Ποδήλατο




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Μετά από πολύ καιρό, επιτέλους και λίγο ποδήλατο!!
IMG_20220130_180416.jpg


Πολύ καλή μέρα η σημερινή, ηλιόλουστη με ιδανική θερμοκρασία, πέτχα στη Βάρκιζα και το Μάριο στη επιστροφή.
Έχει αγριέψει ποδηλατικά τελευταία, μπράβο Μάριε!!
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Η αλήθεια είναι ότι με τέτοιο καιρό που είχε, το ποδήλατο δεν έπαιζε και μας έλειψε!

Εκεί που έχω πάει μια χαλαρή βόλτα με εντολή γιατρού λόγο γονάτου, όπως ανεβαίνω τα λιμανάκια ορθαδικο, με καλή ταχύτητα κάπου στα 18-20, με προσπερνάει με καμια δεκαριά χιλιόμετρα παραπαν ο Brets! Χρηστοοο εγώ, Μαριεεε αυτός. Ετσι λίγο στα πεταχτά τι γίνεται μην κρυώσουμε, και ξανά έφυγε με +10 :whistling: Αυτά τα τυχαία είναι τα καλύτερα :drinks:

Αυτο το μήνα πέρυσι μου είχε έλθει η κούρσα, και κόλλησα κορόνα. Να δούμε πως φέτος θα πάει η χρόνια, αφού είδαμε και άσπρη μερα… (ζόρικα τα πράγματα..) :gotcha:
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Η αλήθεια είναι ότι με τέτοιο καιρό που είχε, το ποδήλατο δεν έπαιζε και μας έλειψε!

Εκεί που έχω πάει μια χαλαρή βόλτα με εντολή γιατρού λόγο γονάτου, όπως ανεβαίνω τα λιμανάκια ορθαδικο, με καλή ταχύτητα κάπου στα 18-20, με προσπερνάει με καμια δεκαριά χιλιόμετρα παραπαν ο Brets! Χρηστοοο εγώ, Μαριεεε αυτός. Ετσι λίγο στα πεταχτά τι γίνεται μην κρυώσουμε, και ξανά έφυγε με +10 :whistling: Αυτά τα τυχαία είναι τα καλύτερα :drinks:

Αυτο το μήνα πέρυσι μου είχε έλθει η κούρσα, και κόλλησα κορόνα. Να δούμε πως φέτος θα πάει η χρόνια, αφού είδαμε και άσπρη μερα… (ζόρικα τα πράγματα..) :gotcha:
αι ρε τί είχε ο καιρός
πονάν ωρέ τα παλικάρια;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Η αλήθεια είναι ότι με τέτοιο καιρό που είχε, το ποδήλατο δεν έπαιζε και μας έλειψε!

Εκεί που έχω πάει μια χαλαρή βόλτα με εντολή γιατρού λόγο γονάτου, όπως ανεβαίνω τα λιμανάκια ορθαδικο, με καλή ταχύτητα κάπου στα 18-20, με προσπερνάει με καμια δεκαριά χιλιόμετρα παραπαν ο Brets! Χρηστοοο εγώ, Μαριεεε αυτός. Ετσι λίγο στα πεταχτά τι γίνεται μην κρυώσουμε, και ξανά έφυγε με +10 :whistling: Αυτά τα τυχαία είναι τα καλύτερα :drinks:
Μεταξύ μας... Τη ανηφόρα στη Βάρκιζα τη πάω με δίσκο 30km/h+ σε πήρα όμως χαμπάρι και έκοψα, άρα πήγαινες με 10km/h~
Για να ανέβεις με 20km/h μέχρι πάνω αυτή τη ανηφόρα θες ακόμα να φας πολύ μπάμια :biggrin: :lolsign:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
αι ρε τί είχε ο καιρός
πονάν ωρέ τα παλικάρια;
Ε, ναι μωρέ, δεν πονάμε! Για αυτό χτες ποδηλάτησα 20χλμ με 1 βαθμό Κελσίου κι υπό βροχή!

Και μιας και δόθηκε η αφορμή, μεταφέρω τη συζήτηση εδώ για να πάρουν κι άλλοι πληροφορίες:

Έγραψα σχόλιο στο Strava ότι εν μέσω κρύου και βροχής (πολύ βρεγμένο οδόστρωμα), κατηφορίζοντας με το ποδήλατο, διαπίστωσα (ευτυχώς χωρίς ατύχημα!) ότι θέλω λάστιχα και φρένα. Η εξωγήινη μπάμια που βλέπει και παρακολουθεί τα πάντα, πρότεινε Continental 5000 για λάστιχα και Swiss Stop Black για φρένα - μέχρι εδώ καλά.

Μετά, γράφει το εξής: "Original Black άμα έχς παλιές ζάντες, άμα έχς σχετικά καινούριους τροχούς να βάνς BXP (Dark blue)" - κι αρχίζουν τα "κινέζικα". :D Τι θα πει ρε @bretsos "παλιές" και "σχετικά καινούριους τροχούς" (φαντάζομαι εννοείς "σχετικά καινούριες ζάντες); Ποια είναι η διαφορά; Οι ζάντες που έχω για το δρόμο είναι αυτές, αλλά μοντέλο του 2015 ή 2016, δεν θυμάμαι. Είναι "παλιές" ή "καινούριες";:)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Γιώργη δεν εννοώ παλιό ή καινούριο μοντέλο, εννοώ δουλεμενες ή σχετικά αδούλευτες, άρα καινούριες.
Τα δγιό τακάκια δουλεύουν άψογα σε όλες τις συνθήκες, οι διαφορά είναι στη πυκνότητα της γομας.
Το Dark blue είναι πχιο σκληρό και θα δουλέψει καλύτερα στη καινούρια ζάντα με ικανοποιητική αυτονομία.
Το original Black είναι μαλακό, έχει καλύτερη απόδοση στις δουλεμενες ζάντες που έχει φύγει η αγριάδα από τη επιφάνεια της ζάντας, άμα βάνς το μαύρο σε αυτή τη κατάσταση θα λιώσει σε 5 προπονήσεις
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
OK, κατάλαβα. Παρόλο που οι ζάντες μου δεν έχουν πολλά (τι θα πει "πολλά"; τέλος πάντων...) χιλιόμετρα πάνω τους, θα θεωρήσω ότι είναι "παλιές" και θα πάω για το Original black.

Επίσης, ο ποδηλατάς μου σταμάτησε τα Continental και δεν φέρνει SwissStop. Από πού αγοράζετε(ουμε), ωρέ αδέρφια;

Edit: Βρήκα τα Continental 5000 εδώ. Είναι καλή τιμή; (γλιτώνω και τα μεταφορικά)

Τα SwissStop δεν τα βρήκα.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Swissstop Flash Pro Black Alloy Rim Brake Pads | Rim Brake Pads | wiggle.com

41€ για 4 παπουτσάκια, το λες ακριβό.

Δεν έχετε γατσούλη εκεί για κοντινένταλ ε?


Υπάρχει και 4season που ίσως σου κάνει αν σκοπεύεις να βγαίνεις συχνά με βροχή.

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Στα 20 ευρά αγοράζεις δγιό ζευγάρια, άρα 4 τακάκια.
Γιώργο από bike 24 ψωνίζουμε όλες αυτά τα αναλώσιμα, έχει τις καλύτερες τιμές.
Αν όπως λες δεν τις έχς φορτώσει χλμ τις ζάντες καλύτερα να πάρς τα Dark blue, δλέυουν ένα τσικ καλύτερα στο βρεγμένο και θα σε βγάλουν αρκετά

Δεν με λες, τι διαστάσεις λάστιχο του βάνς το εργαλείο?
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
Swissstop Flash Pro Black Alloy Rim Brake Pads | Rim Brake Pads | wiggle.com

41€ για 4 παπουτσάκια, το λες ακριβό.
Δεν αγοράζουμε από Αγγλία, ρε μάστορα, θα μας έρθει ο κούκος αηδόνι. Εκτός κι αν ισχύει κάτι διαφορετικό για το Wiggle.

Επίσης, αυτά που έβαλες στο link δεν είναι αυτά που πρότεινε ο Μπρέτσος.

Δεν έχετε γατσούλη εκεί για κοντινένταλ ε?

Γκατσούλη, όχι δεν έχουμε, έχουμε άλλους. :) Οι οποίοι άλλοι, παρόλο του μικρότερου ΦΠΑ εδώ, είναι σημαντικά ακριβότεροι από τον Γκατσούλη (€12 διαφορά υπέρ του Γκατσούλη). Θα το σκεφτώ, εάν βρω κάποιον να πεταχτεί να τα πάρει και να μου τα στείλει.


Υπάρχει και 4season που ίσως σου κάνει αν σκοπεύεις να βγαίνεις συχνά με βροχή.

Αυτά έχω τώρα στις ζάντες μου, αλλά μάλλον "έφαγαν τα ψωμιά" τους.

Γιώργο από bike ψωνίζουμε όλες αυτά τα αναλώσιμα, έχει τις καλύτερες τιμές
Ποιο bike μωρέ;:) Μην βαριέστε να γράφετε - αφού γράφετε που γράφετε, γράψτε το ολοκληρωμένο!:)
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν έχει καμία έξτρα χρέωση το wiggle, εξακριβωμένο.

Τιμές γατσούλη στα κοντινένταλ καλύτερες κι από γερμανία.

Μάλλον το bike24 λέει, μπορεί όμως και bike-discount :p.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Swissstop Flash Pro Black Alloy Rim Brake Pads | Rim Brake Pads | wiggle.com

41€ για 4 παπουτσάκια, το λες ακριβό.

Δεν έχετε γατσούλη εκεί για κοντινένταλ ε?

[URL unfurl="true

Υπάρχει και 4season που ίσως σου κάνει αν σκοπεύεις να βγαίνεις συχνά με βροχή.
Swissstop Flash Pro Black Alloy Rim Brake Pads | Rim Brake Pads | wiggle.com

41€ για 4 παπουτσάκια, το λες ακριβό.

Δεν έχετε γατσούλη εκεί για κοντινένταλ ε?


Υπάρχει και 4season που ίσως σου κάνει αν σκοπεύεις να βγαίνεις συχνά με βροχή.

Στις ζάντες που δλέυω τώρα Κοίτα πόσο έχει η τετράδα στο Ελλάδα... Από όξω έχουν τριανταδγιό ευρά... Μιλάμε για τακάκια... Σκέτη κλοπή στο Ελλάδα >:(
Τα 4season είναι πολύ υποδεέστερα ελαστικά σε σχέση με τα 5000, άσε που άμα τα βάνει αυτά ο Γιώργης (σε συνδυασμό με μπάμιες) θα είναι και πχιο γλήγορος :biggrin:


Το bike 24 λέω αρέ, αφού το διόρθωσα, έχει και προσφορές δγιό λάστιχα και τις βαριές σαμπρέλες σχεδόν δώρο
Αυτές είναι οι διαφορές σε όγκο και βάρος στις σαμπρέλες τις conti, με τη ιδγια σειρά
107gr, 75gr, 50gr
Σε παράδες, 4€, 6€, 9€
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
το bxπ είναι πιο "ανθεκτικό" (αν μπορώ να το θέσω σωστά) από το μαύρο.
το μαύρο έχει το πλεονέκτημα ότι μπορείς να πιέζεις τη μανέτα σχεδόν όσο πάει χωρίς να μπλοκάρεις, αλλά εγώ μέσα στην πόλη πχ που είμαι στον πόλεμο και τα τακάκια σχεδόν ακουμπάνε ζάντα κάνα 10λεπτο τη μέρα για να είμαι σε ετοιμότητα όταν περνάω ανάμεσα από σταματημένα μου βγάλανε 2500χλμ περίπου.
τα bxp φαίνονται πιο ανθεκτικά και έχουν εξίσου καλή αν όχι καλύτερη αίσθηση στο χέρι - είμαι και περίεργος εγώ, δεν βγάζεις άκρη. επίσης παίζει να είναι όντως καλύτερα στην βρεγμένη ζάντα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
Γιώργο από bike 24 ψωνίζουμε όλες αυτά τα αναλώσιμα, έχει τις καλύτερες τιμές.
Αν όπως λες δεν τις έχς φορτώσει χλμ τις ζάντες καλύτερα να πάρς τα Dark blue, δλέυουν ένα τσικ καλύτερα στο βρεγμένο και θα σε βγάλουν αρκετά
Ρε συ, μην επικεντρώνεσαι σε ποδηλασία υπό βροχή - μακάρι να ποδηλατώ υπό βροχή ή/και μετά από βροχή 1-2 φορές το χρόνο. Όπως και να έχει, θα ρίξω μια ματιά και στο bike24, να δω τι "παίζει" κι όταν διαλέξω, θα postάρω εδω πριν αγοράσω - μην κάνω καμιά πατατιά.
Δεν με λες, τι διαστάσεις λάστιχο του βάνς το εργαλείο?
Ούτε που θυμάμαι, όταν πάω σπίτι θα δω και θα σου πω.
Thanks.
Δεν έχει καμία έξτρα χρέωση το wiggle, εξακριβωμένο.
ΟΚ θα το έχω υπόψη μου.
Το bike 24 λέω αρέ, αφού το διόρθωσα,
Έκανες τη διόρθωση μετά το post μου. :p
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Αν οι διαστάσεις της εσωτερικής είναι αυτές που έβαλες από το λινκ της ζάντας παραπάν, δλδ αυτό
IMG_20220131_152425.jpg


Πας σε 25mm μέχρι το πολύ 28mm, ανάλογα και τα περιθώρια σε ψαλίδι και πιρούνι.
Το 25mm θα είσαι μια χαρά όμως, άμα έχς 23mm σε αυτές τις διαστάσεις χάνεις σε πολλά στη αίσθηση, ποιότητα κύλισης και ασφάλεια
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ρε συ, μην επικεντρώνεσαι σε ποδηλασία υπό βροχή - μακάρι να ποδηλατώ υπό βροχή ή/και μετά από βροχή 1-2 φορές το χρόνο.

Ούτε που θυμάμαι, όταν πάω σπίτι θα δω και θα σου πω.
Καλά αρέ, δεν θυμάσαι τι διαστάσεις ελαστικό φοράς?
Αυτά είναι όπως τα βρακιά, ξέρς πριν ψωνίσεις τι νούμερο φοράς, δεν πας στο δοκιμαστηριο και τα φοράς για να δεις πχιο σε κάνει... :tongue:

Που λες δεν επικεντρωνομαι στο βρεγμένο, είναι καθαρά λειτουργικό το θέμα, έτσι και χάσει το Rim surface (που λέμε και στο χωριόμ) τη αγριάδα και τα τακάκια δεν έχουν τη τριβή που πρέπει θα τσιριζουν και ενίοτε βγάζουν κραδασμούς.
Γιαυτό το μαλακό (μαύρο) της swiss stop δλέυει καλύτερα σε αυτές τις περιπτώσεις, δεν Τρώγεται, δεν αναπτύσσει θερμοκρασίες έχοντας πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Το blue dark που είναι ελάχιστα πχιο σκληρό θα δαγκώνει καλύτερα στο καινούριο Rim surface (που λέμε και στο χωριόμ, ξανά λέγω :biggrin:) με νορμάλ φθορά και γενικότερα προτείνεται ως καλύτερο στα Λονδίνα που πεταλάν περισσότερο στα βρεγμένα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top