Ποτενσιομετρα καλύτερα του alps blue .

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Προς το παρόν ξέρω μόνο το black beauty ως καλή αναβάθμιση.
Τι άλλες επιλογές έχω που αξίζει να εξετάσω στα 50Κ?
Πώληση νεφρού για αγορά δεν εξετάζεται παιδιά Ε;
[DOUBLEPOST=1547461734][/DOUBLEPOST]Τώρα υπάρχει αυτό:

_20190114_114055.JPG
 

S

sk4t4

Guest
Τω καιρω εκεινω,1990,τα ποτενσιομετρα της Noble υπηρχαν σε πολλα καλα μηχανηματα και ισως να ειναι καλυτερα απο το μπλε Alps. Εμπαιναν και σε ακριβες και σε πιο προσιτες συσκευες.Εγω τα ειχα σε προενισχυτη Forte,που κοστιζε,τοτε, 1000 δολλαρια.Μαυρου χρωματος,ειχαν παραπλησιες διαστασεις με το Alps.Δυστυχως,δεν παραγονται πια.
 
Last edited by a moderator:



Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Προς το παρόν ξέρω μόνο το black beauty ως καλή αναβάθμιση.
Τι άλλες επιλογές έχω που αξίζει να εξετάσω στα 50Κ?
Πώληση νεφρού για αγορά δεν εξετάζεται παιδιά Ε;
[DOUBLEPOST=1547461734][/DOUBLEPOST]Τώρα υπάρχει αυτό:

View attachment 115572
Γιατι τι εχει το μπλου βελβετ? Κατι ισως καλυτερο ( και πιο ακριβο λιγο ) ειναι τα tkd οπως εγραψαν και απο πανω.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Καλησπέρα. Αν το ALPS είναι γνήσιο τότε είναι καλό. Το πρόβλημα είναι ότι τελευταία έχει πλημυρίσει η αγορά από μαϊμού, κυρίως από τον Μπέη οπότε δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεθεί γνήσιο με καλή τιμή. Η λύση του step με αντιστάσεις ακριβείας είναι μακράν η καλύτερη. Υπάρχουν και τα παρακάτω αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει:
https://www.ebay.com/itm/24-Steps-P...Ttm4gPR3iKBdm0G_7-Dg:rk:3:pf:1&frcectupt=true

https://www.ebay.com/itm/EIZZ-10K-2...=item3ac984dd39:g:GG0AAOSwI59Z9aqw:rk:31:pf:0
Και το απόλυτο (!!!) φτάνει να το βαστάει η τσέπη σου:
https://www.ebay.com/itm/Potentiome...vzo1wjB7dwn8UQzcjNSQ:rk:1:pf:1&frcectupt=true
Γιάννης
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας... Εχει κανεις αποψη και για το Dact που μου προτεινε φιλος ως εξαιρετικο?

Το blue velvet δεν εχει τιποτα αλλα εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο σωστα?
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Πολύ στρυμωγμένο! Και δεν ξέρουμε αν οι SMD αντιστάσεις είναι μικρής ανοχής. Καλύτερα με μεγάλες αντιστάσεις, Dale ή αντίστοιχες κατά προτίμηση.
Γιάννης
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πολλά ζητάει η dact. Τα βηματικά που προτάθηκαν παραπάνω, αν το θέλεις και με dale αντιστάσεις, είναι εξίσου καλές κατασκευές στο 1/3 των χρημάτων ή και χαμηλότερα.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Πολλά ζητάει η dact. Τα βηματικά που προτάθηκαν παραπάνω, αν το θέλεις και με dale αντιστάσεις, είναι εξίσου καλές κατασκευές στο 1/3 των χρημάτων ή και χαμηλότερα.
Παιδιά απ' τις φώτο και τον κωδικό ξέρει κάποιος να μου πει ακριβώς τι χρειάζομαι σε κάθε ευκαιρία που γράφτηκε η πρέπει να ανοιχθεί το μηχάνημα από κάποιον που ξέρει για να μου πει; Έχει πολλές επιλογές και κωδικούς στις εταιρίες αυτές και δεν ξέρω τι παίζει με τον τύπο του άξονα. Κοντός, μακρύς, πλακέ, σαγρε κτλ...
[DOUBLEPOST=1547479921][/DOUBLEPOST]
Καλησπέρα. Αν το ALPS είναι γνήσιο τότε είναι καλό. Το πρόβλημα είναι ότι τελευταία έχει πλημυρίσει η αγορά από μαϊμού, κυρίως από τον Μπέη οπότε δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεθεί γνήσιο με καλή τιμή. Η λύση του step με αντιστάσεις ακριβείας είναι μακράν η καλύτερη. Υπάρχουν και τα παρακάτω αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει:
https://www.ebay.com/itm/24-Steps-P...Ttm4gPR3iKBdm0G_7-Dg:rk:3:pf:1&frcectupt=true

https://www.ebay.com/itm/EIZZ-10K-2...=item3ac984dd39:g:GG0AAOSwI59Z9aqw:rk:31:pf:0
Και το απόλυτο (!!!) φτάνει να το βαστάει η τσέπη σου:
https://www.ebay.com/itm/Potentiome...vzo1wjB7dwn8UQzcjNSQ:rk:1:pf:1&frcectupt=true
Γιάννης
Γιάννη το ακριβό δεν το χω.....
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Κώστα δες τις φώτο γι' αυτό που έχω. Οι κωδικοί φαίνονται...
Πες του Κωσταυτιά πως ο προενισχυτής σου είναι λαμπάτος και θα σου δώσει καλή απάντηση! :lolsign:

Το alps 50 Kohm είναι και βέβαια στερεοφωνικό και λογαριθμικό.
 


Μηνύματα
634
Reaction score
575
Πες του Κωσταυτιά πως ο προενισχυτής σου είναι λαμπάτος και θα σου δώσει καλή απάντηση! :lolsign:

Το alps 50 Kohm είναι και βέβαια στερεοφωνικό και λογαριθμικό.
Α χα χα χα χα.....το ξέρω!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Κώστα δες τις φώτο γι' αυτό που έχω. Οι κωδικοί φαίνονται...
Δες καλύτερα τα Λίνκ που σου έβαλα, και τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους.
Μετά, άλλαξε προενισχυτικά στάδια, για να ακολουθήσεις την ποιότητα του ποτενσιόμετρου.

The PGA2311 device is a high-performance, stereo audio volume control designed for professional and high-end consumer audio systems. The PGA2311 uses an internal high-performance operational amplifier to yield low noise and distortion. The PGA2311 also provides the capability to drive 660-Ω loads directly without buffering.

  • Digitally-Controlled Analog Volume Control:
    • Two Independent Audio Channels
    • Serial Control Interface
    • Zero Crossing Detection
    • Mute Function
  • Wide Gain and Attenuation Range:
    +31.5 dB to −95.5 dB with 0.5-dB Steps
  • Low Noise and Distortion:
    • 120-dB Dynamic Range
    • 0.0004% THD+N at 1 kHz (U-Grade)
    • 0.0002% THD+N at 1 kHz (A-Grade)
  • Noise-Free Level Transitions
  • Low Interchannel Crosstalk: −130 dBFS
  • Power Supplies: ±5-V Analog, +5-V Digital

Εν ολίγοις, είναι ένα πάμφθηνο ποτενσιόμετρο που δεν ακούγεται καθόλου, που δεν επεμβαίνει στο σήμα με κανένα τρόπο, ένα άριστο σύγχρονο ποτενσιόμετρο.
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Αφου έχεις λαμπατο προ και οδηγει άνετα πάρε παθητικό με μετασχηματιστες.
τι αντιστάσεις και κολοκυθια...

 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Εν ολίγοις, είναι ένα πάμφθηνο ποτενσιόμετρο που δεν ακούγεται καθόλου, που δεν επεμβαίνει στο σήμα με κανένα τρόπο, ένα άριστο σύγχρονο ποτενσιόμετρο.
Και πώς το ελέγχεις αυτό; Θα θέλει ολόκληρο κύκλωμα να το υποστηρίξει.
 

Μηνύματα
417
Reaction score
253
Και πώς το ελέγχεις αυτό; Θα θέλει ολόκληρο κύκλωμα να το υποστηρίξει.
Υπάρχουν διάφορα κιτ στο ebay απ'όσο είδα για τη δουλειά αυτή (πολύ φθηνά, αλλά κινέζικα κατά βάση). Αλλιώς, μικροελεγκτής, προγραμματισμός του κτλ κτλ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Και πώς το ελέγχεις αυτό; Θα θέλει ολόκληρο κύκλωμα να το υποστηρίξει.
Με serial interface :p
Του τραβάς και ένα arduino με lan ή wi-fi και το κάνεις και τηλεχειριζόμενο από tablet/κινητά .....
Κέφια DIY να έχεις....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.076
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top