Ποδήλατο

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.767
Μιλώντας για δόξα και παράδες , για τα βατομετρα inspider της rotor τη άποψη έχουμε;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.273
Reaction score
41.970
Ανεβαίνεις κατηγορία κροκάκο, προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί γιατί δεν με αφορά μια τέτοια αναβάθμιση, οπότε δεν γνωρίζω.
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.767
Σχετικό είναι αυτό.
Ένα κομπλέ rotor εξ ορισμού 2πλο βαρόμετρο και βασικά ανώτερο στη θεωρία τουλάχιστον καθώς έχει δυνατότητα να μετράει ισχύ ανά θέση βραχίονα (με τη διαφορά όμως ότι δεν μπορεί να ξεχωρίσει αριστερό από δεξί ποδάρι) πάει στα 1000 περίπου.
Αν κατασκευαστικά είναι επιπέδου Ultegra είναι ελάχιστα ακριβότερο, αν είναι επιπέδου da τότε είναι φθηνότερο. Επιπλέον δεν έχεις το άγχος με το μήκος πλέον καθώς μπορείς να αλλάξεις βραχίονες με μικρό κόστος αν και εφόσον χρειαστεί.
Το χάζευα τις προάλλες και με άρεσε.

Άσχετο νο 56 , με πριονολαμα για ανοξείδωτα κόβουμε το κάρβουνο του τιμονιού;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.273
Reaction score
41.970
Άσχετο νο 56 , με πριονολαμα για ανοξείδωτα κόβουμε το κάρβουνο του τιμονιού;
Με τέτοια λάμα έκοψα το λαιμό του deda όταν το έστησα, το πήγα όμως πολύ σιγά.
Η τομή βγήκε απόλυτη χωρίς ξέφτια.
Ορίστε και το κόψιμο
IMG_20230321_231841.jpg
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
Διάβαζα το άρθρο, και κάπου λέει ότι αντικαταστάθηκε η προηγούμενη κασέτα, που ήταν "εξωφρενικά" ακριβή, οπότε βγάζει κανείς το συμπέρασμα ότι η νέα θα είναι προφανώς πιο... οικονομική!

Η "οικονομική" (μία από τις εκδόσεις της) :roflmao: :gamer:

Επιτέλους μιά σωστή τιμολόγηση....
Παίδες το γυαλιστερού επιπέδου mtb ήταν εξαπανέκαθεν ακριβό σπορ.... πολύ περισσότερο από κούρσα
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.273
Reaction score
41.970
Είναι καινούρια ακόμα, σε κάνα δγιό μήνες θα πέσει 100-300 ευρά :biggrin:
Για να μη ψάχνεσαι, αυτή η σειρά κάνει για εμάς Σώτο Sram XX SL :roflmao:
 

Μηνύματα
19.329
Reaction score
13.540
Τι λες τώρα, 100-300 ευρώ; Πάλι έχει ένα 0 παραπάνω στο τέλος όμως :roflmao:
Είναι καινούρια ακόμα, σε κάνα δγιό μήνες θα πέσει 100-300 ευρά :biggrin:
Για να μη ψάχνεσαι, αυτή η σειρά κάνει για εμάς Σώτο Sram XX SL :roflmao:
Ναι τους κερατάδες, την πιο ακριβή θέλουμε για τα XC! :gamer:
Είναι καινούρια ακόμα, σε κάνα δγιό μήνες θα πέσει 100-300 ευρά :biggrin:
Για να μη ψάχνεσαι, αυτή η σειρά κάνει για εμάς Σώτο Sram XX SL :roflmao:
Ναι τους κερατάδες, την πιο ακριβή θέλουμε για τα XC! :gamer:

Είναι απίστευτο βέβαια, δηλαδή σύστημα με ένα ντεραγιέ, ένα ασύρματο σύστημα αλλαγής ταχυτήτων, ένα δίσκο μπροστά (κι αυτός μινιατούρα σε σχέση με τα road) να φτάνει, ή να ξεπερνά πολύ (περιπτώσεις Ultegra ή 105) τις νέες εκδόσεις Di2 για road, που από μόνες τους έχουν εξωφρενικέ τιμές!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.273
Reaction score
41.970
Όλα τα περιοδικά και τα κανάλια σήμερα Σώτο βουίζουν με τη παρουσίαση της νέας ασύρματης μετάδοσης της sram, για τη τιμή κανένα σχόλιο, δεν θα μπορούσαν άλλωστε από τη στιγμή που για τη παρουσίαση παρέλαβαν τσάμπα. Και η ζωή συνεχίζεται...
Για να είμαι ειλικρινής είναι μέγα ανοησία να πουλάς μια κασέτα σε αυτά τα λεφτά, η shimano με τη xtr 9100 που είναι από τιτάνιο τη πουλά στα μισά χρήματα (που και πάλι είναι ακριβή)
Δεν έχει φρένο όλο αυτό, μου θυμίζει τα smartphone, κάθε χρόνο νέο μοντέλο και οι τιμές στο Θεό...
 

Μηνύματα
19.329
Reaction score
13.540
Και τώρα που είπες "φρένο", ένα ακόμα πράγμα που κάνει τις τιμές αυτής της σειράς εξωφρενικές, είναι... η απουσία φρένων, αφού στα MTB πανε ξεχωριστά! Δηλαδή ένα σύστημα με ελάχιστα κομμάτια, σε σχέση με το road, κάνει τα ίδια ή περισσότερα χρήματα! Αν είχε δηλαδή και φρένα, θα έκανε 6.000; :geek: :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.273
Reaction score
41.970
Ρε συ κρόκ μόνο εγώ καταλαβαίνω αισθητή διαφορά με τη moquai?
Ερχόμενος σήμερα το πρωί στη δλειά είχα ένα πλατύ χαμόγελο στη διαδρομή. Όχι ότι έκανε πετάλι μαναχότ, αλλά το πάτημα ήταν άλλη φάση και πχιο αποδοτικό
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.767
Εργαλείο ρε , νομίζω σε είπα ότι το αισθάνθηκα και εγώ πιο ομαλό στη περιστροφή.

Άλλο
Δοκίμασα την παλιά ζώνη της γκαρμιν στο καρδιοσυχνομετρο που είχε κάποιες φθορές.
Δουλεύει κανονικά , μεταβάλει τιμές και είναι φυσιολογικές.
Παναπαρω ζώνη, αλλά προβληματίζομαι να ξαναπάρω polar; Μου άρεσε που δεν μυρίζει και δούλευε ακόμα και στεγνή στην αρχή , αλλά χωρίς οπτικές φθορές πρακτικά αχριστευτηκε ενώ ο γαρμιν με οπτικές φθορές ήταν λειτουργικός εκτός από το τέλος που απλά δεν έπιανε τα 0ρωτα 5 λεπτά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.273
Reaction score
41.970
Όσο δλέυει ο αισθητήρας της γάρμιν Παναγιώτ, μόνο τη ζώνη της polar θα δλέυω, άμα χαλάσει ίδωμεν.
Μάλλον όλο το σύστημα της polar
Εργαλείο ρε , νομίζω σε είπα ότι το αισθάνθηκα και εγώ πιο ομαλό στη περιστροφή.
Όσο για αυτό, η διαφορά φαίνεται άμεσα στη πρώτη επαφή, μετά συνηθίζεται και δεν τη καταλαβαίνεις, τη βλέπεις όμως στο cadence ;)
 







Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.668
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top