Ποδήλατο


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
3η φορά λάστιχο η σύζυγος μέσα σε 30 μέρες!!! Ανά 100 χιλιόμετρα και λάστιχο, έλεος!! Κατι μικρο θα πατησε και στη διαρκεια της νυχτα καθισε.
Ευτυχώς θυμόμουν από τις προηγούμενες πώς βαζεις βγαζεις το nexus και τελειωσα γρήγορα.
2 ερωτήσεις.
1η, εχει λαστιχα φατ, 20x3.0 και η σαμπρέλα γράφει 20x2.5-3.0. Μπορώ να παρω ανταλλακτικες 20x2.4-2.8?
2η, μετρησα τη ζαντα, εχει πλατος 5 ποντους κατι. Μπορω να βαλω λιγακι λεπτοτερα λαστιχα, ας πουμε 2.40 πχ αυτά;

Ειναι μεταφορικό μεσο και αρχίζω να μην το βρισκω τοσο πρακτικό. 4 οροφους κουβαλημα 25 κιλα ποδηλατο να της επιδιορθωνω λαστιχο καθε 10 μέρες.
Νουμερο ενα βαλε μια ποιο ανθεκτική σαμπρελα ,καλο ειναι στα νουμερα που ειναι εντος του ελαστικου.
Δες τα ορια του αερα που βάζετε να ειναι μεσα σε αυτα που θέλει το ελαστικο,οσο ποιο αφρατουλης ειναι καποιος παει προς το ανω οριο του αερα ,και γενικα αν αγαπα λακουβες ,προς τα πανω.

επισης κανε εναν ελεγχο στις φακαρολες, και γενικοτερα μεσα την ζαντα και στις ακτινες μηπως ειναι καμια πολυ χαλαρη.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Τα έλεγξα ενδελεχώς τα τελευταία, λέω δεν μπορεί, 2η φορά σε 10 μέρες, και μήπως είχε μείνει τίποτα μέσα στο λάστιχο αλλά είναι πεντακάθαρο. Το πρόβλημα με τη σαμπρέλα είναι ότι σε τέτοια νούμερα βρίσκω μόνο με AV βαλβίδα ενώ από τη μάνα του έχει την ποδηλατική, και οι ζάντες αντίστοιχη οπή (βέβαια ανοίγει αυτό, την πάω στον Μελίδη και του αυτώνει τη μάνα, άλλο που δεν θέλει)
Υπάρχει ολόκληρη λίστα με τα ζητήματα της ποδηλασίας στις πόλεις για λόγους μετακίνησης (...'commuting' που λέγεται και στο χωριό μου) που μπορούμε να ανεβάσουμε... Στις πρώτες θέσεις, κατά τη γνώμη μου, είναι η ποιότητα του οδοστρώματος, με κανονικά ορύγματα καταμεσής στην άσφαλτο από πρόχειρα κλεισμένες τρύπες (ιδίως οι τελευταίες, από οπτική ίνα, στην άκρη της οδού όπου κινούμαστε τα ποδήλατα. Για φυλάκα είναι οι εργολάβοι αυτοί.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Εγώ ξεκινάω με τη βασική αρχή που ισχύει σε όλους τους τομείς της ζωής μου:

Κάθε (νέα) επιλογή πρέπει να μειώνει ή έστω να μην επιδεινώνει το άγχος (όπως το εννοεί ο καθένας, μαζί με το οικονομικό) και να μην απαιτεί έξτρα χρόνο ασχολίας. Εξαιρούνται τα χόμπι και πάλι όμως σε λογικό επίπεδο.

Στη μετακίνηση με ποδήλατο ο χρόνος της διαδρομής είναι το λιγότερο. Προσθέτουμε την επικινδυνότητα, τις αναπόφευκτες "συνομιλίες" με τους οδηγούς, την ύπαρξη μίας ελάχιστης φυσικής κατάστασης, την ενδυμασία, τη συντήρηση του ποδηλάτου, τον καιρό, το πάρκινγκ, την απόσταση, τη διάθεση κλπ.

Για όποιον όλα αυτά είναι διαχειρίσιμα ας προχωρήσει. Αν σκαλώνει έστω και σε ένα, καλύτερα να μην ξεκινήσει καν.
 

D

Deleted member 50795

Guest
. Στις πρώτες θέσεις, κατά τη γνώμη μου, είναι η ποιότητα του οδοστρώματος, με κανονικά ορύγματα καταμεσής στην άσφαλτο από πρόχειρα κλεισμένες τρύπες (ιδίως οι τελευταίες, από οπτική ίνα, στην άκρη της οδού όπου κινούμαστε τα ποδήλατα. Για φυλάκα είναι οι εργολάβοι αυτοί.
οι γυναίκες όμως έχουν ιδιαίτερη «σχέση», με τις λακούβες.
οποια βλέπουν ….τη »σημαδεύουν» από μακριά.:biggrin:
Στη μετακίνηση με ποδήλατο ο χρόνος της διαδρομής είναι το λιγότερο. Προσθέτουμε την επικινδυνότητα, τις αναπόφευκτες "συνομιλίες" με τους οδηγούς, την ύπαρξη μίας ελάχιστης φυσικής κατάστασης, την ενδυμασία, τη συντήρηση του ποδηλάτου, τον καιρό, το πάρκινγκ, την απόσταση, τη διάθεση κλπ.
συγγνώμη μιλάμε για ποδήλατο στην Αθήνα ,μεριά..?:confused:
χαζέψατε εκεί κάτω ? :roflmao:
 
Last edited by a moderator:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Εγώ ξεκινάω με τη βασική αρχή που ισχύει σε όλους τους τομείς της ζωής μου:

Κάθε (νέα) επιλογή πρέπει να μειώνει ή έστω να μην επιδεινώνει το άγχος (όπως το εννοεί ο καθένας, μαζί με το οικονομικό) και να μην απαιτεί έξτρα χρόνο ασχολίας. Εξαιρούνται τα χόμπι και πάλι όμως σε λογικό επίπεδο.

Στη μετακίνηση με ποδήλατο ο χρόνος της διαδρομής είναι το λιγότερο. Προσθέτουμε την επικινδυνότητα, τις αναπόφευκτες "συνομιλίες" με τους οδηγούς, την ύπαρξη μίας ελάχιστης φυσικής κατάστασης, την ενδυμασία, τη συντήρηση του ποδηλάτου, τον καιρό, το πάρκινγκ, την απόσταση, τη διάθεση κλπ.

Για όποιον όλα αυτά είναι διαχειρίσιμα ας προχωρήσει. Αν σκαλώνει έστω και σε ένα, καλύτερα να μην ξεκινήσει καν.

Μόνο η χαλάρωση που προσφέρει η απόλαυση του ηλιοβασιλέματος από την παραλία που περνάμε κάθε απόγευμα, αρκεί. Προχθές ήταν σαν να είχε πάρει φωτιά ο ουρανός. Ανοίγει η ψυχή σου, πώς να το κάνουμε. Με το αυτοκίνητο, ακόμη και επιβάτης σε ταξί, η κίνηση στη Θεσσαλονίκη σε εκνευρίζει απίστευτα. Δεν το συζητώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή για την απόσταση 7 χμλ σπίτι-γραφείο. Για την περίπτωσή μου εννοώ, που μόνο τα 2 χιλιόμετρα από κάθε κατεύθυνση τα κάνω σε δρόμους δίπλα σε αυτοκίνητα.

Και παλιότερα κατεβαίναμε με ποδήλατο, ποτέ όμως συστηματικά. Ο λόγος, κούραση και άβολη σέλα για τη σύζυγο. Από όταν της πήρα ηλεκτρικό με φατ λαστιχα, όρθια θέση (είναι σχεδιασμένο με τα πετάλια λίγα εκατοστά πιο μπροστά) και ανετότατη σέλα τον Μάρτιο, το αυτοκίνητο το χρησιμοποιούμε πρακτικά μόνο σαββατοκύριακα ή καλοκαίρι στη Χαλκιδική.
 


D

Deleted member 50795

Guest
Κρόκ ανέλαβε τον σε παρακαλώ γιατί έχω μια δουλίτσα τώρα ιάς και δεν μπορώ.
έχω φρέσκιες απ το χωραφ , πες που σαι να σι στείλ κάνα κλο.:biggrin:
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
είμαι πρεσβευτής της αειφόρου ανάπτυξης στην αστική μετακίνηση με έδρα την αθήνα.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Υπάρχει ολόκληρη λίστα με τα ζητήματα της ποδηλασίας στις πόλεις για λόγους μετακίνησης (...'commuting' που λέγεται και στο χωριό μου) που μπορούμε να ανεβάσουμε... Στις πρώτες θέσεις, κατά τη γνώμη μου, είναι η ποιότητα του οδοστρώματος, με κανονικά ορύγματα καταμεσής στην άσφαλτο από πρόχειρα κλεισμένες τρύπες (ιδίως οι τελευταίες, από οπτική ίνα, στην άκρη της οδού όπου κινούμαστε τα ποδήλατα. Για φυλάκα είναι οι εργολάβοι αυτοί.
Από τότε που ξεκίνησα το mtb, μια χαρά με φαίνονται οι δρόμοι της Αθήνας... :biggrin:

IMG_20221006_184944.jpg
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Αγορά ΜΤΒ από Ελλάδα ή ΕΕ;

Άρχισα πρόσφατα το διάβασμα και βόλτες σε καταστήματα και διαπίστωσα πόσο έχει αλλάξει το ποδήλατο. Έχω ένα Ideal Hillmaster του 2000 (26" wheels) το οποίο έχει βγάλει μηδέν προβλήματα αλλά δε μπορεί να συγκριθεί ακόμα και με budget hardtails των 600€ - 700€. Έχει αλλάξει η γεωμετρία σκελετού, το αλουμίνιο είναι standard, όπως και τα δισκόφρενα. Το δικό μου είναι από ατσάλι, έχει V-brakes και δεν έχει μπροστινή ανάρτηση.

Είδα διαφορές σε τιμές με Αγγλικά καταστήματα αλλά αυτούς τους χάσαμε... Γερμανία, Τσεχία, Πολωνία τι γίνεται; Για Γαλλία οτιδήποτε έχω ψάξει στο παρελθόν είναι ανεξήγητα πιο ακριβό από οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαική χώρα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Πρόσφατα προχώρησα σε αγορά mtb, η αγορά έγινε απο μαγαζί των Αθηνών.
Ο λόγος που ψώνισα από Ελλάδα ήταν γιατί όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το ποδήλατο έχω αναπτύξει σχέσεις με το συγκεκριμένο κατάστημα.
Όλα μου τα αναλώσιμα τα ψωνίζω συνήθως από bike 24, από το συγκεκριμένο κατάστημα ψωνίζεις άφοβα ότι θες, άψογη εξυπηρέτηση, υποστήριξη, επιστροφές λάθος αγορών και σχετικά Καλές τιμές.
Να γνωρίζεις πως με τη απόκτηση ενός ποδηλάτου θα χρειαστούν ίσως και κάποια στάνταρ έξοδα, αλλά και κάποια που έχουν να κάνουν με εξαρτήματα του ποδηλάτου που θα ανεβάζουν επιπλέον το κόστος
 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Για να πω την αλήθεια μέχρι στιγμής είναι ευχάριστη έκπληξη η αντιμετώπιση και η κουβέντα με όλους του πωλητές στα ποδηλατάδικα. Κια γνώστες βρήκα και κανείς δε προσπάθησε να με πείσει να αγοράσω κάτι συγκεκριμένο, το πιθανότερο είναι ότι δεν το έχουν και ανάγκη γιατί συρρέει ο κόσμος στα μαγαζιά και όλες οι εταιρείες του χώρου έχουν έλλειψη σε στοκ.

Στις περισσότερες περιπτώσεις ποδηλάτων παρατήρησα ίδια τιμολόγηση μέχρι ευρώ, για παράδειγμα το Χ μοντέλο το έχουν όλοι 799 και το Ψ 2699. Λίγες διαφορές βρήκα σε ποδήλατα σε Ελληνικά μαγαζιά. Σε περιφερειακά - ανταλλακτικά είδα περισσότερες και ακόμα περισσότερες με μαγαζιά του εξωτερικού, και σε ποδήλατα και σε ανταλλακτικά. Επίσης σε ποικιλία και στοκ όπως είναι λογικό μιας και είμαστε μικρή αγορά.

Το Bike24 είναι κατάστημα του εξωτερικού; Σε αναζήτηση βρήκα αυτό που δεν μοιάζει για Ελληνικό κατάστημα.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Μαριε το ξερς φαντάζομαι οτι υπαρχουν και κάποιοι πχιο ζουρλοί που το κάνουν αυτό με τα ποδάρια,τρέχοντας...
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
... και γυρνάνε και πίσω
Φειδιππίδιος άθλος , διότι σκέφτηκε ο Κούρος, ότι ο Φειδιππίδης πήγε μεν τρέχοντας στην Σπάρτη να ζητήσει βοήθεια (που δεν την πήρε) αλλά έπρεπε να γυρίσει και πίσω να αναγγείλει τα νέα, άρα καλό το Σπάρταθλον αλλά μισό.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top