Προβληματισμός για 2 sub

Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.598
Θα έπρεπε επίσης να γνωρίζεις πως στα δικά μου setup ελαχιστοποιώ τη χρήση DSP και όχι αποκλειστικά για την ακεραιότητα στα δυναμικά περιθώρια...
Ναι το ξέρω αλλά γιατί ; Δεν συντρέχει λόγος, εδω έχεις πεί (και άλλοι στο ίντερνετ φτασμένοι κατασκευαστές) ότι τα plugins προσομιάζουν την λάμπα άνετα. Σε διαβάζω, τι νόμιζες ; :)

Επειδή δεν τα παρακολουθείς όλα πάρα μόνο επιλεγμένα σου παραθέτω απο το έλευθερο νήμα πόστ μου.
=======
Μουσικός, παραγωγός, ηχολήπτης, mixer, γνώστης της τεχνολογίας (software και hardware παλιά και νέα) και πως αυτή παράγει ήχο, σπουδές σαν computer tech, 25 χρόνια στο DAW .... η γνώμη του για τα vst plugins και dsp. Ωχ, ωχ , ωχ. :DΚατάλαβα γιατι ακούμε σκατά και με ομοιογένεια και βαριόμαστε. Ελπίζω να μην το δει ο Bhutia και ο wnet. :D

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ναι το ξέρω αλλά γιατί ; Δεν συντρέχει λόγος, εδω έχεις πεί (και άλλοι στο ίντερνετ φτασμένοι κατασκευαστές) ότι τα plugins προσομιάζουν την λάμπα άνετα. Σε διαβάζω, τι νόμιζες ; :)
...
Όχι αρκετά προσεκτικά, κατά τα φαινόμενα. :whistling:
"...Δεν γίνεται ν'αναπαραχθεί πλήρως η αυθεντική συμπεριφορά λυχνιακών ενισχυτών από αλγορίθμους,αφού στη λειτουργία των πρώτων εμπλέκονται χαοτικές παράμετροι συναρτώμενες κάθε φορά και προς το συνδεδεμένο στην έξοδό τους φορτίο.
..."
 

Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
Πες τα βρε Bhutia..
Υπάρχει χάος στα χαρακτηριστικά του ήχου. Καποιοι νομίζουν ότι μπορούν να τα αποκρυπτογραφήσουν και να τα μιμηθούν με τεχνητά μέσα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Όχι.

Απλώς είναι τόσο απρόβλεπτες οι αλλοιώσεις τονικότητας με λυχνιακους ενισχυτές, λόγω των τυχαίων διακυμάνσεων εμπέδησης των ηχείων (πληθώρα χαοτικών διαγραμμάτων) αναλόγως αντίστασης εξόδου του συγκεκριμένου ενισχυτή, οπότε δεν μπορεί να αντιγραφεί πιστά η αλλοίωση κάποιου λαμπατου σε συγκεκριμένο ηχείο με ένα γενικής φύσεως dsp.

Αν τα βάλεις κάτω, για εντελώς συγκεκριμένα ηχεία, με συγκεκριμένα ενισχυτικά, μια χαρά αντιγράφεται με dsp.
 

Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
Όχι.

Απλώς είναι τόσο απρόβλεπτες οι αλλοιώσεις τονικότητας με λυχνιακους ενισχυτές, λόγω των τυχαίων διακυμάνσεων εμπέδησης των ηχείων (πληθώρα χαοτικών διαγραμμάτων) αναλόγως αντίστασης εξόδου του συγκεκριμένου ενισχυτή, οπότε δεν μπορεί να αντιγραφεί πιστά η αλλοίωση κάποιου λαμπατου σε συγκεκριμένο ηχείο με ένα γενικής φύσεως dsp.

Αν τα βάλεις κάτω, για εντελώς συγκεκριμένα ηχεία, με συγκεκριμένα ενισχυτικά, μια χαρά αντιγράφεται με dsp.
Γενικά μιλάω.
Δεν πειράζει, θα πάρω ενκόρια που δεν αλλοιώνουν. :prankster:
 

Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.598
Όχι αρκετά προσεκτικά, κατά τα φαινόμενα. :whistling:
"...Δεν γίνεται ν'αναπαραχθεί πλήρως η αυθεντική συμπεριφορά λυχνιακών ενισχυτών από αλγορίθμους,αφού στη λειτουργία των πρώτων εμπλέκονται χαοτικές παράμετροι συναρτώμενες κάθε φορά και προς το συνδεδεμένο στην έξοδό τους φορτίο.
..."
Εξού και το βίντεο το παραπάνω αλλά και η αναφορά μου στο Chaos control που έχει επιτευχθεί με το A.I. αλλά και στα qubits στο άλλο νήμα. Τι νομίζεις, και όταν αστειευόμαι εγώ δεν λέω τίποτε τυχαία.

Οπότε μετά θα ακούγονται όλα ίδια. ;) :D Το θέμα είναι πως δεν έχουν καταλάβει ακόμη ότι θέλει λίγο και απο τα δύο και τάξη και χάος. Πές μας παραπάνω αφού έχω μια υποψία ότι τα ξέρεις καλύτερα απο όλους. Math + computer science.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
απο την στιγμη ομως που ο Ντοκ Τουλ εστησε το πολυκαναλο του ετσι οπως το εστησε με τους οποιους περιορισμους λογω χωρου,αισθητικης, παντοφλας κτλπ αλλα παραυτα καθεται στον καναπε και ακουει την μουσικη του ευχαριστα, γιατι εμεις να πρεπει να ωθησουμε τον μεσο ακροατη στα ακρα μεσω αυστηρων κανονων τηρωντας στην ουσια στουντιακα στανταρτς για ακροαση μουσικης στο καθιστικο? :D
εδω δεν στηνουν σωστα σε ειδικους χωρους που φτιαχνουν για να εχουν την ησυχια τους και για να εχουν καλυτερο αποτελεσμα........ καποιοι.:lolsign:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εξού και το βίντεο το παραπάνω αλλά και η αναφορά μου στο Chaos control που έχει επιτευχθεί με το A.I. αλλά και στα qubits στο άλλο νήμα. Τι νομίζεις, και όταν αστειευόμαι εγώ δεν λέω τίποτε τυχαία.

Οπότε μετά θα ακούγονται όλα ίδια. ;) :D Το θέμα είναι πως δεν έχουν καταλάβει ακόμη ότι θέλει λίγο και απο τα δύο και τάξη και χάος. Πές μας παραπάνω αφού έχω μια υποψία ότι τα ξέρεις καλύτερα απο όλους. Math + computer science.
H εξέλιξη πολύπλοκων συστημάτων με την πάροδο του χρόνου φαίνεται ν'ακολουθεί χαοτικές παραμέτρους.Στην πραγματικότητα πίσω από το φαινομενικό χάος εδρεύουν σχέσεις αιτίου αιτιατού ανάμεσα σε υποσύνολα παραμέτρων. Αποστολή των μαθηματικών θα είναι να εντάξουν μέσα από συλλογή δεδομένων τις παραμέτρους σε υποσύνολα με συναφή μεταξύ των μέλη και κατόπιν να συντάξουν σχέσεις που θα εξέφραζαν τη συνάρτηση ανάμεσα στις παραμέτρους καθεμίας ενότητας.Αυτές οι μαθηματικές σχέσεις θα μπορούσαν να ενταχθούν υπό μορφή αλγορίθμων σε λογισμικά τα οποία θα προέβλεπαν τη μελλοντική εξέλιξη σε δεδομένο σύστημα.
 

Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.598
εδω δεν στηνουν σωστα σε ειδικους χωρους που φτιαχνουν για να εχουν την ησυχια τους και για να εχουν καλυτερο αποτελεσμα........ καποιοι.:lolsign:
Για την έλλειψη των Pole dancing λές ? :D
H εξέλιξη πολύπλοκων συστημάτων με την πάροδο του χρόνου φαίνεται ν'ακολουθεί χαοτικές παραμέτρους.Στην πραγματικότητα πίσω από το φαινομενικό χάος εδρεύουν σχέσεις αιτίου αιτιατού ανάμεσα σε υποσύνολα παραμέτρων. Αποστολή των μαθηματικών θα είναι να εντάξουν μέσα από συλλογή δεδομένων τις παραμέτρους σε υποσύνολα με συναφή μεταξύ των μέλη και κατόπιν να συντάξουν σχέσεις που θα εξέφραζαν τη συνάρτηση ανάμεσα στις παραμέτρους καθεμίας ενότητας.Αυτές οι σχέσεις θα μπορούσαν να ενταχθούν υπό μορφή αλγορίθμων σε λογισμικά τα οποία θα προέβλεπαν τη μελλοντική εξέλιξη σε δεδομένο σύστημα.
Και έτσι επιτέλους κατάφερε η Βoston Dynamics να τα κάνει να περπατάνε και να μην πέφτουν στις σκάλες. Ο μάσκ ακόμα το κουβαλάνε 4 εάν δεις το βίντεο και χαιρετάει με κανέναν απο πίσω να κουνάει το χέρι σαν κουκλοθέταρο.:D:D Και ο autopilot του, μην τύχει και είασι ποδηλάτης, κάηκες .:D

Υ.Γ. : Ναι έτσι είναι όπως τα γράφεις αλλά μόνο σε κινητικά συστήματα (και τροχιές). Σε άλλα φαινόμενα (καιρός κλπ) και με τα κβαντικά κομπιούτερ πάλι δύσκολα ... έχει δρόμο ακόμη. Το καταφέρaνε και στον έλεγχο του πλάσματος για fusion. Μεγάλο κατόρθωμα και εξέλιξη αυτό, θα δούμε εξελίξεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.598
προς το συνδεδεμένο στην έξοδό τους φορτίο.
Να πάρεις ηχεία με σταθερό φορτίο. Τι φτιάνς α ; :D

Μουσικό διάλειμμα απο το book of lightning.


Bonus το sustain :

 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
εδω δεν στηνουν σωστα σε ειδικους χωρους που φτιαχνουν για να εχουν την ησυχια τους και για να εχουν καλυτερο αποτελεσμα........ καποιοι.:lolsign:
Εγώ πιο πολύ ψήνομαι να κάτσω στον καναπέ του Ντοκ Τούλ πάρα σε αυτούς τους ειδικούς χώρους. :biggrin:
Έχω εθιστεί και στο Auromatic, δεν ξέρω πόσα λεπτά θα άντεχα μέσα σ αυτούς χωρίς να τσιριξω. :lolsign:
Είσαι μια σουπιά και συ:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.583
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top