Ποδήλατο

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όταν επιλέγουμε κούρσα ποδήλατο ανεξάρτητα το αν βγήκε από την αποθήκη 20 χρόνια μετά ή αν έχει 14κ καινούρια επιλέγουμε αθλητισμό. Δεν υπάρχει αναψυχή με ένα ποδήλατο που σε στήνει επιθετικά τέρμα κάτω προκειμένου να κάνεις το ένα και μοναδικό για το οποίο προορίζεται = να πατήσεις. Ακόμη και κάτι φιξάκια ποι προσπάθησαν να κάνουν μόδα κάποια στιγμή εξαφανίστηκαν αφού πρώτα έπαθαν όλοι αυχενικό. Υπο αυτό το πρίσμα όταν επιλέγουμε κούρσα επιλέγουμε πάτημα. Το πάτημα για να βγει η διαδρομή, θέλει ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ προπόνηση. Δεν παίζει εδώ το βγαίνω, κάνω την γυμναστικούλα μου όποτε μου καπνίσει, χωρίς κάποιο πρόγραμμα κλπ. Και επειδή δεν είμαστε αλλά ούτε θα γίνουμε αθλητές, κάνουμε ότι μπορούμε, όσο μπορούμε αλλά πρέπει να το κυνηγήσουμε. Δεν είναι για χαλαρούς... διότι το fun στην κούρσα δυστυχώς ξεκινά από ένα επίπεδο και πάνω που είναι παραπάνω απο 2,5w/kgr αφήνοντας απέξω τραυματισμούς, σούρες και διάφορες άλλες άσχημες καταστάσεις.
Υπάρχουν τα κατάλληλα ποδήλατα για ολες τις κατηγορίες ποδηλατών με ή χωρίς υποβοήθηση στις μέρες μας. Για όλα τα τερέν, πιο εύκολα, με όρθια θέση οδήγησης για την πόλη, ελαφρυά κλπ. Υπάρχουν τα προπονητήρια για τα personal gym με φοβερή εξομοίωση (θα μπορούσα να ζήσω με zwift πχ άνετα). Οι κούρσες όμως είναι αγωνιστικά ποδήλατα και μόνο λυπάμαι... και απαιτούν θυσίες δεν είναι για χαλαρά και για πλάκα...
Κι εγώ σε βρίσκω λίγο υπερβολικό, κρίνοντας πάντα με μένα ως παράδειγμα. Μια χαρά κάνω τις βόλτες μου με το κουρσάκι μου χωρίς να έχω σωστή αγωνιστική στάση, άνετα κι ωραία. Και τις "κατοστάρες" μου έχω κάνει αλλά χαλαρά με 24-25 χλμ/ω κι όχι σαν τον μπρέτσο με 40. Όλα γίνονται, ο καθένας κάνει το "σωστό" από την πλευρά του.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Να δώσω και "αποδείξεις" για αυτά που έγραψα πριν:

1641485982522.png


140 χλμ χαλαρά κι ωραία (στο στραβα φαίνονται μόνο τα 118 διότι κάποιος μαλάκας δε φόρτισε χθες το κομπιουτερ) με 24χλμ/ω μέση ταχύτητα, τόσο μπορώ τόσο κάνω αλλά δε νομίζω να το ευχαριστιόμουν περισσότερο αν ήμουν πιο γρήγορος. Αν γίνω πιο γρήγορος έχει καλώς αν όχι πάλι έχει καλώς.


Αυτό που όμως με προβληματίζει πραγματικά είναι οι 2χιλ θερμίδες. Πως στον κόρακα θα πάρω πίσω 2χιλ θερμίδες, πόση βρώμη να φάω ο βίγκαν? Θα σκάσω.
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Αν γίνω πιο γρήγορος έχει καλώς αν όχι πάλι έχει καλώς.
Στα παπαριας
Αφού βγάζεις αυτήν την διαδρομή δεν έχει καμία σημασία.
Θα γίνεις και πιο γρήγορος προφανώς αλλά μπορείς να αδιαφορήσεις παγερά για οτιδήποτε άλλο
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Να δώσω και "αποδείξεις" για αυτά που έγραψα πριν:

View attachment 235654

140 χλμ χαλαρά κι ωραία (στο στραβα φαίνονται μόνο τα 118 διότι κάποιος μαλάκας δε φόρτισε χθες το κομπιουτερ) με 24χλμ/ω μέση ταχύτητα, τόσο μπορώ τόσο κάνω αλλά δε νομίζω να το ευχαριστιόμουν περισσότερο αν ήμουν πιο γρήγορος. Αν γίνω πιο γρήγορος έχει καλώς αν όχι πάλι έχει καλώς.


Αυτό που όμως με προβληματίζει πραγματικά είναι οι 2χιλ θερμίδες. Πως στον κόρακα θα πάρω πίσω 2χιλ θερμίδες, πόση βρώμη να φάω ο βίγκαν? Θα σκάσω.
Τι αποδεικνύει λοιπόν αυτό? Δεν είναι βόλτα... δεν έκανες αναψυχή... είναι ένα ωραιότατο long με καλή μέση και αρκετά υψομετρικά φαντάζομαι. Άρα δεν πήρες την κούρσα για πόζα. Τώρα έχεις σκοπό να βελτιωθείς σε βάθος χρόνου ή θα συνεχίσεις σε αυτούς τους ρυθμούς δια παντός? Η πρώτη επιλογή σε πάει αγωνιστικά και η δεύτερη πρεβετάδικα. Και στις 2 φάσεις είσαι στον σωστό δρόμο για κούρσα.
Οπότε...
Πάλι εγώ είχα δίκιο 😎
 




Μηνύματα
397
Reaction score
446
ρε παιδιά μια απορία:

έβαλα παραγγελία από το merlins (UK)
και μου ήρθε μήνυμα από τα ΕΛΤΑ να παραλάβω,
αλλά με φόρους και τέλη 79ευρώ!!
Η παραγγελία ήταν στα 151e.
Σε επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ μου είπαν πως δεν ξέρουν κάποιο τηλέφωνο
ή mail για να απευθυνθώ (για τα έξοδα εκτελωνισμού).

Έχει τύχει κάτι ανάλογο σε κάποιον;
Υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω τα έξοδα εκτελωνισμού
αν δεν παραλάβω και γίνει επιστροφή του προϊόντος στην Αγγλία;
 


Μηνύματα
397
Reaction score
446
μετά από επικοινωνία με το merlins ξεκαθάρισε λίγο η κατάσταση.

Αν προτίθεστε να παραγγείλετε έχετε υπόψη σας ότι στις τιμές τους
1)δεν συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ
2) παραγγελίες άνω των 150ευρώ υπόκεινται σε έλεγχο στο τελωνείο


Thanks for your email,

Just to confirm all with orders going to EU addresses VAT is not now included in the website price.

The delivery costs will vary and will be based on the size and value of your order, they will be clearly displayed at checkout when you confirm your order.

Please note though that all orders over a €150.00 will be subject to import taxes/customs

Most orders though will now carry a delivery charge and will on occasion also carry a handling fee by the courier, we do highlight when placing your order that there may be a fee but it is nothing that we have any control over I'm afraid.

Στο ειδοποιητήριο από τα Ελτά τα 79ευρώ αναλογούν σε: φπα (41), δασμούς(18) και τέλη εκτελωνισμού(20).
Τα μισά δηλ ειναι ο φπα που από δική μου αμέλεια δεν πρόσεξα και δεν υπολόγισα στο τελικό κόστος.

Οπότε μην παρασυρθείτε αν δείτε κάποια χαμηλή τιμή στο merlins, δεν είναι όπως στο wiggle
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Με τα όσα ισχύουν πλέον όλες οι εισαγωγές δεμάτων ελέγχονται. Όσες είναι μέχρι 150€ δεν έχουν τέλη, έχουν όμως φπα. Είναι αστείο πως έχω παραλάβει μικρά δέματα αξίας 10€ πάνω κάτω που όμως λόγω του ότι πέρασαν από έλεγχο πλήρωσα το φπα του ελέγχου (αφού ήταν κάτω από 150€ και δε μπορούσαν να μου χρεώσουν τέλη).

Ακόμα και στα δέματα από ΕΕ πληρώνεις τη διαφορά στο φπα που μπορεί να υπάρχει ανάμεσα στις δύο χώρες.

Τα μεγάλα καταστήματα, τόσο ευρωπαϊκά όσο και κινέζικα, αναφέρουν πως οι τιμές τους για ελλάδα είναι τελικές και δεν υπάρχει καμία άλλη χρέωση. Όταν αγοράζετε από κάπου όπου αυτό δε διευκρινίζεται να περιμένετε μπουγιουρντί.
 



n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Μα αυτά σκέφτηκα κι εγώ, ότι θα επρόκειτο για ξεπεσμό αν όντως ήσουν εσύ. :biggrin:
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Για όποιον ενδιαφέρεται πριν τα βγάλω στο κλαρί:

Πωλούνται Gaerne Stilo+White μετά από λάθος παραγγελία σε νούμερο χωρίς χρήση. Ολοκαίνουργια. Νούμερο 43. Όποιος ενδιαφέρεται στείλτε ένα pm!

Λάθη γίνονται, και τα κάνει ο Κώστας :(

gaerne-1.jpg
gaerne-2.jpg
gaerne-3.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
άλλαξε τα ρε, είναι πολλά τα λεφτά άρη (κώστα γουατέβερ)
να και ένας που δεν παραγγέλνει μαύρα.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
άλλαξε τα ρε, είναι πολλά τα λεφτά άρη (κώστα γουατέβερ)
να και ένας που δεν παραγγέλνει μαύρα.
To θέμα ειναι τώρα πας σε 42.5 ή σε 42?
Γιατι 42.5 δεν τα βγάνει στο wiggle. Πολυ ωραίο παπουτσάκι γαμώτο...τρελάθηκα
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Για όποιον ενδιαφέρεται πριν τα βγάλω στο κλαρί:

Πωλούνται Gaerne Stilo+White μετά από λάθος παραγγελία σε νούμερο χωρίς χρήση. Ολοκαίνουργια. Νούμερο 43. Όποιος ενδιαφέρεται στείλτε ένα pm!

Λάθη γίνονται, και τα κάνει ο Κώστας :(

View attachment 237410 View attachment 237411 View attachment 237412
Στειλτα πίσω και πάρε 42.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top