Ποιοτικός ήχος σε κλασσικό TOYOTA STARLET 1.3Xli

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Λοιπόν, πριν αρχίσουν τα ειρωνικά σχόλια, να ξεκαθαρίσω ότι δεν αλλάζω το STARLETάκι μου. Το πρώτο μου αυτοκίνητο, δώρο από τον πατέρα μου. Μπορεί η γυναίκα και η κόρη μου να κοιτάνε τα σύγχρονα αυτοκίνητα και σίγουρα θα πάρουμε ένα, αλλά το STARLET θα το έχω, όχι για συναισθηματικούς λόγους, αλλά επειδή δουλεύει άψογα, είναι γρήγορο και ροπάτο και είναι σε άριστη κατάσταση με λίγα χλμ για την ηλικία του (φυλαγμένο σε γκαράζ).
Επί του θέματος. Μπροστά έχει τη χειρότερη θέση σε αυτοκίνητο για ηχεία: Χαμηλά στο ταμπλό. 4ιντσα. Οπότε εκεί δεν ασχολούμαι.
Πάμε πίσω. Εταζέρα. Εκεί είχα για πολλά χρόνια 2 δρόμων 6,5άρια TNT. Καλά αλλά τίποτα δυνατό από μπάσο. Θέλω κάτι καλό ηχητικά με σφιχτό και όχι πλαδαρό χαμηλό (έχω καλομάθει με ROTEL RB991 στο σπίτι και παθητικό προ). Δεν ενδιαφέρομαι για τρελές εντάσεις αλλά για ποιότητα με δύναμη. Οπότε πάω πιθανόν σε 10ιντσο sub σε κλειστό κουτί + 4κάναλο ενισχυτή (?) + ένα ζευγάρι καλά 6x9 ή και με 8ιντσο γούφερ, ηχεία εταζέρας (θα φτιάξω νέα από κοντραπλακέ). Αυτά τι λένε για αρχή; Είναι σε καλή τιμή περίπου 60,00 το ζευγάρι:
Εννοείται ότι θα πάω και σε τετρακάναλο/sub όπως έγραψα πριν. Ξέρω ότι θα χάσω χώρο αποσκευών από τον έτσι κι αλλιώς περιορισμένο του STARLET αλλά δεν γίνεται αλλιώς.
Δεν λέω όχι σε μεταχειρισμένα.
Α, πηγή έχω το SONY CDX-MP80 που δεν σκοπεύω να αλλάξω.

(Πριν λίγο καιρό δοκίμασα 2 παλιά καλά ηχεία δικής μου κατασκευής με κλειστές καμπίνες περίπου 22-24 λίτρα εσωτ. και 8ιντσα γούφερ. Παίξαν πολύ καλά αλλά καταλάβανε σχεδόν όλο το χώρο αποσκευών)

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!
 


Μηνύματα
462
Reaction score
346
Χαχα, το έχω δει. Αυτή την εικόνα και τον ήχο μόνο με τη τιμονιέρα και στην 60άρα τηλεόραση!
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
μπροστά μπαίνουν 13αρια ηχεία με λίγη πατέντα (και αν πιάνουν τα χέρια σου 16αρια άνετα) και ένα σαμπ 12αρι βάλε ... δώσε βάση στην καλωδίωση, rca πρώτα μετά ενισχυτή τα μεγάφωνα είναι τελευταία ... επίσης σαμπ πίσω και ηχεία στην εταζέρα δεν κάνει να το ξες
 



Μηνύματα
271
Reaction score
127
Τι εννοείς sub και ηχεία σε εταζέρα δεν κάνει;
λόγω αρκετά κλειστού χώρου το sub θα επηρεάζει με τα ηχητικά του κύματά τα μεγάφωνα στην εταζέρα
 


Μηνύματα
14.876
Reaction score
20.421
μια σωστή κατασκευή doorpanel για ένα δίδρομο + sub με έναν μικρούλη ψηφιακούλη ενισχυτή με dsp και δε θα ασχοληθείς ποτέ ξανά με τον ήχο.
δεν είναι φθηνό το παραπάνω σε καμία περίπτωση (όπως το θεωρεί ο καθένας το φθηνό)
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Το STARLET δεν έχει υποδοχές ηχείων στις πόρτες. Μόνο κάτω μπροστά στο ταμπλό και εκεί μόνο 4ιντσα. Εδώ και χρόνια έχω ήδη προσαρμόσει 5ιντσα με ξύλινο αντάπτορα. Κάτι άλλο δεν μπαίνει μπροστά.
 



Μηνύματα
271
Reaction score
127
Το STARLET δεν έχει υποδοχές ηχείων στις πόρτες. Μόνο κάτω μπροστά στο ταμπλό και εκεί μόνο 4ιντσα. Εδώ και χρόνια έχω ήδη προσαρμόσει 5ιντσα με ξύλινο αντάπτορα. Κάτι άλλο δεν μπαίνει μπροστά.
ωραία πάρε τότε έναν ή 2 ενισχυτές ανάλογά μαζί με σαμπ συνέδεσε τα όλα πάνω και είσαι κομπλέ... μετά βλέπεις φτιάχνεις μια κατασκευή είτε στο ταμπλό είτε στις πόρτες δυστυχώς δεν γίνετε αλλιώς
 



Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Όπως είπαν και πιο πάνω τα παιδιά που το κατέχουν, ένα διαιρούμενο σετ 13 η 16,5 εκατοστών με door panel, ένα σαμπάκι 10αρι σε 18 έως 20 λίτρα και 4κάναλο dsp ώστε να σου μεταφέρει όλο το μπάσο από πίσω εμπρός και δεν θ ακούς κουτίλα. Πέραν και των λοιπών ρυθμίσεων που θα απογειώσει τον ήχο. Εταζέρα τίποτα!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top