Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.666
Reaction score
43.013
Μπράβο ρε Σάκη, συγχαρητήρια για το στήσιμο του αγώνα, του χρόνου προβλέπω πως θα έχει περισσότερες συμμετοχές. ;)
 


Μηνύματα
15.152
Reaction score
21.045
εντωμεταξύ εγώ είχα σβήσει από την αρχή του Μπράλου (που πας ρε παλτό καλοκαιριάτικα) πήγα να πατήσω τίποτα 220-240 βαττ πρέπει να κράτησα κάπου 4-5 λεπτά , μετά το γύρισα στο αερόβιο.
όλοι πατάγανε 175-185ΚΠ και εγώ τουρίστας με 150.
περνάει το σκλί από δίπλα μου "αλήθεια ρε;" "ναι ρε, τι ψέματα;" και το ίδιο έκανε σε πολύ κόσμο - βγάλε ρε δελτίο να γελάσει κάθε πικραμένος.
θα τρέχεις τον γύρο λαμίας και αυτόν στο σπίτι σου πω κάτω.
τελειώνω το πρώτο κομμάτι , άντε λέω να ψευτομαζέψω κάνα χλμ στην κατηφόρα μπορεί να βρω και παρέα , χτυπάω και μια κράμπα στους κοιλιακούς σκύβοντας να φτιάξω το παπούτσι, τσααααακ κατέβα κατω μλκ ναδεις τι έκανες, σταματάω τεντώνομαι και κουτσά στραβά πέφτω να κάνω την κατηφόρα.
μετά βρήκα άλλον έναν ταλαίπωρο πήγαμε μαζί κάποια χλμ αλλά αυτός ήταν πιο παλτό απο μένα στην ανηφόρα (ω ναι) και τον άφησα πίσω κάποια στιγμή.
προς το τέλος κατουριόμανε , κάνω μια στάση και με πέρασε.
και στο πιο τέλος έκανα αυτό που κοροιδεύαμε τον γιώργη , γκαντεμς 40 στην ανηφόρα του τερματισμού.

ωραία περάσαμε πλάκα είχε

και του χρόνου με υγεία (και προπονήσεις)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.666
Reaction score
43.013
132+1 (έπρεπε να λένε) :geek: :roflmao:
Όταν τους αμόλησαν στη αρχή του Μπράλου βρήκα ευκαιρία να φύγω στο ανήφορο και να ανέβω όσο πχιο γρήγορα γίνονταν ώστε να μη είμαι ανάμεσα σε αθλητές επειδή απαγορεύεται, η διοργάνωση ήξερε πως ήμαν εκεί μέσα χωρίς νούμερα (άλλωστε τι να τα κάνω, είμαι νούμερο από μόνος) ήξεραν την τρέλα που κουβαλάω και εγώ ήξερα ότι δεν πρέπει να βοηθήσω κανέναν με τον αέραμ. Όταν λοιπόν έφτασα το πρώτο γκρουπ το οποίο είχε φύγει πολύ μπροστά, μου τη έπεσαν όλοι, κόψε με είπαν γιατί θα σε βγάλουμε όξω, τι να κάνω και εγώ, το χαλάρωσα το πράμα, ωστόσο ένας γατούλης αθλητής ήρθε και κόλλησε, του λέω, εγώ θα φύγω και μη με ακολουθήσεις, γιατί με λέει, γιατί κλάνει το γατί του λέω, δεν βλέπς, δεν έχω νούμερα, έπχιασε τα βρισίδια γιατί νόμιζε πως θα πάμε έτσι παρέα έως τη κορυφή του Μπράλου... :roflmao:
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.666
Reaction score
43.013
Κρατιέμαι, κρατιέμαι αλλά δεν μπορώ άμα δεν το ξεστομίσω.
Ο άλλος πήγε στο αγώνα και έχει κοτσάρει και τρόμπα στο πλαίσιο, τρόμπα με μανόμετρο...
Που πά ρε καραμήτσο με τη τρόμπα? :lolsign:
 



Μηνύματα
15.152
Reaction score
21.045
ναι ρε τρόμπα ρε , είμαι τουμπλες , τις σαμπρέλες τις άφησα σταμαξ.

πάντως το 28αρι λάστιχο είναι πολύ πιπο άνετο , αναμενόμενο θα μου πεις αλλά το παρατήρησα ο ίδιος.
επίσης οι τροχοί τσουλάνε πολύ καλά, σε πλαινές ριπές δεν είναι οτι υποφέρεις και πολύ, δεν είναι κάτι που σε απασχολεί.
καλή επιλογή το 45 προφιλ τελικά.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.894
Reaction score
84.102
Διάβαζα τα νούμερα του πρόσφατου Liège-Bastogne-Liège, ενός διάσημου επαγγελματικού αγώνα μήκους 254,5 km με συνεχή δύσκολα πάνω-κάτω:

WdhWjZMErM26gB3kW8RDZ4-1200-80.jpeg


Νικητής ήταν ο κορυφαίος Tadej Pogacar. Δεν έχει δημοσιοποιήσει τα νούμερά του αλλά έχουμε αυτά του Ben Healy που τερμάτισε 27ος, μέσα στο γκρουπ του σπριντ για την τρίτη θέση.

Η γενικότερη προσέγγιση του αγώνα από τα φαβορί είναι να βάζουν την ομάδα τους να κάνει τα δύσκολα στα πρώτα 200 χλμ ώστε να κρατούν δυνάμεις για τα τελευταία 50 που αρχίζουν οι δυνατές επιθέσεις.

Healy – Kilometer 0 to 150

Time: 3 hours 45 minutes
Normalized Power: 264w (4.1w/kg)

Healy – Kilometer 150 to 217

Time: 1 hour 40 minutes

Normalized Power: 339w (5.2w/kg)

Côte de Wanne: 6:50 at 409w (6.3w/kg)

Côte de Stockeu: 5:25 at 423w (6.5w/kg)

Col du Rosier: 10:11 at 383w (5.9w/kg)

Côte de Desnié: 4:10 at 430w (6.6w/kg)


Η επίθεση του Pogacar έγινε στο Côte de la Redoute (1.6km at 9.4%).

Μπορούμε να δούμε την ακριβή στιγμή που επιτέθηκε ο Pogacar στο power file του Healy: είναι η στιγμή που ο ρυθμός του πηγαίνει από τις 105 rpm στις 85 rpm καθώς σηκώνεται από τη σέλα με βαρύτερο πάτημα για να προσπαθήσει να ακολουθήσει τον Pogacar.

Ο Healy έβγαζε 650w (10w/kg) εκείνη τη στιγμή, αλλά ο Pogacar άνοιγε το χάσμα. Είχε κατά μέσο όρο 500w στο La Redoute και έχασε 22 δευτερόλεπτα από τον Pogacar , ο οποίος σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο ever στην ανάβαση, ακόμη και με αντίθετο άνεμο.

Screenshot 2024-04-30 125454.png


Στην τελευταία ανάβαση του αγώνα, στο χιλιόμετρο 241, τα νούμερα είχαν:


Healy – Côte de la Roche-aux-Faucons

Time: 4:13

Average Power: 439w (6.7w/kg)

Pogacar – Côte de la Roche-aux-Faucons

Time: 3:49

Estimated Average Power: ~490w (7.5w/kg)


Το συμπέρασμα από τέτοιου; αγώνες δεν είναι τα απόλυτα νούμερα που είναι όντως εντυπωσιακά, αλλά το ότι αυτοί οι αθλητές μπορούν και τα βγάζουν μετά από πολλές ώρες αγώνα. Ο νικητής χρειάστηκε 6 ώρες και 13 λεπτά με μέση ωριαία ταχύτητα 40.8 χλμ/ώρα!!!


Η στιγμή της επίθεσης με τον Carapaz να προσπαθεί μάταια να κρατηθεί στη ρόδα του Pogacar:

 






xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.894
Reaction score
84.102
δε θέλω να σε πικράνω αλλά 6 παιδιά λαμιώτικα 18 με 21 θα βγαζν φωτογραφίες απο κοντά και θα πεταλάρουν κει τριγύρω
Μπράβο για την εμπειρία αλλά μέχρι εκεί. Δεν υπάρχει πιο βαρετό πράγμα από την αναμονή σε ένα σημείο για να περάσουν οι 5-10 αγαπημένοι μας αθλητές σε 2-3 δευτερόλεπτα.

Να είσαι εκεί πριν κλείσει ο δρόμος, να έχεις δίπλα τον κάθε πικραμένο/πωρωμένο και να μπλέξεις στις ουρές μετά την αποχώρηση.

Στο καναπέ, με κλιματισμό, αναψυκτικά, σνακ και πλήρη κάλυψη σε όλη τη διάρκεια. Κι αν βαρεθείς το κλείνεις. :biggrin:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.723
Μηνύματα
2.874.013
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AntoKonto
Top