Πολυκαναλικά συστήματα με υψηλό λόγο απόδοσης προς τιμή

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Φοβάμαι όμως τις συμβολές από τόσο μεγάλο ηχείο με τρεις μονάδες σε κοντινές αποστάσεις ακρόασης...
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ποιος ακούει εκεί πάνω;

Μπορώ να σου πω τουλάχιστον 15 άτομα από δω μέσα, που δεν ακούν τίποτα κει.

Που έχω κείνο το σχεδιάγραμμα ανά ηλικία...

🤪😂


Τέλος πάντων, στην οφ αξις είναι μια χαρά, τα βάζεις cross firing και λύνονται όλα τα θέματα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Directivity error από 8-15Khz.
Don’t like
Πρόσεχε τι αποδοκιμάζεις αφού είναι πλέον βάσιμο ενδεχόμενο να παραχθούν immersive master από studio που θα εντάξουν πρόθυμα τέτοια μοντέλα για πολλαπλά δορυφορικά κανάλια χάρη στη χαμηλή τους τιμή.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Πρόσεχε τι αποδοκιμάζεις αφού είναι πλέον βάσιμο ενδεχόμενο να παραχθούν immersive master από studio που θα εντάξουν πρόθυμα τέτοια μοντέλα για πολλαπλά δορυφορικά κανάλια χάρη στη χαμηλή τους τιμή.
Δεν θα είναι οι εταιρίες που με ενδιαφέρουν, θα είναι τα διάφορα κομμουνιστικά που θέλει ο @wnet
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
...θα είναι τα διάφορα κομμουνιστικά που θέλει ο @wnet
Εγώ πάντως δεν ζήτησα ποτέ Dolby Atmos για τις μάζες!
Ας το έχουν οι "εκλεκτοί", οι "τρελλαμένοι" ή γενικά όποιος μπορεί και θέλει, δε με χαλάει καθόλου... :p
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Υπάρχουν πολλές εγγραφές δηλαδή, ιδιίως στην ροκ κλπ που ακούει το 99 % του κόσμου που εμπεριέχουν ενέργεια ή έστω περιεχόμενο πάνω απο 7 άντε 10 KHz ; (και συζητάμε μέχρι που ακούμε ή για 16 ή 20 KHz ; )
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Εγώ θα ήθελα να δω το διάγραμμα απόκρισης στον κατακόρυφο άξονα σε απόσταση κάτω από 1 μέτρο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Για να βάλουμε σε τάξη το χάος 🤪😂😁 ας ξαναδούμε τα βασικά.

265267_d976dfaf977dcbb234c541824849ebba~5.jpeg


Η περιοχή στο πρασινάκι, είναι η περιοχή μεγάλης ευαισθησίας στην ανθρώπινη ακοή, και χονδρικά όπως τη βλέπετε δηλαδή, εκτείνεται από τους 400-500 κύκλους μέχρι τους 7-8 χιλιόκυκλους, με κορύφωση της ευαισθησίας στο εύρος 2-6 χιλιόκυκλων.

Η ουδός ακοής κατεβαίνει κάτω από στάθμη 10 dB SPL από τους 250 κύκλους και άνω, ενώ στους 10 χιλιόκυκλους η ουδός ακοής βρίσκεται ελάχιστα πάνω από αυτή τη στάθμη.

Προφανώς με την πάροδο της ηλικίας πέφτει η ικανότητα της ακοής γενικά, κι όταν λέμε ικανότητα εννοούμε ευαισθησία, και ειδικά πέφτει η ευαισθησία του αισθητηρίου οργάνου στα άκρα του φάσματος, δηλαδή ανεβαίνει η ουδός ακοής κατά μερικά ντεσιμπέλ.

Δεν γίνεται κανένας "κουφός", απλώς χρειάζεται μεγαλύτερα SPL για να αντιληφθεί αυτές τις συχνότητες.

Με εξαίρεση τα ακουστικά τραύματα (και οργανικές παθήσεις με τις οποίες δε θα ασχοληθούμε τώρα), όπου μπορεί να υπάρχει πολύ μεγάλη πτώση σε στενό συχνοτικο εύρος οπουδήποτε στο φάσμα, είναι μάλλον απίθανο να μην ακούει κάποιος τις συχνότητες άνω των 10 kHz.

Ακόμα και σε αυτήν την απομακρυσμένη πιθανότητα, η ισορροπημένη παρουσία στο φάσμα αυτών των συχνοτήτων, θα δώσουν ισορροπημένο ήχο διότι εμπλέκονται οι υψισυχνες αρμονικές των οργάνων με τη θεμελιώδη αυτών στην τονική αντίληψη της χροιας των οργάνων.

Γι'αυτό το λόγο, ακόμα και η παρουσία ενός super tweeter, το οποίο θα παίζει σε φάσμα όπου το ανθρώπινο αυτί είναι εντελώς κουφό, προάγει την αληθοφάνεια σε μουσικά όργανα που έχουν μέχρι κει πάνω αρμονικές, και γίνεται αντιληπτή η συνεισφορά του.

Δηλαδή, πέραν του χαβαλε, το εν λόγω ηχείο, αν και εξαιρετικό για το κόστος του, έχει σαφές μειονέκτημα εκεί ψηλά, το οποίο βεβαίως μπορεί να γίνει αντιληπτό σε οποιαδήποτε μουσική, πλην των κλαψομούνικων της καταπτυστης κατηγορίας του έντεχνου, που δε μας ενδιαφέρει διόλου πως παιζ.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Swissonic X8 :


Η θυγατρική του Thomann κυκλοφορεί τρίδρομο δορυφόρο με διαχείριση σήματος μέσω DSP και τιμή σκανδαλώδη για την ποιότητα κατασκευής - που εννοείται ότι γίνεται στην Κίνα. Η δυνατότητα περιστροφής του τμήματος με mid & tweeter ώστε να επιτρέπεται οριζόντια τοποθέτηση παραπέμπει στα μοντέλα Focal Trio.
Αν είναι όντως συμπαθητικό αυτό γκουρού εγώ που παίζω σ' αυτές τις κατηγορίες τιμής συνήθως ίσως να το σκεφτόμουν για ένα ουπς παραπάν' απ' αυτά που διαθέτω ?
(Yamaha HS5 - Swissonic NT 10A).
Με βολεύ' που ''ξαπλώνουν'' κιόλας.. ;)

To DSP πως δουλεύ'? :idk:
Μέσω επεξεργαστή ? (δεν έχω :tongue:)
Μέσω εφαρμογής από το κουνητό?

Για δικάναλο λέω εγώ ε? 8-)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αν είναι όντως συμπαθητικό αυτό γκουρού εγώ που παίζω σ' αυτές τις κατηγορίες τιμής συνήθως ίσως να το σκεφτόμουν για ένα ουπς παραπάν' απ' αυτά που διαθέτω ?
(Yamaha HS5 - Swissonic NT 10A).
Με βολεύ' που ''ξαπλώνουν'' κιόλας.. ;)

To DSP πως δουλεύ'? :idk:
Μέσω επεξεργαστή ? (δεν έχω :tongue:)
Μέσω εφαρμογής από το κουνητό?

Για δικάναλο λέω εγώ ε? 8-)
H διαχείριση μέσω DSP είναι ενσωματωμένη στο ηχείο, δηλαδή περνά το σήμα από την αναλογική είσοδο σε βρόχο AD-DA γι αυτό και αναφέρθηκε. Οι ρυθμίσεις στην απόκριση ελέγχονται από διακοπτάκια στην πλάτη του ηχείου. Δεν έχει ασύρματη σύνδεση όπως λ.χ. τα γνωστά KEF. Η καμπίνα έχει καλή κατασκευή για την τιμή χωρίς φθηνά πλαστικά μέση.
1680192028098.png


Σε διαθέσιμο γερμανικό review αναφέρεται ότι είναι πολύ καλό σε απόδοση φωνητικών και λιγότερο καλό στις κατώτερες χαμηλές με τη συμπεριφορά του bass reflex - ως full tange και μη κροσαρισμένο υψιπερατά εννοείται. Ενδέχεται επίσης να μην ικανοποιούσε αρκετά ως προς μεσαίες και υψηλές οκτάβες σε μέση συνεχόμενη στάθμη κοντινή στα όρια των προδιαγραφών του.

Γενικά δεν θα έπρεπε να έχουμε υπερβολικές απαιτήσεις από τρίδρομο με αντίτιμο ένα τριακοσάρι ανά τεμάχιο.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
H διαχείριση μέσω DSP είναι ενσωματωμένη στο ηχείο, δηλαδή περνά το σήμα από την αναλογική είσοδο σε βρόχο AD-DA γι αυτό και αναφέρθηκε. Οι ρυθμίσεις στην απόκριση ελέγχονται από διακοπτάκια στην πλάτη του ηχείου. Δεν έχει ασύρματη σύνδεση όπως λ.χ. τα γνωστά KEF.
View attachment 286575

Σε διαθέσιμο γερμανικό review αναφέρεται ότι είναι πολύ καλό σε απόδοση φωνητικών και λιγότερο καλό στις κατώτερες χαμηλές με τη συμπεριφορά του bass reflex - ως full tange και μη κροσαρισμένο υψιπερατά εννοείται. Ενδέχεται επίσης να μην ικανοποιούσε αρκετά ως προς μεσαίες και υψηλές οκτάβες σε μέση συνεχόμενη στάθμη κοντινή στα όρια των προδιαγραφών του. Δεν θα έπρεπε να είχαμε υπερβολικές απαιτήσεις από τρίδρομο με αντίτιμο ένα τριακοσάρι ανά τεμάχιο.
Δεν βλέπω διακοπτάκια στην πλάτη του ηχείου, τύφλα ? :tongue:

Για επιδόσεις οκ, όπως είπες είναι φτηνό, θα υπάρχουν συμβιβασμοί..
Να το σκεφτώ όμως σε σχέση με τα άλλα εξίσου φτηνά που διαθέτω?
Το μόνο που δεν θα ήθελα να έχει είναι η τρούπα πίσω ή τρούπα γενικώς.. :biggrin:
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν βλέπω διακοπτάκια στην πλάτη του ηχείου, τύφλα ? :tongue:

Για επιδόσεις οκ, όπως είπες είναι φτηνό, θα υπάρχουν συμβιβασμοί..
Να το σκεφτώ όμως σε σχέση με τα άλλα εξίσου φτηνά που διαθέτω? :biggrin:
Το μόνο που δεν θα ήθελα να έχει είναι η τρούπα πίσω ή τρούπα γενικώς.. :(
Πρόσεχε τα λευκά dip διακοπτάκια ...
Αν σ'ενθουσιάζουν τόσο πολύ όσο λες τα Spendor , τότε όχι.
Σε σχέση με τα Yamaha κι εφόσον θα τα ήθελες για ρόλο διαφορετικό από τα Spendor, όπως λ.χ. σε πολυκαναλική σύνθεση, θετικό το ενδεχόμενο αφού θα πας από δίδρομο πεντάρι σε τρίδρομο.Με υψιπερατό κροσάρισμα στην τυπική συχνότητα 80 Hz το bass reflex αναμένεται να βγαίνει από το παιγνίδι.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πρόσεχε τα λευκά dip διακοπτάκια ...
Αν σ'ενθουσιάζουν τόσο πολύ όσο λες τα Spendor , τότε όχι.
Σε σχέση με τα Yamaha , θετικό το ενδεχόμενο αφού θα πας από δίδρομο πεντάρι σε τρίδρομο.
Για αντικατάσταση των ενεργών..
Άσε τα Spendor..
Αυτά τα έχω στημένα μόνα τους στην έκθεση.. :tongue:
Έχω τα HS5 και τα NT 10A της swissonic.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για αντικατάσταση των ενεργών..
Άσε τα Spendor..
Αυτά τα έχω στημένα μόνα τους στην έκθεση.. :tongue:
Έχω τα HS5 και τα NT 10A της swissonic.
Δεν γίνεται να εγγυηθώ προσωπικά το αποτέλεσμα ή ακόμα περισσότερο την απροβλημάτιστη λειτουργία, λέω μόνο ότι με τα δικά μου κριτήρια θ'άξιζε εφόσον δεν θα εξέταζες ενδεχόμενο να πας σε ανώτερης κατηγορίας και τιμής monitor.
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
καλησπερα, μια χαρα για ταινιες/documentaries/live concerts από blu-ray 4K, σε μπαλκονι 4x8m με προβολεα benq 4Κ, player sony 4K, οθόνη από ειδικό πλαστικό sandwich 150" και logitech 5.1 !! χαχα
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δεν γίνεται να εγγυηθώ προσωπικά το αποτέλεσμα ή ακόμα περισσότερο την απροβλημάτιστη λειτουργία, λέω μόνο ότι με τα δικά μου κριτήρια θ'άξιζε εφόσον δεν θα εξέταζες ενδεχόμενο να πας σε ανώτερης κατηγορίας και τιμής monitor.
Κατανοητό (και δεν θα το ζητούσα).
Τα αντίστοιχα ''ξαπλωτά'' ποιοτικότερα 3δρομα πάντως (σαν της focal π.χ. που αναφέρθηκε) πάνε αρκετά ψηλά για να τα βάλω στο παιχνίδι..
Αν το σκεφτόμουν (δεν καίγομαι :p) θα το έκανα μόνο για κάποια σε σχετικά κοντινή τιμή με τα ήδη υπάρχοντα.
Τα 3δρομα KRK που κι αυτά είναι φτηνά, είναι αρκετά πιο μεγάλα (είναι 10'' νομίζω, δεν το χρειάζομαι) και δεν μ' αρέσει καθόλου μα καθόλου το look.

καλησπερα, μια χαρα για ταινιες/documentaries/live concerts από blu-ray 4K, σε μπαλκονι 4x8m με προβολεα benq 4Κ, player sony 4K, οθόνη από ειδικό πλαστικό sandwich 150" και logitech 5.1 !! χαχα
Εξηγείτε?
Δεν το κατάλαβα.. :idk:
Αν είναι άσχετο με αυτά που ρώτησα εγώ sorry..
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
μειονέκτημα εκεί ψηλά, το οποίο βεβαίως μπορεί να γίνει αντιληπτό σε οποιαδήποτε μουσική, πλην των κλαψομούνικων της καταπτυστης κατηγορίας του έντεχνου,
Μρε Χερ Ντοκτορ πχια ειναι αυτα τα κλαψομουνικα και εντεχνα :dance2: Μαλιστα
Δωσε ενα δειγμα γραφης να το καταλαβω κι εγω που ειμαι αργοστροφος;)
Τα γραφω αυτα γιατι τον ιδιο ορο λαλει και ο Μαρκησιος:dance:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top