Ποιες μπανάνες?

Μηνύματα
507
Reaction score
41
Παίζω με αυτό το καλώδιο (γυμνές επαφές)
http://www.chord.co.uk/chordweb/index2.htm

Θέλω να το γυρίσω σε μπανάνες... ούγκ!
Ποιες πιστεύετε πρέπει να πάρω και πόσο θα στοιχήσουν (στο περίπου)?
Μιλάμε για 3 καλώδια (δεξί ηχείο ,αριστερό και κεντρικό) δηλαδή θα έχω να κολλήσω 12 μπανάνες (κίτρινες να έχουν ωριμάσει!)
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Ποιες μπανάνες?

Να ρωτήσω, αν μου επιτρέπεις, για πιο λόγο θέλεις να βάλεις μπανάνες?
Πέρα απο τους πρακτικούς λόγους (αν κάνεις συχνές αλλαγές καλωδίων κλπ) δεν προσφέρουν τίποτα - αντίθετα θα έχεις απώλειες. Η πιο σωστή επαφή γίνεται με γυμνό καλώδιο σε καλά σφιγμένες μπόρνες.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Αν μετά από αυτό που σου λέει ο Κώστας επιμένεις, η μπανάνα που πρέπει να χρησιμοποιήσεις είναι αυτή που θα μπαίνει πιο σφιχτά στις υποδοχές του ενισχυτή και των ηχείων, και θα στερεώνει το καλώδιο με βίδα. Όχι με κόλληση.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
:happy_4:well ετος 1987 η γνωμη που επικρατουσε τοτε για τις μπανανες ηταν τσου γιατι χαλαγαν το ηχο πραγματι,καμμια φορα αν η μπανανα ηταν τελειως για πεταμα επαιζε χειροτερα απο χωρις μπανανα και ας ηταν το καλωδιο οξειδωμενο
2004 και μετα ολες οι σοβαρες μπανανες φτιαχνουν τον ηχο τερματιζοντας ενα καλωδιο.Βεβαια οσοι δεν εχουν δοκιμασει μπανανες και καλες κολλησεις ζουν στο χθες και με το δικιο τους αφου δεν ξερουν τι μπορει να κανει μια καλη μπανανα.Περα απο την μπανανα το καλωδιο οξειδωνεται ,ατο βεβαια δεν γινεται σε μια μερα αλλα περνει καιρο και η αλλαγη στον ηχο δεν ειναι αμμεσα και ευκολο να την καταλαβει καποιος παρα μονο με συγκρισει με ενα ιδιο καλωδιο καινουργιο-μη οξειδομενο.Αν καποιος δεν εχει ακουσει κατι και ζει με την εμπειρια του χθες δεν σημαινει οτι το ιδιο συμβαινει και σημερα.
Οι σοβαροι κατασκευαστες αν παρουσιαζαν μια μπανανα και χαλαγε τον ηχο αντι να τον φτιαχνει δεν θα ειχαν καλη φημη για το προιον τους με αλλα λογια δεν θα δουλευε,οπως καμποσες δεν δουλευουν.Αλλα καποιες δουλευουν .Απο εκει και μετα παιζει ρολο τι διατομη εχει ενα καλωδιο ωστε να μπορει να κρατηθει σε μια μπανανα .
Τελος η κολληση σταθεροποιει - συγκρατει-προστατευει καθε καλωδιο απο επερχομενη οξειδωση:happy_4:
 

Μηνύματα
507
Reaction score
41
βασικά το σκέφτομαι διότι το manual των ηχείων προτείνει μπανάνες...
Όχι ντε και καλά αλλά προτείνει.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Τα διχαλα προσφερουν το μεγαλυτερο εμβαδο επαφης . Επισης ετσι οπως προειπε και ο Αργυρης λογω της κολλησης θα προστατευεται απο οξειδωση η αποληξη του καλωδιου .
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Τα διχαλα προσφερουν το μεγαλυτερο εμβαδο επαφης . .
:cool_4:


Κατά τα άλλα.

Δεν υπάρχει μπανάνα που να "λειτουργεί" καλύτερα από τη σύσφιξη γυμνού καλωδίου.

Αναφορικά με την οξείδωση....όλοι...οξειδωνόμαστε..με τον χρόνο. :happy_8:
Το καλώδιο μας μάρανε.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
0
Με μια γρήγορη αναζήτηση για τεχνολογία υλικών, πέτυχα το εξής:

http://www.teihal.gr/gen/downloads/releases/texn_ylikwn.pdf

Στην σελ. 25 αναφέρεται:

"Ηλεκτρική επαφή είναι κάθε σημείο του κυκλώματος που γίνεται σύνδεση ή
αποσύνδεση αγωγών. Κάθε επαφή εισάγει μια πρόσθετη αντίσταση στο κύκλωμα που εξαρτάται από τη φύση του υλικού της επαφής και την επιφανειακή κατάσταση. Η οξείδωση αυξάνει την αντίσταση της επαφής. Επίσης η μηχανική παραμόρφωση δεν επιτρέπει την καλή σύνδεση με αποτέλεσμα να αυξάνεται η αντίσταση."


Ερωτήσεις:

1.Τι είναι χειρότερο;

-Οξείδωση με την πάροδο του χρόνου, μιας μόνο επαφής
(στην σελ. 23 αναφέρεται επιπλέον ότι ο χαλκός ελέυθερος οξυγόνου υψηλής αγωγιμότητας, "Παρουσιάζει αντοχή στη διάβρωση με δημιουργία επιφανειακού στρώματος CuO που απομονώνει τον Cu από το διαβρωτικό περιβάλλον και αυξάνει την αντίσταση του στη διάβρωση."

Ή

-Απώλειες ενέργειας από την αρχή, λόγω περισσότερων επαφών (που και αυτές οξειδώνονται), χρήση διαφορετικών υλικών, επιφανειακών και μηχανικών παραμορφώσεων (που στην περίπτωση των διχάλων, μπανανών,κόλλησης, υποθέτω είναι περισσότερες)

2.μέχρι να φτάσουμε στο μεγαλύτερο εμβαδό επαφής (δίχαλο), δεν έχουμε ήδη απώλειες στο σημείο σύνδεσης του καλωδίου;

3.Γιατί προσθέτουμε ένα ακόμα πρόβλημα, για το οποίο ψάχνουμε λύση (μπανάνες ή δίχαλα, με κόλληση ή χωρίς κόλληση);
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αυτο που θα προσθεσουμε αν φτιαχνει το ηχο καλυτερο απο οτι χωρις αυτο (δεν μιλαμε για οξειδωση) γιατι να μην το προσθεσουμε. Αυτο το κατι ωστε να εχουμε καλυτερο ηχο .Αρκει βεβαια να φτιαχνει τον ηχο .
Και κατι αλλο αν το καλωδιο το σφιγκουμε αρκετα ωστε να σφιξει και το κανουμε 2-3 φορες πως θα γινει η διατομη του καλωδιου στο σημειο συσφυξης. Συν η μπανανα δεν χαλα την γεωμετρια του σηματος οπως το δυχαλο η το απλο καλωδιο.:happy_4:
βασικο ειναι αυτο που ακους ,εγω ακουω καλυτερα με μπανανα ροδιου ,οποιος αλλος ακουει με οτιδηποτε αλλο καλα κανει.:cool_4:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
:happy_4:απο ποτε οξειδονονται οι μπανανες οι τα δυχαλα? δεν ειναι ηδη επιμεταλωμενα ? Το παν δεν ειναι η αγωγιμοτητα μιας και μπανανες η rca τρομερα υψηλης καθαροτητας δεν αποδιδουν οπως κατι οπως το ροδιο ,αν βεβαια κριτηριο ειναι μονο η αποδωση
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
και με ολο το ΣΕΒΑΣΜΟ ποιος μπορει να μου εξηγησει πως στρωνει ενα καλωδιο
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
και γιατι ολες οι εταιριες στα τερματισμενα καλωδια βαζουν τερματισμο και δεν τα πουλανε χωρις τερματισμο να τους ερχεται και πιο φτηνα και να παιζουν καλυτερα?
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Διότι, παρά το ότι επιτυγχάνουν ποιότητα επαφής σαφώς υποδεέστερη από μια σφιγμένη βίδα, η αγωγιμότητα της επαφής τους είναι επαρκής σε πλείστες των περιπτώσεων, και είναι πάρα πολύ εύχρηστες.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
0
βασικά γιατί το manual των ηχείων μου, προτείνει μπανάνες???
Αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα (γι'αυτό ξεκίνησα και εγώ να το ψάχνω), ένας σοβαρός λόγος που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι ότι έτσι μειώνονται οι πιθανότητες βραχυκυκλώματος, γιατί χωρίς μπανάνα υπάρχει η περίπτωση ένας κλώνος του καλωδίου να ξεφύγει από την μπόρνα και να ακουμπήσει τον άλλο πόλο.
Για κάθε εμπορικό προϊόν, υπάρχουν και θέματα εγγύησης, που έχουν κόστος για την εταιρία.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
και γιατι ολες οι εταιριες στα τερματισμενα καλωδια βαζουν τερματισμο και δεν τα πουλανε χωρις τερματισμο να τους ερχεται και πιο φτηνα και να παιζουν καλυτερα?

Για να τα κάνουν πιο μουράτα και να "δικαιολογούν" τα αισχρά ποσά που ζητούν.

Απλό marketing. Τίποτε άλλο.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Με μια γρήγορη αναζήτηση για τεχνολογία υλικών,

3.Γιατί προσθέτουμε ένα ακόμα πρόβλημα, για το οποίο ψάχνουμε λύση (μπανάνες ή δίχαλα, με κόλληση ή χωρίς κόλληση);
Οι συσκευες καθως και τα ηχεια εχουν εκατονταδες κολλησεις . Αλλη μια δεν προσθετει τιποτα κακο . Αντιθετως προστατευει απο την οξειδωση την χαλκινη αποληξη του καλωδιου . Επιπλεον θεωρω ως αυτονοητο οτι τα διχαλα και οι μπορνες των ενισχυτων και ηχειων θα ειναι επιχρυσωμενες και κυριως χωρις υποστρωμα νικελιου (το οποιο μαγνητιζεται και καταστελει τα χαμηλης εντασης σηματα στα οποια ενυπαρχει η "χωρικη" πληροφορια ) .
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
:happy_4: εγω παντως εχω μια θεωρια τι ακουει το αυτι μου.Και ακουει ροδιο οχι ακριβο και η καλυτερη ποιοτητα ηχου, αμεσως μετα ο τελουριος χαλκος με αγωγιμοτητα 288% καλυτερη του απλου χαλκου .Ολα αυτα τα λεω μετα απο δοκιμες που εχω κανει με συγκεκριμενα καλωδια και αρκετα βυσματα ωστε να βγαλω ασφαλη συμπερασματα .:happy_4: και δεν εχουν τρελλα λεφτα .Για μενα ενα καλο βυσμα με 10-12 ευρο το ενα δεν ειναι αισχρα λεφτα.
για καποιους αλλους βεβαια μπορει να ειναι μια μικρη περιουσια
 

Μηνύματα
281
Reaction score
0
Οι συσκευες καθως και τα ηχεια εχουν εκατονταδες κολλησεις . Αλλη μια δεν προσθετει τιποτα κακο . Αντιθετως προστατευει απο την οξειδωση την χαλκινη αποληξη του καλωδιου . Επιπλεον θεωρω ως αυτονοητο οτι τα διχαλα και οι μπορνες των ενισχυτων και ηχειων θα ειναι επιχρυσωμενες και κυριως χωρις υποστρωμα νικελιου (το οποιο μαγνητιζεται και καταστελει τα χαμηλης εντασης σηματα στα οποια ενυπαρχει η "χωρικη" πληροφορια ) .

Όσο αφορά την οξείδωση των επίχρυσων,φυσικά δεν υφίσταται.

Από την άλλη σε τι κατάσταση βρίσκονται οι υπόλοιπες εκατοντάδες κολλήσεις;Θα μου πείτε εκεί χρησμοποιείται καλής ποιότητας ασημοκόλληση.
Αυτό ισχύει πάντα, ή πρέπει να εξετασούμε καταρχήν για τι συσκεύες μιλάμε;

Το νικελίο σε ποιο άλλο σημείο υπάρχει;
Μήπως ως πρόσμιξη σε όλες τις καλωδιώσεις (κάπου στο κείμενο αναφέρονται 0.1% προσμίξεις διαφόρων μετάλλων κατά την παραγωγή).
Σε κάθε περίπτωση, ποιο δημιουργεί ισχυρότερο μαγνητικό πεδίο; Το νικέλιο (σαν πρόσμιξη ή στο σημείο σύνδεσης του καλωδίου) ή οι χάλκινες
καλωδιώσεις, όπου αυτές χρησιμοποίουνται;

Στο κείμενο αναφέρεται ότι η απώλεια ηλεκτρικής ενέργειας (που μάλλον μας ενδιαφέρει) είναι: W= IR^2t. Αν καταλαβαίνω σωστά, ανεξάρτητα από το αν είναι χαμηλής έντασης ή όχι, η μεταβολή της αντίστασης επηρεάζει σε μεγαλύτερο βαθμό.Η όχι;

Φιλικά, πάντα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αυτη δεν ειναι λογικη .Τι γινεται στις αλλες κολλησεις ,και φυσικα δεν ξερω αλλα ξερω πως αλλαζοντας κατι προς το καλυτερο και ας ειναι και μονο σε ενα σημειο θα το κανω .Τωρα για τις αλλες αμφιβαλλω αν εχουν ποιοτικες κολλησεις αλλα δεν με πολυενδιαφερει,με ενδιαφερει που μπορω εγω να επεμβω προς το καλυτερο :happy_4:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.292
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top