Ποιά High-Definition κάμερα;

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Ένας φίλος είναι πάρα πολύ κοντά στο να επιλέξει high-definition βιντεοκάμερα.

Ποιά όμως;

Όσοι ήδη έχουν μπορούν να μας πουν τις εντυπώσεις τους;
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Και εγώ βρίσκομαι στο ίδιο σημείο με τον φίλο.
Χωρίς να έχω χειροπιαστές εντυπώσεις να μεταφέρω αλλά για να βοηθήσω στη συζήτηση:
Μετά απο ψάξιμο και υπομονή/αναμονή μηνών μάλλον καταλήγω στην Canon HF 100.
Μόλις κυκλοφόρησε, ίσως η μόνη με φορμά AVCHD και λήψεις που κοιτούν στα ίσια τις κορυφαίες στον τομέα αυτό Canon HV 20 & HV 30 (αλλά αυτές είναι με κασσέτα) και αποθήκευση σε κάρτες SDHC (πολύ χρηστικές, ίσως παίζουν απο τώρα απευθείας στις TV του '08 με αντίστοιχες υποδοχές π.χ. Panasonic Plasma και με συνεχή τάση για αύξηση χωρητικότητας και μείωση τιμών).
Υπάρχει και η πιο ακριβή HF 10 που συνδυάζει εσωτερική μνήμη 16GB και κάρτα SDHC αλλά θεωρώ πως είναι πιο φρόνιμο αυτά τα επιπλέον χρήματα που ζητά να τα δώσει κάποιος σε μια 16άρα κάρτα.
Προσοχή, απο όσο γνωρίζω το AVCHD είναι το φορμά του μέλλοντος αλλά θέλει και δυνατό PC και είναι αυτό που με προβληματίζει προσωπικά πιο πολύ.
Για πολύ αναλυτικό review δες στο Camcorderinfo.com.
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
προσωπικά θεωρώ την Canon HV20 (+ HV30 η νεότερη) κορυφαίες επιλογές στον κόσμο του HD. Look no further... όσον αφορά στην ποιότητα εικόνας (αλλά και features ήτοι 24p 1080 κτλ κτλ) δεν υπάρχει άλλη, ειδικά κάτω από χιλιάρικο.

όπως αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω, δες στο camcorderinfo.com τα σχετικά reviews.
 

Μηνύματα
363
Reaction score
2
προσωπικά θεωρώ την Canon HV20 (+ HV30 η νεότερη) κορυφαίες επιλογές στον κόσμο του HD. Look no further... όσον αφορά στην ποιότητα εικόνας (αλλά και features ήτοι 24p 1080 κτλ κτλ) δεν υπάρχει άλλη, ειδικά κάτω από χιλιάρικο.

όπως αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω, δες στο camcorderinfo.com τα σχετικά reviews.
+1
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
προσωπικά θεωρώ την Canon HV20 (+ HV30 η νεότερη) κορυφαίες επιλογές στον κόσμο του HD. Look no further... όσον αφορά στην ποιότητα εικόνας (αλλά και features ήτοι 24p 1080 κτλ κτλ) δεν υπάρχει άλλη, ειδικά κάτω από χιλιάρικο.

όπως αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω, δες στο camcorderinfo.com τα σχετικά reviews.
+100
Eξαιρετική
 

Μηνύματα
243
Reaction score
2
ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ SONY SR 7 ME 60GB ΣΚΛΗΡΟ,ΤΡΑΒΑΕΙ ΒΕΒΑΙΑ 1440 Χ1080 ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΣΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΚΡΙΝΕΙΑ.
 


VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Προσωπικα θα παω μαλλον για την Sony HDR-SR 12
Στο Ελλαντα την αναμενουν αρχες Απριλίου
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Παιδιά γύρισα απο Αμερική την περασμένη εβδομάδα και έφερα μαζί μου αυτήν εδώ.
http://www2.panasonic.com/consumer-...rders/model.HDC-HS9_11002_7000000000000005702

Κινήθηκα ανάμεσα στη Sony που προαναφέρθηκε και σ'αυτήν αλλα τελικά τα 24 καρέ που γράφει με έκαναν να επιλέξω την Panasonic.Αν με ρωτήσετε πως είναι λοιπόν η κίνηση της θα σας πω ότι ακόμα δεν την έχω δει σε μέσο που υποστηρίζει 24p.Όσο για την εικόνα;Δεν είχα ξανα επαφή με hd κάμερα για να έχω άποψη πως στέκεται απέναντι στον ανταγωνισμό, ώστοσο αυτό που είδα εμένα όχι απλά με κάλυψε,αλλά με εντυπωσίασε.Επίσης να πω ότι η φωτογραφική που ενσωματώνει είναι αρκετά μέτρια.Ότιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε είμαι στην διάθεση σας.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Φίλε loggeo, μπορείς να μας πεις αν δοκίμασες να δημιουργήσεις DVD με HD(AVCHD) υλικό απο τη κάμερα σου;
Έχεις ισχυρό PC; Πόσο εύκολη είναι η επεξεργασία του υλικού αυτού (για βασικά πραγματάκια), πόσο γρήγορη/αργή η μεταφορά τους στον σκληρό του PC, το πρόγραμμα που συνοδεύει την κάμερα είναι επαρκές για τα παραπάνω;
Θέλω να δω αν θα αποφύγω την αναβάθμιση του PC, αφού την αγορά HD κάμερας την έχω ήδη αποφασίσει.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Φίλε loggeo, μπορείς να μας πεις αν δοκίμασες να δημιουργήσεις DVD με HD(AVCHD) υλικό απο τη κάμερα σου;
Έχεις ισχυρό PC; Πόσο εύκολη είναι η επεξεργασία του υλικού αυτού (για βασικά πραγματάκια), πόσο γρήγορη/αργή η μεταφορά τους στον σκληρό του PC, το πρόγραμμα που συνοδεύει την κάμερα είναι επαρκές για τα παραπάνω;
Θέλω να δω αν θα αποφύγω την αναβάθμιση του PC, αφού την αγορά HD κάμερας την έχω ήδη αποφασίσει.
Το να αφήσεις τη δουλειά σου 10 μέρες έχει και τις συνέπειες του!!:116:Δυστυχώς δεν είχα καθόλου χρόνο να ασχοληθώ!Πιστεύω αυτό να γίνει αύριο!Το πακέτο της panasonic έχει μέσα το pinnacle studio hd edition ( σε trial version όμως) και ένα δισκάκι της panasonic το HD writer 2.5E for HDC.Με απασχόλησε κι εμένα ότι χρειάζεται ισχυρό pc και νομίζω ότι μάλλον δεν θα έχω πρόβλημα.Έχω core 2 duo στα 2.66 και 2 giga μνήμη στα 800.Τρέχω τα vista και η κάρτα γραφικών μου είναι η ati radeon hd 2600 pro στα 512mb.Βασικά σου αναφέρω τα minimum που απαιτεί το pinnacle studio (ρουφήχτρα είναι):
-Core 2 duo 2.66
-directx9 with 256mb graphic card
-1.5GB Ram
-1 Gb of disk space
Πλάκα πλάκα κανένα άλλο προγραμματάκι έχετε να προτείνετε;:139:
Πάντως έχω την αίσθηση ότι όποιος θέλει hd camera πρέπει μάλλον να κάνει αναβάθμιση στο pc του...
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Μόλις με το καλό ασχοληθείς, γράψε τις εντυπώσεις σου. Γράψε αν μπορείς και για τις δυνατότητες του HD 2.5E (μάλλον παρόμοιων δυνατοτήτων προγραμματάκια θα παρέχουν και οι υπόλοιπες HD κάμερες της αγοράς).
-χα,χα αν είχες προβληματιστεί με το PC που έχεις, εγώ θα πρέπει ήδη απο τώρα να ετοιμάζομαι για νέες εκταμιεύσεις!!!-
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Μόλις με το καλό ασχοληθείς, γράψε τις εντυπώσεις σου. Γράψε αν μπορείς και για τις δυνατότητες του HD 2.5E (μάλλον παρόμοιων δυνατοτήτων προγραμματάκια θα παρέχουν και οι υπόλοιπες HD κάμερες της αγοράς).
-χα,χα αν είχες προβληματιστεί με το PC που έχεις, εγώ θα πρέπει ήδη απο τώρα να ετοιμάζομαι για νέες εκταμιεύσεις!!!-
Απλά και γρήγορα. Το hd2.5 σε κατευθύνει για το τι πρέπει να κάνεις. Γρήγορο στην εγκατάσταση με περιορισμένες δυνατότητες στο μοντάζ.(1 μενού με background μια φώτο που επιλέγεις και παραθυράκια με τα clip που έγραψες).Έγραψα σε dvd απευθείας σε AVCHD και έβαλα το δισκάκι στο ps3 να δω το αποτέλεσμα. Έπαιζε μια χαρά αν και η κίνηση μου φάνηκε αρκετά πιο απότομη σε σχέση με όταν έβαλα απευθείας την κάμερα στην tv. Τι να πω; Όταν θα έχω προβολικό που υποστηρίζει 24p θα ξέρω. Προς το παρόν μάλλον θα σταματήσω να τραβάω στα 24.Ο χρόνος επεξεργασίας ήταν πάντως πολύ γρήγορος και η ποιότητα εικόνας πάρα πολύ καλή.
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Ποιά High-Definition κάμερα;

προσωπικά θεωρώ την Canon HV20 (+ HV30 η νεότερη) κορυφαίες επιλογές στον κόσμο του HD. Look no further... όσον αφορά στην ποιότητα εικόνας (αλλά και features ήτοι 24p 1080 κτλ κτλ) δεν υπάρχει άλλη, ειδικά κάτω από χιλιάρικο.
Γνωρίζει κανείς εάν η HV20 έχει καταργηθεί;
Δυσκολεύτηκα να τη βρω και με πληροφόρησαν ότι καταργήθηκε και πως μόνο η 30 υπάρχει διαθέσιμη.:122:
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Ποιά High-Definition κάμερα;

Γνωρίζει κανείς εάν η HV20 έχει καταργηθεί;
Δυσκολεύτηκα να τη βρω και με πληροφόρησαν ότι καταργήθηκε και πως μόνο η 30 υπάρχει διαθέσιμη.:122:
Εάν δεν συντρέχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που αναζητάς την HV20, τότε παίρνεις την HV30, που έχει την ίδια εξαιρετική απόδοση με την 20αρα αλλά και επιπλέον παραπάνω χαρακτηριστικά:

Comparison
Canon HV20 ([SIZE=-2]Review, Specs, Recent News, $903[/SIZE])
Well, this is going to be electrifying. The Canon HV20 ($999.00 MSRP) shares the same excellent 1/2.7-inch CMOS chip, as well as the same architecture and manual controls. At a glance, the HV30 ([SIZE=-2]Review, Specs, Recent News, $903[/SIZE]) is merely an HV20 with a ravishing coat of black paint. But under the hood, it’s a slightly different story. The HV30 is turbocharged with 30P mode in addition to 60i and 24P. Canon recommends this setting for video destined for the internet. It also makes a handy tool in your bag o’ aesthetics. 30P has a distinct look that will appeal to a lot of shooters. Canon also revamped the Zoom toggle, hot shoe cover, and added a non-solarizing LCD screen with enhanced color reproduction. Are these earth-shattering alterations? No. But those who missed out on the HV20 will enjoy the HV30’s additional stocking stuffers.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
ζοζέφ τελικά σε καλυψε ο φιλος παραπανω. εχει όλα όσα είχε η 20 + αρκετές βελτιώσεις. Ομως είναι 1920χ1080 ή 1440χ1080? δεν το βρήκα πουθενά. Επίσης αμα φτάσεις τα 1000 ευρώ μήπως και η HC9 της SONY είναι καλύτερη???

Θα ήταν καλό ενα συγκριτικό μεταξύ των δύο?
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Ποιά High-Definition κάμερα;

Η τιμή της HV20 ήταν αρκετά κάτω από τα 1000€ και οι διαφορές είναι πολύ λίγες, ίσως και άχρηστες. Τα 30p είναι της αμερικάνικης έκδοσης της HV30, η ευρωπαϊκή έχει 25p, όμως το τράβηγμα σε 25p νομίζω ότι είναι αρκετά απαιτητικό και από πλευρά του εικονολήπτη και από την πλευρά του στησίματος του θέματος (αργό παν, σταμπιλιζατέρ, φωτισμός κ.ο.κ.). Η αλήθεια είναι πως η πρόταση του Dream για SONY με έχει βάλει στην πρίζα και με βλέπω από εκεί που υπολόγιζα το πολύ 900€, να πάω ένας θεός ξέρει που
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
ζοζέφ και η HDR-SR 12 είναι καλή με 10Mpixels still shots αλλά με σκληρό δίσκο και οχι κασετα. δεν ειναι κακιά επιλογή και θα σε εβαζα στο τρυπάκι μαι απο τις δύο.

HC9 or HDR-SR 12
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Ποιά High-Definition κάμερα;

Περιμένω μπας και φιλοτιμηθεί αυτό το παλικάρι ο Βασίλης(Unfo) να γράψει μια κουβέντα :142:
 

Μηνύματα
65
Reaction score
0
πηρα την προηγουμενη βδομαδα απο την αμερικη την cannon hv30 μετα απο οσα διαβασα εδω στο φορουμ και ειμαι εντυπωσιασμενος !!!! την συνιστω ανεπυφυλακτα !!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.133
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top