Προενισχυτής 2 xlr/channel

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Δεν χρειάζεται καν διπλοκαλωδίωση. Είναι η μεγαλύτερη μούφα όλων των εποχών.
Ενα ζευγάρι καλώδια από τον ενισχυτή στις μπόρνες του ηχείου και τέρμα.
Αν θέλεις , επειδή πήρες τα hypex να τα χρησιμοποιήσεις , μπορείς να κροσσάρεις και το woofer με τον δορυφόρο , αν έχει κροςς ο ενισχυτής που πήρες.
Η διπλοκαλωδίωση στα 801 είναι απαραίτητη το ηχείο δεν ακούγεται αν δεν έχει. Μιλάω εκ πείρας, όσο για τη σύνδεση ναι αν μπουν και οι δυο ενισχυτές έτσι όπως λες θα γίνει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.477
Θεωρείς λοιπόν πως, αν προχωρήσω με τοποθέτηση μόνο του ενός απο τους δυο ενισχυτές με διπλοκαλωδίωση θα είναι αρκετό;
Ένας ενισχυτής είναι αρκετός, και η διπλοκαλωδιωση ούτε απαραίτητη είναι, ούτε καν προσφέρει κάτι.
Χρησιμοποίησε μικρού μήκους καλώδια ηχείων, όσο πιο μικρού γίνεται, χοντρά καλώδια (4mm belden του 5-ευρου) και γυμνωσε το καλώδιο στην άκρη του ηχείου, να περάσει από 2 μπορνες, και μετά σφίξτο γερά.
Ομοίως στον ενισχυτή, γυμνό καλώδιο πολύ σφίξιμο.
Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες συνωμοσίας.
όσο για τη σύνδεση ναι αν μπουν και οι δυο ενισχυτές έτσι όπως λες θα γίνει
Αν εφαρμόσεις κρος από την πλευρά των ενισχυτικων (εφόσον αυτά το διαθέτουν), χωρίς να βγάλεις το παθητικό κρος μέσα από τα ηχεία, κάνεις όχι απλά μια τρύπα στο νερό, αλλά θα είναι και χειρότερα.
Φυσικά το κρος στα χυπεξ γίνεται στο ψηφιακό πεδίο.
 

Μηνύματα
27.246
Reaction score
25.235
Ναι ότι ακριβώς σου λέει ο Κώστας.
Αν χρησιμοπιήσεις το κρός των ηχείων , αυτό θα πρέπει να περιοριστεί μόνο στον κλάδο του τουίτερ.
Το κρος γούφερ - δορυφόρου θα γίνει από τον ενισχυτή.
Καβλώδιο ότι σου είπε πάλι ο Κώστας. Το ίδιο καλώδιο ,αν δεν κάνεις ενεργό κροσάρισμα, και στις τέσσερις μπόρνες του ηχείου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
1055505-003f1464-factory-crossover-set-for-bampw-801-matrix-series-3-speakers.jpg

Αριστερά τα κροσόβερ των woofers. Τρίτης τάξης με σύρμα 1,2 mm, δηλαδή μερικές δεκάδες μέτρα καλωδίου. Κανένα νόημα τα 4 mm καλωδίου. Με 2,5 είναι υπέρ καλυμμένος.
Για mid & tweeter ούτε λόγος για διάμετρο καλωδίου, γιατί εκεί ξεκινάει με αντίσταση το κρόσόβερ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν εφαρμόσεις κρος από την πλευρά των ενισχυτικων (εφόσον αυτά το διαθέτουν), χωρίς να βγάλεις το παθητικό κρος μέσα από τα ηχεία, κάνεις όχι απλά μια τρύπα στο νερό, αλλά θα είναι και χειρότερα.
Φυσικά το κρος στα χυπεξ γίνεται στο ψηφιακό πεδίο.
Αυτή είναι η καλύτερη λύση γιαυτό το ηχείο. Ψηφιακό κροσάρισμα χαμηλά και μεσο-υψηλά από τα ενισχυτικά και κρατάς μόνο το κύκλωμα διαχωρισμού μεταξύ mid και tweeter.
Γλυτώνεις και τον φτηνό πυκνωτή στα μεσαία και βέβαια αλλαγή των πυκνωτών στο tweeter.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.477
View attachment 193390
Αριστερά τα κροσόβερ των woofers. Τρίτης τάξης με σύρμα 1,2 mm, δηλαδή μερικές δεκάδες μέτρα καλωδίου. Κανένα νόημα τα 4 mm καλωδίου. Με 2,5 είναι υπέρ καλυμμένος.
Για mid & tweeter ούτε λόγος για διάμετρο καλωδίου, γιατί εκεί ξεκινάει με αντίσταση το κρόσόβερ.
Αυτά τα κρος, προ αμνημονεύτων ετών, τα είχαμε αναβαθμίσει με σοβαρά υλικά σε ένα φίλο, και οι διαφορές στην απόδοση των ηχείων ήταν γιγαντιοτεραστιες έως σοκαριστικές.

Είναι ηχεία μιας εποχής.. αν τα βλέπει κάποιος σοβαρά τη σήμερον ημέρα, καθότι μπορούν να βρεθούν σε πολύ καλά λεφτά, χρειάζονται είτε ολική αναβάθμιση των υλικών του κρος, είτε μια πλάτη χυπεξ με 3 ενισχυτικές βαθμίδες, ώστε να ξηλωθεί όλο το παθητικό κρος και να γίνει ενεργή τριενισχυση, με έξοδο για σαμπ.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αυτά τα κρος, προ αμνημονεύτων ετών, τα είχαμε αναβαθμίσει με σοβαρά υλικά σε ένα φίλο, και οι διαφορές στην απόδοση των ηχείων ήταν γιγαντιοτεραστιες έως σοκαριστικές.
Και πόσο θα κόστιζε σήμερα μια ανάλογη πράξη; Και το κόστος αυτής της πράξης σε σχέση με μια πλάτη 3 καναλιών;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.477
Και πόσο θα κόστιζε σήμερα μια ανάλογη πράξη; Και το κόστος αυτής της πράξης σε σχέση με μια πλάτη 3 καναλιών;
Τότε δεν υπήρχαν τέτοιες πλάτες, δεν υπήρχε κανένας φτηνός τρόπος να κάνεις ενεργή τριενισχυση, ήταν μονόδρομος η αναβάθμιση των υλικών.

Με σημερινές τιμές, χονδρικά θα σου πω ότι είχαν κοστίσει γύρω στα 500€ τα υλικά κρος, ίσως λίγο παραπάνω.

Τη σήμερον ημέρα, προσωπικά αν ήμουν σε τέτοια περίπτωση, ούτε για αστείο δε θα κοιτούσα αναβάθμιση παθητικού κρος, μια πλάτη χυπεξ με dsp και τέλος.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Ένας ενισχυτής είναι αρκετός, και η διπλοκαλωδιωση ούτε απαραίτητη είναι, ούτε καν προσφέρει κάτι.
Χρησιμοποίησε μικρού μήκους καλώδια ηχείων, όσο πιο μικρού γίνεται, χοντρά καλώδια (4mm belden του 5-ευρου) και γυμνωσε το καλώδιο στην άκρη του ηχείου, να περάσει από 2 μπορνες, και μετά σφίξτο γερά.
Ομοίως στον ενισχυτή, γυμνό καλώδιο πολύ σφίξιμο.
Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες συνωμοσίας.

Αν εφαρμόσεις κρος από την πλευρά των ενισχυτικων (εφόσον αυτά το διαθέτουν), χωρίς να βγάλεις το παθητικό κρος μέσα από τα ηχεία, κάνεις όχι απλά μια τρύπα στο νερό, αλλά θα είναι και χειρότερα.
Φυσικά το κρος στα χυπεξ γίνεται στο ψηφιακό πεδίο.
Οκ προχωράμε με τον ένα λοιπόν και γυρίζω για το update. Σε πρώτη φάση δεν θα βγάλω τα παθητικά cross των ηχείων αφού δεν νομιζω οτι μπορώ να βάλω εγώ χέρι. Τα ηχεία έχουν έρθει για να μείνουν, οπότε σίγουρα στο άμεσο μέλλον θα χρειαστεί να γίνουν τέτοιες παρεμβάσεις. Υπάρχει κάποιος να μου προτείνετε που να είναι αξιόπιστος για μια τέτοια δουλειά;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.477
σύρμα 1,2 mm, δηλαδή μερικές δεκάδες μέτρα καλωδίου. Κανένα νόημα τα 4 mm καλωδίου
Πρακτικά έχεις δίκιο, αν και το πηνίο θεωρείται στοιχείο κρος.
Ωστόσο, ούτε ακριβό είναι το 4-αρακι το μπελντενάκι για μισό μέτρο σε κάθε ηχείο, ούτε αξίζει τον κόπο να στο συζητάμε για να γλυτώσει δύο ευρώ με το 2,5-αρι, που όντως αρκεί και με το παραπάνω μάλιστα.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Τότε δεν υπήρχαν τέτοιες πλάτες, δεν υπήρχε κανένας φτηνός τρόπος να κάνεις ενεργή τριενισχυση, ήταν μονόδρομος η αναβάθμιση των υλικών.

Με σημερινές τιμές, χονδρικά θα σου πω ότι είχαν κοστίσει γύρω στα 500€ τα υλικά κρος, ίσως λίγο παραπάνω.

Τη σήμερον ημέρα, προσωπικά αν ήμουν σε τέτοια περίπτωση, ούτε για αστείο δε θα κοιτούσα αναβάθμιση παθητικού κρος, μια πλάτη χυπεξ με dsp και τέλος.
Η πλάτη hypex δεν ακούγεται ιστορία που μπορώ να μπλέξω αφου δεν το χω ξανα κάνει και δεν θα ήθελα να κάνω ζημιά. Αν υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει επαγγελματικά ή έστω σε οικιακό επίπεδο θα με ενδιέφερε να ακούσω για το αποτέλεσμα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.477
Υπάρχει κάποιος να μου προτείνετε που να είναι αξιόπιστος για μια τέτοια δουλειά;
Η πλάτη hypex δεν ακούγεται ιστορία που μπορώ να μπλέξω
Αν υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει επαγγελματικά ή έστω σε οικιακό επίπεδο
Όλοι όσοι σου απάντησαν εδώ μέσα, τα έχουν κάνει αυτά και τα κάνουν με κλειστά μάτια.
Πρόκειται για τραγικά απλοϊκά σενάρια.
Πιο δύσκολο είναι να βράσεις αβγά.

Βεβαίως εγώ ας πούμε, ασχέτως αν μπορώ με δεμένα μάτια να τα κάνω, δεν ασχολούμαι επαγγελματικά και δεν αναλαμβάνω τέτοια πράγματα σε κανέναν, παρά μόνο για πάρτη μου.

Επαγγελματικά ασχολείται ο πιτερμενης που σου έγραψε ήδη, ο Ζαπαντης που φέρνει τις πλάτες χυπεξ και πιο εύκολα θα κάνει κρος παρά θα δέσει τα κορδόνια του, και αρκετοί άλλοι μάστορες.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Όλοι όσοι σου απάντησαν εδώ μέσα, τα έχουν κάνει αυτά και τα κάνουν με κλειστά μάτια.
Πρόκειται για τραγικά απλοϊκά σενάρια.
Πιο δύσκολο είναι να βράσεις αβγά.
Υπάρχει λοιπόν κάποιος που αναλαμβάνει να το κάνει έναντι αμοιβής; Γιατί αυτό που είναι απλό για κάποιον για κάποιον άλλο δεν είναι....
Όλοι όσοι σου απάντησαν εδώ μέσα, τα έχουν κάνει αυτά και τα κάνουν με κλειστά μάτια.
Πρόκειται για τραγικά απλοϊκά σενάρια.
Πιο δύσκολο είναι να βράσεις αβγά.

Βεβαίως εγώ ας πούμε, ασχέτως αν μπορώ με δεμένα μάτια να τα κάνω, δεν ασχολούμαι επαγγελματικά και δεν αναλαμβάνω τέτοια πράγματα σε κανέναν, παρά μόνο για πάρτη μου.

Επαγγελματικά ασχολείται ο πιτερμενης που σου έγραψε ήδη, ο Ζαπαντης που φέρνει τις πλάτες χυπεξ και πιο εύκολα θα κάνει κρος παρά θα δέσει τα κορδόνια του, και αρκετοί άλλοι μάστορες.
Ευχαριστώ πολύ! Αν κάποιος απο τους δυο έχει διάθεση να το αναλάβει ας μου στείλει ενα pm να το συζητήσουμε αναλυτικότερα.
 
Last edited:

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι εξαρχής διπλό καλώδιο προς κάθε αποδέκτη και όχι να υπάρχει διαχωριστής και στη συνέχεια επιπλέον επαφές.
Τέτοιας λογικής δηλαδή, απλά στο μήκος που βολεύει:
View attachment 193376
Aυτο! Τι splitter και αλλες ανοησιες που μονο να χαλασουν τον ηχο μπορουν προτεινουν καποιοι? Το ιδιο σημα απο την εξοδο του προενισχυτη θα τροφοδοτησει και τους δυο τελικους!
 

Μηνύματα
27.246
Reaction score
25.235
Χμμ λες ε ?
Εγώ πάλι λέω , πως ότι και να βάλει δεν θα δεί-ακούσει καμία διαφορά.
Τι λες επί τούτου?
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Χμμ λες ε ?
Εγώ πάλι λέω , πως ότι και να βάλει δεν θα δεί-ακούσει καμία διαφορά.
Τι λες επί τούτου?
Θα προτεινα εσυ, στο δικο σου συστημα, να κανεις τις συνδεσεις σηματος οσο ποιο πολυπλοκες γινεται.
Αυτο που πραγματικα δεν καταλαβαινω, ειναι γιατι να χρησιμοποιησει καποιος 2ο ενισχυτη για τα μεσο υψηλα... Ουτε το 1/20ο της ισχυος που απαιτουν τα woofer δεν καταναλωνουν.
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Αν θέλει να το κάνει ενεργό ας πούμε?
Τι να το κανει?
Μιλας για να μιλας μου φαινεται... Πως γινεται ενα ηχειο ενεργο οταν το cross-over επεται του τελικου?
Θα προτεινα να μαθεις στοιχειωδη πραγματα πρωτα...
 

Μηνύματα
27.246
Reaction score
25.235
Αγαπητέ Μπουκάλη , μέρες που είναι , λέω να μην συγχιστώ με την άγνοιά σου και την κακοπροαίρετη συμβολή σου - παρέμβαση σου στο νήμα.
Αν έχεις κάτι σοβαρό να γράψεις , να το κάνεις. Αν δεν έχεις , μην γράφεις τίποτα. Μάσα τσίχλα , για να μην πετάς αρλούμπες .
ΠΟυ θα μας την πείς κιόλας , άσχιετε,αστοιχείωτε , αναιδή.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.855
Reaction score
77.452
παρακαλώ ηρεμία....
και σε ''παλιούς'' και ''νέους''
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.190
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top