Πολυκάναλος ΗΧΟΣ.....the KING.

Μηνύματα
518
Reaction score
2.340
Λοιπόν ,

Έστησα με αρκετή προσοχή σωστά το πολυκαναλικό σύστημα στο σπίτι και έχω μείνει έκπληκτος .

Παίζω ακόμα και όλα τα stereo κομμάτια από αυτό με την επιλογή Dolby PLII – music στον Denon Α1 (που είναι ο προενισχυτής) και το αποτέλεσμα είναι πάλι μαγικό.

Υπάρχει φυσικά μπόλικο software + αρκετή ισοστάθμιση αλλά δεν μου καίγεται καρφί και αδιαφορώ για όλες τις πιουρίστικες θεωρίες , γιατί το αποτέλεσμα σκοτώνει. Ξανακούω τα πάντα από την αρχή.
Δε μιλάω για πραγματικά 5.1 υλικό όπου με την βοήθεια της ισοστάθμισης το αποτέλεσμα έχει απογειωθεί και το δωμάτιο έχει γίνει 500 μ2.

Δεν έχω καμία αμφιβολία για τον τίτλο ...the KING.

Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να ασχολούμαστε με το πολυκάναλο ήχο . ?
Γιατί τόση αδιαφορία για το θέμα αυτό. ?
.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ωραίο θέμα.

Ηλία σε πιστεύω. Δεν έχεις καθόλου μα καθόλου άδικο.
Τα βασικά προβλήματα όμως είναι τρία.

1. Χώρος. Το πολυκάναλο σύστημα χρειάζεται περισσότερο χώρο για να αναπτυχθεί σωστά. Επί της ουσίας χρειάζεται dedicated χώρος και όχι ένα τυπικό σαλόνι όπως ο χώρος των περισσότερων από εμάς.
2. Κόστος. Για να στηθεί ένα πολυκάναλο σύστημα με καλές προϋποθέσεις απαιτούνται πολλά περισσότερα χρήματα.
3. Software. Τα πολυκάναλα προγράμματα όπως και να το κάνουμε είναι ελαφρώς περιορισμένα, αν και συνεχώς βγαίνουν νέα, τα οποία όμως κοστίζουν.

Κατά τα άλλα, επαναλαμβάνω ότι έχεις απόλυτο δίκιο. Το ΑΠΟΛΥΤΟ σύστημα έχει σίγουρα πάνω από 2 ηχεία. Η στερεοφωνία δεν είναι παρά ο καλύτερος... συμβιβασμός.

...
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
...........

2. Κόστος. Για να στηθεί ένα πολυκάναλο σύστημα με καλές προϋποθέσεις απαιτούνται πολλά περισσότερα χρήματα.
.. ...
Είχα την δυνατότητα να συγκρίνω ένα δικάναλο σύστημα υπέρ-υψηλού κόστους και ένα πολυκάναλο σύστημα SACD της ίδιας εταιρείας με σημαντικά χαμηλότερη τιμή, σε δύο πανομοιότυπους, από άποψη ακουστικής και μεγέθους, χώρους.

Το πολυκάναλο σύστημα μου φάνηκε λιγότερο εντυπωσιακό, αλλά, σαφώς πιό ρεαλιστικό από το ομόσταυλο δικάναλο.

Γεγονός είναι, ότι η "αγορά" έχει ήδη διαμορφώσει μία πολύ περιορισμένη προοπτική για το καλοστημένο πολυκάναλο SACD.

Θετικότατες εντυπώσεις έχω αποκομίσει και από το σύστημα Trifield των Stuart/Gerzon το οποίο συναντάται στις συσκευές της Meridian.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
έχεις απόλυτο δίκιο. Το ΑΠΟΛΥΤΟ σύστημα έχει σίγουρα πάνω από 2 ηχεία. Η στερεοφωνία δεν είναι παρά ο καλύτερος... συμβιβασμός.
αυτα τα λογια του Νικου τα λενε ολα.

Στα ιδια συμπερασματα με σενα φιλε, εχω φτασει κι εγω.
Τωρα μαλιστα ειμαι στην φαση στησιματος ενος πολυκαναλου συστηματος, με DUEVEL BELLA LUNA μπροστα και DUEVEL PLANETS πισω, με δυο B&W PV1 και ενα VELODYNE DD12, σε αντικατασταση του σετ των KEF XQ που χρησιμοποιουσα εως τωρα με αριστες εντυπωσεις στον ηχητικο τομεα. Ειδωμεν. Αναλυτικες ηχητικες εντυπωσεις σε κανενα μηνα περιπου.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Πολυκάναλος ΗΧΟΣ.....the KING.

αυτα τα λογια του Νικου τα λενε ολα.

Στα ιδια συμπερασματα με σενα φιλε, εχω φτασει κι εγω.
Τωρα μαλιστα ειμαι στην φαση στησιματος ενος πολυκαναλου συστηματος, με DUEVEL BELLA LUNA μπροστα και DUEVEL PLANETS πισω, με δυο B&W PV1 και ενα VELODYNE DD12, σε αντικατασταση του σετ των KEF XQ που χρησιμοποιουσα εως τωρα με αριστες εντυπωσεις στον ηχητικο τομεα. Ειδωμεν. Αναλυτικες ηχητικες εντυπωσεις σε κανενα μηνα περιπου.
Και τα ΑΝΑΛΥΣΙΣ που ειναι?
 


Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Και τα ΑΝΑΛΥΣΙΣ που ειναι?
παραμενουν η μαλλον ανανεωθηκαν, καθαρα για δικαναλο.
Αλλα αυτα τα BELLA LUNA ρε παιδι μου ειναι αλλο πραγμα. Μαζευεσαι σε παρεα και ακουτε ολοι μουσικη χωρις χαιεντικο αγχος. Ειναι στα ηχεια, οτι η Μακιντος στους ενισχυτες.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
παραμενουν η μαλλον ανανεωθηκαν, καθαρα για δικαναλο.
Αλλα αυτα τα BELLA LUNA ρε παιδι μου ειναι αλλο πραγμα. Μαζευεσαι σε παρεα και ακουτε ολοι μουσικη χωρις χαιεντικο αγχος. Ειναι στα ηχεια, οτι η Μακιντος στους ενισχυτες.
τι μονο αυτα? για γραψε και λιγα ακομα πλιζ...
πως παιζουν τα μπελα λουνα σε σχεση με τα πανελς?
βλεπεις μεγαλη διαφορα στο φοκους?
μεσαιες?
πλιζ θανασις...
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: Πολυκάναλος ΗΧΟΣ.....the KING.

Θαναση πολυ μυστικοπαθεια επαισε τελευταια. Μπελα λουνα ακουμε, σφαιρες της B&W βλεπουμε, κριτικες ομως τιποτα. Μηπως υπαρχουν ...συνδρομητικα ποστ και ξεχασαμε να πληρωσουμε? :128:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
μου βαζεις ιδεες.

Ηχητικα συμπερασματα και συγκρισεις τελος του μηνα που ερχονται τα δικα μου BELLA LUNA απο την Γερμανια, μιας και μου αρεσουν τοσο που τα παραγγειλα.

Και εγω ανυπομονω να τα συγκρινω με τα Αναλυσις Ωμεγα τα οποια προσφατως ανανεωσα.

Αναμεινατε μιας και θα υπαρξουν αναλυτικοτατα τεστ.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
μου βαζεις ιδεες.

Ηχητικα συμπερασματα και συγκρισεις τελος του μηνα που ερχονται τα δικα μου BELLA LUNA απο την Γερμανια, μιας και μου αρεσουν τοσο που τα παραγγειλα.

Και εγω ανυπομονω να τα συγκρινω με τα Αναλυσις Ωμεγα τα οποια προσφατως ανανεωσα.

Αναμεινατε μιας και θα υπαρξουν αναλυτικοτατα τεστ.
:404::404::404:
 


Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
εδωσα τα δικα μου για ρυθμισεις και μετα πουλημα και πηρα ενα σχετικα καινουργιο ζευγαρι.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
βασικα θελω να δω σε ενα πολυκαναλο σεταπ, ποσο απαραιτητο ειναι ενα κεντρικο ηχειο με δεδομενη την παντοκατευθηντικοτητα των BELLA LUNA, που λογικα δεν πρεπει να το εχουν αναγκη.
Παντως ειναι κριμα μια εταιρια με παντοκατευθηντικα ηχεια, που ειναι οτι καλυτερο για πολυκαναλο ηχο να μην εχει σε παραγωγη τα αναλογα κεντρικα.
Ειδωμεν.
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Καλά, κι εγώ από δικάναλο σε πολυκάναλο που πήγα άλλη εμπειρία μιλάμε, κάποιοι τα έγγραφαν πριν από 10 χρόνια, εδώ γιατί δεν έγραψε ο Κώστας Ear να το πουσάρει το θέμα να φτάσει 100 σελίδες;;;
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top