Ποιες μπανάνες?

Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
δυστηχως αυτου του τυπου οι μπανανες δεν ειναι για πολλα πολλα ,απο οποιον κατασκευαστη και αν ειναι δεν εχουν ζωη .........
Δεν ξέρω αν ξέρεις από 1ο χέρι αυτές τις Nordost αλλά εγώ σε καλώδια Nordost SuperFlatline 5 ετών και με αυτές τις μπανάνες από τότε, κανένα πρόβλημα, καμία οξείδωση, κανένα σημάδι από τότε... :happy_4:
Τώρα είμαι με Nordost Blue Heaven, με ίδιου τύπου μπανάνες.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μιλησε κανεις για σημαδι οξειδωσεις ?αλοιμονο οποιος το πει ειναι για βαθυ και σκοτεινο μπουντρουμι
απλα αυτου του τυπου οι μπανανες δηλ οι κυματοειδεις βλεπε audioquest nordost, analysis εχουν πολυ λεπτες πλευρες με αποτελεσμα οταν μπαινουν στο εσωτερικο της μπορνας να συστελονται λιγακι.Αυτο με τι πολλες φορες
καταληγει να μην εχει το ιδιο σφικτη επαφη οπως στην αρχη .Το λεω εκ πειρας κατα τα αλλα καλο ηχο εχουν.Θα ανεβασω καποιοες φωτο απο τις παλιες μου μπανανες,ολα αυτα σε λιγο:cool_4: :cool_4:
 

Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Εντάξει αν είναι να βάζεις/βγάζεις συνέχεια τις μπανάνες, ότι να είναι αυτές, όσο καλές κ να είναι, σίγουρα θα χαλαρώσουν κ συμφωνούμε απόλυτα.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
0
Σύμφωνοι, αλλά δεν είπαμε τελικά, τι δημιουργεί ισχυρότερο μαγνητικό πεδίο....:sad:
Συγνώμη για το λάθος,cchar.

Στον argi ήθελα να απευθυνθώ,σχετικά με το νικέλιο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Τα πραγματα δεν ειναι τοσο χαλια με καθε βυσμα που βαζει καποιος το οποιο περιεχει σιδηρουχα μεταλλα ,ενταξι καποια στιγμη το βυσμα μαγνητιζεται και αυτο ακουγεται δεν ειναι Η τρομερη αλλοιωση στον ηχο απλα υπαρχει τροπος να την αποφυγει καποιος
να και μερικες παλιες μου μπανανες
με τη σειρα απο αριστερα
nordost,kimber.eichmann
 

Attachments



Μηνύματα
76
Reaction score
0
Συγνώμη για το λάθος,cchar.

Στον argi ήθελα να απευθυνθώ,σχετικά με το νικέλιο.
Ελα ρε τώρα, τι συγνώμη μου λες.:respect:
κουβέντα κάνουμε όλοι μαζί.:cool_4:
και εγω την ίδια απορία έχω με εσένα.:happy_4:
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Βρε σεις βαλτε διχαλα να βρειτε την υγεια σας . Εννοειται οτι πρεπει να προτιμηθουν αυτα που ειναι απο χαλκο και με στρατιωτικων προδιαγραφων επιχρυσωση ( απ αυτη που ξεφτιζει !:happy_5: ) :cool_4:
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ποιες μπανάνες?

απο τις πολλες μπανανες προσεχτε μην μοιασετε με αυτον
 

Attachments


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ποιες μπανάνες?

η αν προτιματε δυχαλο καλυτερα κατι τετοιο μεταλικες τιτανιου-ανοβδενιου
 

Attachments


Μηνύματα
76
Reaction score
0
Πρόσφατα αγόρασα τις μπανάνες που φαινονται στη φωτογραφία (pdf) απο το:
http://www.bluejeanscable.co.uk/index.htm

Πήρα 6 ζευγάρια και μου κόστισε (μαζί με μεταφορικά) 36 ευρώ.
Εχθές το βράδυ έκατσα και εφτιαξα πρόχειρα ενα ζεύγος καλωδίων ηχείων με τις μπανάνες αυτές (locking) και αγωγό 2x4,00 sq.mm. Οπως προανέφερα σε άλλο post μου, οι μπανάνες φαίνονται ιδιαίτερα γερές και καλοφτιαγμένες. Ομως αντιμετώπισα ένα πρόβλημα. Σε δύο απο τις 12 συνολικά μπανάνες που αγόρασα, το σπείρωμα της μιας οπής για τη βίδα στήριξης του καλωδίου δεν είναι σωστά φτιαγμένο με αποτέλεσμα η βίδα να «πετσικάρει» και να μην σφίγγει σωστά τον αγωγό. Φυσικά υπάρχει και άλλη βίδα που κρατάει το καλώδιο, αλλά δυο είναι καλυτερα απο μία. Φαντάζομαι οτι ίσως με λίγη εποξική μέσα στο σπείρωμα, το πρόβλημα θα λυθεί αλλά ίσως δεν ξαναξεβιδώσει ποτέ. Η με λίγη ζεστή σιλικόνη (με πιστόλι) ίσως.

Αυτά για ενημέρωση.
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Οι μπανανες οσα καλα και οσα κακα μπορουν να εχουν , στην πραξη μας λυνουν τα χερια και κακα τα ψεματα προστατευουν και λιγακι τα καλωδια.
Το εχουμε παρααναλυσει το θεμα χωρις να βγει τελικα μια ακρη.
Η δικη μου καθαρα προσωπικη γνωμη , αν δεν θελει καποιος να βαλει τον οποιονδηποτε ακροδεκτη στο καλωδιο του, ειναι :
Πρωτον , να καθαρισει καλα το καλωδιο αφου το γυμνωσει και το στριψει ωστε να φυγει το λιπος που αφηνει το δαχτυλο μας στο γυμνο καλωδιο....ακρως οχυδωτικο....αυτο γινεται με ενα σπραυ contact χωρις λαδι φυσικα και
δευτερον για τη μακροχρονια προστασια των γυμνων αγωγων , αλλα και για να μη κοπει κανενας απο το βιδωμα-ξεβιδωμα και κανει μια καλη και λεπτη ασημοκοληση....δοξα το θεο και κολητηρια γκαζιου υπαρχουν και ασημοκοληση βρισκεις , ακριβη μεν αλλα.
Ο καθαρος χαλκος ειναι πολυ επιρεπης στην οξυδωση και πιστευω οτι κανενας απο μας, που προσεχουμε τη λεπτομερεια, δεν θα ηθελε να δει μια μερα τα ωραια του καλωδιακια να εχουν μαυρισει....
Σαν εμπορος βεβαια....να μη γινουμε και κλεφτες .....εχω και μπανανες και διχαλες της Tributaries...δειτε το pdf...
Εμεις βεβαια στη TwinDigital, με την αγορα ενος ηχειου της Atlantic Technology δινουμε τις μπανανες BP101 δωρεαν.....
 

Attachments



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.403
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top