Ποιος είναι ο τελευταίος δίσκος που αποκτήσατε & πότε;


Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Τον δεξιά τον έχω,. Εσύ και ο μεσιέ όταν βάζετε άλμπουμ που δεν έχω ακούσει με κάνετε να ψάχνω και να ακούω. Κατς να τσεκαρω τον αριστερά. :geek:
 






Μηνύματα
407
Reaction score
312
Σημερα μου ηρθανε και περιμένω αλλα δυο αλλο είδους μουσικής.
Η αληθεια ειναι ομως πρέπει να κοψω γιατι εδω και καιρο σκέφτομαι να αγορασω ενα πλυντήριο βυνιλιων, γιατί με έχει κουράσει το χερατο.
Αλλα ετσι οπως πάω με τις αγορες δεν το βλεπω αχχα.
IMG_20221115_191606.jpg
IMG_20221115_191616.jpg
 

Attachments


Μηνύματα
100
Reaction score
27
Δίσκο δεν πήρα ποτέ στη ζωή μου, αλλά έτσι να πάω σε πολυκατάστημα (γιατί δισκοπωλεία με την παλιά έννοια υπάρχουν πολύ ελάχιστα) να πάρω κάτι, από cd το τελευταίο που πήρα ήταν του Χατζηγιάννη με Λίνα Νικολακοπούλου το "Έρωτας αγκάθι" και μαζί το album με τις διασκευές "Από την αρχή Da Capo", τέλη του 2018 τα πήρα και τα 2 μαζί αν και αυτό με τη Νικολακοπούλου είχε βγει 1 χρόνο νωρίτερα. Από τότε έχει να βγάλει νέα δουλειά ο Χατζηγιάννης και αν βγάλει κάτι σε φυσικό format θα το στηρίξω γιατί έχω όλες σχεδόν τις δουλειές του από το Άγγιγμα Ψυχής (albums,live albums, cd-singles, επανεκδόσεις, συλλογές κλπ) .
Την τελευταία δεκαετία έχω πάρει ελάχιστα γενικότερα,μόνο όσα έβγαλε ο Χατζηγιάννης,και σχεδόν όσα έβγαλαν Βανδή,Βίσση,Παπαρίζου,Πλούταρχος. Λίγο πολύ όλοι έχουν περιορίσει τις κυκλοφορίες τους και βγάζουν album κάθε 3-4 χρόνια. Μόνο κομμάτια έτσι σε ψηφιακές πλατφόρμες οι πιο πολλοί.
Από ξένα θα έπαιρνα κάποια deluxe edition από ποπ/dance καλλιτέχνες που με ενδιαφέρουν αλλά πλέον δεν τις φέρνουν εδώ στην Ελλάδα (και δεν συμφέρει παραγγελία από ίντερνετ). Οι απλές εκδόσεις με 10-11 τραγούδια στα ξένα έχουν 17-18 ευρώ δυστυχώς.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Σημερα μου ηρθανε και περιμένω αλλα δυο αλλο είδους μουσικής.
Η αληθεια ειναι ομως πρέπει να κοψω γιατι εδω και καιρο σκέφτομαι να αγορασω ενα πλυντήριο βυνιλιων, γιατί με έχει κουράσει το χερατο.
Αλλα ετσι οπως πάω με τις αγορες δεν το βλεπω αχχα. View attachment 270224 View attachment 270227
ΔΙΣΚΑΡΑ το Alternative 4. Πολύ καλή αγορά!
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
ΔΙΣΚΑΡΑ το Alternative 4. Πολύ καλή αγορά!
Ξερεις κανενα αλλο καλο; διότι το wathers systems με ψιλοξενερωσε λίγο σε σχεση με το alternative 4 εχω το distantas satellites και το judgment
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Ξερεις κανενα αλλο καλο; διότι το wathers systems με ψιλοξενερωσε λίγο σε σχεση με το alternative 4 εχω το distantas satellites και το judgment
Κοίτα, οι Anathema είναι περίεργο "φρούτο". Ξεκίνησαν ως death/doom metal band με ψιλο-βοθρέ φωνητικά, μέχρι την αποχώρηση του πρώτου τραγουδιστή. Στο "The Silent Enigma" συνεχίζουν στο ίδιο style μουσικής αλλά με καθαρά φωνητικά, ενώ στα δύο επόμενα ("Eternity", "Alternative 4") αφήσαν πίσω τους το death/doom και κατευθύνθηκαν προς heavy metal (και λιγότερο hard rock) μονοπάτια. Μετά το "Alternative 4" κυκλοφόρησαν το "Judgment" το οποίο δεν μου άρεσε (το βρήκα πιο "ελαφρύ" από το προηγούμενο) και σταμάτησα να παρακολουθώ τις κυκλοφορίες τους. Κατά καιρούς ενημερωνόμουν για την εξέλιξη της δισκογραφίας τους, αλλά ακούγοντας επιλεκτικά κάποια τραγούδια, δεν μου άρεσε καθόλου αυτό που άκουγα.

Συμπερασματικά, εάν ψάχνεις κάτι ισάξιο του "Alternative 4" θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το "The Silent Enigma" και με μια μικρή επιφύλαξη το "Eternity". Εάν είσαι fan λίγο πιο "σκληρών" ακουσμάτων, τότε τα "Serenades", "The Crestfallen" και "Pentecost III" είναι για σένα.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Κοίτα, οι Anathema είναι περίεργο "φρούτο". Ξεκίνησαν ως death/doom metal band με ψιλο-βοθρέ φωνητικά, μέχρι την αποχώρηση του πρώτου τραγουδιστή. Στο "The Silent Enigma" συνεχίζουν στο ίδιο style μουσικής αλλά με καθαρά φωνητικά, ενώ στα δύο επόμενα ("Eternity", "Alternative 4") αφήσαν πίσω τους το death/doom και κατευθύνθηκαν προς heavy metal (και λιγότερο hard rock) μονοπάτια. Μετά το "Alternative 4" κυκλοφόρησαν το "Judgment" το οποίο δεν μου άρεσε (το βρήκα πιο "ελαφρύ" από το προηγούμενο) και σταμάτησα να παρακολουθώ τις κυκλοφορίες τους. Κατά καιρούς ενημερωνόμουν για την εξέλιξη της δισκογραφίας τους, αλλά ακούγοντας επιλεκτικά κάποια τραγούδια, δεν μου άρεσε καθόλου αυτό που άκουγα.

Συμπερασματικά, εάν ψάχνεις κάτι ισάξιο του "Alternative 4" θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το "The Silent Enigma" και με μια μικρή επιφύλαξη το "Eternity". Εάν είσαι fan λίγο πιο "σκληρών" ακουσμάτων, τότε τα "Serenades", "The Crestfallen" και "Pentecost III" είναι για σένα.
Ευχαριστώ πολύ θα τα βαλω στο youtube να τα ακουσω και θα προχωρήσω έτσι γιατι και οι τυφλες αγορές πού κανω ωρες ωρες εχουν αντικτυπο στην τσέπη
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Θα πρότεινα και το "A Fine Day to Exit" της μετά "Alternative 4" εποχής (παρεπιπτόντως το εισαγωγικό Fragile Dreams έπαιζε όλη μέρα στο repeat) αν και θα συμφωνήσω με τον wizzy ότι μετά το "Alternative 4" χάθηκε η έμπνευση και έγιναν πολύ soft.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Ευχαριστώ πολύ θα τα βαλω στο youtube να τα ακουσω και θα προχωρήσω έτσι γιατι και οι τυφλες αγορές πού κανω ωρες ωρες εχουν αντικτυπο στην τσέπη
Είναι μια καλή τακτική αυτή. Αν και, έχω παρατηρήσει ότι, υπάρχουν κάποια αρκετά albums (γενικά μιλάω, όχι συγκεκριμένα για albums των Anathema), τα οποία χρειάζεται να ακουστούν πέραν της μίας φοράς για να ληφθεί η απόφαση αγοράς τους. Είναι πιο "δυσκολοχώνευτα", να το πω έτσι. Ίσως μια πρώτη και μοναδική ακρόαση από το YouTube να τα αδικήσει λίγο. Απλώς, έχε το υπόψη σου και καλές ακροάσεις! :) :thumbsup:
 

Μηνύματα
9.224
Reaction score
12.740
Μια αγαπημένη μου μπάντα ..κάί με αυτόγραφα...από μερικά μέλη..πάνω πάνω ξεχωρίζει η υπογραφή του Peter Ypma ντράμερ
20221122_180926.jpg
20221122_180910.jpg
..αγοράστηκε σήμερα στα 2 ευρώ περίπου... 1.5 pounds
 


Μηνύματα
407
Reaction score
312
Σημερινο αποκτημα κατέβηκα κατω κέντρο για ενα κουρεμα να φρεσκαριστω.
Λεω μετα δεν πάω ενα Μοναστηράκι μπας και βρω αυτο που ηθελα καιρό.
Jeff beck αμερικανική κοπια.
IMG_20221217_121935.jpg
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Σημερινο αποκτημα κατέβηκα κατω κέντρο για ενα κουρεμα να φρεσκαριστω.
Λεω μετα δεν πάω ενα Μοναστηράκι μπας και βρω αυτο που ηθελα καιρό.
Jeff beck αμερικανική κοπια. View attachment 273983
Αυτά είναι το όμορφα, μια βόλτα και μια τυχαία αναζήτηση, καταλήγει σε κάτι ομορφο . Καλοάκουστος!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.930
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top