Ποιο αυτοκίνητο κυρίως για την πόλη;

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.211
Εκεί ακριβώς εντοπίζω την αδυναμία του υβριδικού να προσφέρει κάτι ουσιαστικό στην προκειμένη περίπτωση: η μικρή αυτή διαδρομή είναι επίπεδη και απαιτεί ελάχιστο φρενάρισμα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.337
Reaction score
125.263
Δεν έχει κλειδί το Yaris hybrid, δεν έχει μίζα, δεν υπάρχουν αυτά πλέον.

Ούτε on/off ή start/stop δεν έχουν τα ηλεκτρικά, ούτε χειρόφρενο. Τίποτα.

Μπαίνεις μέσα, βάζεις ζώνη, επιλέγεις μπροστά ή πίσω, πατάς το "γκαζι" φεύγεις. Σταματάς με φρένο κάπου, ανοίγεις την πόρτα, φεύγεις, κλειδώνει μόνο του. Δε κάνεις τίποτα.

Στο νέο Τεσλα δεν έχει καν όπισθεν να βάλεις. Το βρίσκει μόνο του τι θες, να πας μπροστά ή πίσω. Δεν έχουν νόημα όλα αυτά..

Πολύ πολύ φιλικά θα το πω, μη το πάρετε στραβά: είναι βλακεία να μην πάρεις ηλεκτρικό αυτοκίνητο στο τέλος του 2021 ή αρχές 2022. Μεγάλη βλακεία μάλιστα, σε λιγότερο από 5 χρόνια θα χτυπάτε το κεφάλι στον τοίχο..

Κάντε ένα τεστ ντραιβ στο dacia spring ev μόλις έχετε τη δυνατότητα, και ξαναμιλάμε. Είναι εντελώς εντός μπάτζετ, και καλύπτει πλήρως και με το παραπάνω τις ανάγκες χρήσης.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.337
Reaction score
125.263

Κυκλοφορεί έξω ήδη. Στους επόμενους 1-2 μήνες θα είναι διαθέσιμο και δω.

 
Last edited:

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Παιδιά για τόσα λίγα χιλιόμετρα, το υβριδικό υπερτερεί, για τα χαμηλότερα τέλη κυκλοφορίας (να σημειώσω ότι τα τέλη ακόμα και για αυτοκίνητα που σήμερα είναι μηδενικά, θα αυξάνουν με τον χρόνο και ειδικά μετά το euro 7..... 2023 νομίζω) και την όποια αύξηση στην τιμή των καύσιμων (απρόβλεπτο και αυτό...... ειδικά με όσα συμβαίνουν στον πλανήτη). Απλά δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά για να πας σε υβριδικό, αν σου αρέσει ένα αυτοκίνητο με απλό θερμικό κινητήρα. Αν δηλαδή σε κάποιον αρέσει το yaris, ας δώσει κάτι παραπάνω για να το πάρει υβριδικό, αν όμως δεν του αρέσει, το ότι είναι υβριδικό και πιο οικονομικό δεν είναι σοβαρός λόγος επιλογής του (πάντα με δεδομένο τα λίγα χιλιόμετρα). Προσωπικά το yaris μου αρέσει πολύ, αλλά είναι αλήθεια ότι πίσω είναι λίγο μαζεμένο (λογικό για να έχει λόγο ύπαρξης η cross έκδοση).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.337
Reaction score
125.263

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.099
Reaction score
20.576
Εκεί ακριβώς εντοπίζω την αδυναμία του υβριδικού να προσφέρει κάτι ουσιαστικό στην προκειμένη περίπτωση: η μικρή αυτή διαδρομή είναι επίπεδη και απαιτεί ελάχιστο φρενάρισμα.
Δημήτρη, μου θυμίζεις μια συζήτηση που είχα προχτές, μετά το γιορτινό τραπέζι. Από σπόντα είπε η κυρία του κυρίου, καθηγήτρια χημείας και μητέρα δύο εφήβων, ότι έκοψαν σχεδόν τελείως τη ζάχαρη. Αλλά τρώνε 7-8 βάζα μέλι το χρόνο. Οκτώ κιλά μέλι. Κι όταν της είπα ότι το μέλι είναι επίσης τοξικό για τον άνθρωπο, όχι τόσο η ζάχαρη, αλλά λίγο λιγώτερο, και ότι επιφέρει την ίδια βιοχημική επιβάρυνση στο συκώτι, όπως η ζάχαρη και το αλκοόλ, με κοίταξε με έκπληξη κι αμέσως ο εγκέφαλός της έκανε ντρίπλα για να μη ξεβολευτεί. Μου είπε ότι "δεν είναι το ίδιο". Και της είπα πως το συκώτι δε χαμπαριάζει από την ευγένεια της καταγωγής, η φρουκτόζη της ζάχαρης που βγαίνει από το άχαρο και ψυχρό εργοστάσιο, και η φρουκτόζη που βγαίνει με μεράκι από τις εργατικές μελισσούλες του οικολόγου μελοσσοκόμου, είναι ΙΔΙΑ. Απλώς, η αναλογία της στο μέλι είναι μικρότερη.

Γι' αυτό σου λέω, άσε την ιδέα να ωριμάσει. ο εγκέφαλος χρειάζεται χρόνο, ο οποίος, συν τω χρόνω, αυξάνει.
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.211
Δημήτρη, μου θυμίζεις μια συζήτηση που είχα προχτές, μετά το γιορτινό τραπέζι. Από σπόντα είπε η κυρία του κυρίου, καθηγήτρια χημείας και μητέρα δύο εφήβων, ότι έκοψαν σχεδόν τελείως τη ζάχαρη. Αλλά τρώνε 7-8 βάζα μέλι το χρόνο. Οκτώ κιλά μέλι. Κι όταν της είπα ότι το μέλι είναι επίσης τοξικό για τον άνθρωπο, όχι τόσο η ζάχαρη, αλλά λίγο λιγώτερο, και ότι επιφέρει την ίδια βιοχημική επιβάρυνση στο συκώτι, όπως η ζάχαρη και το αλκοόλ, με κοίταξε με έκπληξη κι αμέσως ο εγκέφαλός της έκανε ντρίπλα για να μη ξεβολευτεί. Μου είπε ότι "δεν είναι το ίδιο". Και της είπα πως το συκώτι δε χαμπαριάζει από την ευγένεια της καταγωγής, η φρουκτόζη της ζάχαρης που βγαίνει από το άχαρο και ψυχρό εργοστάσιο, και η φρουκτόζη που βγαίνει με μεράκι από τις εργατικές μελισσούλες του οικολόγου μελοσσοκόμου, είναι ΙΔΙΑ. Απλώς, η αναλογία της στο μέλι είναι μικρότερη.

Γι' αυτό σου λέω, άσε την ιδέα να ωριμάσει. ο εγκέφαλος χρειάζεται χρόνο, ο οποίος, συν τω χρόνω, αυξάνει.
Νομίζω ότι ήσουν πολύ επιεικής μαζί της: γιατί δεν της είπες ότι το μέλι περιέχει το κλωστηρίδιο της αλλαντίασης, να τη στείλεις αδιάβαστη; :biggrin:

Όσο για την τελευταία φράση σου, συμφωνώ απόλυτα.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Η γυναίκα θέλει ένα καινούριο αυτοκίνητο, κυρίως για την πόλη. Οι διαδρομές που κάνει συνήθως είναι πολύ μικρές, 5-20 χλμ ημερησίως.

Οι απαιτήσεις έχουν αναλυτικά ως εξής:
  • πεντάθυρο
  • σύγχρονο αυτόματο κιβώτιο
  • χώρο αποσκευών τουλάχιστον 250 λίτρων
  • ανάρτηση άνετη στις ανωμαλίες του δρόμου (οι δρόμοι στην περιοχή μας είναι γεμάτοι κακοτεχνίες από την εγκατάσταση δημοτικής αποχέτευσης, σαμαράκια περιορισμού ταχύτητας κλπ)
  • όμορφη εμφάνιση και ποιοτικά υλικά μέσα και έξω
  • να μην υστερεί ουσιαστικά σε κανένα σημαντικό τομέα όπως οδική συμπεριφορά, επιδόσεις, ασφάλεια και αξιοπιστία.
Το διαθέσιμο ποσό είναι μέχρι 20.000 € οπότε μπορεί να επιλεγεί και super-mini αντί για καθαρόαιμο city-car.

Η πρώτη επιλογή είναι το Peugeot 208 ACTIVE PLUS 1.2 PURETECH 100 S&S EAT8. Κάνοντας κάποιες υποχωρήσεις, δεύτερη επιλογή είναι το Hyundai i10. Θα προτείνατε κάτι άλλο;
Γαλος και αξιοπιτια λιγάκι δύσκολο. Οπότε θα πας σε Κορέα και Ιάπωνα.
Το γιαρις είναι ντενεκε ξεγανωτος. Δεν έχω δει πιο άχρηστα πλαστικά σε πόρτες και πλαϊνά. Ακουμπάς τον καπλαμά της πορτας με το χέρι και τρίζει του θανατα. Ούτε δώρο να μου το έκανες. Τα ι10 και ι20 είναι Τουρκία, οπότε όλο και το θέλει το συνεργείο του. Ρώτα κάποιον και θα δεις. Δες το ΚΙΑ ριο και αν δεν είναι τουρκικό πάρτο.
Η κορυφή είναι το mazda 2.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.337
Reaction score
125.263
Δυστυχώς θα συμφωνήσω για την ποιότητα κατασκευής του Yaris hybrid, καθώς σε 3,5 χρόνια που το έχω, τρίζουν μέσα όλα, σα κουδουνίστρα.

Βεβαίως δεν έχει δει χωματόδρομο, μηδέν, αλλά βλέπει σχεδόν κάθε μέρα 200μ δρόμου από τσιμέντο. Μόνο για άσφαλτο είναι, και καλής ποιότητας. Χαμηλό, βρίσκει εύκολα, σε πεζοδρόμιο δεν ανεβαίνει με τίποτα.

Δεν έχει βγάλει κανένα απολύτως πρόβλημα, το έχω λίζινγκ για 4-ετια και θα επεκτείνω τη χρονομίσθωση 2 χρόνια ακόμα.

Δε θα το αγόραζα σε καμία περίπτωση.
Τρίζουν όλα.

Το νέο γιαρις κρος, θα το αγόραζα. Το μεγαλύτερο ύψος από το έδαφος και οι μεγαλύτερης διαδρομής (και πιο μαλακες) αναρτήσεις, είναι αυτό ακριβώς που του έλλειπε.
 


Μηνύματα
561
Reaction score
1.003
Τι ακριβώς σπορτίφ έχει το Corsa;
Η έκδοση gs line η οποία είναι εντός του μπάτζετ έχει αρκετά σπορτίφ εμφάνιση τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά. Οδηγικά τώρα, δε νομιζω να ζητάει κάποιος σπορτίφ χαρακτήρα και επιδόσεις από αυτά τα αυτοκίνητα ώστε να γίνεται ειρωνικός προς τους άλλους.
Επίσης το corsa το θεωρώ τίμια επιλογή μόνο κ μόνο επειδή κοστίζει όσο θα έπρεπε ένα αμάξι τέτοιας κατηγορίας. Γιατί κάτι προτάσεις με παραπάνω από 20.000 τιμή εκκίνησης για τέτοιες μικρές σκατουλες κι εμένα μου φαίνονται αστείες, αλλά νταξει, δεν ειρωνεύτηκα και κάποιον....
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.898
Reaction score
12.509
Ούτε εγώ. Ωστόσο είναι καλό να μην ξεχνάμε και τις έννοιες πίσω από τις λέξεις. Εξάλλου δεν ανέφερες τον όρο "εμφάνιση" (σε συνάρτηση με το "σπορτίφ").
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.642
Kia stonic 1000αρακι
Τίποτα άλλο , μιλάμε για 5000 χλμ το χρόνο είναι αστείο να συζητάμε για ηλεκτρικά που σε αυτό το μέγεθος ύψος θέλουν πάνω από 10000 παραπάνω. Δε θα αποσβεθουν ποτέ ποτέ ποτέ ποτέ ποτέ...
 

TGD

Μηνύματα
7.129
Reaction score
7.171
Το Renault Twingo δεν το έχετε σε εκτίμηση; Ή περιμένετε την ηλεκτρική έκδοση;
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
Puma αν βιάζεσαι Yaris cross αν δεν βιάζεσαι.
Puma αν κανείς και ταξίδια Yaris αν μόνο πόλη.
Puma αν το φορτώνεις το megabox που έχει, Yaris αν πας μόνο σουπερμάρκετ
Αυτά και τέλος.
2F1DC4CC-2280-441C-BA00-7B15323A2A70.jpeg
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.576
+1 από μένα για Yaris υβριδικό

απλά έχε υπόψην ότι από ποιότητα κατασκευής + κράτημα, χειρότερο από παλιότερα VW που είχα
και με τη μικρή μπαταρία που έχει αμφιβάλω αν μπορείς να κάνεις ακόμη και 2 χλμ χωρίς να πάρει μπροστά ο κινητήρας

ωστόσο για πόλη είναι πανεύκολο στην οδήγηση χωρίς ταχύτητες, αθόρυβο, σε καταστέλει οδηγικά (όπως όλα τα αυτοκίνητα που δεν μπορούν να μαρσάρουν) και ρίχνεις λιγότερα μπινελίκια (οι άλλοι ρίχνουν περισσότερα :biggrin: ),
δεν έχει μίζα (πολύ ενοχλητική σε κάθε φανάρι)

τα παραπάνω λεφτά σε σχέση με το απλό, θα σου έρθουν μία ή άλλη αν κάνεις λίγα χιλιόμετρα,
θα γλιτώσεις λεφτά με το υωριδικό αν κάνεις πολλά χλμ

για την πόλη το θεωρώ την δεύτερη καλύτερη λύση μετά από ηλεκτρικό
ή την καλύτερη αν δεν έχεις δυνατότητα φόρτισης στο σπίτι σου και χωρίς το άγχος να ξεμείνεις
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.936
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top