Ποιον SSD;

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.106
Reaction score
84.803
Απάντηση: Ποιον SSD;

Προσφατα ομως πηρα αλλον εναν ssd, αυτη τη φορα sata3. Η mobo μου ομως ειναι sata2, οποτε αναρωτιεμαι εαν αξιζει να παω σε νεα μητρικη με sata3, εφοσον δηλαδη οι διαφορες μεταξυ sata2-sata3 ειναι σημαντικες.
Όπως σου είπε και ο Κώστας, όχι. Εκτός κι αν θες νέα μητρική και για άλλους λόγους.


Yπαρχουν και dvd drives sata3?
Δεν χρειάζεται. Ακόμα και το SATA Ι είναι υπέρ-αρκετό για τις απαιτήσεις του CD/DVD/Blu-ray.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιον SSD;

Δηλαδη δεν υπαρχουν?

Όπως σου είπε και ο Κώστας, όχι. Εκτός κι αν θες νέα μητρική και για άλλους λόγους.
Oxι, δεν εχω αλλους λογους. 30% ομως ειναι σημαντικη διαφορα.


.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Ποιον SSD;

Σε καθημερινή χρήση δεν θα δεις καμία διαφορά, εξάλλου τι σημασία έχει αν π.χ. η πίστα στο παιχνίδι θα φορτώσει στα 30 ή στα 40 δευτερόλεπτα;

Οπτικές συσκευές SATA3 δεν υπάρχουν και ούτε θα υπάρξουν με τα τωρινά δεδομένα.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιον SSD;

Και τοτε τι τρεχουν ολοι και παιρνουν sata 3 αφου δε βλεπουν καμμια διαφορα?
Τι εννοεις καθημερινη χρηση? Οι ssd ειναι για extra χρηση?
Sata3 σημαινει oτι τα νουμερα αναγνωσης εγγραφης θα ειναι αυτα που αναφερονται(θεωρητικα τουλαχιστον), σωστα?
Οσο πιο μεγαλα αυτα τα νουμερα τοσο πιο ακριβοι οι ssd.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Ποιον SSD;

αν και έχουν απαντηθεί όλα όσα ρωτάς....
Δεν αγοράζουν όλοι νέες μητρικές για να έχουν SATA 6Gb/s(αυτό είναι το σωστό και όχι το SATA 3) απλά όλες οι μητρικές εδώ και 1,5 χρόνο έχουν SATA 6Gb/s.
π.χ. καθημερινή χρήση δεν είναι η επεξεργασία RAW φωτογραφιών, εδώ θα δεις διαφορά
καθημερινή χρήση είναι η επίσκεψη στο AVSite, εδώ δεν θα δεις διαφορά
καθημερινή χρήση είναι η αναπαραγωγή video και μουσικής, εδώ δεν θα δεις διαφορά
τα νούμερα μόνα τους δεν καθορίζουν τις τιμές
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.278
Reaction score
96.302
Απάντηση: Ποιον SSD;

Καλά σου λέει ο συνονόματός σου @icetea!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.106
Reaction score
84.803
Απάντηση: Ποιον SSD;

Και τοτε τι τρεχουν ολοι και παιρνουν sata 3 αφου δε βλεπουν καμμια διαφορα?
Αν ο κόσμος ψώνιζε σύμφωνα με το τι πραγματικά χρειάζεται, η αγορά των καταναλωτικών αγαθών θα ήταν υποπολλαπλάσια του σημερινού της μεγέθους.

Τι εννοεις καθημερινη χρηση? Οι ssd ειναι για extra χρηση?
Sata3 σημαινει oτι τα νουμερα αναγνωσης εγγραφης θα ειναι αυτα που αναφερονται(θεωρητικα τουλαχιστον), σωστα?
Οσο πιο μεγαλα αυτα τα νουμερα τοσο πιο ακριβοι οι ssd.
Σου το έγραψε ο Κ. Κόγιας πριν. Το access time στη μέση χρήση είναι σημαντικότερο από την απόλυτη ταχύτητα. Και ένα πρόσφατο μοντέλο SSD είναι εμφανώς γρηγορότερο από ένα του 2009 στον ίδιο ελεγκτή. Αν βέβαια θες να φτάσεις τις max ταχύτητες read/write του νέου σου SSD, αγόρασε καινούργια μητρική. Ένας αξιόλογος SATA III controller έχει περίπου ίδια τιμή με μια καλή μητρική που υποστηρίζει SATA III.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.657
Reaction score
9.255
Απάντηση: Ποιον SSD;

Αν ο κόσμος ψώνιζε σύμφωνα με το τι πραγματικά χρειάζεται, η αγορά των καταναλωτικών αγαθών θα ήταν υποπολλαπλάσια του σημερινού της μεγέθους.
:114:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.106
Reaction score
84.803
Απάντηση: Re: Ποιον SSD;

Για να μην ανοιγω νεο ποστ
Πια η γνωμη σας για αυτον?

http://www.skroutz.gr/c/88/esoterik...yphrase=SSD+INTEL+520+2.5"+SATA3+240GB+RETAIL
Είναι μία από τις καλύτερες επιλογές του 2012. Η αξιοπιστία της Intel σε συνδυασμό με υψηλές ταχύτητες. Στα μείον, η ελλιπής απόδοση στο TRIM λόγω controller και η τιμή.

Η πιο συμφέρουσα αγορά συνεχίζει να είναι ο Samsung 830.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.181
Reaction score
20.825
Απάντηση: Ποιον SSD;

... αν τον προορίζεις για λαπτοπ με υποδοχή msata ελεύθερη, μια ακόμη καλύτερη λύση είναι αυτός, οπότε αφήνεις τον ηλεκτρομηχανικό δίσκο στην ησυχία του. Υou got the best of both worlds...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.657
Reaction score
9.255
Απάντηση: Ποιον SSD;

Η πιο συμφέρουσα αγορά συνεχίζει να είναι ο Samsung 830.
Συμφωνώ!
... αν τον προορίζεις για λαπτοπ με υποδοχή msata ελεύθερη, μια ακόμη καλύτερη λύση είναι αυτός, οπότε αφήνεις τον ηλεκτρομηχανικό δίσκο στην ησυχία του. Υou got the best of both worlds...
Ο Crucial M4 ήταν η εναλλακτική επιλογή μου, μετά από αρκετό ψάξιμο. :123:
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιον SSD;

αν και έχουν απαντηθεί όλα όσα ρωτάς....
Δεν αγοράζουν όλοι νέες μητρικές για να έχουν SATA 6Gb/s(αυτό είναι το σωστό και όχι το SATA 3) απλά όλες οι μητρικές εδώ και 1,5 χρόνο έχουν SATA 6Gb/s.
π.χ. καθημερινή χρήση δεν είναι η επεξεργασία RAW φωτογραφιών, εδώ θα δεις διαφορά
καθημερινή χρήση είναι η επίσκεψη στο AVSite, εδώ δεν θα δεις διαφορά
καθημερινή χρήση είναι η αναπαραγωγή video και μουσικής, εδώ δεν θα δεις διαφορά
τα νούμερα μόνα τους δεν καθορίζουν τις τιμές
Βεβαιως ολες οι μητρικες τωρα εχουν sata3, αλλο ειναι το θεμα. Ο υποψηφιος αγοραστης ssd να παρει sata2 ssd ή sata3? Συμφωνα με τη λογικη σου πρεπει να παρει ssd sata2, αφου οι διαφορες ειναι αμελητεες.
Δε νομιζω οτι παιρνει κανεις ssd για επεξεργασια raw φωτογραφιων. To οτι ειναι πολυ γρηγορος σε ολα(ακομα και στην εκκινηση) αρκει απο μονο του. Προσωπικα με ενδιεφερε εξισου το οτι ειναι αθουβος. Ακομα και βιντεακι να παρακολουθεις στο YouTube ο ssd εχει διαφορά, προηγουμενως με VelociRaptor τυχαινε να υπαρχουν σπασιματακια στη ροη του βιντεο, με τον ssd εξαφανιστηκαν.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Ποιον SSD;

α καλά μπλέξαμε πάλι....
δεν έγραψα πουθενά ότι πρέπει να πάρεις SSD SATA2 και όχι SATA 6Gb/s
οι διαφορές είναι αμελητέες γιατί αν έχεις καταλάβει σωστά αρκετοί αναφέρουν ότι έχουν μητρικές με SATA2
σε μητρικές με SATA 6Gb/s οι διαφορές είναι μεγάλες......
τα σπασίματα στο youtube δεν είναι θέμα δίσκου, λογικά η φρέσκια εγκατάσταση έκανε δουλειά ή η αλλαγή κάρτας γραφικών όπως αναφέρεις σε άλλο νήμα
 


Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιον SSD;

α καλά μπλέξαμε πάλι....
δεν έγραψα πουθενά ότι πρέπει να πάρεις SSD SATA2 και όχι SATA 6Gb/s
οι διαφορές είναι αμελητέες γιατί αν έχεις καταλάβει σωστά αρκετοί αναφέρουν ότι έχουν μητρικές με SATA2
σε μητρικές με SATA 6Gb/s οι διαφορές είναι μεγάλες......
τα σπασίματα στο youtube δεν είναι θέμα δίσκου, λογικά η φρέσκια εγκατάσταση έκανε δουλειά ή η αλλαγή κάρτας γραφικών όπως αναφέρεις σε άλλο νήμα
Mην αισθανεσαι οτι... εμπλεξες καπου, συζητηση κανουμε. Εαν νομιζεις οτι δε μπορεις να προσφερεις ή εκνευριζεσαι για καποιο περιεργο λογο απλα δε μου απαντας.
Προηγουμενως ελεγες οτι μητρικη sata 2 με μητρικη sata 3 εχουν αμελητεα διαφορα και να μη κανω το κοπο. Συνεπως παρομοια μου λες οτι δεν υπαρχει και μεγαλη διαφορα μεταξυ sata3 σκληρου και sata2 σκληρου.
Οσο για το UTube φιλε μου... ρωτα καποιον που εχει γνωση απ το θεμα και θα μαθεις τη σχεση που υπαρχει με το σκληρο, αφου πιστευεις οτι σου λεω ψεμματα:114:
(Σημ. Αλλαγη καρτας γραφικων εκανα χτες, αλλαγη σκληρου velociRaptor με ssd εκανα το 2009).
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Ποιον SSD;

γενικά έχεις καταλάβει λάθος ότι έχω γράψει....
Δηλαδή εγώ που έχω σε 4 PC Raptors και VelociRaptors έχω πρόβλημα με το youtube και δεν το έχω πάρει χαμπάρι???????
σε μητρικές με SATA2 οι διαφορές είναι μικρές
σε μητρικές με SATA 6Gb/s οι διαφορές είναι μεγάλες....
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιον SSD;

Δε μιλαμε για προβλημα. Οταν παρακολουθεις ενα βιντεο μεγαλης διαρκειας πχ. ενα παιχνιδι, το σπασιματακι που θα κανει μπορει να γινει αντιληπτο σε μηχανικο δισκο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.181
Reaction score
20.825
Απάντηση: Ποιον SSD;

Εγώ έχω μια αρμαθιά σκόρδα πάνω στο κομπιούτερ και δεν μου κάνει ποτέ σπασίματα το βίντεο. Εκτός αν έχει σπαστικό περιεχόμενο, όπως οι ταινίες του Αγγελόπουλου.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.138
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top