Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το ψάξω περισσότερο.
τι νούμερο ειναι ο σκελετός?
στο μπόι που είσαι δεν χρειάζεται να ψάξεις τίποτα, πας με κλειστά μάτια 170mm.
θα έλεγα πως παίζεις οριακά και στο 165mm...
 


Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Παρεμπιπτόντως, για το μήκος του βραχίονα, να γράψω κι εγώ ότι έχω κατέβει στο 165 (με βατόμετρο επίσης 4iiii). Το είχα 175 πριν και αρχικά το ποδήλατο είχε 172.5... με ύψος 173. Από το ένα άκρο στο άλλο πάω... μια χαρά :gamer: :lolsign:.

Σε απόδοση τελικά δεν μπορώ να πω ότι έχω δει τίποτα σημαντικές διαφορές, αλλά μάλλον είναι πιο ξεκούραστο και σίγουρα πιέζει λιγότερο τα γόνατα (δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο θέμα, αλλά που και που όλο και κάτι μπορεί να ερχόταν μετά από ώρες στο ποδήλατο).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Εγω όπως έχω ξανά πει είδα διαφορά στις επιδόσεις.
Σίγουρα αυτές έρχονται από τη καλύτερη θέση του ποδιού, από τη μικρότερη καταπόνηση και από το καλύτερο συνολικά grip, ειδικά στη ανηφόρα!!
Η άλλη μεγάλη διαφορά που έπαιξε στη θκιάμ ανατομία ήταν η ενόχληση στη μέση, με το 170mm σώθκα!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
τι νούμερο ειναι ο σκελετός?
στο μπόι που είσαι δεν χρειάζεται να ψάξεις τίποτα, πας με κλειστά μάτια 170mm.
θα έλεγα πως παίζεις οριακά και στο 165mm...
Νο. 51, εάν δεν κάνω λάθος. Θα το δω αργότερα.

Με την αλλαγή του βραχίονα, θα πρέπει να κάνω ξανά bike fitting, σωστά;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Νο. 51, εάν δεν κάνω λάθος. Θα το δω αργότερα.

Με την αλλαγή του βραχίονα, θα πρέπει να κάνω ξανά bike fitting, σωστά;
Άμα είναι 51 cm πας 165mm βραχίονα.
Όχι δεν χρειάζεται, μαναχός θα ρυθμίσεις τη σέλα, εκτός και αν είσαι του by the book...
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Θεωρητικά θα πας ψηλότερα και προς τα πίσω τη σέλα όσα χιλιοστά κοντύνεις τον βραχίονα , αλλά για 7.5 χιλιοστά μάλλον θέλει δοκιμές και επειδή είναι υπό γωνία το παλουκόσελο δε θα χρειαστεί να πάει τόσο πίσω .
Αυτά βάση του κανόνα που έχει να κάνει με την κλίση του ποδιού στη θέση 6 και την θέση του γόνατου στη θέση 9 ( αν κοιτάμε από αριστερά ) σε σχέση με το κέντρο του πεταλιού .
Προφανώς αυτή η θέση θέλει μετά δοκιμή ως προς τη θέση του τιμονιού , πιασταβγοκαικουρευτο
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Είπα σήμερα, αφού έχω κλείσει κάποια χιλιόμετρα με το κουρσάκι, να κάνω μία βόλτα "μπρέτσος" στάιλ, παραλιακά δηλαδή. Οκ δεν το πήγα στο απόλυτο όριο, οκ δεν είμαι ακόμα εξοικειωμένος με το όχημα (ούτε drops δεν έχω πιάσει ακόμα, όλο hoods είμαι, δε νοιώθω άνετα αλλιώς) αλλά ούτε 26 χλμ/ω μ.τ. Άσε μας ρε @bretsos 35km/h :focus:

CaptureStrava.JPG
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
@bretsos άμα σε λέγανε πριν 2 χρόνια οτι θα είχες βγάλει στους δρόμους 5+ βλαμμένους από το αβσαιτ μόνο τον τελευταίο χρόνο τι θα έλεγες ;

@ZaBBalos αυτός τα φταίει όλα , παλιοχαρακτήρας σε λέω, μέχρι και μπάμιες φάγαμε για χάρη του... (συνέχισε μην δίνεις σημασία)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Εγω το έκανα αυτό?
Δεν ξέρω τίποτα, είμαι απλά ένας φτωχός πλήν τίμιος ποδηλάτης :biggrin::lolsign:

Πέραν της πλάκας, αυτή είναι η πραγματική μαγεία στο συγκεκριμένο άθλημα, ξεκινάς με όρεξη και κοιτάς άλλους στο στράβα, λες "δεν γίνονται αυτά" πολύ γρήγορα όμως καταλαβαίνεις πως με δλειά και πειθαρχία, όλα είναι δυνατά!! ;)
 





Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
ξαναφικσντ
Και ξέρεις πως αποδεικνύεται εύκολα αυτό? Όταν κοιτάξεις τα segments της παραλιακής και δεις πως στο top10 δεν υπάρχει ο bretsos που αυτομάτως σημαίνει πως υπάρχουν τουλάχιστο 10 χειρότεροι κι από αυτόν. Ήμαρτον ρε!

Κοιτάω για παράδειγμα μία διαδρομή 3.5χλμ με 0% κλίση. Εγώ το έκανα 32χλμ/ω αλλά ένας Π. Γιαννόπουλος το κάνει με 60χλμ/ω, δηλαδή αν δεν το έβλεπα δε θα πίστευα πως μπορεί ποδήλατο να πιάσει αυτήν την ταχύτητα.

Εννοείται πως αστειεύομαι και δεν έχω σα στόχο να ξεπεράσω κάποιον πλην του εαυτού μου.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ρε κάποιος πήγε με gaerne στη δουλειά, το μάθατε?
Για πες!!
Γουστάρω κουτσομπολιό :biggrin:
Κοιτάω για παράδειγμα μία διαδρομή 3.5χλμ με 0% κλίση. Εγώ το έκανα 32χλμ/ω αλλά ένας Π. Γιαννόπουλος το κάνει με 60χλμ/ω, δηλαδή αν δεν το έβλεπα δε θα πίστευα πως μπορεί ποδήλατο να πιάσει αυτήν την ταχύτητα.
Έχουμε κάνει παρέα ποδήλατο με το παλικάρι, οι επιδόσεις αυτές είναι από road bike και όχι TT.
Ο άνθρωπος είναι αθλητής, δεν είναι ποδηλάτης του Σ/Κ.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top