Ποδήλατο

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Αυτό φταίει. Εάν είχες ηλεκτρολύτες αντί για νερό, μια χαρά θα "τράβαγες" στην ανηφόρα.:download:😊
Αν ήξερα πως ψήνουν κοντοσουβλια στο μπαφι θα είχα φτάσει πολύ νωρίτερα....
Δεν ψήνουν όμως.... Κάτι φασολαδες και κάτι σπανακοπιτες είχε!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Έχει καταντήσει αηδία η φάση με τα αναλώσιμα στο ποδήλατο, κάθε τρίμηνο λάστιχα, κάθε δίμηνο αλυσίδα, bib κάθε λίγο και λιγάκι, κάθε χρόνο παπούτσα...
Ψεύτικα τα σιαχνουν όλα πχιά...
Ίσως να κάνω και εγώ κάτι λάθος... Δεν ξέρω :lolsign:

IMG_20210721_161903.jpg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Αυτό δυστηχως δεν είναι εφικτό, το ποδήλατο το κόβω, τις μπάμιες όμως όχι :lolsign:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Ρε συ @bretsos, σοβαρά τώρα, τι κάνεις στα παπούτσια και θες κάθε χρόνο άλλα; ΟΚ, κάνεις πολλά χιλιόμετρα, αυτό είναι; Γιατί τα δικά μου τα έχω από το 2015 κι έχουν ακόμα "ψωμί". Προφανώς έχουν φθαρεί (γρατσουνιές, χτυπήματα κτλ), αλλά σκέψου ότι "τακάκια" (εκείνα που μπαίνουν κάτω από το παπούτσι για κλειδώνουν στα πετάλια) δεν τα έχω αλλάξει ακόμα. :)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Τους κάνω αυτό :)

309930_123cc19bcd3cfb80ec777c1e8856a90b (1).jpg


Πόσο να αντέξουν και αυτά τα δόλια?

Είμαι βαρύς αναβάτης με μπόλικη ροπή...
Φαντάσου ένα δικύλινδρο V μοτέρ σε σχέση με ένα τετρακυλινδρο σε σειρά, στο ίδιο κυβισμό.
Πχιο θα αλλάξει πρώτο όλο το σύστημα μετάδοσης (αλυσίδα-γρανάζια) από τα δγιό?
 
Last edited:



Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Αν έτρωγες μπάμιες όμως αντί ένα βαρέλι μακαρόνια, θα ήσουν κι εσύ "βαρύς" αλλά και με βατ... :gamer: :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Δεν με ακούνε Σώτο, τους έχω δώσει όλα τα διατροφικά τρικ και με αγνοούν...8-)
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Για πείτε ρε παιδιά κάνα καλό μαγαζί για κράνος.

Δυστυχώς επειδή δεν ξέρω το νούμερό μου (και κάποιοι κακεντρεχείς λένε ότι είμαι και κεφάλας οπότε πολλά δεν θα μου κάθονται καλά) δεν μπορώ να το παραγγείλω online. Αυτός είναι και ο λόγος που το έχω καθυστερήσει τόσο, αλλά δεν πάει άλλο.

Όταν λέω "καλό" μαγαζί εννοώ να έχει αρκετά να δοκιμάσεις (και όχι μόνο πανάκριβης κατηγορίας) και να έχει νορμάλ τιμές. Δεν με πειράζει προφανώς εφόσον θα πάω εκεί να με βοηθήσουν, να το δοκιμάσω κλπ. να το πληρώσω και 5-10€ παραπάνω, αλλά μην είναι και φαρμακείο.

Επίσης ιδανικά θέλω να πάρω και για τα παιδιά (για τα πατίνια κυρίως) άρα αν έχει κι απ'αυτά, θα βόλευε.

Όσο πιο βόρεια (εντός Αθηνών) τόσο καλύτερα.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
με τον ρυθμό που εξαφανίζονται τα αξεσουάρ στα ποδηλατάδικα πλέον δεν νομίζω ότι υπάρχει ακριβής απάντηση στο ερώτημα σου.
μπορεί να πάς σε ποδηλατάδικο πολυτελείας και να του έχουν μείνει κράνη στα 80 ευρω πχ και σε φθηνότερο μαγαζί που να έχει ροζ στο μέγεθός στα 70 και τα υπόλοιπα χρώματα "δυστυχώς μόνο αυτό με τα 140 μου έμεινε"
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
@symos μπορω να σε βοηθήσω με τo μέγεθος της kask, μια από τις καλύτερες κατασκευάστριες εταιρείες.
Πόσες παράδες διαθέτεις?
Μέγεθος κεφαλιού?
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Σε πρώτη φάση ψάχνω κάτι φθηνό, γιατί:

- Από άποψη ασφάλειας δεν νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερες διαφορές
- Από άποψη άνεσης, πρακτικότητας κλπ. όταν δεν έχω δοκιμάσει κανένα, πώς να ξέρω τι παραπάνω θα μου δώσει το ακριβό και μέχρι που αξίζει για μένα τα χρήματά του;

Αν βέβαια πάω σε ένα μαγαζί και δω ότι όλα με τα 50-60€ δεν μου κάθονται καλά και μόνο αυτά με τα 150 με βολεύουν, αναγκαστικά θα τα δώσω. Αλλά έτσι εκ των προτέρων, δεν έχω κανένα λόγο να πω ότι θέλω οπωσδήποτε να τα δώσω για κάτι ακριβό.

Στο Skroutz π.χ. βλέπω πολλά κι από 25€ ακόμα έως και 50, 60, 70 με καλές κριτικές. Για το επίπεδο και τις απαιτήσεις που έχω τώρα, θεωρώ λοιπόν ότι κι εμένα θα με κάλυπτε κάτι αυτού του επιπέδου. Αργότερα βλέπουμε. Δεν είναι και καμιά μεγάλη επένδυση να πεις ότι στο μέλλον το πετάς να πάρεις κάτι καλύτερο.

Υ.Γ. Επίσης ξέχασα να πω ότι θα το ήθελα άμεσα διαθέσιμο για να το πάρω μαζί στις διακοπές την επόμενη εβδομάδα (και γενικότερα γιατί όσο συντομότερα, τόσο καλύτερα).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Ωραία μέχρι εδώ, να ξέρεις λοιπόν εντελώς χοντρικά πως ένα κράνος 80-100€ πληρεί όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας. Από εκεί και πέρα πληρώνεις, άνεση, αεροδυναμική, καλύτερη σχεδίαση άρα αερισμό και λίγο πχιο εξωτικά υλικά.
Για τι είδους χρήση θα είναι το κράνος, mtb, road, trekking?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Για τι είδους χρήση θα είναι το κράνος, mtb, road, trekking?
Αυτό το "λίγο απ'όλα" που έχουμε συζητήσει και όταν σας ρώτησα για το ποδήλατο.
Για το ποδήλατο υπενθυμίζω καταλήξαμε σε gravel (ούτε αυτό το έχω πάρει ακόμα!).

Οι διαδρομές είναι ας πούμε 65% χώμα, 35% άσφαλτος. Μπορεί να διαφοροποιηθεί ανάλογα τη διαδρομή, αλλά κάπως έτσι. Όταν λέμε χώμα, εννοώ δρόμους, όχι μονοπάτια κλπ. Δεν μιλάμε σε καμία περίπτωση για hardcode mtb δηλαδή.
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top