Ποια μουσικα κομματια χρησιμοποιουμε για να συγκρινουμε ενα ηχοσυστημα?

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δεν ξερω τι λετε αλλά το ''δοκιμαστήρι'' μου ειναι αυτο:


Οποιος μπορει να φτασει 20 ντιμπι πανω απ' τη σταθμη αναφορας αυτη την ηχογραφηση, μπορει να πει οτι τουλαχιστον εχει ενα αρκετα ισχυρο σεταπ. Προσοχη: Το μπασο δεν αστειευεται...
5-10db κάτω από τη στάθμη αναφοράς ήμουν αλλά μ' άρεσε.. :biggrin:
:drinks:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.059
Το Princess Mononoke από την επετειακή συναυλία του Hisaishi το 2008 στο Budokan


Πέραν του ότι είναι μουσική που όντως ακούω, ως σουΐτα του σάουντρακ της ταινίας τα έχει όλα τα στοιχεία
 

Μηνύματα
178
Reaction score
2
Το Princess Mononoke από την επετειακή συναυλία του Hisaishi το 2008 στο Budokan


Πέραν του ότι είναι μουσική που όντως ακούω, ως σουΐτα του σάουντρακ της ταινίας τα έχει όλα τα στοιχεία
Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


N

nickmitro

Guest
Δε χρησιμοποιω,ουτε καν εχω,τις λεγομενες εγγραφες αναφορας γιατι η μουσικη που μου αρεσει δεν κυκλοφορει σ' αυτον το χωρο.Κυνηγω ομως μετα μανιας τις Ιαπωνικες εκδοσεις,παντα σε garage punk,psychedelia,surf,folk rock,mod,freakbeat,rhythm and blues γιατι εχουν παντοτε καλυτερη ηχογραφηση,αν μπορω να τις βρω και να τις πληρωσω γιατι ειναι σπανιες και ακριβες οι ατιμες,φυσικα σε βινυλιο και cd.Δεν περιμενω θαυματα γιατι εκτος απο προβληματικες ηχογραφησεις,εχουν και προβληματικες παραγωγες.Στη συνεχεια, δυο απο τους δισκους που χρησιμοποιω,ενας ψυχεδελικος-φολκ και ενας γκαραζ πανκ-ψυχεδελικος,οι οποιοι δυστυχως δεν εχουν κυκλοφορησει σε Ιαπωνικη εκδοση.Στον πρωτο υπαρχουν και ακουστικα οργανα ενω στον δευτερο εχει ηχογραφηθει καταπληκτικα το farfisa organ.Aκουστε την εισαγωγη στο εβδομο τραγουδι,no mercy on ravers,και θα καταλαβετε τι εννοω.Θεωρω και τους δυο,οροσημα.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Αφού οι περισσότεροι... ντρέπονται... να γράψουν τις επιλογές τους ως ¨αναφορά", ας είμαι ο 3ος ή 4ος:
Διεθνή:
1) Perfect sense I & II και Too much rope, από το αλμπουμ του 1992, Amused to death του Roger Waters
(τοποθέτηση και χωροταξία),
2) Spun, από το άλμπουμ του 2004, Tennessee 2004 των Praxis -Bill Laswell
(Οδήγηση, έκταση χαμηλών και απόκριση)
3) Celestial Echo, από το άλμπουμ του 2010, Convergence της Malia σε συνεργασία με τον Boris Blank (Yello),
(εικόνα και προβλήματα χώρου)
5) Don't explain, από το άλμπου του 2007, Black orchid της Malia,
(εικόνα και τοποθέτηση)
6) You want it darker, από το ομότιτλο άλμπουμ του 2016 του Leonard Cohen,
(ευάκουστη και κατανοητή απαγγελία)
7) Got you on my mind, από το άλμπουμ του 2016, Secular Hymns της Madeleine Peyroux,
(εικόνα, τοποθέτηση, μικρορυθμίσεις, ροή, χώρος ηχογράφησης)
8) Yukali tango, από το άλμπουμ του 1994, September Songs, συλλογή με διασκευές στη μουσική του Kurt Weill,
(αίσθηση ροής, οδήγηση)
Ελληνικά:
α) Δημοσθένους λέξις, από το άλμπουμ του 1972, Βρώμικο ψωμί του Διονύση Σαββόπουλου,
(έγχορδα, κρουστά, φωνή, αίσθηση)
β) Μία νύχτα, από το άλμπουμ του 2009, Νεροποντή του Αλκίνοου Ιωαννίδη,
(οδήγηση, διαχωρισμός)
γ) Όλα δικά σου, από το άλμπουμ του 1998, Γέφυρα Πρώτη των Άμμος
(διαχωρισμός, ροή, ανάλυση)
δ) Summertime, από το άλμπουμ του 2004, Off the box του Ηλία Ζάικου
(ανάλυση, αίσθηση ροής)
ε) Ήτανε μία φορά, από το άλμπουμ του 1972, Συλλογή, του Νίκου Ξυλούρη,
(αίσθημα) :p
στ)Χίλιες καρδιές και αν είχα εγώ, από το άλμπουμ του 2004, Όταν σε βλέπω τραγουδώ, Ψαραντώνης - Μαρκογιάννης
(άρθρωση, ανάλυση)
ζ) Το τραγούδι του πολέμου, από το άλμπουμ του 2014, Πέρα από τα σύνορα, Χαίνηδες - Ψαραντώνης-Mode Plagal
(Διαχωρισμός, ανάλυση)
η) Γέφυρες με πέτρες της σιωπής, από το άλμπουμ του 1999, Νετρίνο, Πυξ Λαξ - Μάνος Ξυδούς - Λάκης Παπαδόπουλος.

Καλές ακροάσεις για όσους τα ψάξουν :)
Ta (1) (3) (6) τα έχω κι εγώ στη λίστα!
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Μιας και μόλις έπεσα πάνω στο παρακάτω, το ποστάρω αφού σχετίζεται άμεσα με το θέμα:

20210410_220533.jpg
 

Μηνύματα
7
Reaction score
3
Diana Kraal: Like someone in love απο το αλμπουμ Turn up the quiet.(πιστευω οτι η εισαγωγη με το κοντραμπασσο ειναι τοσο καλα ηχογραφημενη που μπορει να αποτελεσει σημειο αναφορας)

Diana Kraal:Temptation (Τα ιδια νομιζω ισχυουν κι εδω)

Αυτα προς το παρον και θα ακολουθησουν κι αλλα.

Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας για αυτα τα δυο.

Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Το Princess Mononoke από την επετειακή συναυλία του Hisaishi το 2008 στο Budokan


Πέραν του ότι είναι μουσική που όντως ακούω, ως σουΐτα του σάουντρακ της ταινίας τα έχει όλα τα στοιχεία
μην βαζεις τετοια και παει ο κοσμος να δοκιμασει :lolsign:
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
3 , 4 κομμάτια .
όλα τα αλλά σας τα " χαρίζω " .
* Το πόσο καθαρά θα ακούσω " τα σάλια " της Αλεξίου στο μικρόφωνο και το συναίσθημα που θα μου περάσει σαν θα με κάνει να νιώσω πως την έχω μπροστά μου και όχι η φωνή της να είναι σαν να έρχεται ....από το δίπλα δωμάτιο ή από το πηγάδι .
" Στο Private Investigations , να ακούσω τα βήματα - περπάτημα - πεντακάθαρα από αριστερά προς τo κέντρο της σκηνής σαν να γίνονται μπροστά μου , πόσο καθαρά θα ακούσω αυτό το Αααά ,Αααά ,Αααά από τα ηχεία και από το αριστερό ηχείο να ακούσω την " γάτα " και το σπάσιμο του ποτηριού Δυνατά και καθαρά , καθώς και τις " μποτιές " μεσα στο τραγούδι ...πόσο χαμηλό μου δίνουν και πόσο στακάτο είναι κλπ. . Το τραγούδι αυτό για μένα είναι και τεστ , αν τα έχω συνδέσει όλα σωστά στο σύστημα μου , ......γιατί ή " γάτα " και το σπάσιμο του ποτηριού είναι ήχοι που βγαίνουν από το αριστερό ηχείο .
* Τέλος , δεν με ενδιαφέρει πόσο καλά και ακριβά μηχανήματα έχει ο πωλητής - επαγγελματίας ή ιδιότης - που πουλά τα ηχεία του . Θέλω να τα ακούσω με τα δικά μου ταπεινά μηχανήματα και αν μου κάνουν γιά τα μηχανήματα μου και τα ώτα μου ...προχωράμε .
- Δεν θέλει πολλά άσματα γιά το τέστ . Δυό τραγούδια φτάνουν ....μα να τα έχεις ακούσει χίλιες φορές και να ξέρεις τι να ακούσεις για τα δικάσου κριτήρια .

-

-

-

-

-
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τα 99 στα 100 στέρεα, αδυνατούν να σου κουνησουν τ'αντερα σε Μόμπι, και ταυτόχρονα να είναι καθαρό το Μπάσο, κι όχι ένας μπερδεμένος αχταρμάς, και να μη σε ενοχλούν ούτε στο ελάχιστο τα μεσαιοπρίμα.
Και να μη φανεί ότι το στέρεο είναι έτοιμο να παραδώσει πνεύμα εις Κύριον. Να δείχνει άνετο, πως αντέχει κι άλλο, χαλαρά.

Το απλό αυτό κούνημα του σπληνάντερου, υπόθεση μερικών δευτερολεπτων, είναι ικανό για να "κόψει" το 99% των σεταπ, βγάζοντά τα άχρηστα κι ανεπαρκή.

Για το υπόλοιπο 1%, μην ασχολείστε κιόλας.
Τζάμπα το σάλιο. Παιζ.
 


Μηνύματα
174
Reaction score
266

Νομίζω αυτό τα έχει όλα.... χορωδία τύμπανα κιθάρες μπάσα... το λατρεύω! Soundtrack από το αγαπημένο anime "ghost in the shell"
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top