Ποιο αυτοκίνητο κυρίως για την πόλη;

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.781
είναι αστείο να συζητάμε για ηλεκτρικά που σε αυτό το μέγεθος ύψος θέλουν πάνω από 10000 παραπάνω. Δε θα αποσβεθουν ποτέ ποτέ ποτέ ποτέ ποτέ...
Μήπως δεν έχει ωριμάσει ο εγκέφαλός σου; Εεε, η ιδέα εννοώ. Ή το μέλι, δεν κατάλαβα ακριβώς.
 





TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.181
Όλα όσα γράφετε είναι μια κατηγορία παραπάνω από αυτό που θα χαρακτήριζα εγώ ως πόλης. Στην μάνα μου πριν 5 χρόνια πήρα ένα Seat Mii. Παρά το χειρότερο φινίρισμα από τα αντίπαλα PSA/Toyota, η τριπλέτα του Group VAG έχει σαφώς μεγαλύτερο χώρο για τους πίσω επιβάτες.
Αλλά το πιο άνετο απ' όλα ήταν το Renault Twingo, απλά ήταν αρκετά ακριβότερο.
 


Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
Έχω οδηγήσει Mii και aygoηδη

Δεν ειναι αυτοκίνητα πόλης , είναι οχήματα ανάγκης δεν κάνουν για τίποτα εκτός από το να βρεις μια πολύ φθηνή λύση να μετακινηθείς με πολλούς περιορισμούς.
Swift Yaris Rio κλπ είναι οχήματα πόλης που κάνουν τα πάντα , μέχρι και να αποτελούν αποκλειστικό όχημα 4μελους οικογένειας
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Με το Yaris μια χαρά ξεκινάς οδικώς να πας Ισπανία, να γυρίσεις όλη την Ευρώπη, να πας Ρωσία και να κατέβεις Αίγυπτο.

Είναι βέβαιο ότι δε θα χαλάσει τίποτα στο δρόμο, και δεν θα έχεις πουθενά πρόβλημα.
 


TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.181
To Yaris το έχουν δύο νονές: η μία ντήζελ, η άλλη υβριδικό. Πάρτε το υβριδικό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Προσωπικά με το Yaris το ντιζελάκι, πήγα οδικώς μέχρι Γαλλία, έμεινα Βουδαπέστη, Βενετία, Λουμπλιάνα, Μόντε Κάρλο, Παρίσι, και μόνο Αγγλία δε πήγα οδικώς, απλώς για να χαρώ το σούπερ γρήγορο τραίνο.

Είναι για μένα το μόνο "μικρό" που η συμπεριφορά του θυμίζει "μεγάλο", με μόνη εξαίρεση τα φρένα. :)

Και με το υβριδικό Yaris που έχω τώρα, δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό να κάνω τέτοιο ταξίδι.

Αλλά τα πλαστικά του, είναι χάλια και τρίζει. Δεν κρύβω ούτε τα θετικά του, ούτε τα αρνητικά του. :)
 

Μηνύματα
561
Reaction score
1.003
Με το Yaris μια χαρά ξεκινάς οδικώς να πας Ισπανία, να γυρίσεις όλη την Ευρώπη, να πας Ρωσία και να κατέβεις Αίγυπτο.

Είναι βέβαιο ότι δε θα χαλάσει τίποτα στο δρόμο, και δεν θα έχεις πουθενά πρόβλημα.

Κώστα, μολις δεις το πρώτο παραμικρό πρόβλημα, οποιαδήποτε κι αν είναι αυτό, ξεφορτωσου το. Ωραία τα λες ως ιδιώτης. Αλλά επειδή έχω δουλέψει Toyota επαγγελματικά, θα σου πω μόνο ότι πάνω στα toyota μπορούν να χαλάσουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ. οταν λεμε τα πάντα εννοουμε τα παντα. Μεχρι και το μέταλλο στις πόρτες εκεί που κουμπωνει ο μεντεσες (η όπως διάολο λεγεται) ράγισε! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα μπορούν να χαλάσουν. Είναι εκτός πραγματικότητας αυτά που πέρασα. Και σε ολους τους τομεις ετσι; Μηχανή, μετάδοση, Ηλεκτρολογικά, κλιματισμός, φρένα, εσωτερικό.... name it!
Δεν υπάρχει κουλη βλάβη να μου περιγράψεις σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο και να μου φανεί περίεργη. Ειλικρινά.
 


P

panag 505

Guest
Κάπως έτσι και εμένα η γυναίκα μου ζήτησε ένα μικρό ΙΧ για τη δουλεία της. Αφού είχαμε καυγάδες τύπου πάρε τον προαστιακό δίπλα σου είναι κλπ μην ξοδευτούμε για 2χλμ τελικά πήρα όλα τα yaris μαζί δηλ. το rav 4. της επιβλήθηκα την έσκισα τη γάτα. Δεν έμεινα όμως με σταυρωμένα τα χέρια πήρα και ένα Beverly για μένα τόσο καλά. Έτσι λοιπόν κάνω έγω τα χλμ με δαύτο, και έχει όλα τα καλά. Το οδηγάς χωρίς κράνος, ανεβαίνεις τα πεζοδρόμια, πας σε πεζόδρομους, σε πλατείες, με στέλνει και σούπερ μάρκετ, περνάω με κόκκινα δε σταματάω σε στοπ, αλλά το κυριότερο πάμε και για μπύρες, και αυτή φεύγει μόνη της και εγώ παίρνω τη φίλη της που γουστάρει τις μηχανές και πατάω φρένο και μου έρχονται όλα τα β@ζιά της πάνω μου. Μήπως τελικά η λύση είναι μηχανάκι για μας.:)
 


Μηνύματα
12.399
Reaction score
14.599
Κώστα, μολις δεις το πρώτο παραμικρό πρόβλημα, οποιαδήποτε κι αν είναι αυτό, ξεφορτωσου το. Ωραία τα λες ως ιδιώτης. Αλλά επειδή έχω δουλέψει Toyota επαγγελματικά, θα σου πω μόνο ότι πάνω στα toyota μπορούν να χαλάσουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ. οταν λεμε τα πάντα εννοουμε τα παντα. Μεχρι και το μέταλλο στις πόρτες εκεί που κουμπωνει ο μεντεσες (η όπως διάολο λεγεται) ράγισε! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα μπορούν να χαλάσουν. Είναι εκτός πραγματικότητας αυτά που πέρασα. Και σε ολους τους τομεις ετσι; Μηχανή, μετάδοση, Ηλεκτρολογικά, κλιματισμός, φρένα, εσωτερικό.... name it!
Δεν υπάρχει κουλη βλάβη να μου περιγράψεις σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο και να μου φανεί περίεργη. Ειλικρινά.
Πρωτάκουστο. Σε βιομηχανία λιωσίματος μετάλλων τα είχατε ? χά χά.
Κάπως έτσι και εμένα η γυναίκα μου ζήτησε ένα μικρό ΙΧ για τη δουλεία της. Αφού είχαμε καυγάδες τύπου πάρε τον προαστιακό δίπλα σου είναι κλπ μην ξοδευτούμε για 2χλμ τελικά πήρα όλα τα yaris μαζί δηλ. το rav 4. της επιβλήθηκα την έσκισα τη γάτα. Δεν έμεινα όμως με σταυρωμένα τα χέρια πήρα και ένα Beverly για μένα τόσο καλά. Έτσι λοιπόν κάνω έγω τα χλμ με δαύτο, και έχει όλα τα καλά. Το οδηγάς χωρίς κράνος, ανεβαίνεις τα πεζοδρόμια, πας σε πεζόδρομους, σε πλατείες, με στέλνει και σούπερ μάρκετ, περνάω με κόκκινα δε σταματάω σε στοπ, αλλά το κυριότερο πάμε και για μπύρες, και αυτή φεύγει μόνη της και εγώ παίρνω τη φίλη της που γουστάρει τις μηχανές και πατάω φρένο και μου έρχονται όλα τα β@ζιά της πάνω μου. Μήπως τελικά η λύση είναι μηχανάκι για μας.:)
Α, το γνωατό κόλπο με το φρένο χά χά (εμένα απο όλα αυτά που έγραψες δες τι μου έμεινε μόνο).
 



Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Οποιοδήποτε όχημα χωρίς ηλεκτροκινητήρα παραπέμπει σε αυτοκινητιστικό μεσαίωνα , αλλά δεν έχουν όλα τα προβλήματα την ίδια τεχνικώς ορθή λύση
Eχεις ξεφύγει ή είναι η ιδέα μου?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.609
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top