Πολύμπριζα - Kαθαριστές τροφοδοσίας


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Νομιζω ο east electronics ειχε γραψει για ups , power conditioners και σιγουρα κι αλλοι (απο τσι ισοπεδωτικους:whistling:) ... με λιγο ψαξιμο θα τα βρεις.Ασε που εχουν και πλακα καθως για τετοια θεματα γινοντουσαν (παλια) ομηρικοι καυγαδες.

εχω την εντυπωση πως τα μηχανηματα προστατευονται μονα τους ...

γιατι ειναι χαλια το ρευμα τσι δεης ? :)
αλλου - αλλες εταιρειες - χωρες εχουν αλλες προδιαγραφες και ποιοτικοτερα στανταρντς στο ρευμα τους ? :)
απ' οτι μπορω να καταλαβω εχω στο σπιτι περιπου 20 χιλιομετρα δικτυο τσι δεης - πως θα μου φτιαξει το ρευμα ενα μετρο καλωδιο ή ενα πολυμπριζο ?
:drinks:

oταν μπεις στην διαδικασια δοκιμης...(φροντισε να ειναι οσο πιο ακριβο γινεται)
θα δεις με ενα μαγικο τροπο να χαλα η ψυχολογια σου που δεν θα μπορεις να αγορασεις
αυτο το κατι που φτιαχνει τον ηχο σου....
Μια δοκιμη ειναι δωρεαν......
Μετα εννοηται θα συνεχιζεις να απορεις πως φτιαχνει ο ηχος σου.....
και πιθανο να ψαχνεις λεφτα για αυτο που πριν αμφισβητουσες.........
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
oταν μπεις στην διαδικασια δοκιμης...(φροντισε να ειναι οσο πιο ακριβο γινεται)
θα δεις με ενα μαγικο τροπο να χαλα η ψυχολογια σου που δεν θα μπορεις να αγορασεις
αυτο το κατι που φτιαχνει τον ηχο σου....
Μια δοκιμη ειναι δωρεαν......
Μετα εννοηται θα συνεχιζεις να απορεις πως φτιαχνει ο ηχος σου.....
και πιθανο να ψαχνεις λεφτα για αυτο που πριν αμφισβητουσες.........
Την θυμάσαι εκείνη την πλακέτα σαν σπιρτόκουτο που έφτιαχνε τον ήχο; Στην μαύρο παράγκα λέω.:D
 



Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Καλημέρα.

Πάνε στους Τσακ και πάρε το Hercules με το φίλτρο και παζάρεψε τους έντονα, για να το πάρεις χαμηλά.

Και άμα είσαι πολύ μερακλής, πες τους να σου βάλουν καλωδίωση VDH, ένα 50άρικο παραπάνω.

Το'χω δυο χρόνια και δε μετάνοιωσα ποτέ για την αγορά του.

Τουλάχιστον, μου γλύτωσε τα μηχανήματα 4-5 φορές από τους κεραυνούς (που κάψαν σχεδόν τα πάντα στα υπόλοιπα σπίτια στην πολυκατοικία μου).

Όσον αφορά τον ήχο, ναι, εγώ άκουσα διαφορά.

Hercules.png
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
πολυ πριν σαχτει αυτο το φορουμ....αγοραζα πολυμπριζα φιλτρα.....πιο φαρδυα λαστιχα αναρτησεις αγωνιστικες
Απο λαιτσπιντ (καποια πουλησα εδω μεσα)
οτι εφερνε ο ορφεας (πριν παει εκει που ειναι τωρα) - ακαδημιας
ριτσαρντ γκρεις
πι ες οντιο
και καμποσα ακομα
εννοηται τσκακιρηδες (τους εβαζα ιδεες) που τωρα ειναι προιοντα τους....
μεγαλ φουρουτεκ - χαιτες - γιαμαμουρα.....τι να θυμηθω,,,,,
Και καποια στιγμη αποφασισα να κανω του κεφαλιου μου.....
Απο τοτε εχω φτιαξει καμποσα σε καμποσε μορφες.......
και δεν τα αλλαζω με τι τιποτα.....γιατι οσοι τα πηραν
20160715_131457(1).jpg
20140408_195010.jpg
20170804_221115.jpg
πουλησαν οτι ειχαν,.....
Ναι ειναι ηταν να παιζουν τα απλα μπριζακια καλυτερα απο τα φουρουτεκ
αλλα ζωτικο πως και με τι καλωδιωνεις ,,,,πως σβηνεις κραδασμους και παρασιτα....
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
πολυ πριν σαχτει αυτο το φορουμ....αγοραζα πολυμπριζα φιλτρα.....πιο φαρδυα λαστιχα αναρτησεις αγωνιστικες
Απο λαιτσπιντ (καποια πουλησα εδω μεσα)
οτι εφερνε ο ορφεας (πριν παει εκει που ειναι τωρα) - ακαδημιας
ριτσαρντ γκρεις
πι ες οντιο
και καμποσα ακομα
εννοηται τσκακιρηδες (τους εβαζα ιδεες) που τωρα ειναι προιοντα τους....
μεγαλ φουρουτεκ - χαιτες - γιαμαμουρα.....τι να θυμηθω,,,,,
Και καποια στιγμη αποφασισα να κανω του κεφαλιου μου.....
Απο τοτε εχω φτιαξει καμποσα σε καμποσε μορφες.......
και δεν τα αλλαζω με τι τιποτα.....γιατι οσοι τα πηραν View attachment 99660 View attachment 99661 View attachment 99662 πουλησαν οτι ειχαν,.....
Ναι ειναι ηταν να παιζουν τα απλα μπριζακια καλυτερα απο τα φουρουτεκ
αλλα ζωτικο πως και με τι καλωδιωνεις ,,,,πως σβηνεις κραδασμους και παρασιτα....
[DOUBLEPOST=1529838414][/DOUBLEPOST]τετοιο πολυμπριζο εχω σαξει και εγω argi εχεις απολυτο δικιο
 


T

Tadakis

Guest
[DOUBLEPOST=1529838414][/DOUBLEPOST]
τετοιο πολυμπριζο εχω σαξει και εγω argi εχεις απολυτο δικιο
Και που καταλήξατε; Καλωδίωση, πρίζες, θωράκιση, διαχείριση κραδασμών;; Για πείτε...
 




argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Επίσης, στη φάση σου θα προσπαθούσα να δοκιμάσω ενα isotek solus που πωλείται μτχ στις αγγελίες εδώ.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Πρωτα ξεκαθαρισε για ποιους λογους θελεις το πολυμπριζο. Το θες :

1) για προστασια απο υπερτασεις;; (σωθηκες αμα χτυπησει κεραυνος στο σπιτι και ανοιξει η πλακα της οροφης στη μεση, το τελευταιο που θα σε νοιαξει ειναι αν καηκε ο ενισχυτης)

2) Για βελτωση της αγωγιμοτητας και ευκολοτερη ροη των Αmperes λογω των πιο σοβαρων ενωσεων μεταξυ καλωδιων και μπριζων εσωτερικα ;;; (σε σχεση με τα κοινα πολυμπριζα που εχουν βιομηχανοποιημενες πονταρισιες)

3) φιλτραρισμα των EMI και RFI που ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ υπαρχουν στο ρευμα του σπιτιου σου ;;; (πχ η πολυκατοικια του κυριου Δημητρη (πελατη και φιλου) στην Πλακα που εχει υποσταθμο της ΔΕΗ , δεν εχει ιχνος EMI και RFI και κανενα καλωδιο ρευματος η φιλτρο δεν επιφερει την παραμικρη βελτιωση η διαφορα)

Φιλικες συμβουλες :

1) θελουμε απροσκοπτη ροη ρευματος απο τον πινακα εως τις συσκευες μας. Αυτο σημαινει , οσο λιγοτερα κουτακια στους τοιχους με κλεμες εως την πριζα , τοσο το καλυτερο. Το ιδανικο ειναι ενα μονοκοματο καλωδιο απο τον πινακα. Επισης αντικατασταση της αυτοματης ασφαλειοθηκης/ασφαλειας με ιδιου αμπεραζ ασφαλειοφορεα/ασφαλειας τηξεως που ειναι ασημαντου κοστους αλλα προσφερει πολυ καλυτερη αγωιμοτητα στα σημεια επαφης.

2) Οι ασφαλειες στα πολυμπριζα αποτελουν μια στενωπο που εμποδιζει τα amperes να δ\φτασουν στον ενισχυτη/ες μας. Δοξα τω θεω εχει και ο πινακας και η καθε συσκευη ασφαλεια , ωστε να ειναι και περιττη αλλα και χωρις λογο η ασφαλεια που υποχρεωτικα βαζουν οι κατασκευαστες στα πολυμπριζα. Ο νοων νοειτο.

3) ακομα καλυτερα αν παραγγειλεις το πολυμπριζο σου στους αδερφους Τσακιριδη με ενσωματωμενο καλωδιο ρευματος ωστε να γλυτωσεις τις απωλειες του inlet αλλα και το κοστος του IEC στο καλωδιο ρευματος του.

4) αν επιλεξεις πολυμπριζο με φιλτρο , τον ολοκληρωμενο η τον τελικο ενισχυτη να τον βαλεις στις πριζες εκεινες που ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΟΥΝ το κυκλωμα του φιλτρου. Αλλιως θα υποβαθμιστει δραματικα η αποδοση του ενισχυτη σε ταχυτητα , μεταβατικα και γενικα θ ακουγεται νωθρος και ανευρος.

5) οπωσδηποτε βρες και σημειωσε την φαση στην πριζα του τοιχου . Μετα σημειωσε την και στο σουκο του πολυμπριζου που παει στον τοιχο αλλα και στα θηλυκα σουκο του πολυμπριζου. Εννοειται μετα πως βαζεις στη φαση και τα καλωδια ρευματος του συστηματος.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
https://www.psaudio.com/products/directstream-power-plant-20/


Μια 3ρου κασερατη το 2005 στον χαιτα
https://hometheaterhifi.com/volume_11_4/exact-power-ep15a-ac-conditioner-11-2004.html
8 επεμβασεις στο ρευμα δεικτης αποδοσης 98%.....
οι αλλοι ζεματαγανε τοτε......
βεβαια τωρα ειναι πολυ δυνατοι........
το εχει τωρα στις αγγελιες ο kosmas στα 900€
https://www.kosmasaudiovideo.gr/agg_show.php?id=6664

και στις αγγελιες μας

https://www.avsite.gr/forum/threads/exactpower-ep15a-power-conditioner-regenerator-900-ευρω.166152/
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Πρωτα ξεκαθαρισε για ποιους λογους θελεις το πολυμπριζο. Το θες :

1) για προστασια απο υπερτασεις;; (σωθηκες αμα χτυπησει κεραυνος στο σπιτι και ανοιξει η πλακα της οροφης στη μεση, το τελευταιο που θα σε νοιαξει ειναι αν καηκε ο ενισχυτης)

2) Για βελτωση της αγωγιμοτητας και ευκολοτερη ροη των Αmperes λογω των πιο σοβαρων ενωσεων μεταξυ καλωδιων και μπριζων εσωτερικα ;;; (σε σχεση με τα κοινα πολυμπριζα που εχουν βιομηχανοποιημενες πονταρισιες)

3) φιλτραρισμα των EMI και RFI που ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ υπαρχουν στο ρευμα του σπιτιου σου ;;; (πχ η πολυκατοικια του κυριου Δημητρη (πελατη και φιλου) στην Πλακα που εχει υποσταθμο της ΔΕΗ , δεν εχει ιχνος EMI και RFI και κανενα καλωδιο ρευματος η φιλτρο δεν επιφερει την παραμικρη βελτιωση η διαφορα)

Φιλικες συμβουλες :

1) θελουμε απροσκοπτη ροη ρευματος απο τον πινακα εως τις συσκευες μας. Αυτο σημαινει , οσο λιγοτερα κουτακια στους τοιχους με κλεμες εως την πριζα , τοσο το καλυτερο. Το ιδανικο ειναι ενα μονοκοματο καλωδιο απο τον πινακα. Επισης αντικατασταση της αυτοματης ασφαλειοθηκης/ασφαλειας με ιδιου αμπεραζ ασφαλειοφορεα/ασφαλειας τηξεως που ειναι ασημαντου κοστους αλλα προσφερει πολυ καλυτερη αγωιμοτητα στα σημεια επαφης.

2) Οι ασφαλειες στα πολυμπριζα αποτελουν μια στενωπο που εμποδιζει τα amperes να δ\φτασουν στον ενισχυτη/ες μας. Δοξα τω θεω εχει και ο πινακας και η καθε συσκευη ασφαλεια , ωστε να ειναι και περιττη αλλα και χωρις λογο η ασφαλεια που υποχρεωτικα βαζουν οι κατασκευαστες στα πολυμπριζα. Ο νοων νοειτο.

3) ακομα καλυτερα αν παραγγειλεις το πολυμπριζο σου στους αδερφους Τσακιριδη με ενσωματωμενο καλωδιο ρευματος ωστε να γλυτωσεις τις απωλειες του inlet αλλα και το κοστος του IEC στο καλωδιο ρευματος του.

4) αν επιλεξεις πολυμπριζο με φιλτρο , τον ολοκληρωμενο η τον τελικο ενισχυτη να τον βαλεις στις πριζες εκεινες που ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΟΥΝ το κυκλωμα του φιλτρου. Αλλιως θα υποβαθμιστει δραματικα η αποδοση του ενισχυτη σε ταχυτητα , μεταβατικα και γενικα θ ακουγεται νωθρος και ανευρος.

5) οπωσδηποτε βρες και σημειωσε την φαση στην πριζα του τοιχου . Μετα σημειωσε την και στο σουκο του πολυμπριζου που παει στον τοιχο αλλα και στα θηλυκα σουκο του πολυμπριζου. Εννοειται μετα πως βαζεις στη φαση και τα καλωδια ρευματος του συστηματος.

ρενο στο 3 εισαι φαουλ..........
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.120
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top