Ποιες μπανάνες?

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Κανω μια αντι-διαβρωτικη υποθεση/ερωτηση...

Ας υποθεσουμε οτι βαζουμε το καλωδιο με μπανανα ή διχαλο που δεν το κολλαμε, αλλα το βιδωνουμε => καλωδιο εκτεθημενο στο περιβαλλον...

Αν, λοιπον, ΑΦΟΥ το βιδωσουμε και εχει επιτευχθει η επαφη, το ψεκασουμε με -λιγο- σπρευ πχ αντιδιαβρωτικο με λαδι, ή σπρευ σιλικονης (οχι του υδραυλικου, αλλα αυτη για τα fader, που ειναι λιπαντικο) δε θα προστατευτει το καλωδιο;;
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Όσο αφορά την οξείδωση των επίχρυσων,φυσικά δεν υφίσταται.

Από την άλλη σε τι κατάσταση βρίσκονται οι υπόλοιπες εκατοντάδες κολλήσεις;Θα μου πείτε εκεί χρησμοποιείται καλής ποιότητας ασημοκόλληση.
Αυτό ισχύει πάντα, ή πρέπει να εξετασούμε καταρχήν για τι συσκεύες μιλάμε;

Το νικελίο σε ποιο άλλο σημείο υπάρχει;
Μήπως ως πρόσμιξη σε όλες τις καλωδιώσεις (κάπου στο κείμενο αναφέρονται 0.1% προσμίξεις διαφόρων μετάλλων κατά την παραγωγή).
Σε κάθε περίπτωση, ποιο δημιουργεί ισχυρότερο μαγνητικό πεδίο; Το νικέλιο (σαν πρόσμιξη ή στο σημείο σύνδεσης του καλωδίου) ή οι χάλκινες
καλωδιώσεις, όπου αυτές χρησιμοποίουνται;

Στο κείμενο αναφέρεται ότι η απώλεια ηλεκτρικής ενέργειας (που μάλλον μας ενδιαφέρει) είναι: W= IR^2t. Αν καταλαβαίνω σωστά, ανεξάρτητα από το αν είναι χαμηλής έντασης ή όχι, η μεταβολή της αντίστασης επηρεάζει σε μεγαλύτερο βαθμό.Η όχι;

Φιλικά, πάντα.
Να εξηγηθουμε για το νικελιο .....

Το χρησιμοποιουν πολλοι κατασκευαστες Βυσματων ( rca , xlr , διχαλα , μπανανες κλπ ) ως υποστρωμα πριν την επιχρυσωση για να γυαλιζει περισσοτερο . Ετσι ομως φτιαχνουν κακης ποιοτητας βυσματα .....


....και οπως εγραψα πιο πριν "....και κυριως χωρις υποστρωμα νικελιου (το οποιο μαγνητιζεται και καταστελει τα χαμηλης εντασης σηματα στα οποια ενυπαρχει η "χωρικη" πληροφορια ) ...."
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ποιες μπανάνες?

παμε αλλη μια
1 ανδεν μπει απο κατω νικελ ειναι θεμα χρονου ποτε θα ξεφτισει η επυχρυσωση μου εχει συμβει με ΟΛΑ τα ακριβα βυσματα ,ασχετα αν το νικελ χαλα τον ηχο
2 το ροδιο ειναι και καλυτερο και σκληρο ωστε να αντεξει το βαλε-βγαλε
3 υπαρχουν ειδικα σπρει -λαδια επαφων απο τα οποια εχω χρησιμοποιησει μερικα.Καποια απο αυτα βελτιωνουν τον ηχο αλλα τον χαλανε .Το θεμα ειναι οτι και το λαδι αργα η γρηγορα εξατμιζεται
4 οποιος εχει ασχοληθει λιγο με τις επινικελωσεις θα ξερει οτι κατω απο το χαλκο υπαρχει χρωμιο και πριν χαλκος ωστε να μην ξεφτα ευκολα το νικελ
καπως ετσι γινεται και με τα βυσματα.Αν δεν μπουν καποια πραγματα απο κατω ειναι θεμα χρονου ποτε θα ξεφτισει ο χρυσος και οτι αυτος δινει:happy_4:
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Re: Απάντηση: Ποιες μπανάνες?

Αν δεν μπουν καποια πραγματα απο κατω ειναι θεμα χρονου ποτε θα ξεφτισει ο χρυσος και οτι αυτος δινει:happy_4:
Τα ξαναεπιχρυσωνεις !!! :happy_5: :happy_5:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ποιες μπανάνες?

και τι το περασες τα δοντια του γυφτου που σε καθε event τα περναει μια με σπραι αλα βας:happy_4:
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Κανω μια αντι-διαβρωτικη υποθεση/ερωτηση...

Ας υποθεσουμε οτι βαζουμε το καλωδιο με μπανανα ή διχαλο που δεν το κολλαμε, αλλα το βιδωνουμε => καλωδιο εκτεθημενο στο περιβαλλον...

Αν, λοιπον, ΑΦΟΥ το βιδωσουμε και εχει επιτευχθει η επαφη, το ψεκασουμε με -λιγο- σπρευ πχ αντιδιαβρωτικο με λαδι, ή σπρευ σιλικονης (οχι του υδραυλικου, αλλα αυτη για τα fader, που ειναι λιπαντικο) δε θα προστατευτει το καλωδιο;;
Υπαρχουν τετοια διαχαλα και μπανανες , οπως της FURUTECH κλπ . Υπαρχουν ομως γι αυτους που δεν θελουν κολληση αλλα δεν χωραει επισης και το υπαρχον καλωδιο αντιστοιχα γυμνο στους ακροδεκτες του ηχειου .

Τωρα οσον αφορα το οιασδηποτε μορφης λαδι , μαλλον θα εξατμιστει γρηγορα + οτι θα εισχωρησει-παρεμβληθει μεταξυ των δυο συσφιγμενων μεταλλων με μαλλον αρνητικα αποτελεσματα .
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ποιες μπανάνες?

ναι αν το καλωδιο ειναι σαν δαχτυλο μωρου παιδιου δεν μπαινει σε καμμια μπορνα
τοσο απλα
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Re: Απάντηση: Ποιες μπανάνες?

ναι αν το καλωδιο ειναι σαν δαχτυλο μωρου παιδιου δεν μπαινει σε καμμια μπορνα
τοσο απλα
Σαν και αυτο ;;;; :happy_5: :happy_5: :happy_5: (να κανω και λιγη γκριζα διαφημιση :happy_5: )



 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ποιες μπανάνες?

ακριβως αυτο εχω και απο αυτον που το αγορασα επειδη το ηθελε minimal ειχε βγαλει τις μπανανες και ειχε τρυπησει τις μπορνες ...........αχ ατιμη κενωνια ,μετα εγω κολλουσα μπανανες
βεβαια το πιο μινιμαλ ειναι απευθειας στο κροςοβερ και στον ενισχυτη ,και οταν πουλησεις κατι δινεις και τα αλλα 2 δωρο:happy_4: :happy_4: :happy_4:
 


Μηνύματα
281
Reaction score
0
Πρόσφατα αγόρασα τις μπανάνες που φαινονται στη φωτογραφία (pdf) απο το:
http://www.bluejeanscable.co.uk/index.htm

Πήρα 6 ζευγάρια και μου κόστισε (μαζί με μεταφορικά) 36 ευρώ.

Ποιες είναι οι εντυπώσεις;

Στήν σελίδα του κατασκευαστή, αναφέρονται τα ακόλουθα:

"The important attributes of a banana plug or spade lug are its ability to be reasonably well tightened onto the cable and its noncorrosive coating--the job of a banana or spade is very simple otherwise, as all it needs to do is provide a mechanically stable connection to the binding post and to the speaker wire. "
 

Μηνύματα
76
Reaction score
0
Ποιες είναι οι εντυπώσεις;
Εντυπώσεις.
Σίγουρα όμορφη και στιβαρή κατασκευη. Εχω πάρει τις locking και κουμπώνουν γερά στις μπόρνες των ηχείων. Ακόμα δεν τις έχω μοντάρει σε καλώδιο ηχείων, αλλά θα το κάνω την ερχόμενη εβδομάδα που θα παραλάβω το καλώδιο. Απλά είναι ένα πείραμα για εμένα καθώς θέλω να δοκιμάσω την διπλοκαλωδίωση χωρίς να αγοράσω τίποτα έτοιμο. Περιμένω ένα καλώδιο ηχείων της sommer (http://www.sommercable.de/2__default/index.html)
και θα φτιάξω ενα σετάκι καλωδίων με διπλοκαλωδίωση απο την πλευρά των ηχείων. Αν δεν πετύχει μου μένουν τα υλικά που σίγουρα δεν θα πάνε χαμένα.
Για δείτε και αυτό.
http://www.bluejeanscable.com/store/speaker/Speaker_cable_termination.pdf
 

Μηνύματα
281
Reaction score
0
Cchar, ευχαριστώ για το pdf.

Τετριμένο, αλλά μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις, ιδίως αν έχει και καλή ανάλυση!

Σου εύχομαι να πετύχει.
 

Μηνύματα
76
Reaction score
0
Cchar, ευχαριστώ για το pdf.

Τετριμένο, αλλά μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις, ιδίως αν έχει και καλή ανάλυση!

Σου εύχομαι να πετύχει.
Να είσαι καλά.
 

Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Εγώ θα πρότεινα αυτά :



και τα βρίσκεις στο Ορφέα με 5 ευρώ το κομμάτι.

Είναι της περίφημης Nordost. :respect:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δυστηχως αυτου του τυπου οι μπανανες δεν ειναι για πολλα πολλα ,απο οποιον κατασκευαστη και αν ειναι δεν εχουν ζωη .........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
για αυτες που ειναι nordost look I mean για τις αλλες δυστηχως θα παιζουν χειροτερα απο απλο καλωδιο .Μια δοκιμη θα σε πεισει,ειπαμε οχι νικελ
friedly argi
 

Μηνύματα
76
Reaction score
0
Πάντα δοκιμές και πάντα friendly φιλε argi.
To θέμα είναι κατά πόσο μπορούμε όλοι να δίνουμε λεφτά και να αφιερώνουμε χρόνο για να κάνουμε όσο πιο πολλές δοκιμές γίνεται. Προς το παρόν προτιμώ να δίνω χρήματα για νέα cd και dvd και να μπορέσω να αφομοιώσω/μάθω τον ήχο του συστήματός μου.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
0
Σύμφωνοι, αλλά δεν είπαμε τελικά, τι δημιουργεί ισχυρότερο μαγνητικό πεδίο....:sad:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.335
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top