Ποτενσιομετρα καλύτερα του alps blue .

Μηνύματα
634
Reaction score
575
ευχαριστω παιδια αλλα θελω ενα που να μπαινει bolt on χωρις περιπετεια. Ξεκαθαρα καλυτερο του μπλε και μεχρι 130 αν υπαρχει....
 





Μηνύματα
634
Reaction score
575
Φαινεται οτι ειμαι αναμεσα σε αυτο:
https://khozmo.com/products_dale_shunt.html

και αυτο:
https://khozmo.com/series_khozmo_attenuator.html

Χωρις τις αναβαθμισεις σε αντιστασεις κτλ. Πολυ θα ηθελα και τον τηλεχειρισμο αλλα ειναι +200 δυστυχως οποτε...
Διαβαζω σε ξενα φορουμ (theartofsound.net) οτι το εχουν χρησιμοποιησει ως αναβαθμιση του B. Beauty κι αλλων, με εξαιρετικες κριτικες.

Απ οτι διαβαζω η καθε εκδοχη εχει τα καλα και τα κακα της στη σχεδιαση με μαλλον μικρες διαφορες.
Εχει κανεις αποψη? Shunt ή series?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Το τελευταίο, αλλά και στο μεσαίο Λίνκ, είναι αυτό που πρότεινα, έτοιμο, το PGA2311.
Χωρίς αντίπαλο.
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτό το κιτ https://www.audiophonics.fr/en/preamp-module/volume-control-module-board-pga2311-p-8968.html, μπορεί να αντικαταστήσει οποιοδήποτε κλασικό ποτενσιόμετρο;
Ναι, αρκεί να υπάρχει διαθέσιμος χώρος εντός του σασί, συν την όποια μηχανουργική παρέμβαση χρειαστεί.
Υπάρχουν πολλά τέτοια σε χαμηλότερες τιμές από αυτό και χωρίς να χρεώνεται επιπλέον το τηλεχειριστήριο.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
16
Αντινετωπιζω το ιδιο προβλημα ανευρεσης ποτ.
Ξεκινησα κατασκευη προενισχυτη pass labs και θα χρειαστω ενα ποτεσιομετρο τηλεχειριζομενο (δε λεει το σήκω κατσε τον 21 αιωνα) 50ΚΩ 4 σειρων αφου ειναι full balanced.
Πιο ουτοπία δεν γίνεται.
Οι κινεζοι πουλάνε κατι υπέροχα παιχνιδια με 15 διλλαρια όπως το θελω αλλα είναι δεδομένο οτι θανδιαλυσει πριν ανεβει στο σασι.
Παλια εφερνε ο Τζωρτζακης τέτοιες λυσεις.
Τωρα;;;;
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
αγόρασα πρόσφατα από audiophonics.fr αυτό εδώ.. σε αντικατάσταση του μπλε αλπς.. το οποίο να πούμε ότι είχε διαφορά 10% στο balance!!.. δεν έχω καταλάβει πως μπορούν θεωρούνται καλά τα αλπς!!.. τέλος πάντων φυσικά το ΕΙΖΖ καμία σχέση, πολύ ανώτερο, εξαιρετικό για τα λεφτά του, θωρακισμένο, πολύ καλό στην κατασκευή με πολύ σμουθ βήματα.. και όπως το θες plug & play.. πολύ μεγάλη αναβάθμιση ιδιαίτερα αν αλλάξεις και τα καλώδια (εγώ τα άλλαξα με χειροποίητα πλενταζ με μονόκλωνο upocc χαλκό)..

EIZZ_Stepped_50K.jpg
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
αγόρασα πρόσφατα από audiophonics.fr αυτό εδώ.. σε αντικατάσταση του μπλε αλπς.. το οποίο να πούμε ότι είχε διαφορά 10% στο balance!!.. δεν έχω καταλάβει πως μπορούν θεωρούνται καλά τα αλπς!!.. τέλος πάντων φυσικά το ΕΙΖΖ καμία σχέση, πολύ ανώτερο, εξαιρετικό για τα λεφτά του, θωρακισμένο, πολύ καλό στην κατασκευή με πολύ σμουθ βήματα.. και όπως το θες plug & play.. πολύ μεγάλη αναβάθμιση ιδιαίτερα αν αλλάξεις και τα καλώδια (εγώ τα άλλαξα με χειροποίητα πλενταζ με μονόκλωνο upocc χαλκό)..

View attachment 127947
¨Έχω και εγώ την ίδια απορία, δυο alps έχω πάρει για μια κατασκευή που θέλω να φτιάξω και το ένα είναι καρφί (<1% απόκλιση) το άλλο, όπως λες περίπου 6-7% μετρημένη απόκλιση!
Σημειώνω και αυτό μπας και τα αντικαταστήσω κάποτες.
 


Μηνύματα
21
Reaction score
16
φιλε μου δεν υπάρχουν ALPS.
Το 99% ειναι τελειως fake.
,Παλια εφερνε ο Τζωρτζακης τα γνήσια αλλα πλεον σταμάτησε το εμποριο.
Ψαχνω balanced ποτεσιομετρο 50KΩ για προενισχυτη που φτιαχνω, αν είναι και τηλεχειριζομενο θα ηταν τέλειο.
Εζεις ιδεα που να βρω;;;
Αυτα που εβαλες τα πηρες απο τους Γαλλους;;;;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
φιλε μου δεν υπάρχουν ALPS.
Το 99% ειναι τελειως fake.
,Παλια εφερνε ο Τζωρτζακης τα γνήσια αλλα πλεον σταμάτησε το εμποριο.
Ψαχνω balanced ποτεσιομετρο 50KΩ για προενισχυτη που φτιαχνω, αν είναι και τηλεχειριζομενο θα ηταν τέλειο.
Εχεις ιδεα που να βρω;;;
Αυτα που εβαλες τα πηρες απο τους Γαλλους;;;;
Αν πάτε στην RS έχει ακόμα γνήσια ALPS. Όπως και του Mouser ήταν γνήσια αλλά του τελείωσαν. Με λίγο ψάξιμο βρίσκεις. Δεν θα υπάρχουν για πάντα όμως... Εξ ου και οι εναλλακτικές λύσεις που αναφέρθηκαν παραπάνω ή οι πιο high end...
Τα TKD στον Άγγλο είναι υπερτιμημένα νομίζω. Καλύτερη λύση η ΕΙΖΖ (στον μπέι έρχονται και λίγο πιο φτηνά). Μετά, τίμια, τα ladder με ιδιοκατασκευή.
Ένα άλλο επικύνδυνο και παραξηγημένο υλικό είναι ο επιλογέας εισόδων. Αυτός και αν δημιουργεί προβλήματα και θέλει αναβάθμιση, ιδίως αν είναι πατητός. Για κοιτάξτε τον δικό σας βάλτε τον στο upgrade target σας...
Γιάννης
 
Last edited:

Μηνύματα
21
Reaction score
16
Σε καμμία περιπτωση τα αλπς δεν είναι ιερο διασκοποτηρο, υπαρχουν και πολυ καλυτερα καινσυμφωνω με προλαλισαντες.
Ενα όμως ειναι σιγουρο.
Ο καθε diy θελει και σωστά απαιτει ,ποιοτικα τηλεχειριζομενα ποτς και επιλογεις εισοδων με ρελεδες.
Και εδω οι Κινεζοι μονο μπιχλιμπιδια εχουν
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top