Ποιον SSD;

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Ποιον SSD;

Πριν αγοράσετε SSD ψάξτε πολύ καλά τις τιμές οι οποίες συνεχώς μειώνονται.
Οι SSD των 240/256GB έχουν τώρα τις τιμές που είχαν πριν 8 μήνες οι SSD των 120/128GB και μάλλον είναι πλέον είναι η πιο συμφέρουσα αγορά.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.181
Reaction score
20.825
Απάντηση: Ποιον SSD;

Πριν αγοράσετε SSD ψάξτε πολύ καλά τις τιμές οι οποίες συνεχώς μειώνονται.
Οι SSD των 240/256GB έχουν τώρα τις τιμές που είχαν πριν 8 μήνες οι SSD των 120/128GB και μάλλον είναι πλέον είναι η πιο συμφέρουσα αγορά.
Άντε! Καιρός να στείλεις πάλι στη ζούγκλα όλα αυτά τα ερπετά που έχεις μαζέψει εκεί μέσα - ράπτορες, βελοσιράπτορες και τα ρέστα- και να πάρεις SSD. Κατά προτίμηση Corsair, σε κοκκινάκι! Μη πάρω χαμπάρι ότι πήρες πράσινο SSD, θα σε ξεφωνήσωωωωωωωωωωω... :114:

Άκου ράπτορες. Πάρε ρε συ κανένα 15k.7. Βουίζουν λίγο, αλλά εντάξει, δεν είναι και πολύ ενοχλητικοί...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Ποιον SSD;

Βρε ημίθεε στο laptopi έβαλα SSD μόλις το αγόρασα, στα desktopia θα αργήσω να βάλω, εκτός κι αν μου χαρίσουν 4 τέτοιους :137:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.181
Reaction score
20.825
Απάντηση: Ποιον SSD;

Intel 910; Δηλαδή αυτός δεν κάνει σπασίματα στο youtube? :138:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.278
Reaction score
96.302
Απάντηση: Ποιον SSD;

:204:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.278
Reaction score
96.302
Απάντηση: Ποιον SSD;

Εδώ κάποιες συμβουλές από το adsl.gr

Συμφωνούν οι ''γάτοι'' των pc;

Μήπως κάποιες συμβουλές είναι υπερβολικές;
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.278
Reaction score
96.302
Απάντηση: Ποιον SSD;

Μάλλον...

Αλλά ξέρουμε πιστεύω τα μείον αυτής της ενέργειας.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.181
Reaction score
20.825
Απάντηση: Ποιον SSD;

Xμμμμ, σηκώνει κουβέντα....φαντάζομαι αναφερόμαστε στα indexing/page file/restore.
Μα όχι. Απλώς, αν το λειτουργικό σύστημα είναι σωστά γραμμένο τον κώδικα trim (Win 7/8, MacOs10.5 κλπ.), και πρόκειται για clean install, τότε δεν χρειάζεται τίποτε. Plug 'n' play.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.106
Reaction score
84.803
Απάντηση: Ποιον SSD;

Βαριέμαι να το διαβάσω όλο. :105:
Έχω όμως μερικές γενικές παρατηρήσεις για τους SSD:

Ήδη από τα Windows 7 SP1, και τώρα με τα Windows 8, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να πειράξουμε τις ρυθμίσεις όταν έχουμε έναν ή περισσότερους SSD.
Οι SSD μέχρι πρότινος ήταν μικροί σε χωρητικότητα, λιγότερο αξιόπιστοι και πολύ ακριβοί. Τα "παλιά" tweaks είχαν σκοπό να αφήνουν τον μέγιστο εφικτό ελεύθερο χώρο και να απασχολούν το μέσο όσο το δυνατόν λιγότερο.

Ήταν λοιπόν της μόδας να απενεργοποιούν τα page file, system restore και hibernate για να κερδίσουν μερικά GB. Το page file, ούτως ή άλλως, μπορούμε να το απενεργοποιήσουμε, αν έχουμε αρκετή μνήμη RAM συγκριτικά με τις ανάγκες των εφαρμογών που χρησιμοποιούμε.

Το defragmentation στα 8 το αφήνουμε ως έχει. Τα Windows αναγνωρίζουν αυτόματα τους SSD και αντί του defragment κάνουν μόνο optimization. Το ίδιο και με το Superfetch. Αν είναι ενεργοποιημένο και τα Windows 8 ανιχνεύσουν SSD δεν κάνουν τίποτα.

Το indexing είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Οι SSD έχουν πολύ καλύτερο random access time από τους σκληρούς, άρα το search είναι γρήγορο χωρίς τη βοήθεια του indexing. Έτσι γλιτώνουμε τις πολλαπλές εγγραφές που γίνονται συνεχώς για να ενημερώνεται η database του. Αν όμως κάνουμε πολλά searches καθημερινά, η "φθορά" μπορεί να είναι μεγαλύτερη με τις ξεχωριστές I/O προσβάσεις για κάθε αρχείο. Άρα διαλέγουμε και παίρνουμε.
Όσοι παλιοί SSD είχαν τους πρώτους ελεγκτές της JMicron, είχαν random write χειρότερο κι από τους σκληρούς δίσκους. Από κει ξεκίνησε το disable indexing...


Τον SSD τον βάζουμε για να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη. Αν φοβόμαστε μη χαλάσει, μη γεμίσει, μη, μη ,μη... τότε καλύτερα να μείνουμε με τους σκληρούς. Μεγάλωσαν, φτήνυναν, αύξησαν επιδόσεις και διάρκεια ζωής. Δεν χρειάζονται φροντίδα και Προδέρμ. :107:
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Ποιον SSD;

- To page file όπως και να έχει η υπόθεση είναι πιο γρήγορο να το έχεις στην RAM (αν έχεις μπόλικη μνήμη και πάντα σχετικά με ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς). Bέβαια δεν μπορεί να γίνει πάντα αυτό. Είχα πετύχει παλιότερα παιχνίδι που ήθελε σώνει και καλά να χρησιμοποιεί το swap file.
- Για το system restore δεν έχω δουλέψει τα 7 οπότε δεν ξέρω τι γίνεται.....Στα χp πάντως μερικές φορές ήταν σωτήριο....Στο δε linux τα journalised FS δεν σε αφήνουν ποτέ (τουλάχιστον δεν με έχουν αφήσει μέχρι τώρα)
- το indexing μια ζωή ανενεργοποιημένο το είχα....

Όπως και να έχει η υπόθεση, ένα back-up σε άλλο δίσκο είναι απαραίτητο (δεν τους έχω και για πολύ safe λύση τους SSD.....αλλά θα τους δοκιμάσω όμως).
Το 'να έχεις το σύστημά σου πάνω σε έναν τέτοιο δίσκο (και μόνο αυτό) πρέπει να λέει (από πλευρά ταχύτητας).
Τώρα ταινίες, μουσική (μπααα!!), παιχνίδια (χμ...), βαριές εφαρμογές (ΧΜΜΜΜ), κατά το δοκούν....
:619:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.878
Reaction score
127.300
Απάντηση: Ποιον SSD;

Τωρα ποιον SSD προτεινετε για εγκατασταση λειτουργικου; (τα 8-αρια).

Δυστυχως τα 128 GB δε μου φτανουν, οποτε κοιταζω κατα 250 μερια. Καμια καλη - οικονομικη προταση;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Καλή και οικονομική πρόταση δεν υπάρχει.
Samsung 840 pro ή Plextor M5 pro είναι λίγο ακριβότεροι από τους άλλους αλλά δεν θα μετανιώσεις στο μέλλον, γενικά μείνε μακριά από SandForce.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.181
Reaction score
20.825
Απάντηση: Ποιον SSD;

Kingston V300, χωρίς τα υπόλοιπα προϊόντα να είναι άσχημα δηλαδή. Είσαι ακόμα με Intel P55? Αν όχι, και έχεις θύρα sata 6Gbps και δεν λυπάσαι το παραπάνω 60άρι, πήγαινε εδώ.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιον SSD;

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες σχετικά με τους Samsung 840 Pro και Plextor M5Pro, οι οποίοι πέρα από κορυφαίες ταχύτητες δίνουν και 5 χρόνια εγγύησης που για κάποιους χρήστες είναι σημαντικά.

Επειδή είμαι και εγώ στην φάση αναζήτησης ενός αντίστοιχου ssd, καλά λόγια διάβασα και για μια αρκετά οικονομικότερη πρόταση : Samsung 840 250 GB

Μπορεί να έχει "μόνο" 3 χρόνια εγγύηση και μικρότερη προσδοκώμενη διάρκεια ζωής, αλλά από την άλλη είναι αρκετά φθηνότερος.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.278
Reaction score
96.302
Απάντηση: Ποιον SSD;

Έχει και μικρότερη ταχύτητα εγγραφής από τους pro.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιον SSD;

Έχει και μικρότερη ταχύτητα εγγραφής από τους pro.
Το ξέχασα, έχεις δίκιο σε αυτό με την ταχύτητα εγγραφής.
Νομίζω όμως πως εξακολουθεί να αποτελεί μια αρκετά αξιοπρεπή πρόταση στο "low end" κομμάτι της αγοράς
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.139
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top