταξύ μας, όταν καβαλάς την κούρσα δε θα πας για ψώνια, καφέ κλπ , θα πάς μόνο βόλτα (μακρυνή) και αν θα κατέβεις από το ποδήλατο θα είναι για να φας/πιείς/ξεκουραστείς και αν έχεις και παρέα να πείς καμια μλκ πίνοντας καφέ και θάβοντας κόσμο στο avsite :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: οπότε δεν πρόκειται να κάνεις πάνω από 100 βήματα με τα παπούτσια (για τα οποία θα βάλεις τα λαστιχένια πατάκια στα κουμπώματα που είναι μικρά και βολικά) με τα πιο πολλά να είναι στο βάλε βγάλε του ποδηλάτου από το σπίτι.
 



Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Η αποθήκη μου είναι σαν το τσαντάκι του Sport Billy, ένα πράγμα! :roflmao:

Επιτραπέζιο δράπανο, δεν έχω man, sorry, δεν "το έχω" πολύ με τα εργαλεία.:)

Πήρα για να βρίσκονται κι επειδή ήταν φθηνά - Lidl is the magic word. Και σκέψου, τέσσερα έμειναν, είχα πάρει έξι κουτιά κι είχα χρησιμοποιήσει τα δύο σε ένα MTB το όποιο, τελικά, πούλησα.

Λοιπόν, μίλα, δύο κουτιά (2 * 36 reflectors) σε φτάνουν; Πες μου για να στείλω την επόμενη εβδομάδα που θα πάω ταχυδρομείο.
ευχαριστώ θείε Γιώργο!
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πάλι φούιτ, πέρασε ένας χρόνος δίχως και σε 2 προπονήσεις 2 φούιτ... 😠
Καλά είναι φούιτ, εγώ τις τελευταίες μέρες "μαζεύω" ατυχήματα. Τρακάρισμα την Πέμπτη, παραλίγο μετωπική σήμερα. Σήμερα η αλήθεια είναι πως ψιλοχέστηκα, σταμάτησα 2-3 λεπτά για να συνέλθω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top