Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Σύμο πάρε ντίζα ptfe, είναι ακριβή αλλά αξίζει.
Αντίστοιχα άλλαξε και τα καλώδια με καλής ποιότητας.
Όλα αυτά τα πράματα θέλουν αντικατάσταση μια φορά το χρόνο.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Όλα αυτά τα πράματα θέλουν αντικατάσταση μια φορά το χρόνο.
Δικό μου χρόνο ή δικό σου;

Γιατί στον χρόνο εσύ κάνεις 10.000χλμ κι εγώ με το ζόρι 1.000 😅
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Άκου να δεις, κάποια πράματα στο ποδήλατο είναι αναλώσιμα και χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής, έχουν να κάνουν με τη ασφάλεια.
Δεν έχει σημασία η χρήση, λαμβάνουν μέρος διάφοροι παράγοντες όπως το πλύσιμο, οι συνθήκες των προπονήσεων, τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί, το σημείο φύλαξης του ποδηλάτου.
Ειδικά στο θέμα φρένων δεν συμβιβάζομαι με τίποτα λιγότερα από τα κορυφαία αναλώσιμα.
Επίσης όλη η συντήρηση (όλη όμως) γίνεται από τα θκάμ χέρια επειδή δεν εμπιστεύομαι τη ασφάλειά μου στους ποδηλατάδες.
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Επίσης όλη η συντήρηση (όλη όμως) γίνεται από τα θκάμ χέρια επειδή δεν εμπιστεύομαι τη ασφάλειά μου στους ποδηλατάδες.
Πόσο παίρνεις; :biggrin:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Ορίστε μωρέ το'φτιαξα, με φάγατε 😝

Όταν χαλάρωσε το συρματόσχοινο (επειδή χαλάρωσε η πίσω βίδα), με τις αλλαγές ταχυτήτων που προσπαθούσα να κάνω βγήκε από τη θέση του από την πλευρά του χειριστηρίου και "καβάλησε" την εγκοπή, δηλαδή ήταν κάπως έτσι:

1656053817982.png


αντί να είναι στη σωστή του θέση, δηλαδή έτσι:

1656053887827.png



Επίσης δεν έχει σημασία η χρήση, λαμβάνουν μέρος διάφοροι παράγοντες όπως το πλύσιμο
Α, οκ, τότε όντως μάλλον χρειάζονται αλλαγή γιατί το έχω πλύνει. Και έλεγα σίγουρα να το ξαναπλύνω άλλη μία μέσα στο καλοκαίρι :rofl:
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.108
Reaction score
30.055
Στείλε τον μεγάλο στον ποδηλατάδικο να αγοράσει 3 λεβιεδάκια κι ένα set επισκευής ελαστικών. :)

Μέχρι εκεί σκέφτηκα... αλλά κάνουν τα συνήθη κιτ για τέτοια χοντρά ελαστικά; Σαν μοτοσικλέτας είναι. 20 x 3.00 έγραψα.

Τέτοια είναι

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Μέχρι εκεί σκέφτηκα... αλλά κάνουν τα συνήθη κιτ για τέτοια χοντρά ελαστικά; Σαν μοτοσικλέτας είναι. 20 x 3.00 έγραψα.
Χμμμ... Αυτή η λεπτομέρεια μου διέφυγε. Εάν είναι tubeless (όπως, π.χ. τα λάστιχα των αυτοκινήτων) θα το πήγαινα σε βουλκανιζατέρ - όχι σε αυτό που έδιωξε τον μεγάλο σου, σε άλλο. :)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.108
Reaction score
30.055
Σαμπρέλα 20 x 2.5/3.0 έχει, και του είχαν πάει και ανταλλακτική του γιωτά, και τη διάβασε λάθος ότι είναι ...1,2 άρα πολύ μικρή και ότι γι' αυτό έσκασε!!!!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
SCHWALBE ΑΕΡΟΘΑΛΑΜΟΣ 20 X 2.10-3.00 DOWNHILL (54/75-406) - AV 7D, +ΔΩΡΟ Σετ Λεβιέδες Εξαγωγής Ελαστικού, (ZLV) | Skroutz.gr

Η τιμή δαγκώνει λίγο αλλά αυτή έχει τις διαστάσεις που θες (αν μιλάμε για AV βαλβίδα βέβαια)

Αν είσαι διατεθιμένος να το ρισκάρεις με μέγεθος έως 2.5 βρίσκεις ανθρώπινες τιμές

ΑΕΡΟΘΑΛΑΜΟΣ CONTINENTAL COMPACT 20 WIDE A34 010153 | Skroutz.gr

Υποθέτω όμως πως λόγω φάρδους και χρήσης τα ελαστικά αυτά θα είναι πολύ χαμηλής πίεσης οπότε και να την μπαλώσεις δε θα είναι μεγάλο πρόβλημα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.108
Reaction score
30.055
Χμ... πίεση δεν θυμάμαι, νομίζω γύρω στα 40 βάζει. Πάντως ανταλλακτική σαμπρέλα έγραψα πως έχω, τη μανίσια. 20 x 2.5-3.0 γράφει επάνω.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
μισό στρέμμα τσουκνίδες ή αντιστοιχία σε φρέσκιες μπάμιες.
(καλύτερα να τον ντύνεις , παρά να τον ταΐζεις)
Να θέλει κάποιος να σου κάνει το τραπέζι και να μην υπάρχει εστιατόριο που να 'χει αυτά που τρως...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Το ξέρετε πως το μπούλινκ απαγορεύεται...
Φίλοι μου είναι τα βουνά και τη τροφή τη βρίσκω στα λιβάδια!! :tongue:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Το ξέρετε πως το μπούλινκ απαγορεύεται...
Χαχα, μην το πας εκεί, γιατί έχεις να φας κάτι μηνύσεις από τον κροκ, ΝΑ με το συμπάθειο 😄
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top