Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.312
Reaction score
42.044
Είναι ξεφτίλα για μία εταιρεία του βεληνεκούς της Garmin να έχει για μία σχεδόν 20αετία τα ίδια προβλήματα.

Αυτό με την "μπαταρία ανάποδα" για να κάνει reset παιδεύει τους χρήστες και δεν δουλεύει πάντα με την πρώτη.

Τα τελευταία χρόνια έχω ένα TICKR της Wahoo και είμαι υπερικανοποιημένος.
Είναι ξεφτίλα, δεν αντιλέγω.
Έχω όμως τη αίσθηση πως με αυτό το τρόπο κάνει παιχνίδι και βγάζει παράδες.
Με τη μικρή μου επαφή με το service είδα αρκετά περιστατικά από πελάτες με προβλήματα.
Πατάει στο όνομα που έχει χτίσει και συνεχίζει ακάθεκτη.
Παρόλο που στη αγορά υπάρχουν προϊόντα αντίστοιχα με αυτά της garmin, τα οποία κάνουν το ίδιο ή και καλύτερη δουλειά, στο μυαλό των περισσότερων η garmin είναι η πρώτη επιλογή.
 

Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.790
D;


Δώσε πληροφορίες... εταιρεία κλπ ενδιαφέρει αρκετούς. Ένας λόγος που έχω δελτίο είναι και η ομαδική ασφάλιση της ΕΟΠ αλλά θα προτιμούσα κάτι πιό πριβέ για το θέμα αυτό.
AIG με δώκανε ,
1664871366482.png


ωχ και λήγει , να την ανανεώσω
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Και τα δύο ποδήλατά μου τα έχω ασφαλισμένα σχεδόν από την αρχή. Την απλή ασφάλεια βέβαια, δε με ενδιαφέρει η κλοπή από τη στιγμή που δεν καλύπτει όλες τις περιπτώσεις. Το κόστος είναι αστείο, κάπου 50€ και για τα δύο. Το θέμα είναι να καλύπτονται συνηθισμένα ατυχήματα πχ ένας σπασμένος καθρέπτης, μία πτώση κτλ που όμως αν δεν έχεις ασφάλεια δε θα σε πληρώσει η ασφάλεια του άλλου οχήματος, όπως ισχύει και στα αυτοκίνητα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.561
Reaction score
30.824
Εννοείς δεν θα πληρωθείς με φιλικό διακανονισμό. Φυσικά η ασφάλεια καλύπτει κάθε ζημία σε τρίτο, αλλά για μικροποσά άντε βρες το δίκιο σου στα δικαστήρια, δεν αξίζει τον κόπο.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αυτό, αν ανοίξει κάποιος την πόρτα καθώς περνάω και με χτυπήσει αν δεν είμαι ασφαλισμένος δε με αποζημιώνει ή τουλάχιστο θα επιχειρήσει να μη με αποζημιώσει.

Η γνώμη μου είναι πως η ασφάλιση των ποδηλάτων θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική όπως επίσης και η άδεια κυκλοφορίας. Με αυτόν τον τρόπο θα μειώνονταν και οι κλοπές.
 

Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.790
η κλοπή δεν είναι κάτι που με αφορά (ειδικά στην μορφή που καλύπτεται) αλλά κυρίως η αστική ευθύνη.
άμα καρφώσω μια πόρτα πχ να φωνάξω τον αιγ να καταγράψει το ατύχημα και μετά βρείτε τα μεταξύ σας.
επίσης έναντι τραυματισμού , πχ πεζό που βγήκε χωρίς να με δει κλπ αν και εκεί τα ποσά είναι μικρά.
το ποσό σε μένα βγήκε μεγάλο λόγω της αξίας που ήθελα να αποζημιωθεί σε περίπτωση ατυχήματος και ήρθε πακέτο με την κλοπή.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Η κλοπή και η αξία του ποδηλάτου είναι που εκτοξεύουν τα ασφάλιστρα, όπως άλλωστε ισχύει και με τα αυτοκίνητα. Το ποσό της αστικής ευθύνης που καλύπτει η ασφάλειά μου δεν είναι και μικρό. Μέχρι 10 ή 15.000 είναι αν θυμάμαι καλά.

έντιτ: ψέματα εδώ φαίνονται οι καλύψεις του βασικού προγράμματος (αυτό που έχω δλδ)

1664873477831.png
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
καλύτερο από το δικό μου , μαστα...
Καλά μην είσαι και απόλυτα σίγουρος. Αυτή είναι η πρώτη σελίδα από τις 33 του συμβολαίου! Υπάρχουν πολλοί όροι και προϋποθέσεις μέσα. Πάντως εγώ από τη μεριά μου έκανα ό,τι μπορούσα, είμαι ασφαλισμένος κι ας τα βρουν οι ασφαλιστικές μεταξύ τους.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.312
Reaction score
42.044
65€ έχουν κάποια ελληνικά μαγαζα τη 12άρα xtr αλυσίδα.
70€ αλλάζω στη εντουρο μοτοσυκλέτα, δεν πάμε ντίπ καλά με φαίνεται...
Κάνε ποδήλατο, είναι οικονομικό σε λέει ο άλλος :lolsign:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.312
Reaction score
42.044
Τελικά τη βρήκα στα 47 ευρά.
Είπα να τη αλλάξω σήμερα γιατί κάτι δεν πήγαινε καλά με τη μετάδοση, οι αλλαγές έγιναν αρκετά τζούφιες και όταν ήμαν στο μικρό γρανάζι και σταματουσα απότομα το στροφάρισμα έβγαινε οι αλυσίδα, έφυγε 2 φορές μέχρι στιγμής, το φάγαμε λιγάκι το πλαίσιο...
Τέτοια φθορά σε αλυσίδα πρώτη φορά στη ποδηλατική μου καριέρα.
Όσο στενεύουν οι αλυσίδες γίνονται όλο και πχιο ευαίσθητες ως φαίνεται.
Αυτή που φόραγε το ποδήλατο ήταν μια kmc βέβαια, για να δούμε πως θα τα πάει και η μαμά shimano
IMG_20221004_151746.jpg
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.312
Reaction score
42.044
ρε άνθρωπε
πόσα χλμ έχεις κάνει;
σκάρτα 1500;
Το πολύ 2.000.

Κοίτα, λογικά επειδή είναι πχιο δυσκίνητο το scale έφαγε περισσότερο πάτημα, και πάλι όμως δεν δικαιολογείται τόσο σύντομα να γίνει βρακι η αλυσίδα.
Λογικά η kmc ήτο λίγο για το πέογκλα
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.312
Reaction score
42.044
Ξέρς τώρα, δεν τα αφήνω ετσά εγώ αυτά.
Έκοψα ένα λίνκ να δω τι παίζει, δεν είναι της ασφάλειας, τη έκοψα στο μέσον, δεν πρέπει να είναι και πολύ σόι εντέλει η kmc
IMG_20221004_155615.jpg
 

Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.790
πάρε μάναμ μια γκαραντάνα να τελειώνουμε , δεν είσαι εσύ για αυτά , 14 μισθά θες για 2 ποδήλατα
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.312
Reaction score
42.044
Ναι γιατί το ένα είναι 7 speed και το άλλο 9 speed.
Μας έφαγε η τεχνολογία!!
Εντάξει ήταν γνωστό όπως είπα και παραπάν πως όσο οι αλυσίδες στενεύουν να τρώνε μεγαλύτερο ζόρι στο εφελκυσμό, άμα τώρα ο αναβάτης καταναλώνει και συχνά μπάμια...

Μυστήριο λύθηκε.
Και 2 δγιό αλυσίδες στα 114 λίνκ ζυγίζουν 245gr.
Η kmc έχει μασίφ πύρους ενώ η xtr τρούπχιους.
Αρα η kmc δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο
IMG_20221004_161538.jpg
 
Last edited:

D

Deleted member 50795

Guest
Πόσες ρόδες έχει το ποδήλατο σου ?… :biggrin:

32BB7F76-F70B-4078-8AE4-C6AF65F8D577.jpeg


. ( για φρένο , το αλεξίπτωτο στην πλάτη)
 
Last edited by a moderator:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.624
Μηνύματα
2.868.452
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top